Kojení do samoodstavu - kdy to přijde?

zvedavec2
13. pro 2017

Dotaz na ty, ktere kojily do samoodstavu u batolat - mam na mysli dva roky a vyse.
Vim, ze se v mnoha pripadech dite odstavi mnohem driv, ale to neni co hledam.

Takze - ktera jste kojila 2 roky a dele a doslo na samoodstav - jak, kdy, predchazelo tomu neco? Mely jste zavislacka/pijavicku? Kojily v noci, pres den, casto nebo malo? Jak spani vypadalo po odstavu?

Synovi je 2r5m, porad se koji na spani a ve spanku (denni i nocni). Jinak nez s prsem nespi a nevstava. Tehotenstvi neni ted mozne, takze tim se to samo nevyresi. Na odstav nemam koule, kuraz ani energii. Ale chci vedet, ze se nebude kojit naveky..

Moc dekuji za zkusenosti.

plksv
13. pro 2017

Prostřední kluk se sám odstavil po čtvrtém roce, vzhledem k tomu, že už je to skoro 10 let, tak si okolnosti moc nepamatuji. Teď poslední dítko má 4 a půl, kojí se ve dne v noci, samoodstav už chvíli vyhlížím. Ale jsem si vědoma, že na něho nejsem připravená, tak je mi jasné, že kluk taky ne. Tohle jsi asi slyšet nechtěla, že 🙂?

zvedavec2
autor
13. pro 2017

@plksv neeee, to fakt ne 😉)

Stejne jako ty ja ocividne nejsem pripravena, proto to resim jen teoreticky a plkanim, ale v realu ready nejsem a on taky ne, ale do 4 let tedy asi nevydrzim..

bonulinka
13. pro 2017

První dvě děti kolem 3 let. To už jsem kojila jen po obědě před spaním, najednou už nechtěli. Rok jsem kojila tandemově. Klukovi je teď 26 měs. a kojím 3-4x denně ( ráno, po obědě a večer před spaním, a většinou 1x za noc ). Jsem ve 14 tt.

olga_
13. pro 2017

Kojím syna do samoodstavu. Nyní má 3 roky a dva měsíce a jsem ve 13. týdnu s dvojčaty. Zkusím nastínit přehledně situaci.

0-8 měsíců: výhradně kojen (nejevil o jídlo absolutně zájem, takže jsme se netrápili)
8-15 m: téměř výhradně kojen, ochutnával (= porce ve stylu 2 lžičky za den, jeli jsme blw - jídlo do tlapky)
od 15 m: nastal zlom, občas se naobědva, občas nasnídal, jinak stále kojen ve dne v noci (od půl roku do teď spí s námi v posteli)
od 2 let: začíná masivně ochutnávat a jíst, kojení zůstává hlavně nad ránem, kdy se po mně převaluje, kojení je většinou i na snídani, hodně před poledním spaním a večer také před spaním. V noci průběžně stále několikrát, ale spím u toho.
od 2,5 roku: upadá zájem o kojení na snídani, prso zůstává před poledním spaním, před nočním a nad ránem se povaluje a visí na prsu, občas si přes den přijde tzv. na cuca na chuť; jednou jedinkrát mi v tomto období stáhnul před večerním spaním triko s tím, že si radši dáme Křemílka a Vochomůrku 😂. V noci si stále občas dá.
3 roky- současnost: začíná se po mně ráno čím dál méně povalovat, sám z vlastního rozhodnutí odjíždí poprvé s tatínkem na víkend (1 noc) k prarodičům. Poprvé jsem bez něho déle než 8 hodin. Večer prý menší krizovka, ale nic nečekaného. Po návratu usíná jednou bez prsa jen s tatínkem, čím dál víc se spíš tulí, usíná hlavu položenou na prsu, ale nepije, i v noci se jen přitulí, udělá třeba cuc cuc (doslova jen takto dvakrát) a v pohodě spí dál. Nad ránem se jen tulí, prso už tolik nevyžaduje, nebo ho jen pohladí, nechá si na něm ruku, držíme se za ruku. Přes den si nevzpomene vůbec. Jo a přes den už také nechce chodit spát, čteme v klidu pohádku, odpočíváme, ale prso nepotřebuje. Navyšuje docela znatelně dávky jídla a pití.

Řekla bych, že teď je tak na 95 % přirozeně odstavený. Nejnáročnější byla období převalování nad ránem.

zvedavec2
autor
13. pro 2017

@olga_ uzasny zaznam, diky! Zatim to docela sedi s tim, co je u nas. Na prvni noc mimo domova si jeste asi pockam, prijde mi to jako scifi. V noci spi na mne, posledni tydny se me drzi, objima me, ani 5cm nemuze byt mezi nami. Uvidime, no.

zvedavec2
autor
13. pro 2017

@bonulinka super, diky! Me prave zajima to "najednou uz nechteli" - syn se koji jen pred, v a po spani, ale ze usne a spi bez prsu, nebo se vzbudi a jeho prvni slovo jeste sa zavrenyma ocima nebude Kojit! - to je proste utopie. On rika, ze kojit se na spani nutne potrebuje, jinak nebude stastny 😉
Tak nevim, nerada bych kojila naveky, tehotna jsem byla, ale zamlklo, takze ted to neni aktualni. Cekala (doufala) jsem, ze se to vyresi samo bud tim, ze mleko nebude nebo tandemem. Tak ted nevim. Chci verit, ze se do tri let odstavi sam..

sibara
13. pro 2017

Mně se starší dvě holky odstavily samy kolem dvou a třičtvrtě - během asi 14 dní (kojila jsem v té době 2-3x denně, po obědě a večer na uspání, někdy ráno po vstávání, ale to jen občas, když si zrovna vzpomněly) - začaly u kojení dělat blbosti, šít sebou, zajímat se o jiné věci, tak jsme místo toho vzaly na uspávání knížku a ta funguje doteď🙂 na mlíko si pak už víceméně ani nevzpomněly...V noci se teda stále budily, prostřední asi ještě rok, teď už spí tvrdě, nejstarší má lehké spaní, ta se budí často pořád, ale stačí třeba pohladit a spí dál. Nejmladší je zatím malá, tak uvidíme, až přijde její čas.
Pravdou ale je, že noční kojení jsem utnula já po druhém roce, holky samy od sebe by asi jely i v noci dál - mně by teda zajímalo, jak jste docílili samoodstavu přes noc se zachováním denního kojení, přece jenom bych se po sedmi letech už taky ráda vyspala😀

zvedavec2
autor
13. pro 2017

@sibara jooo, tak to je svaty gral -utnout nocni kojeni a pres den klidne jet dal... Sice nespim jen dva a pul roku, ale uz jsem ku.va unavena ☹ ja zas nechapu, jak nektera muze kojit v noci a spat u toho.. Jako
@olga_ napriklad 😉)

Ja v noci vstavam tak 5-7x, nekdy jsem vzhuru hodinu i dele, protoze on se koji, prevaluje a ja nemuzu u toho spat. Jako za celou noc spanku bych faakt dala pulku ledviny .

swizz
13. pro 2017

@zvedavec2 noční kojení bych utnula, prostě nedám mlíčko a malý si zvykne

zvedavec2
autor
13. pro 2017

@swizz diky, ale ja nehledam rady, co mam delat. Ptala jsem se na zkusenosti.

bylinka36
13. pro 2017

@swizz Nocni kojeni je fakt vopruz, ale mala zacne rvat jak tur, takze u nas to bohuzel neproslo. Dam ji jeste chvili cas a uvidime, rostou ji petky...

denny27
13. pro 2017

Až přijde ta chvíle,tak to vyhlásim místním rozhlasem, protože syn 2.5 se zatím odstavit asi nechystá 😱 i v noci se dožaduje...ale to používá spíš jako dudlík 😈😁

swizz
13. pro 2017

@zvedavec2 já to nemyslela zle, to je má zkušenost. Malý se začal v noci dost často budit, skoro po hodině. A když zjistil, že vždy hned přiběhnu a dám prso, začal toho využívat. Jednou mi manžel po uložení ke spánku zakázal k němu jít. plakal skoro hodinu a pak na celou noc usnul. Na noční kojení se už nevzbudil. Od té doby už v noci nekojíme. A malý celou noc spinká. Můžeš to vyzkoušet, ale nebýt manžela, který mě musel skoro držet, zase bych mu dala😀 ted už je to dobré

nany123
13. pro 2017

Synovi bylo 5 let a jeste se me obcas zepta, jestli muze prso.., ale uz jen vecer po pohadce v posteli.. a ne kazdy den. Pediatricka rikala, ze jsme rekordmani 😃

zvedavec2
autor
13. pro 2017

@swizz diky, ja tady mela na dva dny rodice, tak jsem si od mamy vyslechla notnou davku dobrych rad, tak skacu, promin 😉

Ja to prave nechci udelat vybrecenim, ja porad doufam, verim v dohodu.. Ale je to naprosto nerealne, stejne jako
@denny27
@bylinka36

Sice uz ma vsechny zuby, ma ted ale nejakou etapu, ze je na mne nacuclej porad. Ale jen ve spanku. Pres den se nekoji nikdy, nezajima ho to. Ale usnout a spat bez prsa nebude. V noci se probere, nebo spis tak polo-probere, zacne pusinkou chnapat kolem (spi se mnou), kdyz nedam (nejsem vzhuru) tak vyda takovy specificky zvuk, jako kdyz knuci velryba 😉 tim me vzbudi a ja strcim prso a on spi dal. Ja ne.

Zkousela jsem prso nedat a velrybi knikani ignorovat - to se po minute vzbudi opravdu, prso si vyzebra a je vzhuru hodinu, nez znovu zabere. Nespime ani jeden. Takze horsi, nez kdyz mu ho strcim napoprve..

Uplne nedat neumim. Jak jsem psala, zatim nemam tu opravdovou motivaci, nutnost, koule. Jako jo, spat chci. Ale jeste vyckavam..

zvedavec2
autor
13. pro 2017

@nany123 joo, tak to doufam, ze vas netrumfnem 😉

mariejosef
13. pro 2017

@zvedavec2 já vydržela do 2 let pak jsem je odstavila já, nic jim to nedávalo a já byla ko v noci co půl hodiny a ve dne mě vyslikaly na veřejnosti a myslelae jsem jaká to bude hrůza a plakali jednu jedinou noc a vic ne šikulky

leneee
13. pro 2017

Sice u nas neslo o samoodstav,ale mohu pridat zkusenost/par postrehu k tematu.Ja dceru kojila do 2,5let a stale doufala v ten spasny samoodstav.Mrzi mne,ze jsem se ho nedockala,ale otehotnela jsem a zacalo mi byt kojeni hrozne neprijemne.Dcera uz mela prso tou dobou jen na spani,budila se tak 2-3x za noc.Takze jsem se s ni o tom cca tyden bavila,ze mlicko uz bude pro miminko atd. a druhy tyden jsem uz nedala a vzala to docela v pohode-hodne jsme se tulily a nahradou ji bylo,ze mela alespon ruku nebo hlavu na prsou polozenou.Co ale bylo horsi-lezla mi pak furt do vystrihu a chtela mi na prsa sahat,absolutne to neslo utnout.Az pak cca po ctvrt-pul roce ji to lakat prestalo,tak to vychazi na dobu kolem tech 3let,kdy by mozna k tomu samoodstavu doslo.Ale obcas chce na prsa sahnout dodnes-pod zaminkou ze ukaze,ze jsou pro miminko. 🙂 No a kdyz po narozeni syna videla jak saje a nabidla jsem ji,zda chce taky,tak uz to neumela cca ve 3,5l. Nakonec ale i bylo fajn,ze se kojit prestala-rozjedla se,tak nejak osamostatnila a zacla spat celou noc.

olla_kolifink
13. pro 2017

@zvedavec2 My doma jedeme přes rok tandem. Už jsem si tak nějak zvykla, že se v noci moc nevyspím, z každý strany mi leží jedno batole. Naučila jsem se sice u kojení i usnout, ale trochu mi to vadí. Jednou jsem ze zoufalství špitla do ucha spícímu dudlajícímu dvouapůlleťákovi, že bych se potřebovala otočit na druhej bok, abych mohla spát a jestli by mě pustil. A pustil 🙂 Dost mi to zlepšilo kvalitu spánku. Když se v noci vzbudí a chce kojit, chvíli ho nechám a když se nepustí sám, hezky ho poprosím a většinou to klapne.

zvedavec2
autor
14. pro 2017

@mariejosef diky, ja prave nevim, jestli to dam jeste nejak dlouho. Sice mi nikdy do vystrihu neleze, koji se fakt jen doma na spani, ale jsem proste unavena. A taky by mohl vic jist, to by bylo moc moc fajn.. Je super, ze deti plakaly jen jednu noc. To mi dava nadeji 😉

@leneee no, presne takhle jsem to mela vymysleny 😉 ale tehotenstvi se neudrzelo, tak ted dalsi byt nemuze. A pul roku uz bych kojit nemusela..
Jo a osamostatneni - to je velke tema u nas. Syn je uzasne chytry, hodny, rozumny, ale na me navazny neskutecne. S babi a dedou beze me nejde ani do kramu.. Prave nevim, jestli je to ted jen nejaka faze (predtim to nebyvalo, byl s nimi rad) nebo je to tim, ze ho jeste kojim a jsem porad s nim...

zvedavec2
autor
14. pro 2017

@olla_kolifink to je super, ze se s temi batolaty da alespon domluvit. Tohle u nas funguje. Kdyz je vzhuru, ovsem - kojeni po probuzeni. Kdyz uz je to dlouhe, tak reknu, ze dvakrat potahnout a jdeme delat kafe. Nebo kdyz musim curat. Obvykle ma pripominky, ale pusti 😉

V noci jak kdy. Zkousimto vzdy, ale uspech tak 50/50. Mne vadi to buzeni (unava) a pak me pochybnosti viz ted predchozi odpoved) o te samostatnosti. Jsme smisena domacnost, syn doma posloucha 3 jazyky a vsemi mluvi (2 aktivne, ve vetach rozvitych, jeden pasivne, jen slova. Ale rozumi), ma uzasne logicke a analyticke mysleni, az me to uplne udivuje. Je hodny, nejake sceny jen ted posledni dobou a jen kdyz je unaveny. Ale resim samostatnost. Mam dojem, ze se to zhorsuje. Beze me ani ranu, ted uz se mnou chodi i na zachod. Doslova. To nebyvalo. Tak nevim, jestli to ma jakykoliv souvis.

leneee
14. pro 2017

@zvedavec2 dcerka byla kolem tech 2.5 taky na mne extremni zavislak-asi nejake obdobi separacni uzkosti-hodne se chtela tulit a pak to odstaveni a info o miminku tomu asi taky nepridalo.Ale pak to proste s casem preslo a ted uz je uplne v pohode s kymkoli jinym,mne uz tolik ani nechce-spis je radeji s tatou.Tak nebojte a nechte to plynout,ted vas jeste potrebuje a za pul roku klidne rekne mamo cau a vam to bude chybet 🙂))

bonulinka
14. pro 2017

@zvedavec2 Místo kojení před odpoledním spánkem jsem jim četla pohádky. Asi zjistily, že když se kojí, tak nemůžu číst a tu pohádku chtěly. Tak možná i proto najednou už prso nechtěly.
Starší dcera spala celou noc od 6 týdnů, takže to bylo v pohodě. Mladší naopak byla vzhůru každou chvíli, nepomohl pak po odstavu ani samostatný pokoj, chodila v noci za námi, takže na to buzení kojení nemělo vliv.
Jinak syn ještě v září chtěl v noci kojit tak 5x za noc. Jakmile jsem otěhotněla, tak mi to začalo hrozně vadit, bolely mě bradavky, byla jsem unavená. Prostě jsem mu v noci důrazně řekla, že už nemůžu, že mě to bolí a dostane až ráno, až se vyspí. První noc chvilku plakal, ale ne dlouho, hladila jsem ho a opakovala mu, že mě to opravdu bolí. Pak už se začal budit jen 1x za noc. Když se vzbudí častěji, tak se jen přitulí a spí dál. Spí vedle mě v posteli.

zvedavec2
autor
14. pro 2017

@leneee ano, ja verim, ze je to nejaka vyvojova faze. Jako vsechno 😉 ja mu hodne nasloucham, nechavam to na nem a zatim se nam to vzdy ukazalo jako spavne reseni. Tim, ze jsou na nej kladeny vyssi naroky (myslim tim tu 3jaz domacnost), tak ma nektere vyvojove etapy delsi, nektere kratsi, jak co.

Jen je to jeho extremni navazani na me ted takove unavnejsi. I pro manzela, protoze jit ven beze me je pokazde srdceryvna scena. A pro stare rodice taky frustrujici - prijedou si ho uzit a stejne musim byt vsude s nimi..

Moje mama rika, ze se mu venuji az moc - ja nic jineho, nez se mu venovat nemusim resit. Tak jen doufam, ze nema pravdu 😉

zvedavec2
autor
14. pro 2017

@bonulinka ano, tim tehotenstvimby se to podle me vyresilo i u nas. Bohuzel to nevyslo a dalsi par mesicu nemuzeme ani zkouset. Ale je fakt, ze v tom osmem, devatem tydnu mi to bylo neprijemne, bradavky byly citlive. Pak zamlklo a bylo po vsem, takze ted je vse pri starem. Cteni a pohadky - ma je moc rad. Ale po urcite dobe rekne dost a ze chce kojit. Priority ma jasne lozene 😉

Uvidime, diky moc za zkusenost.