Úmorné dítě 😃. Co si to tom myslíte?

12. bře 2022

Zdravím, ráda bych nějaké názory, případně rady ohledně mé dcerky 🙂
Skoro 6 leté holčička plná života, ze všeho se raduje, pro všechno se nadchne, je kamarádská, společenská a velmi aktivní tedy až spíše hyperaktivní a tady nastává ten problém :-/
Dcera mě prostě neustále terorizuje, neposlouchá, dělá ustavičně naschvály...neustále, ale naprosto každou vteřinu něco chce a dohání to k totálnímu přehrocení situace , pakliže neudělám to co chce... ...minutu nedokáže být samostatná, u všeho pořád vyžaduje asistenci, pozornost...pusu nezavře vůbec... dělá naprosto příšerný nepořádek, cokoliv jí odpadne od pusy- nechá ležet...donutit jí to uklidit mě stojí energie na týden dopředu... doma absolutně neposlechne, dělá si z člověka spíše blázny.... prostě mě naprosto terorizuje úplně se vším... nenechá mě se najíst, dojít si na záchod- tam mě pořád zhasíná, bliká světlem a to třeba dělá i když jsem v koupelně ve vaně- že mi zhasne a přitom ví, že z vany těžko budu lézt ven, abych si rozsvítila a klidně si jde pryč...prostě jako taková vysírací vsuvka , když jde kolem.... udělat jakoukoliv práci mě taky nenechá- pořád, ale pořád vyžaduje pozornost, kterou si pak vyhrocuje podle situace, když nedělám co chce... Stále po mě leze, houpe se po mě...když si sednu třeba s jídlem, tak my leze na záda.... když jí člověk vysvětlí, že se chce najíst- nezájem, ještě přidá na intenzitě....
Nemá ke mě absolutně žádnou empatii...mladší ségru neustále vysírá, dělá jí naschvály...
Ráno se někam vypravit, taky děs... všechno jí vadí...ponožky, legíny, mikina... na urgenci, že za 5 minut zavírá školka nereaguje....člověk jí dá oblečení, aby se oblékla a ona budto dělá scény a nebo naprosto ignoruje a jde si třeba vytáhnout vodovky a malovat si... Obléknout jí musím já a ještě mě u toho vysírá a dělá naschvály...Domácnost je k vůli ní vzhůru nohama... všude neustále bordel...protože ona prostě všechno vytahá a nechá to ležet... Pořád huláká na celý byt...Neustále mě terorizuje s tím, že má hlad, dostane najíst a pak má zase hlad a zase hlad a zase hlad... pak to ani nedojí... nebo si něco otevře, ani se toho nedotkne a už to nechce... Samozřejmě, že se snažím být výchovná, když je to něco nového, chápu, že nechutná a neřeším, ale když jsou to věci co normálně jí...už jí prostě nic jiného nedám....
A ono nemyslete si, že jsem nějaká moc přísná, že se jí nevěnuji, nebo naopak ani nejsem splachovácí a neskáču jen podle ní... ale ona má prostě takovou povahu... hrozně těžko se sní bojuje.... Ono hlavně každá minuta je s ní náročná....
Když jsem Já byla dítě, tak my v dětství diagnostikovali ADHD... V dospělosti už spíše jen trpím poruchou soustředěnosti, jinak by si u mě člověk ani ničeho nevšiml a ani můj nynější partner o ničem neví a myslím, že by ho to ani ve snu nenapadlo 🙂
Jenže.... já před partnerem už X krát mluvila o tom, že mi přijde jako kdyby naše dcera měla ADHD, že má hrozně příznaků tomu podobných, ale on tomu nevěří a myslím si, že je prostě jen, jak se říká z divokých vajec... je pravda, že děti jsou z 95% na mě, takže to leckdy nevidí...
Co si o tom myslíte? 🙂

autor
12. bře 2022

@zizibou No to vás moc neuklidím, protože dcera je taky inteligentní, to oni říkají i ve školce, krásně kreslí- to máme stejné- ta výtvarka jí baví, i když tedy u toho potřebuje taky mojí pozornost 🙂 ale tak ted jde o to, jestli jste mě uklidnila a je vidět, že není jediná, kdo je jako z divokých vajec a přesto to nic znamenat nemusí a můžou být zdravé 🙂 a nebo já vás zneklinila, že to samozřejmě ADHD být i tak může 😀

autor
12. bře 2022

@volfikovi napíšu vám zítra, jsem už kaput dnes 😀 ale určitě to můžeme probrat 🙂 Jak jsem psala, byla jsem stejná jako vaše dcera i s tím co popisujete...i věkově to sedí na zhoršení... ale to už bychom si napsaly spíše do soukromé zprávy 🙂

prejeta_zaba
12. bře 2022

A je něco, co ji zaujme nebo u toho vydrží? Má vyžití po školce? - kroužky, program, kámoše, pobyt venku? Protože takhle mi přijde, že se chovají obě mé děti, když se prostě nudí (asi teda v menší intenzitě, než u vás). 🤷‍♀️ Jako skákat mi po zádech u jídla nebo někde zhasínat by zkusili jednou a byl by takový sekec, že by na to dlouho nezapoměli.. zkoušela ses třeba na to jídlo zamknout v kuchyni? Jakože razantnější opatření než jen napomenout? Nebo zhasnout v té koupelně jí? Neříkám vyloženě tyranizovat, ale přitvrdit.. a u toho se zeptat, jestli se jí to líbí, když to dělá tobě. 🤔

drakenn
12. bře 2022

Hele, já četla jen čtvrtku toho co píšeš v úvodu..
Zeptám se tebe. Jaká jsi ty? Co máš společného v tom, co dceři vyčítáš? Není vse, o čem píšeš spíš o tobě?! Jsi trpělivá matka? Jsi vyzrálá matka? Jaký máš vztah se svou matkou, jak k tobě přistupovala..také tak kriticky?

rozitta
12. bře 2022

Ahojky, soucítím s tebou. U nás taktéž, máme syna 5 a půl a jako bys psala o něm. Je naprosto vyčerpávající. Když ho vyzvedávám ve školce chodím pro něj skoro na poslední chvíli, každá chvilku klidu navíc je dobrá. Není pořád hrozný, ale většinou ano. Někdy už jsem na něj úplně alergická. Teď už má naštěstí svůj pokoj, když už mě vážně se.e tak ho tam zavedu. Ať si tam něco hraje. Vydrží tam tak 30 sekund, pak zase za mnou. Slibuje, že už bude hodný ale není. Tak ho tam vodím pořád dokola. Nedá si říct. Člověk mu může vysvětlovat, prosit, žádat, rozkazovat - bez efektu. Ano, někdy ho fyzicky potrestám. Když už jsem úplně kaput, to ještě někdy zabere.

korin
12. bře 2022

S takovým chováním nemám zkušenost, musí to být na mašli. Odborníkovi bych se rozhodně nebránila, třeba by doporučil, jak s ní pracovat. Nevím, jaká je tvoje máma, píšeš, že se nechovala, jak jsi "potřebovala". Když se chováš k dceři tak, jak by "potřebovala", asi to nikam moc nevede...? Nevím, co míníš tím "potřebovala", jestli aby prostě bývalo bylo po tvém, nebo naopak myslíš, že měla být důslednější...

sinicka
13. bře 2022

@prejeta_zaba zkoušet na ty děcka to samé je ještě horší, protože ony přitvrdí. Sem zkoušela párkrát na oplátku taky např to skákání nebo otravování. A bral to jako hru a zábavu a zkouší to furt..
jediný co určitým způsobem pomůže jsou rituály. Maminka jde jíst, díte k pohádce. Jenze nastava strasny problem v restauraxi; nebo nekde, kde to nejde… navic ja treba se svym adhd nejsem schopna dodržovat nic dlouhodobe :D u našich ma třeba režim a je to lepší..

zelenaesmolda
13. bře 2022

@volfikovi
a jakou mate stanovenou diagnozu?chybejici empatie je vetsinou znakem psychopatu...

volfikovi
13. bře 2022

@zelenaesmolda bohužel zatím jen ADHD , doktorka chce aby dcera nastoupila na ten pobyt do léčebny , že se tam zjistí víc

luciksima
13. bře 2022

Jako bych četla o své 8 léte ADHD slečně 😀 neunavitelna,prudiva,vztekla,pořád mluví,mladšího bráchu schválně prudi no asi jako u vás...my navštívili poradnu teda už ve 3 letech protože její chování bylo k nevydrženi. Já bych poradnu navštívila kvůli škole budou vědět jak s ní pracovat atd

bunny123
13. bře 2022

Zajděte s žádankou od pediatra na neurologii a dětskou psychologii a budete mít jasno. Svým příspěvkem popisujete mou dceru a ta ADHD má 🙂

kajajaf
13. bře 2022

To jak kdyby se psalo o synovi. Jsme objednani do PPP kvuli skolni zralosti, tak jsem opravdu zvedava, co tomu reknou.

korin
13. bře 2022

@kajajaf Snad se nemýlím, ale v PPP nedostane dítě diagnózu, to je práce psychologa nebo psychiatra. V PPP radí, jak s dítětem pracovat.

ada22
14. bře 2022

Určitě bych zašla do Pedagogicko psychologické poradny. Aby případně šla do školy již s diagnózou nebo vás nasměrovali na další vyšetření. Kamarádka má v něčem podobného chlapečka a když vše řešili až během první třídy, tak už kluk byl špatně "zapsaný" a celkem se to s nima táhne. Taky ti poradí, zda dát odklad. Nečetla jsem vsechny komentáře, ale v některých chvílích z toho co mi prijde s tebou dcerka pěkně vore. Přijde mi, že jsi pretazena a ona toho využívá. Určitě zapoj víc manžela. Ať se jí také věnuje a nějak nastavte pravidla, aby jsi věděla, že budeš mít čas pro sebe, když budeš odpocatejsi, tak se ti budou snaze stanovovat mantinely. Případně i zařaďte čas, kdy něco podniknes jen s dcerou. Možná by nebylo od věci,kdyby i ty jsi zašla za nějakým odborníkem a probrala s ní jak fungovat s dcerou.

verdos
16. bře 2022

Důsledné nastavování hranic a intenzivní hledání a zkoušení řešení - biofeedback, neurovývojová terapie, nácvik zklidnění/relaxace, konzultace u odborníků, atd. atp. Dítě nemusí mít nálepku, dokonce mu nemusí ani nic být (může být "jen divočejší"), ale pokud to nezvládáte, je potřeba s tím něco dělat. Nečekejte na školu - jasně, může to tam být v pohodě, ale taky nemusí, a co pak? Než se někam dostanete (ono objednací lhůty nebývají týden) a než se něco pohne nebo změní, bude to trvat klidně měsíce. A to už může mít dítě ve škole zaděláno na slušný problém. Možná stačí jen upravit něco doma, možná bude potřeba cvičit nebo někam docházet, ale pokud je to na vás moc, je potřeba to v každém případě řešit.
Mimochodem, na PAS to nevypadá a pokud udrží po rozumnou dobu pozornost ve školce, tak to ADHD asi taky nebude (nebo mírné). Záleží ale taky, co a jak tam dělají (u nás jsou třeba ve státní školce dvě třídy a v jedné se docela i něco učí a v té druhé se na to spíše dlabe no).