Zkoušení na nočník. Jak jste začínali?

zrzinda
3. črc 2022

Hezky den, jak jste prosím začínali u vašich děti s nocnikem? Kdy jste začali zkoušet? A jak?
Já poslouchala babicku, jak se to kdysi dělalo a uprimne mi přijde trochu jako týrání děti, když se dřív dite na nocniku drželo pomalu násilím s nějakou hračkou nebo jídlem 🤦‍♀️
Takhle bych to asi úplně nechtěla dělat, ale moc nevím, jak se do toho vrhnout.
Tak budu moc rada za vaše rady, co vám pomohlo. Dekuju! 😊

gbp
3. črc 2022

@zrzinda my sme teda na kakani vyuzivaly jakousi bezplenkovou metodu uz od narozeni. dcera si to tak sama "rekla" a proste kakala, kdyz byla vybalena z pleny. pak od pul roku, kdy se trochu udrzela, jsem ji pridrzovala na nocniku. pak kdyz uz sedela, tak sem ji na nocnik "odkladala" pri prebalovani. jakoze sundala plinu, posadila, rekla ccccc, curej (a nekdy se vycurala a nekdy ne) a zas dala cistou plinu. pak sem si precetla o indianske metode odplenkovani a mesic pred 2. narozkama sme si to vysvetlily, plinu sem vzala a ma jen na spani. ale kdyby se ji ten nocnik nelibil, nenutila bych ji. ta indianska metoda mi dava smysl, udelam to tak i s druhou. 👍

zrzinda
autor
3. črc 2022

@gbp A mohla bych poprosit o rychlo vysvětlení, v čem to spočívá? 🙏

gbp
3. črc 2022

@zrzinda ta indianska metoda? kolem dvou let byva dite pripravene na odplenkovani (napr. hce vymenit plinu, nebo naopak nechce nasadit, vadi mu spinave ruce a chce je umyt, nebo se treba na kakani schova, umi zadrzet curani - treba dcera ve smyslu, ze cura ve sprse, nelibi se ji, kam to cura, tak prestane a posune se. takze mu vysvetlis, ze ode dneska uz pleny mit nebude a bude chodit na nocnik/zachod jako maminka/tatinek a bude mit kalhotky/trenky misto plinky. a uz mu tu plinu nikdy nedas (krome na spani), ani na ven, ani do auta, ani na navstevu, nikam. je lepsi byt par dni doma/kolem domu a ne treba nejake velke vylety, navstevy atp. aby dite melo moznost si to uvedomit. muzete si to ukazat i treba na plysakovi jako hrou, dceri to treba stacilo jen vysvetlit, tim ze nocnik znala. prvni den se pocurala 13x 😄 vzdycky stala, rozkrocena, curala si na obleceni a rikala curam 🤣 nesmi se nijak hubovat, spis znovu zopakovat, kam to bude lepsi, spolecne jit preprat obleceni. pokud neni tak po tydnu zadne zlepseni, tak dite jeste neni pripravene. ale me se treba 3. den nepocurala uz ani jednou 🤷🏼‍♀️ ani sem necekala, ze to bude taky dobry, protoze normalne si na curani nerikala, kdyz mela plinu. ale kdyz se nad tim zamyslis, proc taky. musis prerusit hru, pohadku, to co delas...do pliny je to jednodussi 🙈 taky bych se nesnazila, kdybych nemela duvod. zkus si vygooglit indianska metoda odplenkovani, urcite najdes vic 👍 ja sem cetla i knizku.

lenerka1
3. črc 2022

Nočník jsme měli asi od půl roku (kdy jsme ho dostali od babičky 🙂 ) v koupelně, když děti začly jevit zájem o vylučování (koukají se mezi nožky, když čůrají, hlásí, že je plínka mokrá atd), vysvětlila jsem, že když nebudou chtít plínku, můžou čůrat a kakat do nočníku nebo na záchod jako táta a máma (často chodily se mnou, tak věděly, co se na wc dělá), po cca 1 roce jsem půjčila z knihovny pár knížek o chození na nočník (víš, co má v plínce myš a nějaké další), ty jsme si četli. No a čekala jsem, až si na to přijdou sami. Nejdřív byl nočník hračka, pak to sami zkoušeli nanečisto v oblečení, posazovali tam plyšáky atd. až to sami jednou zkusili. Dcerka nechtěla plíny tak ve 14 měsících (moc toužila nosit kalhotky s obrázkama jako máma), kluk od 2,5 let, ale zase měl daleko méně nehod.

me_druhe_ja
3. črc 2022

Jojo, taky jsem slyšela, že se děti přivazovali k ohrádce, aby se seděli na nočníku, i když ještě neseděly. Matky neměly tolik času a komu by se chtěly prat látkovky že. Takže dítě kolikrát půl dne prosedelo na nočníku. :(

Průměrně děti dozrávají a pochopí vylučování mezi 2-3 rokem. Což ale neznamená, že je nemůžeš pomalu seznamovat dřív. 🙂 Ale pokud nechtějí, nenutit. Každé zdravé dítě jednou bez plenek bude a jestli v roce a půl nebo ve třech je přece jedno. 🙂

jjasmina
3. črc 2022

Přes den jsem plenku vzala, 2-3 týdny se pocuravala a pak přišel zlom a chodila na nočník i sama, seděla tam třeba s legem 🤣 začali sme po 2r

ilema
6. črc 2022

@zrzinda Kolik je dítěti? Jinak já využila metodu, tady je nočník, tady se chodí čůrat a kakat. Sundala trenky a gatě a nechala být a běhat jen tak. Když se vyčural bokem, bez řečí jsem šla, přenesla ho na nočník a řekla mu, tady máme nočník, tady se chodí čůrat a s kakáním to šlo o něco líp, to se dá pozdržet, to jsem poznala, že se zastavil a začal tlačit, tak jsem ho stačila odnést k nočníku. Když to do týdne, 14 dnů pochopí, bylo na to mrně psychicky připravené, když ne. Zkuste za měsíc. My to taky dali až na podruhé. A začala jsem před druhým rokem, dřív většina dětí nedokáže vědomě zadržet nutkání na močení.

exbordelar
6. črc 2022

Bezplenkova metoda je super, taky jsme provozovali a na nocnik mi dite chodilo od te doby,co se umelo posadit. Ale to se musi praktikovat uz od narozeni.
Jinak kdyz treba jsem vedela, ze se mu bude stopro chtit curat/kakat a decko si postavilo hlavu, ze na tom nocniku sedet nebude, tak jsem ho dala s nocnikem treba na skrin, odkud melo vyhled a bylo to pro nej atraktivni. Bylo nadsene, spokojene si sedlo a do minuty bylo vykonano 😀
Samozrejme jsem ho drzela a bylo v bezpeci ☝🏼😂 zkratka ty deti to mnohdy potrebujou ozivit, aby to byla pro ne zabava a ne vopruz, a nevytvorily si k tomu blok.
A dalsi rada - kazde dite je jine, tak nezoufej, kdyz to nepujde podle tvych predstav. Vsichni jsme se to jednou naucili, nekdo driv, nekdo pozdeji. Uprimne, neznam (normalne zdrave) dite, ktere by bylo napr. jeste v sesti letech na pline. Casem se mu sepnou v hlavicce i ty socialni potreby a bude chtit byt zapadat i v tomhle mezi ostatni 🙂