Věnování se dceři přes den. Věnujete se dětem stále?

ondruchovat
22. kvě 2020

Maminky , dceri se věnuji stále (má 11m). Někdy ale potřebuji něco udělat , většinou to dělám když spí ... ale mám výčitky svědomí Když se ji chvíli nevěnují .. jak to mate vy ? Věnujete se dětem stále ?
Hodně čteme, má rada věci s jemnou Motorikou ....

barulina
22. kvě 2020

Ne, musim varit, uklizet, mam i starsi dite.

madbetka
22. kvě 2020

Ne, nevěnuji, to bych se zbláznila. Když potřebuji něco dělat, tak to prostě dělám - děti si buď hrají samy a nebo se připojí ke mně a pomáhají. Věnuji se jim dost, pokud něco dělám a ony přijdou, že něco potřebují, tak činnost přeruším a za chvilku se k ní vrátím, ale nechávám je, ať si hrají i samy.

mia255
22. kvě 2020

Ne, děti se musí umět zabavit i samy. Samozřejmě čas úměrně věku... Mám dvě děti domácnost, psy... věnovat se hoklkám celý den tak bych si to po týdnu šla v totálně špinavé domácnosti hodit :D Je potřeba buď dítko zapojit do činností co potřebuješ udělat anebo jim najít činnost u které vydrží a třeba 5 minut nechat ať si zkoumají samy... Čas s věkem postupně navyšovat

summer2012
22. kvě 2020

Postupně jsem oba kluky učila zabavit se na chvíli sami...je důležité aby dítě bylo i chvíli samo se sebou, úměrně věku, začátku fakt minutky...a když mě potřebovali věděli/viděli že jsem poblíž a přijdu...moje ségra i švagrová (obě mají holky 2 a 4)se věnovali holkam 100% jejich bdělého času...a výsledek? Obě mladší ještě ve dvou letech chytnou hysterický záchvat i když jde máma jen na záchod a neustále vyžadují při hře asistenci...za mě je to medvědí služba, dítě pro svůj vývoj potřebuje vědět, že je samostatná jednotka, která objevuje svět podle sebe a když potřebuje má mámu na dosah...obzvlášť při dvou dětech jsou chvíle kdy se potřebuji věnovat každému zvlášť aniž by tím druhý trpěl, ale dělá si zatím svoje a oceňuji i to, že se zabaví i spolu a já v klidu udělám co potřebuji...Když pak jdou spát, nemusím dohánět resty a mám chvíli pro sebe, manžela, atd....

martinau5
22. kvě 2020

Moje dítě mě absolutně ke hře nepotřebuje. Když si chci s prckem hrát, tak mě odstrčí a jde pryč. Věnuji se mu, až když chce sám. Což bývá přes den cca 2 hodiny. Nejradši si malý hraje s tatínkem. A to mu nepouštíme skoro vůbec televizi, maximálně písničky z YT.

hanih
22. kvě 2020

Ja myslim, ze pro dite je dulezite, aby melo taky chvili, kdy muze neco samo objevovat, zkouset, snazit se samo bez pomoci dospeleho, nebo se treba i chvili nudit. Urcite neni dobre nevenovat se mu vubec, ale taky neni dobre venovat se mu nonstop behem jeho bdeleho stavu. Je treba najit nejakou zlatou stredni cestu.

neomenia
22. kvě 2020

Vůbec, většinou si dělá něco sam ( 15 m) i starší dcera je tak zvyklá ( 6 let). Musím taky někdy varit, prat, poklidit atd. Zejména dopoledne si musi vystačit sami. Dopoledne domácnost, odpoledne chodíme ven, výlety atd. Jinak když malej spi, bud spím s ním ( dospavam spankovy defecit) nebo se venuju se sama sobě ( ctu si, pustim si Netflix, delam úkoly do jazykovky, cvičím)

bamak
22. kvě 2020

@ondruchovat zcela upřímně? Takto ji v podstatě ve vývoji brzdíš. Dítě v jakémkoliv věku potřebuje být samo, aby mohlo objevovat svět zcela přirozeně, bez vedení dospělého. Učit se z vlastních chyb, přemýšlet jak dosáhnout cíle, zkoušet různé metody..... Bude tak mnohem samostatnejši, sebevědomějsi, motorický zdatnější, inteligentnejsi.....

re_barbora
22. kvě 2020

Ne. Vetsinu veci dela a vzdycky delala se mnou. Kdyz varim, mam ji na lince, vysava se mnou, dava mi pradlo do pracky a podobne. Kdyz spi, tak si jdu bud lehnout s ni s nebo se v klidu najim, uvarim kafe a nedelam nic.
Taky potrebuje videt, ze existujou nejaky domaci prace a ze se nic neudela samo.

te_reza
22. kvě 2020

Od mala jsem ji vedla k tomu, aby si uměla hrát i sama. Ano, věnovala jsem se jí, hodně, ale když vařím, uklízím nebo prostě chci chvíli klidu, musí si umět vystačit sama.

katynka1989
22. kvě 2020

Ahoj, u syna jsem to dělala stejne jako ty a sama si stále nedojdu ani na wc. U dcery to mam ted uz nastavene jinak. Sice me to k ni stále tahne, ale proste ji necham na koberecku s hrackama a jdu vyndat mycku, poklidit, u vareni když je delší tak si dam malou do kocaru k sobe a kluka na linku. Snazim se starat o domacnost a hodne se snaz zapojovat malou. Třeba při skladani pradla ji nech taky u toho at se snazi 🙂

ondruchovat
autor
22. kvě 2020

Cvicime vojtovku , čin víc ji cvicime tím víc je na mě dcera fixla . Má 11m , neleze .. tak je to někdy takové horší . Chce dělat hodně věci ke kterým už by si musela sednou .. děkuji všem za názory , pozmenim to .

mia255
22. kvě 2020

@ondruchovat tak to je idealni doba nechat ji at si hraje sama. Obrovska motivace k pohybu a sedu, aby to zvladla sama, když mama nepomuze a nezabavi 🙂 zkousej at si sama zkouma, sice začátek bude pravdepodobne prokriceny ale, klidne po minutach, ji nechavej at si hraje sama. Casem se to zlepsi 🙂

la_amanita
22. kvě 2020

My děláme hodně věcí společně, třeba vaření, prádlo, nějaký běžný drobnější úklid, taková ta denní klasika. Je to ale dané tím, že malý je pohybově celkem nadaný, takže může už částečně asistovat. Ale v době, kdy se jen plazil, jsem toho upřímně dělala daleko méně, resp. jsme to s mužem dělali tak, že jeden měl dítě a druhý dělal. Každopádně tvůj úkol je věnovat se dítěti, nejsi hospodyně, takže bych si z toho žádné výčitky nedělala, navíc je to stav vážně jen dočasný.

ondruchovat
autor
22. kvě 2020

@la_amanita ano kdyby se dcera pohybovala tak je to úplně jiné . Ted nám c tom bráni ten pohyb.

ahyt
22. kvě 2020

@ondruchovat presne vim o cem mluvite.Dcera s vnuckou od 14 dnu zivota 4 krat denne cvicila Vojtovku/ cvici dodnes, ale jen 2 krat denne, vnucka ma svalovou hypotonii, ted na ni nikdo nic nepozna, vse dela jako zdrava, ale cvičit musi stale/.A dcera ani na minutu malou nenechals samotnou, neustále ji motivovala ke spravnemu pohybu, opravovala spatne pohyby atd.A vyplatilo se to .Nejen ze se od vrstevníků nelisi, ale vnucka si dokaze krasne hrát sama ,povida si u toho, vymysli příběhy,atd.Takze klidne se ji venujte, hlavně at se dobre vyviji a samostatnost prijde.

ahyt
22. kvě 2020

@ondruchovat vnucce je ted 3,5 let

patapuf
22. kvě 2020

Dělali jsme to s dcerou-jedináčkem stejně a vyžaduje od nás společné hraní ideálně neustále doteď, a to má už 4 roky. Asi bych zpětně více podporovala samostatné hraní.

patapuf
22. kvě 2020

Ale ne kvůli tomu, že by ji to brzdilo, naopak je velmi chytrá, ale že je to náročné pro nás.

ondruchovat
autor
22. kvě 2020

@ahyt děkuji . To dělám .. my na to přišli pozdě , ale jsou moc velké pokroky . A proste teď dcera vyžaduje té pozornosti více , ne nadarmo se říká ze cvičením vojtovKy se obnovuje pupeční šňůra ...

ondruchovat
autor
22. kvě 2020

@patapuf já jsme ve výchově přísná , nemyslím si ze budu mít problém si to za dva měsíce (až se dcera žasne hýbat ) předělat . Jen teď z toho výčitky mám . Děkuji

patapuf
22. kvě 2020

@ondruchovat Já mám doteď docela výčitky, když zrovna nemám čas se jí věnovat. Zvyk je zvyk. V září ale nastupuje do školky, tak se možná trochu osamostatni. Rozhodně si myslím, že jí to prospělo ve vývoji, že se jí věnujeme.

linee
23. kvě 2020

@bamak tak to bys mela vysvetlit me dceri, ktera od narozeni nebyla schopna sama usinat, dokonce i kdyz si cetla knizku, potrebovala, aby nekdo u ni sedel. Dodnes odmita byt sama, potrebuje citit pritomnost rodice. Mladsi je zcela jiny, mnohem samostatnejsi, rad objevuje. Dcera je jina i povahove. Takze si myslim, ze zavisi i na konkretnim diteti.

linee
23. kvě 2020

@ondruchovat ja pujdu asi proti proudu. Podle mne se tady ptas spatne...protoze dcera mozna odpovida povahove temer rocnimu diteti, ale je omezena v pohybu. Je to ale neco jineho, nez kdyz se nevenujes diteti ve 4 mesicich....ja se snazim detem venovat. Uklid bych mohla delat dokola porad, nauklizim se v zivote jeste dost. Deti rychle rostou. A ver, ze ten cas, ktery ji ted budes venovat se ti za par let vrati....

ondruchovat
autor
23. kvě 2020

@linee děkuji . Dítě mám a budu kit jen jedno, upřímně si nemyslím ze by se to obrátilo proti ne ten čas .. oproti vrtevnikum vidím ze je napřed , ale je to tím ze se ji věnuji . Jen prostě někdy dojde šťáva nebo potrebuju něco udělat když je vzhůru ... někdy mě dokonce překvapuje ze si sama hraje 😀 ale chci ji dat toho času hodně , teď když ho potřebuje a není možnost aby se postavila a hrála si sama nebo lozila aby si k něčemu sama došla ....

bamak
23. kvě 2020

@linee píšu to právě proto, že starší dcera je taky taková..... A myslím si, že za tu její závislost na mě můžu z části právě proto, že jsem ji věnovala 100% času, dcera je velmi chytrá, šikovná, ale i opatrná na jakékoliv změny a novinky, konzervativní, změny špatně snáší....
.Druhá dcera je úplně jiná, samostatná.... Možna to je jen povahou, možná ne..... Se starší jsme taky chvilku cvičili Vojtovku🤔.

mia255
23. kvě 2020

@linee no já myslím, že se každá máma dítěti věnuje ale musí dát dítěti i prostor ať si objevuje samo. Když mu bude máma pořád za zadkem a vše vysvětlovat, podávat, ukazovat jak se hraje s tímto a s tamhletim tak dítě prostě bude méně samostatne a nebude mít tu motivací něco zvládnout samo (když máma pomůže, že?) Pokud tedy za věnování nepovazujes i tiché sezení u dítěte a pouhé sledování a nezapojovani se 👍