Budu mít nárok na mateřskou? Nezaměstnaná v den nástupu

matla8
6. lis 2015

Zdravím,
ráda bych se zeptala, jestli budu mít nárok na mateřskou. Popíšu situaci, ve které jsem, snad to bude srozumitelné 😀
Nyní jsem čerstvě zaměstnaná (od 1. října 2015), smlouvu na dobu určitou mám do konce března 2016. S tím, že jsem nyní v 10. týdnu těhotenství, termín porodu cca 5. 6. 2016. Myslím si, že když můj zaměstnavatel zjistí, že jsem v tom, tak buď se mnou okamžitě ukončí smlouvu (do konce prosince jsem ve zkušební době), nebo mi prostě jen pak neprodlouží smlouvu v tom březnu a já tudíž v den nástupu na mateřskou (cca konec dubna) budu nezaměstnaná (těžko někdo přijme holku v 6 měsíci těhotenství). Zároveň nyní studuji druhý rok dálkově Mgr. obor, za sebou mám tři roky bakalářského oboru. Téměř hned po bakaláři (říjen 2014) jsem nastoupila do zaměstnání, kde jsem byla do konce září 2015 a od října jsem teď v tom novym zaměstnání, takže mám odmakaný víc jak rok. Četla jsem, že existuje ochranná lhůta, kdy když jsem pracovala v posledním půl roce před nástupem na mateřskou, tak bych na ní nárok mít měla. A také, že se mateřská vypočítává i z let studií (příprava na zaměstnání). Ale chtěla bych se zeptat, jestli tedy budu nebo nebudu mít nárok na mateřskou. Děkuju moc za odpověď 😉

class
6. lis 2015

nTak ted už jeto asi takhle,ale já jsem pobírala tu PPM od 3.měsíce až do porodu na den jsem měla vypočítaných cca340kč a potom už jsem jen přešla na mateřskou.To se divím,že už to takhle není tak to kamarádka v tom případě má tedy jen rodičák

xpila
6. lis 2015

@class Takhle to bylo vždycky, takže ty jsi jedině byla na neschopence, jinak to prostě možné není!

fifina86
6. lis 2015

@class to je hloupost,co pises s tou PPM od 3.mesice 😉 @xpila ma pravdu.

class
6. lis 2015

Jak už jsem psala nemá cenu se dohadovat na nemocenské jsem nebyla nepotřebovala jsem ji jelikoš mě zaměstnavatel propustil,

xpila
6. lis 2015

@class Máš pravdu, že nemá cen se s tebou dohadovat, protože očividně netušíš, která bije. Prostě na mateřskou se nastupuje nejdříve 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Rozhodně nejde na mateřskou (PPM) nastoupit dřív.

class
6. lis 2015

Tak asi to bylo i tím,že jsem se na úřadech nenechala odbít a pozjištovala si jaké jsou možnosti končím debatu moc dobře vím která bije,každopádně slečna má nárok na peníze jelikoš splnuje podmínky

xpila
6. lis 2015

@class Tak ještě jednou, můžeš přesně napsat, jakou dávku jsi pobírala? Jelikož PPM to nebyla.

dpetulinka
6. lis 2015

😀 😀 😀 to jsem nečekala takovou diskusi 😀 ale fakt je to nějakej nesmysl, možnosti jsou podle mě jen podpora v nezaměstnanosti, práce neschopnost a 6-8 týdnů před porodem potom peněžitá pomoc v mateřství a po jejím skončení, jak holky psali, rodičovská (první dceři jsou čtyři roky pryč a neslyšela jsem, že by se někdy s tímhle termínem hýbalo) pak by to musel být jedině nějaký příspěvek na bydlení, ale tam se nevypočítává denní dávka. Slečna bude těžko zjišťovat, co pobírat, když nikdo netušíme jak se ta dávka jmenuje, fakt by mě to zajímalo, protože jsem nikdy v životě od nikoho o ničem podobném neslyšela.

xpila
6. lis 2015

@dpetulinka Protože nic takového neexistuje 😉

evulina77
6. lis 2015

@xpila no po přečtení všech příspěvků mám pocit, jestli se nejednalo o překážku na straně zaměstnavatele a nevypláceli @class tohle, ale to vyplácí zaměstnavatel. Jinak PPM to určitě být nemohla...

xpila
6. lis 2015

@evulina77 Jenže ta by byla 100 %, tam žádný denní vyměřovací základ není. A mám pocit, že psala, že právě v práci skončila.

dpetulinka
6. lis 2015

@evulina77 jo taky mě to napadlo, ale to by vyplácel zaměstnavatel a neukončili by ji snad pracovní poměr, prostě by to byla náhrada mzdy, ne? Záhada no 🙂

evulina77
6. lis 2015

no možná, když se někdo opravdu zajímá a zajde si tam, tak si může ukecat i svoji vlastní dávku 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀