Budu mít nárok na mateřskou? Nezaměstnaná v den nástupu

matla8
6. lis 2015

Zdravím,
ráda bych se zeptala, jestli budu mít nárok na mateřskou. Popíšu situaci, ve které jsem, snad to bude srozumitelné 😀
Nyní jsem čerstvě zaměstnaná (od 1. října 2015), smlouvu na dobu určitou mám do konce března 2016. S tím, že jsem nyní v 10. týdnu těhotenství, termín porodu cca 5. 6. 2016. Myslím si, že když můj zaměstnavatel zjistí, že jsem v tom, tak buď se mnou okamžitě ukončí smlouvu (do konce prosince jsem ve zkušební době), nebo mi prostě jen pak neprodlouží smlouvu v tom březnu a já tudíž v den nástupu na mateřskou (cca konec dubna) budu nezaměstnaná (těžko někdo přijme holku v 6 měsíci těhotenství). Zároveň nyní studuji druhý rok dálkově Mgr. obor, za sebou mám tři roky bakalářského oboru. Téměř hned po bakaláři (říjen 2014) jsem nastoupila do zaměstnání, kde jsem byla do konce září 2015 a od října jsem teď v tom novym zaměstnání, takže mám odmakaný víc jak rok. Četla jsem, že existuje ochranná lhůta, kdy když jsem pracovala v posledním půl roce před nástupem na mateřskou, tak bych na ní nárok mít měla. A také, že se mateřská vypočítává i z let studií (příprava na zaměstnání). Ale chtěla bych se zeptat, jestli tedy budu nebo nebudu mít nárok na mateřskou. Děkuju moc za odpověď 😉

xpila
6. lis 2015

@matla8 Pokud v práci budeš až do konce smlouvy, tak mateřskou mít budeš. Stejně tak i pokud bys skončila ve zkušební době, jelikož budeš v ochranné lhůtě.

dpetulinka
6. lis 2015

Pokud máš za poslední dva roky odpracovaných 270 dní, tak ti vzniká nárok na mateřskou. Ochraná lhůta je 180 dní, nástoupit na mateřskou můžeš osm týdnů před porodem, takže dejme tomu, že 10.4. Jen doufám, že ti to všechno píšu správně, sama jsem v tom dost plavala. Kždopádně jestli to tak je, tak i kdyby ti v prosinci zaměstnavatel smlouvu ukončil, tak se do té ochrané lhůty vejdeš. Ty studia se nějak započítávají, ale musí to být ukončené studium a je to tam mám dojem nějak časově omezené. Každopádně já si myslím, že odpracováno máš co potřebuješ.

matla8
autor
6. lis 2015

Děkuju! Jj odpracováno bych mít měla (teď makám už jakoby 14. měsíc....). A chci to právě oznámit v práci tak cca v polovině prosince, abych se vešla do tý ochranný lhůty, kdyby náhodou... 😉 nebyla jsem si jistá, jestli ale budu nebo nebudu mít nárok. Ukončený studium mám v červnu 2014 toho bakláře....A současný studium doufám, že stihnu ukončit ještě před porodem, ale úplně nevim no...minimálně státnice budou muset počkat po porodu si myslim 😀 A ještě jednou děkuju 😉

xpila
6. lis 2015

@matla8 ochranná lhůta ti stejně plynne z předchozího zaměstnání, ve kterém jsi otěhotněla. Během toho současného se ti přerušila a pak by běžela dál.
A pokud to oznamovat nemusíš (např. z důvodu zakázané práce pro těhotné), tak bych raději počkala a řekla to po zkušebce.

matla8
autor
6. lis 2015

Mno pracuju v kanceláři, takže skrz tohle je to v pohodě. Ale bojim se, že to na mě bude vidět a i mi to přijde takový nefér jim to neříct...a říct jim to až v lednu 😒 jsme tu celkem dobrej kolektiv, a navíc fb je moooc rozšířenej a když bych to chtěla ventilovat i tam (chci se přidávat i do skupinek apod.) tak by se na to stejnak asi přišlo....a to by bylo asi horší....nevim no... 😖 😒

xpila
6. lis 2015

@matla8 Jasně, to je čistě na tobě. Ale nemáš povinnost to oznamovat, pokud nemáš rizikovou práci.

matla8
autor
6. lis 2015

JJ děkuju 😉 Jen nahlas přemýšlím 😀

dpetulinka
6. lis 2015

@matla8 přesně tohle, říct, neříct jsem řešila v září. Díky bohu už jsem neměla zkušebku, ale bylo mi to hloupý. Musím říct, že kdybych neskončila v nemocnici, tak doteď na mě nikdo nic nepozná 😀 taky jsem měla strach, že to bude vidět a tak. Ale pracuju v ženským kolektivu, jednou jsem neměla chuť na oběd, hned to bylo jestli nejsem náhodou těhotná 😀 a tím že mi bylo dost zle se to tutlalo blbě, ženský si všimnou všeho. Na druhou stranu tobě to příjde nefér, ale nikdo ti z dobrý vůle smlouvu neprodlouží, nebo tě po zkušebce pracovat nenechá, když se jim to nebude hodit. Je to blbý, člověk se ale musí naučit přemýšlet hlavně nad sebou, už jsem to taky poznala, na tebe nikdo ohled brát nebude.

matla8
autor
6. lis 2015

Ve me se to právě bije 😖 Vim, že kdybych počkala po zkušebce, tak bych teoreticky měla šanci pracovat až do března- což jsou korunky navíc, které si nemůžu dovolit oželet, ale zároveň je mi to blbý hlavně kvůli vedoucí a kolegyním....ředitelka mě až tak netrápí 😀 Jsme tu taky samý ženský....jsem trošku silnější, takže jako pořád se můžu vymlouvat na to, že jsem přibrala 😀 a nevolnostma apod. zatim díkybohu netrpim...tak nevim...ono zase- polovina prosince nebo polovina ledna, když tam jsou mezi tím svátky, kdy budu doma asi zase není takovej rozdíl no....Asi budu sobec 😀 a počkám....a když to praskne tak to praskne no...😀

pavlietka
6. lis 2015

@dpetulinka já měla jeden den dovolenou a když jsem přišla druhý den do práce, hned se mě ptaly ženské jestli nejsem těhotná.. nevím podle čeho usoudily :D a když jsem vylezla ze záchodu, tak se mě ptaly jestli jsem náhodou nezvracela :D .. musím uznat, že fakt to není jednoduché tutlat.. do teď to v práci nikdo neví (teda nemá to potvrzené) a to jsem v 11.týdnu 🙂 😀

class
6. lis 2015

Pokud máš odpracovaný jeden rok tak mateřskou mít budeš.Další je to,že pokud by to v práci prasklo a propustili tě tak máš nárok na PPM(peněžitá pomoc mateřství)zeptej se nato na sociálce já jsem to takhle měla,protože jsem měla zaměstnání,které jsem jako těhotná vykonávat nemohla 😒

matla8
autor
6. lis 2015

@class jakože by mi sociálka něco vyplácela ještě před nástupem na mateřskou? Místo dejme tomu podpory v nezaměstnanosti? A nevíš kolik to zhruba je?

xpila
6. lis 2015

@matla8 Ne, sociálka by ti nic nevyplácela.

matla8
autor
6. lis 2015

@xpila aha, tak to jsem tě blbě pochopila 😀

class
6. lis 2015

No mi to nevyplácela sociálka,ale poradili mě tam kam si to mám jít vyřídit,je to jakdyby nemocenská a pobírá se až do porodu.Mě to vypočítali z odpracovaných let plus 3roky studia vypočítavá se určitá částka na 1pracovní den já třeba měla vypočítané 340kč

xpila
6. lis 2015

@class Jak se to přesně jmenovalo a kdy to bylo? Nebyla to náhodou jen podpora v nezaměstnanosti? Protože nic jiného takového neexistuje.

matla8
autor
6. lis 2015

@class
@xpila
takže když by mě dejme tomu teda v lednu vyhodili (nebo třeba by mi neprodloužili smlouvu v tom březnu), tak bych měla nárok na tohle dávku? 😕 Nevěděla jsem, že takovýho něco je....myslela jsem, že je jen mateřská a rodičák 😲

matla8
autor
6. lis 2015

@xpila ae nárok na podporu v nězaměstnanosti bych teoreticky mít měla ne?

class
6. lis 2015

Ano je xpila sice píše,že není,ale je dokonce mě k tomu doktorka na gyndě dala papír.A nebo můžeš jít na nemocenskou a do porodu být na ni to tě z práce propustit nemůžou

class
6. lis 2015

Samozřejmně si myslím,že podporu byjsi dostat měla s tímhle zkušenosti nemám já to řešila tak jak píšu

dpetulinka
6. lis 2015

@matla8 jestli budeš po zkušebce, tak tě z práce nepropustí, do toho března můžeš být v klidu a pak jít před mateřskou na těch pár týdnů na nemocenskou, mě třeba ukrutný nevolnosti a zvracení začali až ve 14tt, ale asi jsem trochu raritka 😀 měla bys jinak i nárok na podporu, ale myslím, že je to zbytečný.
@class mě by zajímalo jak se to jmenuje, taky jsem to v životě neslyšela.

xpila
6. lis 2015

@class Píšeš blbosti. Jelikož bude mít nárok na PPM, tak by na případné neschopence byla jen do jejího nástupu, ne do porodu. Navíc jí tak jako tak v březnu skončí smlouva, takže na ní se žádná ochrana na "propuštění" nevztahuje. Doktor dává jen žádost o mateřskou, nic jiného.
Tak sem napiš, o jakou dávku se konkrétně jedná, protože opravdu nic takového není.

@matla8 Na podporu nárok mít budeš normálně.

class
6. lis 2015

Jmenuje seto PENĚŽITÁ POMOC V MATEŘSTVÍ dokonce když jsem si byla žádat o mateřskou tak se mně na sociálce paní ptala zda jsem pobírala PPM

xpila
6. lis 2015

@class Uff 😀 Nezlob se, ale jsi totálně mimo. A co je asi PPM??? A pak jsi byla žádat o rodičovskou, ne mateřskou,

matla8
autor
6. lis 2015

Tak jsem byla docela zamotaná a teď už tomu začínám rozumět 😉 děkuju moc za odpovědi a pomoc 😉

class
6. lis 2015

Nebudu se hádat i kamarádka to takhle má a známá má 4měsíční dítě a měla to takhle a pobírá mateřskou až do čtyř let malého bude mít 7600kč.Nevím třeba u vás to máte na sociálce jinak u nás to funguje takhle

matla8
autor
6. lis 2015

@class Jojo to už je ale ta mateřská (PPM) ;) Myslela jsem, že myslíte nějako dávku, kterou bych pobírala ještě před tím než bych na ní nastoupila (dejme tomu od března do toho 6. bo 8. týdne před porodem ;) ) asi se jen špatně chápem 😉

fifina86
6. lis 2015

@class do 4 let dítěte nepobíráš mateřskou (Peněžitá pomoc v mateřství), ale máš rodičovský příspěvek. PPM vyplází ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení = sociálka) po dobu 28 týdnu. Nastupuje se na ní 6-8 týdnů před termínem porodu.Po vyčerpání mateřské jdeš na tzv. rodičák, ten vyplácí úřad práce ;)

matla8
autor
6. lis 2015

jo teda rodičák ne mateřská 😀 mateřská je cca do toho půl roka dítěte 😉

xpila
6. lis 2015

@class Peněžitá pomoc v mateřství neboli mateřská se pobírá 28 týdnů, případně 37 týdnů v případě vícerčat. Natupuje se na ni 8-6 týdnů před plánovaným termínem porodu a pro její nárok musí být splněny určité podmínky (např. 270 dní nemocenského pojištění za poslední dva roky a ke dni nástupu na MD být zaměstnána nebo v ochranné lhůtě). Žádost o PPM dává gynekolog, ta se dá zaměstnavateli a ten ji následně posílá na OSSZ, která PPM vyplácí. Na PPM není nárok tedy vždy.
Po skončení PPM se pobírá rodičovský příspěvek (RP), na který mají nárok všichni a je v celkové výši 220 tisíc Kč. Maximální měsíční výše však činí 11500 Kč a ne každý má možnost tuto maximální částku pobírat.
Takže ne, není to o tom, jak to na které sociálce funguje. Na každé sociálce to funguje stejně, jelikož to je dané zákony a vyhláškami. Pouze to je o tom, jak tomu kdo rozumí.