Jak dcerku naučit první slova?

jana31990
10. dub 2019

Ahoj maminky mám takový dotaz dcerka bude mít příští týden rok. A dnes jsem byla s ní u doktorky na prohlídce a sestřička se na mě hned divné dívala, když se ptala jestli umí říkat nějaké základní slova (máma, táta, děda, pes a čičí) a já jsem ji na to řekla že ještě ne. Prý ji to mám nějak naučit. Jenže já už nevím jak. Jako samozřejmě když doma něco dělám tak říkám máma udělá to a to. U pohádky když jí chci přečíst tak mi vůbec nevydrží to hned utíká z postele si hrát. A já už nevím jak ji to zkusit naučit . Máte nějaký tipy jak? A v kolika měsících začali vaše děti říkat nějaké takovéhle slova? Je to preci jen moje prvni dítě tak mám strach abych třeba neco nedělala špatně. Díky moc za rady.

mozec
10. dub 2019

Ráda bych ti pomohla, ale píšu ti, protože chci říct, že i když na to okolí tlačí, tak každé děcko je jiné a má svůj čas. Mému synovi jsou dva roky a tři dny a umí jenom "na", když mi něco podává, "hají", když mu to řeknu, aby to zopakoval a "tátá", kdy mává a chce zopakovat slovo pápá. Jinak nic...vůbec nic. A mě doktorka řekla, že nemám věšet hlavu, že ony se ty děti někdy prostě rozmluví později. Jako mně už je z toho ouzko, ale prý mám ještě počkat.

jana31990
autor
10. dub 2019

@mozec prave ze z toho mam takovy divny pocit jako bych byla nějaká špatná máma že jiné děti už nějaké to slovo umí a naše ještě ne. Díky za uklidnění. A věřím že tvůj syn se brzy rozmluví.

eviicka
10. dub 2019

@mozec mám ještě o trošku starší dítko a taky nic moc, doktorka mi řekla, že do tří let mám být v klidu.
@jana31990 myslím, že víc než mluvit na ni, dělat stejně nemůžeš, ale opravdu má čas. Jinak vývoj řeči prý může brzdit i nadměrné pouštění televize, videí apod. Ale co vidím v okolí, určitě to není pravidlo.

jana31990
autor
10. dub 2019

@eviicka tak televizi naštěstí nemáme a jen občas ji poustime na notebooku nějaký dětský písničky a nebo kreslenou pohádku. Ono jak jsem psala já bych to zatím ani nějak moc neresila. Jenže právě že dneska ta sestra na mě tak nějak spustila že mi to začalo vrtat hlavou a přeci jen jsem z toho měla a Mám takový divný pocit

alcar
10. dub 2019

To je blbost...maloktere dite v roce umi vyjmenovat tolik slov. Vetsinou se deti rozmlouvaji kolem roku a pul a pozdeji. Ja jsem na to stejne jako @mozec . Taky mam dvoulete kluky dvojcata, oba rikaji zatim jen mňam a bú a jeden jeste tata a au (auto) a ajo (ahoj). To je vse. Jsem z toho taky uz lehce nervozni, ale porad verim, ze se rozkecaji. V roce bych byla jeste úúúúplne bez obav. Hodne si ukazujte obrazky, cvicte jemnou motoriku, ctete (i kdyz udrzet pozornost v tom veku moc nejde) a to je asi vse, co muzes pro to udelat. 😊

lolam10
11. dub 2019

@jana31990 a nerikala sestricka ze uz ma sama chodit na zachod,sama se nakrmit a oblict?ne vazne,chapu ze vas to zneklidnilo ale opravdu zbytecne.u nas v roce ani nechodil natoz aby mluvit a ted ve 2,5l furt nemluvi ale po tech nervech co mi vsichni rikali jak nechodi atd a pritom to krasne dohnal a dnes ujde 4km uz nic neresim a je mi lip😊

lv
11. dub 2019

Máma - v 18m, normálně na ni mluv, docela zabírají rikanky

jana31990
autor
11. dub 2019

@lolam10 Jako vím je to docela vtipný. Jako v tomhle ohledu nechápu ty jejich tabulky. A na záchod sama ještě nemusí umět ale na nocnik by prý už sama mohla zvládat. Což to je podle mě kravina. Ale díky za uklidnění 🙂

jana31990
autor
11. dub 2019

@alcar ono právě že udržet ji u knížky to je pomalu nadlidský úkol. Ale samozřejmě když má na to náladu tak se koukáme alespoň na ty obrázky

diewcatqoo
11. dub 2019

To co mas za doktorku, prosim ta? Nejaka starsia generacia? Preco by dieta muselo v roku vediet hovorit nejake slova? Ta starsia generacia je obcas vazne hrozna. Ako moja mama... ma 4 deti a vraj sme vsetci, ked sme mali rok chodili, rozpravali, boli bez plienky, vsetko jedli a bla bla bla. A ked moj syn v roku a pol nerozpraval nic, zhodnotila, ze je urcite autista 🙄
Nepocuvaj ostatnych, kazde dieta ma svoje tempo. Ty nijako neurychlis rozpravanie, ani chodenie na nocnik a pod. Dieta na to vsetko musi samo dozriet. Mozes na neho vela hovorit, spievat mu a pod, ale pokial ono same nebude pripravené, nepovie ti ani ň.
Uzivaj si, ze je mala zdrava, ze je este malicka a nestresuj sa zbytocnostami. Ten cas, ked je taka mala, uplynie velmi rychlo a potom ti bude smutno, ze si riesila taketo veci a neuzivala si si materstvo 🙂

suzief
11. dub 2019

Mě to přijde jako nesmysl a tlak na tebe. Abych tě uklidnila syn nemluvil až do 3,5 let jen zvuky a nějaká nesrozumitelná hatmatilka. Byla sem z toho na nervy, nic nepomohlo, naučil se sám, školka tomu pomohla., Teď je mu 4,5 je to ukecany chlapeček🙂. Dcera zpívá a povídá už ve 2,5 letech sama od sebe taky. Takže se na to vykašli, povídej si s ním já ses zvyklá, malá má ještě čas

raddka87
11. dub 2019

chce to svůj čas, každé dítě se rozmluví jindy. Starší dcera v roce a půl už doplňovala básničky a ve 2 letech plynule mluvila ve větách a synovi jsou 2 roky a 3 měsíce a řekne pár slov 🙂 U nás se na roční prohlídce doktorka ptala, jestli už spojuje slabiky, jako máma, táta, víc neřešila

codal
11. dub 2019

Myslím,že důležité je jestli rozumí.Na mluveni ma fakt vás. Mám holčičku 2,5roku a kamarádka stejně starého chlapečka. Moje dcera mluví ve větách,chlapeček zatím používá par slov. Obě jsme učitelky,kamarádka dokonce logopedka,obě se dětem věnujeme, takže na tom je prostě krásně vidět,jak je každé dítě jiné. Její první syn se taky rozmluvil až kolem třetího roku, takže ona to vůbec neřeší, má svůj čas. Mám kolem sebe hromadu kamarádek se stejně starými dětmi a ty rozdíly jsou obrovské. Jedna malá slečna mluví plynně od roku a půl ve větách, další zas má luxusní výslovnost, už umí R, další kamarádka má dvojčata a ty mají svou řeč, další slečna od roka říká krásně i trislabicna slova jako princezna, botičky, má luxusní výslovnost, kamardcina chlapeček to samé, mluví fakt skvěle, další kamarádky klučina nemluví skoro vůbec... Ta moje prdelina je takový průměr mezi nima 😀. Důležité je nesrovnavat a dát jim čas.

codal
11. dub 2019

U nás teda v téhle době hodně frčely krátké básničky a jednoduché písničky. U všeho,co jsme dělaly jsem ji furt něco "recitovala" nebo zpívala, venku,když jsme pekly, ve vaně, v posteli, občas jsme si připadala jako blázen,ale ona to milovala a vyžadovala 😀..

zrzeckas
11. dub 2019

Neresit........ Rozvyklada se sama 🙂 hlavne s ni furt mluvit a kdyz neco zvatle, tak se snazit porozumet a odpovidat ji, hlavne ji neodbyvat, kdyz neco rika... Jedine co akorat tak nedavat veci hned jak na ne ukaze nebo jen krici a ukazuje... Aj kdyz vis, co chce, tak vyjmenovat veci kolem a nakonec to, co chce....

ariadna12
11. dub 2019

Hodne na dite mluv, u nas treba pomohlo i to, ze v baraku je pes, kocka, chodime se koukat na cizi zvirata pobliz, rikame, co dela jake zvire, koupili jsme sadu gumovych zvirat do vody (ovce, krava, atd.) a od babi jsme dostali batoleci desku/tablet "Vitej na farme u pejska a kocicky", zmacknes treba ikonku kocky, ta zamnouka, je tam asi 20 zvirat, barvy, ovoce a zelenina. Kazde dite je jine, u nas jeden pribuzny jako maly mluvil dost pozde a ted je to strasne ukecany tvor, ma dobrou skolu a v zivote se celkem dobre uplatnil.

martiina_k
11. dub 2019

Hodně si ukazujte v nějakých leporelkách nebo knížečkách... nejdřív pojmenuj vše, na co malá ukáže, občas zkus - kde je balon, kde je kočička apod... v místnosti kde je židle, kde je pití, kde máš nočník (nebo nevím, co často používáte), učte se různé pokyny (jak jsi veliká, udělej pacipaci, prosím prosím, různé básničky s pohybem, ať ukazuje kde má očička, ručičky...). Až bude tohle, teprve může přijít mluvení.

ninive211
11. dub 2019

To máte nějakou doktorku z hodně staré školy, ne? Co se nočníku týče, je dnes už opakovaně prokázané, že většina dětí je cíleně připravena na odplenkování až kolem 2. roku, některé děti o něco dříve a spousta dětí ještě o dost později. SAMO chodit na nočník v roce neumí snad žádné dítě (to snad leda když ho tam posadíš). No a můj syn 22m umí stále taky jen pár srozumitelných slov, zbytek je nesrozumitelná batolecí korejština...co se třeba zvuků zvířátek týče, od cca 10m na něco bučím, mečím, mňoukám...a stejně jsou stále všechny zvířátka "baba" a tím to hasne. A to má taky ty zvukové knížky se zvuky zvířat atd. Stejně je vše "baba". Rozumí ale perfektně a co se týče hrubé motoriky, je šikovnej moc.

damai
11. dub 2019

Jako nas v roce rekl max.mama a baba. Vic ani ň. Ted ma 21mesicu, rika asi 10 slov, zvuky zvirat... Vic nez to,ze na ni mluvis delat moc nemuzes, spis zapojit rikanky, nas miloval Paci paci a Mamo,tato,v komore je mys a jeste Varila mysicka apod. Pak zkus nejake pekne obrazkove knizky,co by ji trochi zaujaly, abys ji tam ukazovala a ona chvilku vydrzela. Syna bavily ty zvukove knizky se zviratky- on si mackal zvuky a ja k tomu vse ukazovala a on zacal pekne napodovat

jana31990
autor
11. dub 2019

@martiina_k díky za tip to zkusíme 😀

jana31990
autor
11. dub 2019

@ninive211 tak malá taky co se týče jak hrubé tak i jemně motoriky je taky docela dost šikovná. A u nás je právě že vše jen mamama. A taky docela chápe co ji říkám samozřejmě v rámci možností

valeri10
11. dub 2019

@jana31990 moje dcera v roce neřekla nic a ve dvou letech mluví krásně. Pozná pár písmenek a barev (sama se na to ptá a zajímá ji to) ale plenek se vzdát nechce. V plné pline by si klidně lebedila celý den. Takže každé dítě je jiné a šikovné na něco jiného.

eithelwing
11. dub 2019

V roce bych to neřešila. Může to být povaha. Naše malá je ukecaná až běda, její bratránek sotva žblebtne.
Pokud třeba očividně rozumí, můžete zkusit připojovat znaky. Na znakování podle mě není pozdě. S dcerou jsem znakovala základní věci - jídlo, pití, umývání, hraní, čištění zubů, bolest, spánek, prosím, děkuji. Dcera se zapojila, poté začala opakovat a znakovala a nakonec znak odpadl. I když vlastně... Když má plnou pusu, ráda ještě znakuje. 🙂
Hodně pomáhá podle mě čtení, říkanky, rytmus mají děti v těle, povídání si, písničky. A dobrá nálada. ;)

Ono to třeba bude nic nic, a pak najednou přijde víc slov najednou, nebo dokonce větička. Mluvte zřetelně, jednoduše a určitě to půjde. 🙂 Někdy pomáhá dělat zvuky a taky se ptát, zapojit ji do toho hovoru. Ono dlouho nepřijde nic, a pak jednou přijde nějaká odpověď. 🙂

pavla555
11. dub 2019

@mozec já to měla podobně, pak začal chodit jeden den v týdnu dopoledne do školky a pomalu se to zlepšuje 🙂. A doporučuji Veršované pohádky (Svojtka&Co.). Ty jsou super a pořád čteme dokolečka a on už sám doplňuje a předříkává 🙂. Já věřím, že vše doženou 🙂