Výchova nebo lakomost?

15. dub 2021

Byla jsem svědkem situace, kdy byly kamarádky nakupovat v drogerii, jedna sebou měla asi 4-5 letou dceru. Ta máma holčičky si nakoupila nějakou kosmetiku, a ne zrovna levnou. Holčička prosila, jestli jí nekoupí tašku s medvědem (za 20 korun). A máma že ne. Holčička se zeptala smutně proč, a máma na ní vyštěkla, že prostě ne. A já si tak říkám proč, je v tom lakomost, nebo styl výchovy? Neříkám že dítě musí mít vše na co si ukáže, ale kravinu za 20 korun? Bylo mi té holčiny líto...

izz76
15. dub 2021

Těžko říct, třeba už ji ten den nějakou věc koupila, některé děti chtějí pořád něco kupovat.Já osobně bych tu tašku za 20kc svému dítěti koupila, jsem rozmazlovací typ matky 😃 Každopádně v uvedeném případě pokud šlo o výchovu nemusela matka vysteknout, ale dítěti vysvětlit, proč tu věc nekoupí.

zelenaesmolda
15. dub 2021

Treba uz takovou tasku doma maji?Nicmene mela ji to vysvetlit a ne stekat

autor
15. dub 2021

@izz76 Já jsem taky "rozmazlovací" typ, a když nejde o tisíce... I kdybych své dceři už koupila něco předtím, tak věc za pár korun přece člověka nevytrhne...

autor
15. dub 2021

@zelenaesmolda Přesně, kdyby teda vysvětlila proč, ale to byla asi taková ta matka co netoleruje diskuzi, prostě řekne ne a tím to hasne 🤔

zelenaesmolda
15. dub 2021

Jenze ono secto nasbira,tam par korun,semhle par korun...

codal
15. dub 2021

To, že jí to nekoupila, mi přijde v pořádku, protoze na 99% to to dítě doma vzápětí odhodí a už ani neví, že to má, naprosto zbytečná koupě blbosti, i když za dvacet korun. Nemyslím si, že je nutný dítěti kupovat kraviny jen proto, že to to dítě v tu chvíli chce, i když to stojí pár korun. Co mi nepřijde v pořádku, že to maminka dítěti nevysvětlí. Ale kdo ví, mohla to řešit před pěti minutami v jiném obchodě a všichni víme, jak děti dokážou morčit a být neodbytné, i když jim něco stokrát vysvětlíme, takže těžko soudit, možná už to nechtěla po 159 ten den opakovat, což jsem schopná pochopit. Já mám doma dvě taková morčidla a přiznám se, že věta protože prostě ne, už taky padla, někdy už člověk prostě neví, jak víc to vysvětlit.

hankaros
15. dub 2021

A ty víš jaký byl jejich příběh ten den? Že máš hned jasno... Je tisíc důvodů, proč maminka jednala, jak jednala, tak proč hned odsuzovat, když neznáš kontext?

autor
15. dub 2021

@hankaros Já to beru tak, že když si madam kupuje kosmetiku za 4 tisíce, a holce nekoupí blbost za dvacku a ještě na ni štěká, pak mi to nepřijde úplně v pořádku.

codal
15. dub 2021

A proč má koupit blbost z dvacku?

felixfelicis
15. dub 2021

A proč vůbec řešit cizí paní?

madbetka
15. dub 2021

Myslím, že každá máma se někdy zachovala podobně jako dnes tahle maminka v tom obchodě. Situace, kdy se nediskutuje, kdy něco řekneš, protože prostě nemáš náladu po dvacáté páté během půl hodiny něco vysvětlovat. Situace, kdy ti třeba jen ujedou nervy, protože předtím jsi to třicetkrát zvládla v pohodě, ale po třicáté první už to vybuchne...
Nesoudím, neznám pozadí té situace a nevím, jestli to je úlet a nebo běžné chování. Pokud to druhé, tak to není v pořádku, ale taky to není můj problém.

Od té doby, co jsem sama máma, se na to dívám asi jinak 🙂

eviicka
15. dub 2021

Nejsem úplně minimalistka, ale kupování zbytečností jde mimo mě, takže to že nekoupila mi přijde v pořádku. I když osobní zkušenost nemůžu moc předat, syn (4,5) si věci (alespoň zatím) nijak nevynucuje. A co se týká tónu matky, no neznáme ten příběh celý, taky bych se kolikrát odsoudila slyšet se bez kontextu celého dne...

ee.liska
15. dub 2021

Milá anonymní autorko dotazu. Mne je líto tebe. Jak si vůbec dovoluješ soudit situaci zvenčí? Ty jsi hleděla do košíku matky? Byla jsi s nimi od rána? Prosím tě, máš vůbec děti? Upřesním, dceru?

janinasm
15. dub 2021

Řekla bych že spíš lakomost. Nějaký matky jsou u sebe na prvním místě no. A dítě někde opodál..... Já bych ji tu malou tašku koupila. Beru to tak..že když já si koupím něco, tak malý taky. Anebo bych si nekoupila radši nic. Jsou věci.které mít nemůže.Pak vysvětluju vysvětluju, ale jít si koupit sminky a malý nic..... By mi to rvalo srdce. Kor když by šlo o blbých 20 kč. Nekupuju ji samozřejmě všechno, taky říkám ne, ale vysvětluju ji to, aby to chápala.

janinasm
15. dub 2021

@ee.liska že ty jsi jedna z těch matek co si kupují hafo věcí a dítě nemá nic, že jo?😀

teeerez
15. dub 2021

A co jo vam do toho za kolik si matka kupuje kosmetiku? Co je tohle za argument? Jestli resite, ze na dite stekla, tak je snad uplne jedno jestli mela v kosiku zubni pastu za 30Kc nebo kosmetiku za tisice. Nechcete se spis zamyslet nad sebou nez nad cizi matkou?

codal
15. dub 2021

@janinasm ne, jen je to rozumná matka, co nekupuje dětem blbosti jen proto, že je v tu chvíli hrozně chtějí a vzápětí je hodí do rohu.

janinasm
15. dub 2021

Koukám, že tady dneska dost ujíždí všem nervy.😀 matky asi na děti štěkají běžně. Já naštěstí ne. A když si jdu udělat radost nějakou řasenkou nebo tak a mám dítě s sebou, tak i jemu chci udělat radost, a nějakou blbinku ji koupím moc ráda. Vidím, že je šťastná a já vlastně pak taky.😀 autorko,nic si z příspěvků nedělej. Tady se dobře pozná z čeho plyne ta zbytečná agresivita tady.😀 špatné svědomí no😀 končím s přispíváním zde. Dobrou noc

janinasm
15. dub 2021

@codal tak jako já nejsem zastánce kupovat každou chvíli dárky a věcí a ani to nedělám. Ale když už ji mám sebou a něco si chci koupit, tak i ji😁 a nepřijde mi že by to hodila hned do kouta 😀 ale ať si to každá dělá jak chce. Já příspěvek nezadávala. Mně je to v podstatě jedno. Jen jsem chtěla napsat jak to mám já.

codal
15. dub 2021

@janinasm a tobě vážně přijde normální hodnotit nějakou cizí ženu v obchodě, kterou vůbec neznáš a odsoudit ji, jen proto, že dítěti nic nekoupila? Co když den před tim byly v jiném obchodě a maminka koupila? Co když holčička takhle morčí v každém obchodě do kterého vstoupí. Co když.......... A ještě to řešit někde na fóru, kdyby to řekla doma manželovi nebo kamarádce, tak budiž, ale zakládat kvůli tomu diskuzí? K čemu??? Nikdo netvrdí, že je normálni na dítě štěkat, ale hod kamenem, kdo jsi bez viny, to pozadí člověk opravdu nezná, takže takovéhle odsouzení není na místě. A ano, mě rozhodně nepřijde normálním kupovat dětem kraviny jen proto, že stojí dvacku a dítě je chce. Já když si koupím řasenku, tak ji do mrtě vypotřebuju, když koupím dítěti kravinu, ze které má radost přesně pět minut a pak letí do kouta, tak je to zbytečný odpad a vyhozené peníze, i když možná jen dvacet korun.

lachipie
15. dub 2021

Nad tím se nepozastavuju. Nikdo nežijeme život té matky. Možná nemusela vyštěknout, ale co my víme, třeba se holčička už vztekala v předchozím obchodě, třeba má doma postiženého sourozence, který chtě nechtě ovlivňuje náladu a život celé rodiny a nejvíc právě mámy... Třeba to vyštěkla a o vteřinu později ji to mrzelo ale nevěděla co s tím... To se mi stává často. Sama jsem matka postiženého dítěte, kde není cesta ke zlepšení stavu. A často zareaguju tak, že mě to pak mrzí, ale už to nejde vrátit a teoreticky k tomu není aktuální důvod. Jenže psychika matky postiženého dítěte prostě funguje jinak. Nemusí to být ani lakomost, ani styl výchovy ale milion důvodů, které člověka ani nenepadne. Upřímně, vážně bych chtěla mít starosti toho, kdo se nad tím pozastavuje a přemýšlí, co za tím stojí 🙄

madbetka
15. dub 2021

@janinasm Já svým dětem nosím maličkost z téměř každého nákupu, občas něco na zub, občas časopis, sponku, cokoli...A taky na ně občas vyjedu, zakřičím, zachovám se prostě špatně. Jako každý jiný normální člověk, kterému občas rupnou nervy.
Víš co, dá se to i otočit. Špatné svědomí možná některé matky nutí koupit dětem, na co ukážou, protože jim tím kompenzují něco jiného. A přitom to tak třeba není, co?
Je strašně jednoduchý soudit, ale přitom nevidět dál, než na špičku vlastního nosu 🙂

jjasmina
15. dub 2021

Soudite na základě čeho? Jednoho okamžiku? Třeba byli ten den ve třech obchodech a všude jí něco koupila..bože přála bych si, aby se maminka tady poznala . Nestravili sme s nimi celý den a máma, která nikdy na dítě nestekla? Taková je jo??

lachipie
15. dub 2021

A když se vrátím ke svému předchozímu komentáři, vážně bych ocenila, kdyby se lidi konečně začali starat sami o sebe a ne o druhé a neprobírali je na sociálních sítích. Milionkrát jsem na adresu sebe a hlavně svého syna na hřišti slyšela všemožné komentáře. Na první pohled na mém synovi není nic zvláštního. Nemá Downův syndrom, takže opticky vypadá normálně, čili pro ostatní zdravý. Na ten druhý už zdravý není. A kvůli čemu to v očích těch všech lidí kolem nás, v metru, na hřišti (matky co vystudovaly pískovištní univerzitu je??) no proto, že na něj nemluvím, nestarám se o něj atd atd... A jako sorry, tohle nechceš. Začněte se starat sami o sebe a ne o druhé. Svému dítěti si kupujte kdy kde co chcete a za kolik chcete, starejte se o něj jak chcete, mluvte na něj jak chcete a hlavně si vzpomeňte na svůj příspěvek, až svému dítěti někdy něco odmítnete.

lachipie
15. dub 2021

Vím že jsou všechny moje komentáře tady k h.... ale jako potřebovala jsem to ze sebe dostat.

jjasmina
15. dub 2021

@lachipie souhlas, kdyby si lidi zametli radši před svým prahem a začali se starat raději o sebe

leniczka23
16. dub 2021

Chápu tak dobře, že ty jako úplně cizí člověk, zakladas diskuzi na internetu, aby si tady drbala hodnotila.situaci o které nevíš zhola nic? A ještě jsi natolik statečná, že anonymní? 🤦
Předpokládám, že jsi čekala jak tě tu poplacame po ramenou jak.jsi úžasná máma, že ty bys tu tašku koupila a to se neděje viď.
Já doufám, že žádnou takovouhle.pipku co by soudila a hodnotila situaci jen podle svého úhlu pohledu nepotkáme teda🙄
Ty musíš mít strašně nudnej život.
Tak ti přeju ať si zase šťastná.

zelenaesmolda
16. dub 2021

@janinasm
A dite musi nutne vzdycky neco dostat kdyz se jde nakoupit?Trosku cesta do pekel bych rekla.

barulina
16. dub 2021

Prave protoze je to kravina. Vis nesud, ze si mamka nakoupila kosmetiku, vuvec nevis jaky ma pribeh. Ja si min tyden nakouoila taky, pi roce konecne neco poradneho. Poprve jsem si udelala radost. (jsem sama s dvema detma) deckam se snazim furt, na me uz nevychazi, a mela jsem takovou radost, ze konecne mohu. Bylo by mi pak lito toto o sobe cist. Navic naor moje dcera, ma tolik ptakovin, ze fakt nehodlam pokojik zahlcovat dalsim kusem ktery bude plny dalsich kravin.

alexovka
16. dub 2021

Je lehké odsoudit. Každý jsme jen člověk a děláme chyby. Ano, maminka mohla holčičce vysvětlit proč ji to nekoupí, ale co když to už udělala venku před obchodem, kdy po desté holka fňukala, že taky něco chce? Vůbec do situace nevidíte, tak se do toho raději nepleťte.

Můj kluk taky umí vše zkoušet dvacetkrát. Holt někdy i mě rupnou nervy a už nevysvětluji ale rozkazuji.