Délka pobírání rodičovského příspěvku. Můžu si zjistit, do kdy ho mám?

bluelucy
10. zář 2019

Nevíte, zda se nechá někde zjistit do kdy mám pobírat rodičovský příspěvek? Nevím totiž přesně kdy jsem začala pobírat, ale vím, že jsem si nahlásila délku 3 roky. Proto bych chtěla vědět přesnější datum, kvůli práci, atd...

petrasipkova1
10. zář 2019

@bluelucy Čerpání rodičovského příspěvku zjistíš na příslušné pobočce Úřadu práce, oddělní dávek státní sociální podpory. Délku rodičovské dovolené potom u zaměstnavatele.

summer2012
10. zář 2019

@bluelucy mám dojem, že se nehlásí délka čerpání, ale výše měsíčního příspěvku, tzn.kolik chcete měsíčně pobírat...na příslušném úřadu práce Vám pak jsou schopni říct, do kterého měsíce/roku budete příspěvek pobírat...délka rodičovského příspěvku rodičovské dovolené nemusí byt shodná...tzn.můžu pobírat příspěvek a přitom už být zpět v práci, nebo naopak být stále na RD i když příspěvek už mám vyčerpaný...

pampeliska1
10. zář 2019

@bluelucy pokud ti chodí na účet, stačí si vyfiltrovat platby od Úřadu práce a hned vidíš, kolik korun už máš vyčerpáno.

ange_de_la_morte
11. zář 2019

jak píše @summer2012 , jen s tou rodzílnou délkou doma a délkou čerpání - paní mi doporučovala že pokud chci vyčerpat příspěvek rychleji ale zůstat ještě doma ( bez peněz), je nejjednodušší cca 2-3 měsíce před koncem přijít na účad a čerpání si prodloužit na dobu po kterou chci doma být - tedy zbývající částka se podělí dalšími třeba 12 měsíci ...je to prý jednodušší co do papírování, protože úřad práce automaticky bere že po vyčerpání příspěvku ukončuješ RD

summer2012
11. zář 2019

@ange_de_la_morte s hlediska papírování to je určitě nejjednodušší cesta, nejnižší částka, kterou lze takto měsíčně pobírat je tuším 50,- Kč...nicméně i v případě dobrání příspěvku lze zůstat doma, jen je třeba se na příslušných úřadech nahlásit jako osoba pečující o dítě i dítě do 4 let (za určitých podmínek i do 7 a víc)...a pohlídat si limit kolik může dítě strávit ve školce (tuším 4hod denně). Délka RD záleží na dohodě se zaměstnavatelem.

betelgeuzz
11. zář 2019

@ange_de_la_morte to ale záleží na tom, jestli ti trvá pracovní poměr. Pokud ti trvá, tak jsi stále vedená jako žena na rodičovské dovolené a nic řešit nemusíš. To, co píšeš ty a
@summer2012 platí pro ty, kterým netrvá pracovní poměr.

ange_de_la_morte
11. zář 2019

@betelgeuzz : fakt ? no mi říkala na ÚP že to mám právě udělat tak jak jsem psala, i když měla moje papíry od zaměstnavatele

betelgeuzz
11. zář 2019

@ange_de_la_morte bohužel dámy na ÚP nevidí rozdíl mezi zaměstnanou a nezaměstnanou. Tuhle blbost už jsem slyšela od více lidí, že jim to tam poradili. Ale pokud jsi zaměstnaná, zaměstnavatel tě nahlásil na pojišťovnu jako na RD a to platí, dokud ti neukončí poměr, nebo tě nenahlásí zpět do stavu. Pobírání RP s tím vůbec nesouvisí.

ange_de_la_morte
11. zář 2019

@betelgeuzz : jo to je super když tomu nerozumí ani člověk který má tuto problematiku v náplni své práce .... děkuji .... já to ale asi stejně udělám prostě tak že si to před koncem natáhnu ( dala jsem si RP do 2 let kvůli hypo)

summer2012
11. zář 2019

@betelgeuzz jj mají na ÚP neskutečné zmatky a pokaždé mi řekli něco jiného...tyhle dvě cesty jsou za mě nejjednodušší jak se vyhnout problémům (byť zaměstnaná)...známou takhle právě popotahovali, (nějaká aktivní a "chytrá" pracovnice), že neplatila sociální a zdravotní a i když se nakonec ukázalo že byla v právu, ty tahanice mi za to nestojí...

bluelucy
autor
11. zář 2019

Děkuju moc za rady🙂