Čtvrtý rok na RD bez rodičovského příspěvku, jde to?

kativka
19. led 2015

Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním, pokud vyberu rodičovský příspěvek ve třech letech dítěte, ale budu s ním doma čtyři roky (možná jako neplacené volno z práce, možná jako nezaměstnaná). Některé úřednice tvrdí, že je nutné i ten čtvrtý rok pobírat alespoň minimální částku RP (třeba 60 Kč měsíčně), aby za mě stát platil pojištění, někdo mi zase říkal, že je úplně jedno, zda budu mít příspěvek už vyčerpaný, že do čtyř let věku dítěte za mě stát oboje pojištění platit bude.

adypro
19. led 2015

Mně říkala paní na úřadě, že můžu být s dítětem ještě i ten čtvrtý rok po vybrání RP, musím jen zajít na pojišťovnu a nahlásit tam, že budu ještě doma, oni pak budou platit zdravotní pojištění. Sociální neplatí. Na peníze to vázané není, máš nárok být s jedním dítětem do 4 let doma. A nemusíš být na úřadu práce.

amabilis
19. led 2015

Pokud budeš nezaměstnaná, tak dojdeš na zdravotní pojišťovnu s rodným listem dítěte a kartičkou zdravotní pojišťovny a nahlásíš, že pečuješ o dítě do 7 let. Do těch 4 let se ti to počítá i jako odpracované roky do důchodu. Pokud budeš dále vedená jako zaměstnanec, tak si nejsem jistá, jestli někam musíš nebo ne.

blanka.k
19. led 2015

Také jsem chtěla být doma 4 roky, RP jsem měla na 3.... v práci mi řekli, že při neplaceném volnu by za mě museli platit nějaké pojištění, což se jim nelíbilo + jsem se stejně rozhodla dát výpověď. U "péče o dítě" nesmí být dítě ve školce celý den a nesměla jsem si přivydělat na živnost atd. Takže jsem nakonec RP prodloužila na 4 roky, nemusela řešit pojištění, mohla si vydělat kolik chci, mít dítě ve školce celý den....

tarra27
19. led 2015

taky jsem slyšela, že musíš pobírat RP alespon 60kč měsíčně a pak je vše ok...v práci musíš mít náhardní volno nebo neplacenou dovolenou s tím, že za tebe nemusí nic platit a je to na nich, zda ti vyjdou vstříc nebo ne....

veruska007
19. led 2015

@blanka.k Takže můžu prodloužit RD na 4 roky, mít dítě neomezeně ve školce a vydělat si neomezeně? I zkusit práci na ŽL? A nevíš, kolik mi musí zůstat měsíčně peněz na rodičák? Nebo můžu mít nulu? Díky moc za odpověď.

dejlina
Autor odpověď smazal
Zobraz
dejlina
2. led 2023

Ahoj, chci se zeptat, zda nekde nevite jak to je kdyz: v breznu 2023 mi konci pobirani rodicovskeho prispevku(3roky), ale chci si ho prodlouzit do 4.roku ditete u zamestnavatele jako neplacene volno, takze rodičovsky prispevek uz pobirat nebudu, ALE byla jsem prijata u stejnyho zamestnavatele na DPČ vykonavam jinou praci nez pred porodem(vydelam si nad 10tis mesicne)OTÁZKA je, kdo za me bude platit soc. a zdravotni, kdyz budu mit prodlouzeny rodicak jako neplacene volno do 4.roku ditete, ale nebudu pobirat rodicovsky prispevek, ale budu pracovat na DPČ, popripade kam se mam jit hlasit?DĚKUJI za odpoved