Berou v Praze do školky 2leté děti? Kdy je zápis a kdy nastupují?

luciashek
1. srp 2017

Ahoj všem, potřebuji poradit. Dceři byly v červnu 2 roky, příští rok v březnu mi končí rodičovská, kterou si budu ještě prodlužovat, jak mi poradil pán z úřadu, abych byla "krytá". A v tom tví mé dotazy. Nemám se kam vrátit do práce, protože jsem měla smlouvu na dobu určitou, ale mám nízkou rodičovskou a potřebuji jít do práce. Jak to chodí se školkou? Do práce bych ráda šla na začátku nového roku, to bude dceři 2,5 roku, takže ji budu muset dát do jeslí, nebo jsou v Praze školky, co berou takto dříve? Ne soukromou, na tu nemáme. A když ne, kdy je zápis do školky a od kdy dítě jde do školky? Normálně od září? A co s dítětem, když už bude přijaté do školky, ale přes prázdniny budu muset pracovat a nemám hlídání? Poraďte mi prosím zkušené maminky, totálně jsem se v tom zamotala 🙂 Děkujuuu!

akankeo
2. srp 2017

uz sem to nasla, jsou teda uz drazsi, je to par let nazpatek - http://www.prorodinu.cz/materska-skola-praha-8/... , jinak u soukrome skolky si lze sehnat sponzora, kdo ma v rodine, nekoho, kdo ma firmu, firma bude mit nizsi dane, rodina stipendium na skolne a tudiz bude platit min

legelata
2. srp 2017

@akankeo Daji, vsak jsem psala o prumeru 🙂

Ja jen kdyz jsem si delala dane tak mi ten odpocet prisel hodne smesny. Dite nevezmou do statni tak by mohli dat vetsi ulevu teda 🙏

j.a.n.i
2. srp 2017

@akankeo Pro mě jsou to všechno školky, ať se to oficiálně jmenuje jak chce...

j.a.n.i
2. srp 2017

@akankeo A jinak tedy se stravným jsi na těch 7000,- co jsem psala 🙂

akankeo
2. srp 2017

@j.a.n.i jojo, vychazim z toho, jak to bylo pred par lety, patrej k tem levnejsim, co sem si tenkrat delala pruzkum, vetsina soukromych totiz ma jinou cenu za dopoledne, jinou do tri a jinou do 5ti a to je pak uz palba plus 70 az 90Kc za jidlo

evaamy
2. srp 2017

@akankeo stipendium na školné ve skolce, to slyším prvně. Můžeš se o tom prosím prosím trochu rozepsat? Kdo a komu to dá, za jakých podmínek a kolik? Děkuji 🙂

verdos
2. srp 2017

@blahova_andrea IV - individuální vzdělávání. Je to prostě jiná forma téhož. V MŠ se jen oznamuje a dítě se musí přijít v listopadu nebo v prosinci fyzicky ukázat, aby mu v MŠ řekli, co má dál rozvíjte. V ZŠ se pak o to musí žádat a zpravidla 2x ročně probíhá přezkoušení (aby mohlo být vystaveno vysvědčení). A ano, prozatím plánujeme, že děti budou na IV i v ZŠ.

luciashek
autor
3. srp 2017

Tak soukromou školku si určitě nebudeme moci dovolit, to bych si musela najít hodně dobrou práci, o čemž pochybuju. Ale děkuji za rady, koukám každý den po školkách a nějak to vymyslím.

akankeo
3. srp 2017

@luciashek jestli umite jazyky, tak nejake shared service centrum, v praze je shanka i po lidech co umi pouze anglicky . U nas v praci furt tahame nejake cizince, protoze lidi jsou k nesehnani a spousta z nas je doma s miminkem a sehnat nahradu je problem... Ale fakt si to obvolejte, spousta ksolek ma volne misto z duvodu stehovani nebo ze diteti skolka nesedla a vy tech skolek budete mit v okoli vic, takze sance je velika, jesle bych taky zkusila, statnich je v praze nekolik a je dobre navazat kontakt, jen je skoda, ze ste to neresila driv, mohla ste by uz nekde zapsana, kdyz mrknete po detskych skupinach, dost mozna taky najdete neco levnejsiho do tech 5000, ale hur se to hleda...

akankeo
3. srp 2017

@legelata kdyz sly dcery do skolky, odpocet nebyl zadny, tohle nemam rada, ze si lidi furt na neco stezujou, mame tu zdravotnistvi zadarmo, velke odpocty z dani na deti, pracujici si mohou odecist aspon neco na skolku, muzeme drepet 3 roky doma s jistotou mista a jeste nam i nejakou korunu daji a furt se neco nelibi ze. Svagrova sla s druhym ditetem do prace po sestinedeli a nedostava ani floka na chuvu, jesle apod, skola se plati, a nejsou to male penize, lekar se plati a nestezuje si na nic....

akankeo
3. srp 2017

@evaamy je to spis u novych zarizeni, kde nemaji plno, tak je moznost mit misto pro mene majetne sponzorovane, my to ted mame napriklad se skolou, dcera jde na soukromou, je dost sva, neni prumer a vsazet se na to, ze narazi na osviceneho ucitele nehodlam a meli dve mista za polovicni skolne neb je podporil nejaky podnikatel, lze to dohodnout i adhoc, kamaradka to tak mela u dcery ve skolce, ze si misto sponzorovali pres manzelovu firmu, je to vyhoda pro vsechny

legelata
3. srp 2017

@akankeo Ja si nestezuju :D Ja nebyla na zadny matersky vubec a jsem osvc, takze jsem platila zdravotni a socialni nonstop :D A dite si ani nemuzu odecist z dani, pac danim pausalem. Ale kdyz mi stat nedokaze zajistit misto ve skolce, tak ten odpocet by aspon byt mohl, protoze desitka mesicne neni malo a jinou moznost nemam 🙂

legelata
3. srp 2017

@akankeo A ono ted ti vrati cca 1500 Kč, což je když dáš za školkovné kolem sto litru za rok poměrově v podstatě nic 😉

belleelle
3. srp 2017

@luciashek neni pravda, ze si ji nemuzes dolit. Nikdo nerika, ze tam dcera bude denne.
Uz vis, kam nastoupis?
Nebyla by pro tebe lepsi prace na ranni a odpoledni vcetne vikendu, abyste si malou mohli stridat?
Mam 2 deti mladsi tri let a jde to vymyslet, jak na to. Na soukromou skolku denne nemame.
Ale ted budes mit rodicak 4.000 (typuju), pokud vydelas 12.000, tak jsi na tom stejne. V praze si urcite vydelas vice. Proste chce to pocitat nez plakat.
Prednost do skolky maji stale ti, co se prihlasili.

akankeo
3. srp 2017

@legelata stat to ale zajistovat nemusi, zacina to tim, ze dite je volba. A i osvc maji narok na rodicak a hlidani deti lze vyresit ruzne, muze hlidat tatinek, chuva. Vracela sem se do prace kdyz diteti byl rok a kousek, nejdriv hlidal manzel, pak byla skolka a odpoledne hlidala chuva, dva dny v tydnu ja neb sem delala z domu ,kdyz byly nemocne delala sem proste z domu, jde to zajistit ruzne a moznosti si clovek v prvni rade vytvari. Treba kamaradi delaj na smeny a proste si to planovali tak, aby jim to vyslo a vzdy byl nekdo s ditetem, nerikam, ze to neni zahul, ale vsechno jde, kdyz se chce. Jsou i ruzne hlidaci skupiny apodobne, do skolky musi chodit jenom predskolaci kdyz na to prijde, jsou coworkingova centra s hlidanim deti atd atd, prodej casto de delat s ditetem na prodejne, jak si to kazdy zaridi, tak to ma, pokud na tu drazsi skolku mas, tak tam to dite davas, protoze to pro tebe je nejsnazsi a mimochodem kdyz si deti nemuzes odecist ty, treba si je muze odecist jejich otec, pokud se to vyplati tak nastavit

legelata
3. srp 2017

@akankeo Můj příspěvek byl o něčem jiném než o tom, že nevim kam dát dítě nebo jak si udělat daně (vzhledem k tomu, že jsem osvč tak si dělám daně smaozřejmě sama a docela se v tom orientuji 🙂. Prostě mě překvapilo, že jako osvč, která nikdy nepřestala ani na den pracovat a státu odvádět, aniž bych za to třeba čerpala mateřskou jednak neni možné tříleté dítě umístit do školky a následně tedy není možné mít úlevu v podobě daňového odečtu na dítě nebo odečtu školky z daní (ten zlomek nestojí za řeč. Mně by to přišlo logické, to je vše 😉 Je třeba říci, že díky lidovcům se i paušální danění bude nově do slev na dítě počítat, ale léta to tak nebylo.

Jinak na rodičák má nárok každý i člověk co v životě nehnul prstem a neodvedl ani kačku, takže to je něco úplně jiného.

j.a.n.i
3. srp 2017

@legelata Není pravda, že není/nebylo možné si jako OSVČ dát odpočet na dítě, možné to bylo vždy, nikdo ti nepřikazuje, že musíš uplatňovat náklady paušálem, to je čistě na rozhodnutí každého a kdokoliv může uplatňovat skutečné náklady a dítě si odečíst.

legelata
3. srp 2017

@j.a.n.i Jsou ovšem profese, kde náklady nejsou a nedanit paušálem by byl absolutní nesmysl 😉 Já jsem psala, že jde o osvč, kteří daní paušálem.

j.a.n.i
3. srp 2017

@legelata Tak si pak ale nestěžuj na to, že uplatněním jedné (dost výrazné výhody) si nemůžeš současně uplatnit i další... nebo máš pocit, že když nemáš žádné náklady, ale díky paušálu nemusíš danit (a odvádět sociální a zdravotní) z víc jak půlky příjmu, tak že je to málo. Myslíš že si něco takového mohou zvolit třeba zaměstnanci?

legelata
3. srp 2017

@j.a.n.i To bychom mohli zacit diskutovat o tom, co vse maji za vyhody zamestnaci proti osvc a tato debata byla vedena mockrat a vzdycky skonci spatne 😀

j.a.n.i
3. srp 2017

@legelata Opět, nic ti nebrání mít to jako s.r.o. a zaměstnat se a požívat všech výhod zaměstnance, ale nemáš to tak, takže to nejspíš tak výhodné nebude 😉

akankeo
3. srp 2017

@legelata nemuzes mit vsechny vyhodu najednou
@j.a.n.i zamestnat se pod vlastni sro je to nejmin vyhodne co muzes udelat. i jako jednatel mas dvoji zdaneni, nejdriv jako firma, pak pres osobni priznani, jako zamestnanec k tomu dostanes v podstate polovicku co vydelas, manzel ma sro a vrcim furt, kdyby to delal na zivnost, tak mame mnohem vic penez, jenze je tam vize rustu a vic zamestnancu, tak se jede sro, no. KAzdopadne odecist dite si vzdy muze ten druhy z rodicu, takze to omezeni neni, pokud se jim to vyplati. My si to vecne prehazujeme...

j.a.n.i
3. srp 2017

@akankeo Já vím... přesně proto jsem to uvedla 😉

mandarinka21
28. srp 2017

Ahoj! Nevite nahodou, prosim, pri privydelku na rodicovske mam preferovat honorar nebo dohodu o provedeni prace?
Mam aktivni ZL (jsem OSVC), ale davam nulove priznani, nic si nefakturuju. Vydelala bych si nepravidelne cca 1000 mesicne psanim clanku. Nevim, co je nejvyhodnejsi a nejsnadnejsi k danovemu priznani. Moc dekuju!

belleelle
29. srp 2017

@mandarinka21 autorske honorare se zdanuji az od vyssi castky?
Dpp do 10.000 se nezdanuje.
Mam osvc, i hpp nyni na rd. A mam dpp plnou castku za hodinu.

belleelle
29. srp 2017

@mandarinka21 hrozil mi autorsky honorar (na ktery jsem mela smlouvu o dilo) a ten by se mi moc danil.