Rady prarodičů ohledně výchovy

13. dub 2021

Ahoj! Jdu se trochu vypovídat a snad i ujistit, ze mám pravdu.
Máme 6ti týdenní miminko. Malicka je úžasná, hrozne hodna, krasne spinka, ALE (to ale pro mě rozhodne není problém, spis pro prarodiče) je dost kontaktní. Proste ma rada, když je u mě. Ať už jde o spánek nebo i během bdění. S manzelem chceme vyhovět jejím potřebám, proto se s ni hodně mazlime, chováme ji. Ja s ni během dne lezim na gauci...
A teď to přichází - bůhví proč s tím mají prarodiče problém. To je samé:” Nechovejte ji moc, rozmazlite si ji. Nenoste ji, rozmazlite ji, nespete spolu, naučí se na to. Nechodte k ni hned, když zaplace, nechte ji si trochu poplakat.”
Uprimne? Mě to strašně sere 😄 Dite sem si neporizovala proto, abych ho někde odkladala a nevenovala se mu. Malicka byla devět měsíců v břiše, chápu, ze potřebuje blízkost mámy a táty. My sami jsme s manzelem dost kontaktní, hodně se mazlime. Když se ke mě v noci neprituli, hrozne špatně se mi usina. Natož to maličké stvoření, pro nej to musí byt hrozne těžké.
Každopádně na druhou stranu si říkám, ze rodiče jsou zkušenější.. Proto se ptám - kdo jste to takhle taky delal, je Vaše dite rozmazlene? Já si myslím, ze dite se muže rozmazlit výchovou a ne rodičovskou láskou, ale stejně se zeptám na názory i ostatních.
Předem moc díky 🙏❤️

hankaros
13. dub 2021

Je to jednoduché, až uzraje, odpadne. Mazli dokud chce, moje pětiletá už se cuká a me to je lito 😊 Miminko v 6 týdnech nerozmazlis, a rodicovksou laskou a tulenim vůbec ne. A hlavně ji proboha nenech vyplakat. Urve ti to srdce, instinkty ti veli konejsit plačící dítě.

mamikry
13. dub 2021

Nejlepsi rada je neposlouchat rady babicek. 😀😉 Mne jako prvorodicku deptaly neustale. Obleceni, koupani, chovani, boticky. Vse spatne, protoze za jejich dob... V jejich dobach se razily jine postupy, a taky dost mozna proto je rada mych vrstevniku zrala na antidepresiva. 😀 Miminko potrebuje mit kontakt, a to hodne. Vazne ho tim nerozmazlite. Je to proste o povaze, nektere na vas viset bude, jine ne, bez ohledu na to, jak moc budete chovat. Vidim to u svych deti. Navic za chvili vam vyroste a uz ho na pomazleni nechytite, tak si to uzijte.

autor
13. dub 2021

@hankaros To by mě v životě nenapadlo. Jednou měla plačící večer (nemohli sme ji moc utisit) a já z toho sem špatná doted 🙈

autor
13. dub 2021

@mamikry Díky moc za uklidnění ❤️ Nečetla jsem žádný rodičovský příručky, proste dělám tak, jak mi hlava a srdce velí. A tohle mi přijde jako správná cesta. Snažila jsem se argumentovat tím, ze dite se rozmazluje výchovou a ne láskou, ale bylo to smeteno ze stolu samozřejmě 😄

maaaadlaaaaa
13. dub 2021

U našich jsem si to nastavila během těhotenství. Mám jednu rodinnou oslavu za sebou a tam to byla sama rada. Nenos ji, nech ji plakat atd. Babičce jsem řekla, že moje dítě plakat nebude a je mi jedno jak to dělala ona. S tím že když znám její názor na výchovu, tak mi ji hlídat nebude. Asi to zamrzí, ale jinak s tím prostě nepřestanou. Naštěstí rodiče se vždy ptají jestli to dělají dobře atd. a je jim jasné, že doba je jinde. Hodně pomaha jim to všechno vysvětlit. Třeba na reakci, že sklenička vína neuškodí, tak jsem jim vysvětlila, že kvůli sklenicce nehodlám ztratit laktaci, ještě když kojim častěji než za 3h, umělé ji dávat nechci a stejne bych si musela odstrikat a vylít to, protože to půjde do mléka. Dost jsem bojovalo s tím, abych se rozkojila. Dost jsem vlastně bojovala se vším a konečně si to seda. Oni s ni netráví celé ty dny, kdy ji nějakou touhle dobře míněnou radou totálně rozhodí. Chce to mít prostě ostrý lokty. Nejlépe nereagovat a pokud si nedají pokoj mít argumenty, které je umlčí.

codal
13. dub 2021

Děláte to dobře ❤️.. láskou nelze rozmazlit ❤️.

karkulka63
13. dub 2021

Mám na sobě pořád nalepené obě děti, spí s námi. Podle mě je to tak správně a děti rodiče potřebují ❤️

jako_mala_holka
13. dub 2021

Já osobně miluju, kdyz malá v 10m přijde a přituli se, případně mi usne v náručí... Nevidím na tom absolutně nic špatného a to od narození

autor
13. dub 2021

Moc moc dekuju za uklidnění! ❤️ Hodně to pozoruju na spánku. Když maličkou prendam do košíku (nejde cely den jenom ležet, jinak bychom shnili ve špíně 😄), tak spi dost neklidné, rozhazuje rucickama, dřív se budí. Když spi u mě, tak je úplně klidná a spokojena. Tak to proste ma byt ❤️

merope
13. dub 2021

Pokud se necítíš sebejistě, tak si pořiď libovolnou modernější příručku než z 50. let - načti si tam pár věcí a pak jimi klidně argumentuj 😀.

lida9
13. dub 2021

kazdy ma jiny pristup, delej to tak jak to vyhovuje Vam! prarodice slusne upozorni, ze o jejich rady nestojis... ono to stejne nepomuze a budes je cely zivot dostavat😀

janina228
13. dub 2021

Doporučuji přečíst knížku "S láskou o dětském spánku"🙂. Není to žádný manuál, jsou to spíš fakta o spánku dětí.. je tam třeba i pohled na uspávání v různých kulturních prostředích, pak třeba jak to bylo u nás v minulosti ohledně výchovy a spaní (..no a budeš mít argumenty hned po ruce😄)

olga_
13. dub 2021

Mám doma tři děti (6,5 let, dvojčata 3 roky). Starší byl od půl roku výhradně nošený, u všech tří dětí společné spaní, kojení do samoodstavu (dvojčata se stále kojí) atd. Starší dítě je naprosto samostatný a nerozmazlený tvor s vlastním názorem a vlastním životem 😀. Dvojčata zatím zrajou a už se těším, až odpadnou. Starší syn se asi před půl rokem sám rozhodl, že bude spát ve svém pokoji, který je ovšem v jiném patře domu, než než spíme všichni ostatní, takže neboj, ani v posteli to dítě nebudeš mít nastěhované do puberty 😀DD. Rodiče jednají spíš ze strachu a naopak, nemají zkušenosti s kontaktní a respektující výchovou. Nemusíš se bát lásky ke svému dítěti a vzájemné blízkosti 😉.

klokanka31
13. dub 2021

Jojo tyhle žvásty jsem slýchávala od narození malé, a když teď beze mě nechce být, třeba je na zemi a jak jdu kousek vedle, okamžitě leze fofrem za mnou, tak slyším "no jo, jak sis ji naučila... ". Kašli na to a věnuj se miminku, dokud tvoji blízkost potřebuje. Nás prostě vychovali stylem studený odchov, a rozhodně se mi to nezdá v pořádku.

vikinkav
13. dub 2021

Jee ja cekam treti detatko a uz ted se tesim jak budu mit malicke porad na sobe, nejkrasnejsi okamziky byly v tech 1-2 mesicich kdyz na me nebo manzelovi deti usnuly 🥰 mam tedy stesti ze u nas nikdo neradil, aspon v tomto ohledu, v dalsich vecech samozrejme ano a furt 😄 Jo a zjistila jsem ze nosenim v satku nebo nositku dite taky nerozmazlis kdyz uz jsme u toho, akorat se cloveku ulevi od toho vecneho kriku v kocarku (to byl tedy nas pripad, znam spoustu klidnych kocarkovych miminek). A po roce, roce a pul to tak nejak prestane byt pohodlne, jak deti tezknou, takze prirozene se osamostatni 🙂

vitezove
13. dub 2021

Dítě do 1 roku se nedá rozmazlit. Prostě nedá. Čím víc lásky, tím víc. Čím víc kontaktu tím líp. Dítě bude mnohem lépe prospívat, fungovat, bude se mu lépe vyvíjet mozek, protože bude v pohodě a šťastné. Rodiče pošlete někam, protože prostě jejich výchovné metody alá "nech vybrečet" jsou zastaralé a už dávno vyvrácené. Ať si o tom něco přečtou.

kamino
13. dub 2021

@hankaros krásně řečeno, mám evidentně stále nezralé dítě ( 8 let ) spí s námi v posteli stále, partner ho neuspí, musím u něj být až do usnutí já , po cca 3 hodinách spánku se budí a to už vyžaduje mou přítomnost až do rána... na táborech a na školce v přírodě to zvládl, mysleli jsme si, že tedy po návratu by se mohl přestěhovat do vlastní postele a ono ne... prý v 10 letech, tak uvidíme..

malenka3
14. dub 2021

Naši rodiče a prarodiče vyrůstali ve zcela jiné době. Pro ně bylo dítě povinnost, rychle posazovat, rychle vodit za ručičky, často v ohrádce, dlouho v kočáru, odplenkovat co nejdřív, držet na nočníku klidně hodiny, než se dítě vyčůrá, kojení nebylo zdaleka tak časté, jako teď, brzy se odstavovalo, hodně se jelo na sunaru, otec v porodnici bylo skoro sci-fi.
Spousta věcí byla jinak, výchovné metody byly jiné. Neříkám, že vše špatně, ale třeba u nás nic moc jako vřelé objetí, fyzické projevy lásky nebyly a mě to opravdu mrzí.
Naše generace má prostor ukázat, že to jde lépe. Dělej to podle svého citu, pokud máš spokojené děťátko a jsi spokojená ty, je to známka toho, že to děláš správně.

kevi1
14. dub 2021

Ja som na to nereagovala - u nas mala svokra za to, ze ho moc maznam, moja mamka ze malo. Hlidat sa priznam, ze som svokre dovolila az v momente, ked prijala nase pravidla, lebo ked som odchadzala na 10 minut do Vientamcov a maly hystericky plakal a ona umyvala nadobi a vobec za nim nesla (mal asi mesiac), tak som nedokazala ich tam nechat. Ale proste som si stala za svojim, ale moc som sa nehadala, ani som fakt zvacsa nereagovala - uvidis, tych rad este bude 😁😁

kevi1
14. dub 2021

@malenka3 jeziiis s ohradkou a odplienkovanim mi moja svokra liezla taaaak na nervy 😁😁 vies jak svoju mamku som mohla poslat do zadku, ale svokru som musela taktne odmietat 😁😁

hanih
14. dub 2021

Urcite to delej, jak tvoje dite potrebuje a jak sama citis. Ja mam dve dcery. Prvni byla od zacatku hodne kontaktni a je porad a ja se ji vzdy snazila v ramci moznosti vyhobet. Je ji pet a pul, stale se mnou spi v posteli, casto se prijde pomazlit. Ale kdyz nastupovala do skolky, ucitelky mi s obdivem hlasily, ze je jedina, ktera tam nikdy neplace po mamince! Snasela to fakt dobre. Pak se to sice pokazilo a nechtela tam, ale to bylo zpusobene tim, ze musela absolvovat serii vysetreni, odbery krve apod., a byla z toho vystresovana a chtela byt porad se mnou. Druha dcera je od zacatku mene kontaktni, ale kdykoliv o kontakt projevi zajem, taky ji vyhovim. Do skolky zatim nechodi, jsou ji cerstve tri, ale rozmazlena taky neni a s prarodici vydrzi cely den bez me pritomnosti. Rozhodne nelituju toho, ze jsem je chovala a nosila tak, jak zrovna samy potrebovaly. Jsou to uzasne holcicky, v ramci jejich veku celkem samostatne a navic spolu mame skvely vztah 😊

autor
14. dub 2021

@hanih Moc dekuju! To jsem přesně potřebovala slyšet ❤️

nikivm
15. dub 2021

Ahoj. Když jsem poprvé přijela za maminkou ukázat jí vnučku, bylo to úplně stejné. Řeči typu: není možné aby měla ještě hlad; nech ji brečet, ať se jí roztáhnou plíce; proč jí pořád nosíš; hezky si jí učíš; já jsem vychovala 4 děti, co ty můžeš vědět.... Největší sranda byla, když jsem přijela s šátkem. Malá se před návštěvou pořádně nejedla a spala v něm 4 hodiny. Samozřejmě jsem si vyslechla, jak ji ničím kyčle a záda 😂😂 Zjistila jsem, že nemá cenu pořád se obhajovat, protože jsem dospělá a nesu za své dítě zodpovědnost, budu si to prostě dělat po svém. Není to pes, aby pořád ležela v nějaké ohrádce a už vůbec neuvažuje o tom, že si někoho ochočí. Takže když pláče, hned k ní běžím, ještě nemá mobil aby mi napsala SMS. Taky spí se mnou v posteli, má na to stejné právo jako manžel. Je hodně kontaktní a i když je to občas náročné, užívám si každou chvilku. Je totiž velký rozdíl mezi rozmazleností a láskou.

lenerka1
6. črc 2021

Je to jiná generace, moje babča musela jak se tehdá chodilo po 3 měsících do práce, mimčo hlídala prababi (a to bylo ještě štěstí, jinak šup do jeslí), takže jsem její rady brala s rezervou a časem jsem zjistila, že stačí na dobré rady furt dokola opakovat "ale nám to tak vyhovuje, až přestane, tak to změníme". Moje totálně rozmazlené neodložitelné dítě, které mělo s námi spát do puberty, se ve 4,5 letech na svou žádost odstěhovalo do svého pokojíčku, ve 2 letech (stále kojené) zvládlo samo prodloužený víkend u babi a moc si to všichni užili, když si natluče koleno, nepotřebuje ani pohladit a to to vypadalo, že žádnou bolístku nepřežije bez prsa v puse.

mdch91
6. črc 2021

Tohle jsme delali, delame, deti jsou skvele, laskyplne, mazlive..
Prarodice proste zazili studeny odchov a myslim, ze idealni je asertivne podekovat za rady a vysvetlit, ze tohle je muj pristup, moje dite, ja ponesu nasledky za pripadne chyby ve vychove a citim, ze to chci delat tak a tak a kdyz budu chtit poradit, tak si reknu. Myslim, ze zacatky s miminkem jsou narocne samy o sobe a posledni, co cerstvi rodice potrebuji, je nechat se znejistovat okolim.