Je špatné, že syn ve dvou letech nechce mluvit?

jarabacek
12. led 2016

Můj syn je předčasně narozený. V prosinci 2015 mu byly 2 roky. Je velice inteligentní, umí spoustu věcí, které dcera v jeho věku neuměla. Nechce ale mluvit.
Říká akorát slova: ( máma, táta, ne ) a napodobování zvířátek: ( koko, bú, haf, )
Jinak na vše ostatní jen ukazuje. A po výzvě, aby po nás opakoval se vzteká a říká "ne"!!
Doktor nám doporučil ušního odborníka, jestli tam není nějaká spojitost, ale syn slyší a rozumí velmi dobře.
Je to tedy nějaká vada, nebo jen vzdor.
V září tohoto roku má jít poprvé do školky.
Prosím poraďte ☹ Děkuji Jana

jaja01k
12. led 2016

Našemu staršímu budou v únoru dva roky a když nepočítám haf a kuk, tak na první slovo stále čekáme. Doktorka se jen ptala, jestli slyší a rozumí a jinak to neřeší. Některé děti prostě začnou mluvit později, mně ani nenapadlo, že by nebyl v pořádku a měl nějakou vadu 🙂

lrg
12. led 2016

Mně to v pořádku nepřipadá, ale mám v tomhle ohledu zase hodně šikovnou dceru, ve dvou letech mluvila naprosto normálně jen s nějakým šišláním, znala základní barvy a počítala do deseti. Ale co jsem tak slyšela kolem, dítě které ve dvou letech nemluví je prý úplně normální, tak nevím. Myslím, že kontrolou u neurologa nic nezkazíte, jemu to neublíží a vy budete mít klid.

ajka198
12. led 2016

syn měl dva roky v listopadu a teprve teď začíná rozvazovat. Rozumí všechno, umí barvy i napočítat do deseti (to vše anglicky). Umí spoustu dalších věcí, ale mluvení prostě ne. V naší skupince je více dětí, které "nemluví". Myslím si, že v těch dvou letech to ještě není tragédie. A pokud se jinak celkově chová dítě úplně normálně, tak si k tomu pomalu dospěje samo.

matysikovad
12. led 2016

Moje dcerka měla v prosinci 2 roky a je taky předčasně narozená a její slovník se skládá pouze z mama,tata,baba,deda,balon, ne, havak, mnam a to je úplně vše. Jinak se dorozumívá zvuky zvířat.Taky jsem z toho nesvá, vesměs všichni její vrstevníci už mluví, sice jim jde huř rozumet, ale mluví. Tančí, jezdí na odrážedle, sama se nají lžící, na výzvu vesměs udělá, co chceme, takže slyší dobře. No počkám do 3 let a pak už to asi bude řešit i dětská. Proč to píšu, když je to mimo otázku - abyste věděla, že v tom nejste sama 🙂

1velrybka
12. led 2016

Dceři budou dva za cca 3 týdny a taky nemluví. (Je narozená 7 týdnů před termínem, ale vše rychle dohnala, tak v tom ani moc souvislost nehledám). Je šikovná, všemu rozumí, slyší dobře. První slovo (táta) řekla v 8 měsících, cca po týnu až dvou se přidala slova jako máma, bába, děde, teta. Později postupně zvuky zvířátek. Od 8 měsíců do cca roku a třičtvrtě se její slovník rozrostl o několik málo slov: jéje (to je smeták), jede, baba (žába), ba (balón). Teď za posledních několik týdnů přibyla další, možná tak 10 slov, i když některým rozumíme jen my, s tím pravým slovem některá slova moc společného nemají. Já prý taky do 2 let nemluvila. Zatím to nemám v plánu nijak řešit. Snad nejdřív ve 2 a půl letech bych se o tom zmínila doktorce.

naturela88
12. led 2016

Syn měl v prosince také 2 roky a moc nemluví, sice některá slova po nás zopakuje, ale sám je nepoužije (kromě máma, táta, pes,ham,auto). Od nového roku jsem ráda za to, že aspoň se snaží zopakovat některá slova, která mu říkám. Hlavně, že se nějak domluvíme, jinak je šikovný, ale mluvit se mu nechce. Věřím, že brzy na to přijde, také má jít v září do školky.

radunda
12. led 2016

Náš syn mluvil podobně jako ten váš, taky pár slov a začáteční slabiky a to bylo vše, pořádně se rozmluvil až ve 2,5 letech a ted tu pusu opravdu nezavře, takže bych určitě ještě počkala, pokud vám přijde že slyší.

japona
12. led 2016

Pokud synek rozumí (vem auto a odnes ho tam a tam; přines si boty, jdeme ven, ..), tak budte v klidu🙂 Náš synek začal tak třech letech (do te doby: haf, ham, čiči =kočka, toto=auto, máma, táta a ještě asi něco málo🙂), a od třech a půl mluvi téměř normalne. Spis az moc.. hláška ve třech a půl, když jsem přejela odbočku di školky: "Mami, kam to sakra jedeš? Ja se obávám, že dneska školku nestihneme.." 🙂

aninousek
12. led 2016

Ahoj neboj se můj starší začal mluvit ve 3,5 do té doby mama,tata,a zvuky zvířat ,balo -balon ,auto bylo brmbrm a hotovo všichni kolem měli děti ,které rozumovali a u nás nic dnes je mu 4,5 a pusu nezavře 😀 .Nešišla krásně umí r a ř prostě jen potřeboval čas. 😀 😅

kacikaci
12. led 2016

Našim klukům (dvojčata) jsou 2,5 roku a říkají jen zvuky zvířat a nějaká citoslovce, byli jsme na foniatrii a slyší perfektně, máme znovu přijít ve třech letech, pokud se to nepohne, pošlou nás na logopedii..
jinak oba kluci umí barvy, vkládají tvary, začínají se učit čísla, jen to prostě neříkají, ale ukazují..
taky už si přejeme, aby začali mluvit, ta komunikace je s nimi dost náročná..
mám srovnání s dcerou, která v roce a půl už mluvila v souvětích..takže dost těžké si neříkat, že je něco špatně..ale co dítě, to jiné tempo..dle mudr do tří let ok, poté, už se to řeší..

bartovka83
12. led 2016

Ja bych byla zatím v klidu. Dcera mluvila v roce a půl, syn se pořádně rozmluvil ve dvou a půl a synovec dokonce až po třetím roce, když nastoupil do školky. Každý prcek je prostě jiný.

siiia
12. led 2016

máme 2 roky a měsíc, dcera je narozená v termínu, v hodně věcech je také napřed oproti vrstevníkům i výškově a váhově je spíš tak mezi 3-4 rokem, jen to mluvení...má svou řeč, které nikdo nerozumí, ale když ji něco říkáme, tak rozumí už téměř všemu... zatím umí hezky říct maminko, miminko, bábinka (babička), dědí (děda) pšt pšt je u ní spát, papat, kakat, Klárka, okurka, já ci, já neci a to je asi tak vše...podotýkám, že do roku a třičtvrtě uměla říct jen mama.... doktorka říkala ať to zatím nehrotím, že má čas... že dítka, co jsou napřed ve fyzických činostech jsou trošku "lenivější" v mluvění 🙂 držím palečky, vím jaké to jsou nervy, když je problém se dorozumět s dítětem a na věty typu: buď ráda, to moje dítě tu pusu nezavře nikdy...už jsem alergická.... pro mne není nic smutnějšího než, když mi chudák brečí až hystericky řve, že něco chce a já ji neumím pomoct....

partyzanka91
12. led 2016

@jarabacek: no já něco podobného řeším s dcerkou. Míša je donošená nyní jí bude 20 měsíců a je to holčička tak by měla mluvit dřív jak kluci. Ale mluvit pořádně neumí. Má svojí vlastní řeč který nerozumím ani já. Zřetelně a s pochopením co říká umí říct jenom papu, bumbat, hají, (říkala haf haf u psa ale přestala) hyjé=koníček a teď začala říkat auti (auto). Jo pak ještě u koše nebo plínky říká fui fui (jako fuj) a když podává věc řekne na a při odchodu někoho dělá tátá což má být pápá a mává ručičkou. Neumí ale máma, táta, bába to je základ (ty slova říká ale nevím komu patřej). Když si říkáme básničku tak se nepřidává a nechce opakovat slova. To hlavně zaráží prababičku a ptala se jestli už jsem to řešila s její doktorkou že neopakuje. Taky neumí říct ne (jen kroutí s hlavičkou a nebo odmítavě odstrkuje věc rukama). Slovům rozumí, ale sama nová moc nezařazuje

pratereza
12. led 2016

Mame podobnou zkusenost se synoveckem. Do trech, tj. nez mastoupil do skolky, nemluvil a nemluvil. Mel svou znakovku. Asi byl problem i v tom, ze my jako rodina jsme te znakovce rozumneli. Svagrovou honili po usnim etc, nic se nenaslo. Po nastupu do skolky zacal po case normalne mluvit, a jak se rika, rovnou ve vetach. Dnes je mu 10, je to vic nez chytry kluk se spoustou zajmu od spousty sportu pres piano, anglictinu.

paracka
12. led 2016

Syn je narozený v termínu , v srpnu 2015 mel dva roky, porod byl těžký ale zvládli jsme to. Chodit sám začal ve 13 mesicich a teď rozumí všemu co mu řekneme ale sám řekne máma, táta, bába, bacha - znamená brácha, auto, ham, au, pá, ahoj. Umí jezdit na odrazedle, baví ho hraní s auty, s masinkami. Rad se divá na televizi. Zatím sem klidná, stejně stará dcera kamarádky která mela v záři 2 roky mluví ve větách a je bez plen. Štěpán ma porad plenky 😳 Začal chodit do jeslí ale je porad nemocný

iluss
12. led 2016

Není to nic výjimečného nemluvit v tomto věku. Samozřejmě najdou se i šikovnější děti, kteří již ve dvou letech mluví ve větách. Ale pokud dítě v čerstvých dvou letech nechce mluvit, nemusí to ještě znamenat, že se jedná o nějaký problém či logopedickou vadu. Však on se mezi druhým a třetím rokem rozmluví. Někdo se rozmluví třeba až kolem tří let - s nástupem do školky. Dejte tomu čas. Ještě má na to nárok.

pajjulinkaa
12. led 2016

@partyzanka91: také řeším se synem (20 mesicu) to, že se mu nechce mluvit... Říká máma, táta, na otázku jak se jmenuješ odpoví áťa (páťa), bába, ham, ne, tam (když ukazuje), auto. A jinak umí asi 7 zvuku zvířat. Mluvi porad svou řečí, ale taky mu nikdo nerozumi. MUDr. Nás poslala na foniatrii, tam je to ok a na neurologii - dnes mu dělali EEG a výsledek bude za týden. A ještě nás chtěla hnát na logopedii a k psychologovi, aby se vyloučily nějaké poruchy. Ale na to je asi ještě malý a mudr je moc aktivní.

gabriela4751
12. led 2016

No tak náš syn začal tak ve 3,5 možná i později (teď má 19 let)...to té doby neměl potřebu. Takže moje zkušenost je - nepanikařit..každý dítě je jiný...Jo a první bylo "ahoj"...a ne máma nebo táta 🙂

klami
12. led 2016

Znám několik případů z mého okolí, kdy děti ve dvou letech jen ukazují na předměty a nemluví. Jinak jsou úplně v pořádku 🙂 Každý dítě je jiný a na všechno má svůj čas 🙂

verusky
12. led 2016

ja mam dceru teprve 16 mesicu, ale take me prekvapuje, ze nemluvi. jedine slovo je baa (jako bac). starsi holky v tom veku umely zviratka a urcite mama, tata, vubec jsem to neresila. ted to take zatim neresim, pekne posloucha, rozumi, prinese, uklidi a porad si brouka melodie pisnicek, ale mluvit nepotrebuje. mozna se rozmluvi az se sourozencem. a mozna ji natolik rozumime, ze nema potrebu mluvit.
takze jak psaly holky vyse, jeste je cas a preji, at brzy zacne 🙂

marcellia
12. led 2016

Ahoj,ja bych se toho nedesila. Dceri se taky nechtelo mluvit,ve 2,5 jsme to zacali resit s detskou,ta nas poslala na foniatrii,tam vse ok,v zari,kdyz ji byly cerstve 3 roky,sla do skolky,schvalili ji umisteni do specialni tridy,coz doporucuji! Mene deti,vic se jim venujou. Nemate take tuhle moznost? Kazdopadne-dcerka delala behem roku pokroky,ale naplno se rozjela az na 4 letech. Ted teda pusu nezavre. Chybky pri mluveni ma,chodime na logopedii,musi se na tom porad pracovat. Mela jsem z jejiho nemluveni nervy,ale je to proste tak,ze kazdymu prckovi to trva jinak. Jedny kamaradce mluvila holcicka na roce,dalsi zase syn pomalu zacinal az na trech. Zbytecne se nestresuj.

luciamala1979
12. led 2016

klid, měli jsme to stejně, ve dvou letech řekl syn mamamam a brrrrrrr na auto i na to že chce čúrat. Neříkal ani papa, ani táta, ani neukázal jak je veliký, neřekl mňam nic.. Rozmluvil se ve školce, nastoupil jak dvouletý. Dnes (5 let) mluví plynule anglicky, slovensky, česky a pusa se mu nezastaví, IQ nadprůmĚrné. Buďte v klidu, každé dítě je jiné 😎

mischamish
12. led 2016

Ve dvou letech dcera spojovala svou docela omezenou slovni zasobu svou vlastni 'francouzstinou' (ono to fakt znelo francouzsky, i kdyz se na ni mluvilo akorat anglicky a svedsky a obcas cesky - jako, asi si z toho udelala franinu, haha). Do trech let toho fakt moc nenamluvila, ale potom se rozmuvila skoro ze dne na den.

Za par mesicu ji bude 5 a mluvi prekrasne svedsky a dokonce umi i docela dobre anglicky. Cestinu jsem uz davno vzdala, ale umi par ceskych pisnicek a rikanek ;) Je ji skoro 5 let. A rozhodne nijak 'pozadu' neni. Akorat je trochu takova bambulata a nebeha, neskace a nesplha jako urvana z retezu jako vetsina deti jejiho veku (je to straspytel).

Kazde dite je original. Neni to pravda, ze vsechny holcicky mluvi driv nez chlapci a taky to neni pravda, ze dite musi byt v necem 'napred,' aby mohlo byt v necem 'pozadu.' Kazdy to ma naprosto jinak.

Takze klidek ;)

puresin
13. led 2016

Mozna jenom nema duvod ke stiznostem. 🙂
Rozmluvi se, nebojte, hlavne ze slysi a reaguje.

pavlak5
13. led 2016

A ty dva roky ma od narozeni nebo korigovany vek?Jinak kluci jsou casto pomalejsi.Na vysetreni sluchu klidne bez .Mam taky nedonoseneho syna ,byli jsme na vysetreni sluchu,chodili leta na neurologii apod.taky zacal mluvit az po 2.roku ,ale zato plyne bez vad recovych,takze ve skolce byl za hvezdu.Ovsem pred tim se jeho slovnik omezoval na tata ,ani ty zvuky zvirat nedelal

dana3262
13. led 2016

Můj starší začal mluvit až měsíc před 3 narozeninami. teď mu bude 6. Mluví krásně. Tenkrát mě to štvalo, ale neresila bych to doktorem. Vzpomeňte na Einsteina!! 😀

812014
13. led 2016

Dcera mela pred tydnem 2 roky a taky nemluvi. Rika jen slova typu mama, tata, baba, mnam, ham, bumbu, hromadu citoslovci pro ruzne veci, vsechny zvuky zvirat atd. V 7 mesicich rekla poprve baba. Vsemu rozumi, vse udela co ji rekneme. Moje mamka je predskolni pedagog a logoped a rika ze je dcera naprosto normalni. Ze deti ktere dlouho nemluvi pak vetsinou zacnou mluvit velice rychle ve vetach, gramaticky spravne a bez paskvilu nebo logopedickych vad. Nedriv me to trapilo ze nemluvi ale ted to neresim. Kdyz slysim sousedovic stejne starou dceru ktera se neustale pta "a proc" tak jsem rada ze si muzu uzivat toho ticha.

tetta
13. led 2016

Předčasně narozené děti začínají mluvit později, ale týká se to teda spíš extrémně předčasně narozených. Celkově je mnohem důležitější, jestli rozumí. Na rozmluvení se má čas až do tří let.

libara
13. led 2016

Syn se narodil v termínu a nemluvil skoro do 3 let. Do 2,5 let měl pleny a od narození byl hoooodně velký. Pohledy některých lidí byli dost děsivé. Někdy svým vyjadřováním připomínal postižené dítě. Ale jednoho dne se všechno obrátilo a už tu pusu neuzavřel. Teď je mu 14 let. Ve škole má samé jedničky. Hlavně se nenechte vydeptat okolím a kamarádka a rodinou. Každé dítě je jiné. No a co!!!!! Tak se mu ještě nechce mluvit....potom už celý život bude muset něco říkat 🙂

uzsezasenudim
13. led 2016

Můj bývalý spolubydlící nemluvil do 4 let. Říkal, že z něj byli všichni nešťastní. A on celkově málo mluvil. 🙂 Nemělo to co dočinění s vývojem, inteligenci či tak něco. Prostě mluví pouze tehdy, má-li co říct. 🙂 Honili ho od čerta k ďáblu a všude zjistili, že je úplně v pořádku, že ví, mluvit by teoreticky uměl, ale nechce..nemá co by říkal. 🙂