Nástup do školky až ve 4 (příp. více) letech

sarad
8. dub 2016

Ráda bych se zeptala, zda je tady někdo, kdo také nechce dát dítě ve třech letech do školky?

Synovi budou v červnu 3 roky a rozhodli jsme se školkou ještě rok počkat. Bydlíme na menším městě a nemáme v okolí nikoho, kdo by toto naše rozhodnutí chápal...skoro každý den se mě někdo ptá, kdy už syn půjde do školky, a když odpovím, že tenhle rok ještě ne, dostane se mi přinejmenším nechápavých odpovědí. Často také obdržím nevyžádanou radu či poznámku, jak by mu školka prospěla. Najde se ještě někdo, kdo to má také tak?

Mě osobně připadá, že pokud má dítě dost sociálních kontaktů a rodiče/prarodiče/tety/bratranci se mu věnují, tak ve 3 letech školku nijak zásadně nepotřebuje. Že na osvojení takových těch předškolních návyků je času dost a že spoustu věcí lze dítě naučit doma. Syn umí v necelých třech letech počítat do deseti, pojmenovat všechna zvířata, barvy, zpívá celé písničky, zná spoustu básniček, přes den je bez plínek- rozhodně to není nějak zanedbané dítě. Chodíme s ním na cvičení, do herny, ven...A upřímně řečeno se mi taky nechce každý den v přesně určenou hodinu vstávat a hnát se do školky, ale chci s ním strávit příjemné dopoledne, kdy se nic nemusí...prostě mi připadá, že na to bude ještě času dost.

Prosím, máte někdo podobnu zkušenost? Chápete, proč si je v poslední době každý tak jistý, že školka je pro tříleté dítě to nejlepší? A proč se někteří rodiče snaží tak vehementně ty ostatní přesvědčit, že bez školky to prostě nejde?

Díky za reakce.

kaja23
8. dub 2016

Dobrý den,syn šel do mš ve 4,5 letech. Dcera půjde v zřejmě až v 5i letech, je narozena v září. Chci si děti užít a věřím, že ani jeden z nich nestrádal

sarad
autor
8. dub 2016

@kaja23 Dobrý den, děkuji za reakci! 🙂 Můžu se zeptat, jak je syn starý teď a pokud už chodí do školy jak zvládl nástup? Máte kvůli tomu, že dcera půjde až v 5 letech nějaké reakce okolí? Já osobně také věřím na to si děti užít.

fidelka81
8. dub 2016

můj syn šel teda ve 3,5 letech a musím říct, že mi to přišlo brzo, taky zastávám názor, že chci chci dítě užít a režim už pak bude mít každý den, tak proč to neoddálit. Já sdílím tvůj názor 🙂

gilotek
8. dub 2016

Syn šel skoro ve 4 letech a i tak to tam neměl rád 😀 Když máš možnost ho mít doma a chceš ho mít doma, cítíš to tak, tak si to udělej podle svého 😵

maggi
8. dub 2016

Syn šel taky až ve 4 letech a vůbec žádné problémy neměl, školku si pak užil až až, protože i do první třídy šel o rok později. Taky jsme chodili do cvičení, do herny, atd. takže v kolektivu byl dost.

kacikaci
8. dub 2016

Dcera šla ve čtyřech, a těch řečí, co jsem poslouchala a vlastně ještě teď poslouchám od tchýně...
Já jsem si chtěla svoje dítko užít, a přestože je ve školce teď spokojená, má tam dobré paní učitelky, i přesto všechno jsem přesvědčená, že jsem jí jako máma dala víc než kdyby ten rok byla už ve školce..
Řeči okolí vypusť a užívej si své děti, dokud to jde.. 😵 pak už nikdy takového společného času trávit nebudete..

kulatakosticka
8. dub 2016

Já chci staršího dát v pěti a mladšího uvidíme, když by to šlo, tak ve 4,5. Muž si myslí to stejné (ten by ho snad ani do školy nepustil).

darkwitch
8. dub 2016

Mě překvapuje, že je to někde problém 😀 u nás to nikdo neřeší, ale asi je to tím, že jsou plné školky a i pro červnové děti je docela problém se ve třech letech do školky dostat, před dvěma roky se nedostaly ani 3,5 leté děti, takže čtyři roky jsou u nás spíš standard...
já bych ji teda dala už teď, ale je to dáno tím, že jsem doufala, že na druhé nebudu muset tak dlouho čekat a dala si rodičák na moc krátkou dobu, mít doma mladší, tak klidně počkám se školkou do čtyřech 🙂

missska84
8. dub 2016

@sarad na reci okoli nedej a delej si to jak to chces,citis ty a tvoje ditko🙂 pokud mas moznost si nechat synka doma, tak to neres. Ja mam take syna ktereho jsem dala do skolky az jako predskolaka a na konec jsme meli se skolkou tak spatne zkusenosti,ze jsem ho odhlasila a mela doma. Je fakt,ze jsem ho ale celou dobu pripravovala na skolu ruzna procvicovani atd. A u zapisu nam p.reditelka rekla,ze je lip pripraveny do skoly jak ze skolky. Ted syn chodi jeste na "skolu na necisto"(priprava na zari) a vse je uplne v pohode i bez skolky🙂 uzij si chvile se synkem jak nejvic to jde,protoze to uz nikdy nebude a za to,to stoji;)

iveta93
8. dub 2016

Mě naopak ty 3. roky přijdou docela brzy. Ideální mi přejde mezi 4 - 5 rokem. Kolem toho 4. roku by děti měli mít kontakt s jinými dětmi k čemuž je školka ideální. Jediné co je pozdě je dát dítě do školy na rok, před nástupem do školy. Naši to tak udělali a do 16. let jsem měla problém se s někým bavit. Měla jsem vždy 1-2 kamarádky a rozkoukala jsem se až na konci střední. Čtyři roky za mě ideál. 🙂

eficenka
8. dub 2016

@sarad
plánuji dát dcerky až v 5ti letech.
doma jim toho můžu nabídnout mnohem více, kolektiv řešíme pravidelně v mateřském centru a děti kamarádek.
nic ji nechybí 😉

mrskato
8. dub 2016

Dcera sla ve trech letech,vracela jsem se do prace. S adaptaci nemela absolutne problem, ani jednou neplakala, do skolky chodi jiz druhym rokem a ma to tam moc rada a je spokojena,nekdy se ji po detech styska. Nicmene se uz tesi,az budu s miminkem doma a budu ji moci vyzvedavat po obede. Kazdopadne bych nebyla proti,kdybych s ni byla doma do 4 let a v tu dobu by do skolky i nastoupila. V 5ti letech mi to prijde uz pozde,ale to je vec nazoru,myslim,ze je to kazdeho rodice vec...

krystalka
9. dub 2016

Náš syn šel do školky až ve 4,5 letech, předtím chodil od 3,5 let jednou nebo dvakrát týdně do takové soukromé miniškoličky, kde bylo cca 4-5 dětí...jen na dopoledne, na oběd byl zase doma....On by tu školku ale v těch 3,5 letech nedal, byl absolutně nezralý....takže i když jsem v jeho 3 letech už pak musela jít do práce, tak byl ještě ten rok doma....díky mým střídavým směnám, kdy mám vždycky některé všední dny celé volné, jsme se s manželem a babičkou vždycky nějak prostřídali....neuteklo mu nic, do školy šel v 6,5 normálně v termínu, zvládl to v pohodě a tou dobou už uměl napsat i přečíst všechna velká písmenka, sčítal a odčítal do 5, napočítal nejmíň do sta....teď je ve druhé a nosí ze školy v podstatě vlastně jen jedničky 🙂

krystalka
9. dub 2016

@iveta93 - to asi je u každého jinak.....já ani můj bratr jsme třeba do školky nechodili vůbec, ani ten rok před školou a do školy jsme nastoupili v pohodě....kontaktů jsme s dětmi měli až až....bydleli jsme na sídlišti a odpoledne jsme lítali venku po hřišti s kamarády, navštěvovali jsme se s nimi navzájem doma apod....

lajla
9. dub 2016

Proč by muselo chodit do školky? Znám x děti kromě svých které nechodí a je to naprosto v klidu
A pokud vím tak už je zavedena povinná předškolní docházka, poslední rok ve školce, ale může se zažádat o domácí vzdělávání
Jinak hodně dětí ani do školy nechodí a jsou kolikrát chytřejší nebo spíš vždy než ty co do školy chodí, jen je to náročné je doma vzdelavat

lajla
9. dub 2016

@iveta93 to ne spíš o povaze než o nástupu do školky o něco později🙂

anehap
9. dub 2016

@sarad ahoj, u nas stejne - starsi dcerka sla ve 4 letech, driv nebyla vubec zrala, pri zmince o skolce sileny plac...byla jsem doma s mladsi, tak do skolky nemusela. I nase dr.(je skvela) mi to schvalila a potvrdila, ze dite je na skolku zrale opravdu az kolem 4let-i co se imunity tyce😉 Mladsi bude muset jit ve 3 letech, protoze musim do prace a mam z toho trauma☹ Takze pokud mas moznost nechat si ji doma, urcite to vyuzij, nasi male to jen prospelo😉

kaja23
9. dub 2016

@sarad synovi je 6,pujde v září do zš,vůbec nic mu neuteklo, je opravdu naprosto v pořádku;) Moje okolí to nijak neřešilo...Jsem ráda,že si děti užiju, ty roky už se nevrátí. I teď je syn v mš jen dopoledne,odpoledne už pak máme jen pro nás.

iveta93
9. dub 2016

@krystalka My bydleli na kraji vesnice. Takže jsem se stýkala jen s mým bratrem. Pokud je dítě v kontaktu jinde tak je to samozdřejmě něco jiného.
@lajla Je pravda, že povahou jsem spíš introvert. Nicméně stále bydlíme na vesnici. Navíc se s ostatními maminkami nijak extra nestýkám - nemám na to nervy. 😀 Takže u nás asi bude školka v tomhle směru potřeba. 🙂

sarad
autor
10. dub 2016

@krystalka Ahoj, děkuju za sdílení tvé zkušenosti. Jak se prosím projevolala synova nezralost? Já totiž mám také pocit, že náš syn je tak trochu nezralý, ale když to někde řeknu, tak je mi vždy vmeteno, že právě ve školce vyzraje a vše důležité se naučí...

krystalka
10. dub 2016

@sarad - on v té době prakticky ještě téměř nemluvil, neměl rád kolem sebe děti, prchal před nimi, když ho chtěly kontaktovat, třeba mu něco podávaly na hřišti, na hřiště chodil nejradši když tam nikdo nebyl, byl dost vázaný na nás - můj nástup do práce sice celkem zvládl, ale zpočátku třeba řadu týdnů večer odmítal jít spát s manželem, chtěl na mne čekat (pracovala jsem dlouhý/krátký týden, takže některé dny jsem měla volno a některé dny jsem se vracela až před 21h...), dokonce si prý nechtěl ani vlézt na pohovku, nebo na křeslo, aby neusnul, ale přinesl si svojí dřevěnou židličku a na té čekal....pak si zvyknul a bylo to v pohodě, ale nešlo ho prakticky nikým jiným nechat hlídat....a rozhodně jsem neviděla jako dobrý nápad dát ho v té době do školky, aby se "osamostatnil" a "otrkal"....zrovna jeho by to naopak ještě víc semlelo.....no, ve finále se u něj stejně ve 3,5 letech objevila vývojová dysfázie, takže jsme chodili na logopedii, do SPC apod....a zároveň chodil do té miniškoličky....tam to snášel v pohodě, bylo to tam takové rodinné a pozvolna si zvykal na děti....no a pak jsme měli možnost další rok ho dát do speciální školky, kde jich bylo ve třídě 10....a i když tam na tom byl z těch dětí vlastně nejlíp, tak ho to nijak dolů netáhlo, naopak, měl tam klid a pohodu na svůj rozvoj a úplně tam rozkvetl 🙂 ....strávili jsme tam 2 úžasné roky a pak nastoupil do logopedické třídy ZŠ....jako v podstatě by mohl být i v běžné škole, asi by to zvládal taky, ale tady mu daleko víc vyhovuje ten malý kolektiv - je jich ve třídě jen 8 a celkově atmosféra celé školy naprosto super.....jsem ráda, že díky té dysfázii má vlastně tak trochu důvod v té logo třídě být....jak je jich tam málo, tak mají dost času všechno procvičit, nemají prakticky žádné domácí úkoly, škola s nimi podniká spoustu akcí, přednášek a workshopů....prostě pohoda 🙂

kamila297
11. dub 2016

Ale samozřejmě, že to děti bez školky přežijí, ale aspoň na poslední rok před ZŠ je dobré je tam dát, aby si zvykly na školní režim, který přesně začíná tím, že se musí ráno vstát, někam v urč. hodinu přijít, plnit nějaké povinnosti, sebeobsluha atd. atd. Rodičům, kteří chodí oba do práce, však nic jiného nezbývá, než dát dítě do školy od 3 let. A taky to ty děti přežily 🙂

kolibricek36
11. dub 2016

kdysi chodili i do jesliček, a bylo, nejsou žádné újmy ...

lajla
11. dub 2016

@kolibricek36 já to jako újmu vidím, a to oboustrannou.. Ten čas už nikdo nevrátí
Ale je to každého věc, jak si to uděláme takové to máme🙂

kolibricek36
11. dub 2016

@lajla ano, ale co měli ty matky tenkrát dělat - žádná rodičovská nebyla - to je vymoženost této doby - ale i ta už jde taky do kytek - seberou všechny příspěvky a bude jak bývalo

sarad
autor
11. dub 2016

@kolibricek36 Ono se taky dá žít z jednoho platu.

septums
11. dub 2016

Ja do školky nechodila vůbec, mamka byla doma než jsem sla do školy a náhodou jsem nikdy netrpěla nemocemi a od první třídy jedničky bez problémů, do kolektivu jsem se normalne začlenila 🙂
Spis dnes se davaj deti do školky uz ve 3 i když muzou byt deti doma když je mamina stále na materské
Ono to je každého věc, záleží jaké povahy ma deti a jak mu to vyhovuje 🙂 ale v tom, ze je dite doma problém nevidím

kolibricek36
11. dub 2016

@sarad hm, to bych chtěla vidět zda byste v dnešní době vyžili třeba z 9742Kč - po zaplacení bytu a poplatků, by vám zbylo skoro dva tisíce ....
jo, to si můžou dovolit lidi, kteří si vydělají 20 tisíc ...

kika_21
11. dub 2016

Já dávám syna až od 4 let, pokud se tam tedy dostane.Mám vyzkoušené, že od 4 let to lépe fungovalo- a to i u mně, nejen u dětí. 🙂

evaamy
11. dub 2016

Taky ho nechci dat dřív jak ce čtyřech letech do skolky. A ty řeči o socializaci, no comment. Hodně lidí co chodilo do jeslí, školky vůbec spolecensti ( nebo jak to napsat) nejsou. Naopak negativní zkušenost v brzkém věku- trauma.