Intenzivní kousání nehtů. Zvládli jste vyřešit doma sami?

lpch
24. lis 2021

Dobry den. Syn si nekdy na jare zacal kousat nehty, to obdobi trvalo tak mesic, a nebylo to nic hrozneho, obcas je proste mel v puse. Prestal s tim sam. Zhruba na konci zari to zacalo nanovo a posledni tyden to je fakt psycho. Driv si je kousal treba pri sledovani telky, proste kdyz nemel zapojene ruce. Ted ty prsty z pusy prakticky neystrci, kouse si je pri chuzi, kouse si je pri hrani, kouse si je proste porad. Jsem z toho nestastna, zkouseli jsme domluvu, zkousela jsem i cestu po zlem, lakovala jsem (lak mu pry chutna..). Prsty ma prakticky ozrane, zarudle, neverim, ze ho to neboli. Nehlede na to, ze vypada jako maly neuroticky blazen, az je mi nekdy trapne. Byli jsme ted na nejakem setkani s pribuznymi, ostatni deti byly v klidu a on tam behal celou dobu s prstama v puse. Az jsem se za sebe stydela, protoze to beru jako nejake sve pochybeni, ze mi z nej vyrostl maly neurotik :( vy rodice, co jste resili neco podobneho, zvladli jste to doma sami, nebo nezbylo nez vyhledat detskeho psychologa? Dekuju za tipy

barmil
24. lis 2021

@lpch kolik mu je a nebylo na jaře a ted v září něco společného, co by mohl byt spoustěc? A neupozornuj ho, bude z toho ještě víc nervozni a víc si to kousat, spis zkus vypozorovat, kdy to dělá, jestli pořád a při všem, nebo třeba po určité situaci, nebo třeba jen odpoledne...

lpch
autor
24. lis 2021

@barmil jasne, dulezita informace - syn bude mit za dva mesice 5 let. Dela to prakticky porad, pri cemkoliv. Spojitost jsem hledala taky, ale uprimne netusim.. doma se nic neodehralo, ve skolce taky o nicem nevim. Jeste se chci zeptat ucitelky, jak moc to je intenzivni pres den v MS

fandysek_1
24. lis 2021

@lpch připojím se. Mám čtyřletého a je to dost podobné. Údajně potlačená agresivita.

lpch
autor
24. lis 2021

@fandysek_1 o te potlacene agresivite vam rekl kdo prosim?

fandysek_1
24. lis 2021

@lpch četla jsem si nějaké články a i tady se to dřív řešilo v nějakém příspěvku.

novamamina
24. lis 2021

Moje čtyřletá to samé.... Tak jsem zvědavá Jestli tady někdo vymysli jak na to. Já bych jí ty ruce nejradši svazala za zada

zuzangel
24. lis 2021

Úplně tě chápu, zažíváme to stejně, jen dcera si kouše rty. Je to už skoro rok. Absolutně nevím jak už na ni. Žádný "stresory" jsem neobjevila. Ani doma, ani ve školce nevim o ničem, ani ona sama že neví proč to dělá. Má 4a půl.
Jinak můj bratranec si kousal nehty co si pamatuji to d malička, a přestal asi ve 23letech 🙈

lpch
autor
24. lis 2021

Ja jsem premyslela i nad tim, jestli tim stresorem nejsem ja sama. Mozna na nej casto zbytecne kricim. Na stranu druhou se casto chova tak, ze me ma naprosto v pazi.. nepozoruju na nem, ze by mel ze me nejak strach nebo strach z me reakce. A ty nehty si kouse, i kdyz je s nim jen tatinek. A o tom vikendu jse zpozorovala to, ze si je nejvic kousal pri hre, jako by byl ve stresu z toho, ze chce vyhrat.. no je to komplikovana vec ta detska dusicka :(

inssomnia
25. lis 2021

@lpch můžu jen doporučit netlačit. Já hryžu celý život, nějaká období to mám pod kontrolou, ale od státnic přes nástup do práce a mateřství mi ty nehty ještě nenarostly. Takže co pomůže nevím, ale emoce rodičů to jenom zhorší. Jsem přesvědčená, že kdyby to naši nechali být, ta potřeba by zmizela sama.

lpch
autor
25. lis 2021

@inssomnia dekuju za odpoved a za pohled i toho, koho se to tyka. Ale je fakt, ze na nekolika zdrojech psali, ze to nemame jako rodice resit. Zkusim to ignorovat a kdyz ho uvidim to delat, tak zkusim vymyslet zmenu cinnosti. Uvidime

inssomnia
25. lis 2021

@lpch hodně štěstí. Chápu, že se na to těžko dívá a chcete mu pomoct. Snad to přejde.

bielanevesta
25. lis 2021

@lpch staršia dcéra s tým bohužiaľ tiež mala problém a to naozaj dlhodobo. Keď bola malá, tak asi 2 roky som jej vôbec nemusela strihať nechty. Raz si jeden dohryzala do takej miery, že sa jej tam spravil zápal, nič nepomáhalo, tak jej nechtík museli strhnúť. 😪😔 Ale ani to ju nevarovalo, aby s tým prestala. Časom to prešlo a s ohrýzaním sama od seba prestala

fandysek_1
26. lis 2021

@lpch já jsem se i dívala na kousatka pro větší děti, ale nechtěla jsem ho tím trápit. Teď jsem po delší době trochu nehty strihala a měla jsem z toho radost. U nás to má dle mého, že mu nešlo mluvit a byl z toho nervózní. Teď se to lepší a kousání ustupuje.

lpch
autor
26. lis 2021

@fandysek_1 u nas je s reci taky velky problem, chodime rok na logopedii kvuli silne dislalii, obcas mu jde tezko rozumet, ale ve srovnani s dobou pred rokem to je lepsi a rozumime mu vic. Ale i toto mozna muze byt jeden z duvodu

fandysek_1
26. lis 2021

@lpch tak to může opravdu souviset. Celkově se snažím na něj netlačit a když vidím, že je unavený nechávám ho být, ať je v klidu a nemá tendence si kousat nehty.

blondynka400
26. lis 2021

@lpch měla jsem problém se starší. Hryzala tedy jenom večer a v noci (nikdy jsem jí u toho neviděla), občas i u nohou (asi když už na rukou nebylo co). Spouštěč byl odebrání dudlíku, ještě v kombinaci s nočními děsy, ale to jsem pochopila až později. Zkusila jsem kde co, přesně jak píšeš. Pomohlo ale zjistit co byl právě ten spouštěč a pak mluvit a mluvit. Teď už nekouše vůbec. Přestala asi v 6, začala někdy po 2 roce života.