Jak rozvíjet syna (3 roky). Poradíte?

sona_kratochvilova
20. únor 2020

Dobrý den,synovi budou v květnu 3 roky. Je to veselý, hodně upovídaný, zvídavý a zvědavý kluk. Hodně ho zajímají auta,pozná typy i barvy,to samé s letadly,stavebními stroji i vlaky. Zvířata, barvy i tvary pozná a mě nějak dochází okruhy kam ho zaměřit a co dalšího se s ním učit. Jedeme i pexeso,zatím obrázky nahoru ,to je taky v pohodě. Poradíte mi co dalšího s ním zkoušet? Předem děkuji za tipy a rady 😉

neomenia
20. únor 2020

Omalovánky, prstové barvy, modelina, vylety do přírody, ukazovat broucky, zvirata, kvetiny.... At neni jednostranně zaměřen. Jinak pohádky, hodně číst. Gratuluji, že máte takového sikulu, to je skvělé. Myslím to vážně.! (Většinou spíš sem píšou maminky tech problémových)..

sudylichozrout
20. únor 2020

@sona_kratochvilova Uz by mohl zacit treba zkouset neco vyrabet z papiru a "vybarvovat" 🙂

sona_kratochvilova
autor
20. únor 2020

@neomenia Děkuji 😉 Knížky jedeme skoro pořád, koukáme na obrázky, zvířátka,auta atd. Povídáme říkánky,na procházkách koukáme kolem sebe a vlastně pořád mluvíme ( já jsem pak večer ráda za sklenku vína a chvilku ticha 🤣🤣🤣). Mám trochu strach aby nebyl jednostranně zaměřený protože ty auta,vlaky,letadla atd ho zajímají hodně tak se snažím ho nasměrovat na zvířata atd. ale u nich dlouho nevydrží. Stavebnice ho moc nebaví, malování taky moc ne ,omalovánky má ale nevybarvuje je,kouká na obrázky a říká co na nich vidí

saffy
20. únor 2020

Sešity s aktivitami (nalepování nálepek), vodové omalovánky, tiskátka. U nás hodně jedou interaktivní knížky (jednak Albi tužka, jednak třeba Jakub a Jáchym a podobné knížky s úkoly). Fajn jsou i časopisy Mašinka Tomáš, tam je taky dost různých úkolů.

malytlustyhroch
20. únor 2020

Tak muzes stavajici znalosti rozsirovat, co se s kterym strojem dela, na co se ktera kytka pouziva, co se z ktereho zvirete vari... 😀 U nas teda vedou krome dopravy hodne puzzle, zemepis, anglictina (to si nejak nasel sam, nutny to urcite neni, ale syna to hrozne bavi), rocni obdobi a mesice. V cem treba u nas mame rezervy je hudba a pohyb, i kdyz kluka by to bavilo, ale nadani na strane nas rodicu neni. V tom co pises ty mi hodne chybi jemna motorika - jestli ho nebavi kreslit, tak treba koralky (jsou i koralky ve tvaru aut 😀), zatloukani, zdobeni domaci pizzy nebo kolacu, krajeni, loupani treba zampionu ... Jestli hledas vylozene ukoly na papiru/u stolu, tak uz jdou i jednoducha bludiste - treba pro auta, hezke jsou knihy Rozvoj zrakoveho vnimani od Bednarove. Taky jde trideni karticek do kategorii, treba karet z pexesa: ovoce, zelenina, hracky, cervene veci, vsechno co ma kola, veci co mam rad atd.

evca_w
20. únor 2020

Zkuste modelinu, strihani detskymi nuzkami a lepeni..muj triletak taky neni moc na malovani a aktivity u stolu, ale strihani ho pohltilo😂Nastriha treba male kousky z prouzku barevneho papiru, ktere mu nachystam, pak lepi na papir, vyrabi "pranicka".A modelina ho bavi dlouhodobe

flowerkacrochet
20. únor 2020

Se synem si rádi kupujeme už ty časopisy pro nejmenší s úkoly. To by ho mohlo bavit 🙂

olga_
20. únor 2020

Z pohybové oblasti doporučím knihu Matějova akrobacie, opičí dráhy apod. Pořídit domů drobné hudební nástroje - tamburína, rumbakoule, xylofon, foukací harmonika, dešťová hůlka, štěrchací vajíčko, ruční činely, kastaněty, triangl (ale opravdu hudební nástroje, ne hračky).

sona_kratochvilova
autor
20. únor 2020

Všem Vám moc děkuji za rady a tipy,zítra pořídíme nůžky a už mám vymyšleno plno věcí co budeme tvořit 😉

kacenka115
20. únor 2020

@sona_kratochvilova krom výše uvedeného doporučím deskovky jako člověče (je spousta variací), dobble, lotto, domino, příšerky ze skříně...

prejeta_zaba
20. únor 2020

Roční období, měsíce, pojem času, tradice, mapy/vzdálenosti, orientace v prostoru - pravá/levá, povolání a jejich detailní náplně (u hasičů a záchranářů už známe asi každý krok 😝), slušné chování, emoce, různé encyklopedie (jak se vyrábí věci, jak to chodí v jiné zemi, vesmír), obecně čtení, z her Albi Brain box, pexeso se dá hrát i jinak - najdi všechno co létá, najdi co jíme atd. ...taky mám zvídavého syna a když mám pocit, že aktivity pro jeho věk už jsou pod jeho úroveň, inspiruji se u úrovně výš, čili bych hledala aktivity třeba pro předškoláky...Výborný je Pinterest. Taky máme rádi časopis Puntík nebo Šikula, to je právě kombinace stříhání, čtení, předvádění...

lolam10
21. únor 2020

Emoce,ja jsem treba namalovala schematicky jak vypada stastnej clovek,smutnej,nastvanej,brecici apod .a povidali jsme si tom kdy a proc se to deje...pry je to pro deti moc dulezite aby se v sobe pak vyznaly...

sona_kratochvilova
autor
21. únor 2020

Ženy vy jste prostě úžasný 😍😍😍 Já jen čumím jak puk co všechno se dá dělat a co by mě ani nenapadlo. Ještě jednou díky všem

budouci_maminka
22. únor 2020

@sona_kratochvilova nemáte v místě bydliště nějaké kroužky? Třeba s montessori..myslím že by jsi tam našla inspirace až až.. nebo na pinterestu - diy preschool child- tisíce tisíce inspiraci.
Jinak teda vzhledem k věku kdy mám stejně starou dceru spíš přemýšlím, co by se dělat nedalo. V tomhle věku můžeš fakt už všechno. Chodíme do galerií, muzeí, jezdíme na výlety, na komentovane prohlidky hradu a zamku. Varime, pečeme, uklizime, skladame prádlo a dáváme ho do skrine. Sazime kytky, pecujeme o domácí mazlicky...nechávám ji delat fakt vsechno, jako by to byla moje stejně stará kamaradka.jen ji asistuju aby si neublizila např při práci s nožem.
Z domácího tvoření- malování na hrnicky, vylejvani sadrovych zviratek, vyrabeni náhrdelníku z moduritu, dělání mydel, tvoření obrázku na okna. V Levných knihách a Pepco najdeš spousty takovychle serepeticek za pár korun .
Deti v tomhle věku i luxovani nebo nandani špinavého prádla do pračky a komplet obhospodareni do zapnutí strašně baví...což mi připomíná- třeba jsme šly koupit 2 kila mouky, nasypaly do mísy a schovaly tam 10 zvířátek, které postupně vyhledavala a pocitala kolik jich k nalezení ještě zbývá. Nebo dle tvarů zvířátek hadala co Asi za zvíře našla.
Další věc co mě napadá- pracovní listy od nakladatelství Svojka, taky parada a spoustu inspirace. Téma rodina, protiklady, roční období, smysly..teď u nás je největší zájem o čas a jak poznat kolik je hodin