Lékařky na mateřské, jak jste skloubily děti a atestaci?

helulela
29. dub 2010

Ahoj, zajímalo by mě, jak jste skloubily děti a atestaci, kdy se chystáte do práce a vůbec všechno okolo... 🙂

leiladelly
23. lis 2011

@cell Já myslím, že by měl spát na rovném. Určitě větší část doby, v nějaké jiné poloze jen chvíli 🙂

bublina09
23. lis 2011

@cell na pravidelné spaní to asi nebude..ale vím, že existujou jakési hnízdy pro malé děti, dpo kterých taky jakoby zapadnou a mají kolem sebe pocit jistoty. Já bych to vyřešila tak, že bych ho zavinovala - prostě nastříhat z modrých ikea plédů čtverce a zabalit ručičky k tělíčku, nožky nechat volně, aby mohl kopat a prdět. To by mu mohlo taky pomoct k jistotě v tom rychle nabytém prostoru, který nezná. Já jsem zavinovala na noc asi až do půl roku snad....sice se z toho vykopal, ale usínal dobře...

cell
23. lis 2011

@jasekd : ale jo, jde to, dny jsou úplně pohodový, v noci trochu řádí ... ale jinak je to zlatý miminko 🙂

cell
23. lis 2011

@bublina09 : no on právě musí mít ručičky ven, jinak je z toho nerudný - je to vysloveně mávací typ 😀

jasekd
23. lis 2011

@cell Jen jestli se tim mavanim nebudi... Jinak je jeste desne malickej, nase Vendy ve dne spala, v noci zila, v porodnici mi to bylo fuk, po spatne zkusenosti s Martinem a nezdarenym kojenim jsem se rozhodla, ze celej rezim necham ciste na holce a budu skakat, jak ona piska, a na rozdil od Martina piskala hodne. Martin mel zloutenku, GER a jen spal a spal, na kojeni jsem budila , nechtel, hubnul a byl happy. Vendy v noci jecela po hodine, prsa jsem mela do krve, ona blila krev, ale furt zrala zrala a hezky me rozkojila, kojila jsem plne 6 mesicu a kojim nadale 😵 Ten rezim si pomalu obratila spravnym smerem, zije ve dne a v noci jakz takz spi, i kdyz proti M. je to bida, on spal celou noc, ji kojim 2-4x za noc. Simonek si to taky casem srovna 🙂

bublina09
23. lis 2011

@cell tak škoda, že už nejsou prvomájové pochody, co 😀

bublina09
23. lis 2011

@jasekd tak tento režim bych chtěla úplně eliminovat a udělat to naopak - děcka budou skákat jak budu pískat .- Doufám, že mně v tom holky podpoří 😀 😀

jasekd
23. lis 2011

@bublina09 ty perlis, predstavila jsem si novorozence s satkem a mavatkem 😀 No, ja jsem se hlavne potrebovala rozkojit, s Martinem se poradne nezadarilo, musela jsem dokrmovat a na 4 mesicich jsme skoncili uplne. Vendy mi s timto pristupem pribirala zavratnych 300 - 400 gramu mesicne, ale aspon tak 😅 Usetrilo mi to spoustu casu a penez. Jasne, ze je z ni ted mamanek a nenazranec. Byla jsem v lekarne, a najednou rev (manzel cekal s kocarem venku), tak jsem se ptala, co je. No potkali kolegyni z prace. Koukla do kocarku, Vendy se zachmurila, pani promluvila "ty jsi ale krasna holcicka, jako panenka" Vendy zacla jecet 😀 Ona se rozbreci i ze me, kdyz si meju vlasy a mam je ulizle a sundany brejle a ona si mysli, ze jsem nekdo jinej 😅

bublina09
23. lis 2011

@jasekd prosímtě to má přece to období separace od mamky - to je mylsím nějak ten 8. měsíc, ne? a ty si jdeš klidně nakoupit bez kočáru 😀
Já jsem kojila do 9 měsíců, ale ke konci jsem to chtěla asi víc než on, protože tu kozu jsem mu vysloveně nutila a on koukal, co kolem lítá...takže u nás se závislost nekonala..
No teď jsem hlavně nastartovaná, že kojit musím - těch peněz by vylítlo oknem jako hrom - při dvojčatech 😕

jasekd
23. lis 2011

@bublina09 Nejen penez, i toho casu s tema lahvickama, tenm arzenal,az nekam pujdete 😅 jedno dite mi stacilo. Ale kojit obe dvojky najednou si teda neumim predstavit, asi bych je brala postupne, no nevim. Hlavnne nevim, jak bych je uzivila, jak jsem psala, Vendy jedla i po hodine, neblinkala ve srovnani s M. nejak extra, a pribejvala na dolni hranici, u me se laktace castym prikladanim extra nezvysila 😝 Ona ma to obdobi separace od narozeni 😀 Bulela i na manzela, i ted se rozbuli, podle nalady, na vetsinu pribuznych, pokud ji teda nemam v naruci, to naopak rozdava usmevy. A predstav si, v patek mam v planu vyrazit poprvy nekam bez ni (kdyz nepocitam asi 2x2 hodiny v praci), planuji uspat deti a odjet na oslavu, zapijeni miminka, prijdou nasi, tak jsem zvedava, za jak dlouho pojedem zpet, zda aspon dorazime na misto oslavy (cca 15 km od nas), abysme neotaceli auto 😅 Nasi maj z toho hruzu, ona jak se vzbudi, nepomuze nic, musela bych se vratit, ale slibili, ze prijdou 🙂 Jinak Martin nemel tu separaci vubec, je to naopak tatanek (co jsem byla v porodnici a dovolila si privezt zpet domu konkurenci), ale uz je to lepsi. Mel obdobi, kdy ke mne vubec nechtel...

bublina09
23. lis 2011

@jasekd fakt se tak urazil? 😕 nestraš...ale on byl ještě malinký, když se Vendy narodila. To musel být manžel celý happy, že? 😀
tak na oslavu držím pěsti, ať se podaří i nějaký ten welcome drink 😀 třeba právě jak tam nebude tvoje "vůně" tak bude hodná!
¨taky jsem měla mlíka tak akorát, žádné odstříkání na horší časy se nekonalo. Teď věřím přírodě, že to dám. A tandem. kojení jde - v diskuzi o dvojčatech, kam chodím, tam tak pár holke i kojí. takže vidím, že to jde.

helulela
autor
24. lis 2011

@cell můžeš mu zkusit dát do postýlky velký polštář a pokládat ho na něj, pěkně se do něj zaboří a třeba se mu to bude líbit. Doporučuje to i Kiedroňová, takže na záda to bude určo ok 😉
@bublina09 matky, co zvládnou kojit dvojčata, mám za hvězdy, tak ať se ti to taky podaří 🙂

handulak
24. lis 2011

@bublina09 uvidíš,že to půjde...hlavně to nevzdávat 🙂 švagrová kojila dvojky skvěle-nejdříve tandem-ten je skvělý na to,že silnější savec rozjede spouštění mlíka i pro druhého slabšího savečka 🙂 později kojila zvlášť-každý měl své prso 🙂 a holka se odstavila v 1,5 roce a kluk až ve 2 🙂
akorát kde budeš rodit? brno je co se týče kojení hrozné 🙄 doporučuju sehnat laktační poradkyni už před porodem...

@cell můžeš ho tam nechávat-rovné záda josu pověra..a ten první čas se jim spí nejlépe,když jsou schoulení-může to pořídit třeba hacku http://www.branakdetem.cz/hacka-pech.htm seženeš i levněji,hodně maminek je šije třeba www.fler.cz

@jasekd přidávám se do klubu doktorských dětí ☹ starší měla novorozeneckou sepsi...takže pobyt na intermediáru ☹
a mladší-ve 20.tt. zjištěný pravostranný hydrothorax...takže AMC,kardiologie...pak dobrý začalo se to zmenšovat...ve 28.tt.se to ale začlo zase šíleně zvětšovat...takže směr brno a KO v rizikovce...nakonec příjem ve 35.tt. a čekalo se na 36.tt...neonatologové rozhodli,že porod bude vedený normálně(byla jsem 21 měsíců po SC)..takže indukce...no a pak byla konečně na světě...hned zaintubovaná a na UPV 😔 toho výpotku bylo 200ml 😔 😔 ...ale už za pár hodin po porodu byla na normál kyslíku a za dva dny už odpojená 😵
pobyly jsme si v brně 14 dní...intermediár psycho( a 6nedělí díky tomu pekelné 😔 )...ale poklad máme doma..a vím,že hodně lidí to vidělo špatně...tak jsme důkaz,že zázraky se dějí 😵
a díky dr. od nás z intermediáru jsme i zachránily kojení a podařilo se jí,že jsem z toho všeho nezcvokla-měla jsem k tomu blízko 😅

bublina09
24. lis 2011

@handulak ty vole tak toho máte za sebou taky hodně. Díky za tip na laktační poradkyni, možná na nějakou splaším kontakt - znáš někoho v brně? Já jsem první dítě rodila v Bohunicích a jen díky tomu, že bylo vše ok, tak si nemůžu vůbec stěžovat - teda na sestry na 6 nedělí každém případě, ale nebyla to zas taková tragédie tak jsem to zapomněla. ALe kojení bylo celkem dobře nastartované od začátku - myslím, že mi tam nějaká sestra i ukázala, jak kojit. Ale taky mně u toho nezapomněla sprdávat 😅 😝 asi jsou vyhořelé a mají malý plat 😝
A fakt můžou být imrvere třeba v té hačce?
A odkud jsi, někde poblíž brna? já okr. brno venkov...

handulak
24. lis 2011

@bublina09 jo v té hačce můžou být pořád 🙂 v asii,africe a spol. vymoženosti typu postýlka nevedou 😀 a děti tam skoliózou apod. rozhodně netrpí..ale trpí něčím jiným ☹
já jsem z vysočiny...a druhátko jsem musela rodit na Obilňáku...bylo to krušné,protože starší 1,5h vlakem ode mě..do té doby jsme spolu byly pořád...nebyly jsme spolu měsíc 😔 jako viděly jsme se 1xtýdně,ale to je nic ☹
takové 6nedělí už nechci...opravdu je rozdíl rodit SC-to jsem nevěděla,že mám 6nedělí a rodit normálně...všechny stresové hormony se mi vyplavily....celý ten stres z těhu,porodu na mě padnul jako deka...mladší díky tomu proplakala celý druhý měsíc-první jen spala,protože měla být ještě u mě v děloze 🙂 ...ale pak ten stres co jsme spolu zažily na ní dojel taky...
a doktoři a sestry na gyndě a porodnici skvělí...i na neonatologické jipce....ale intermediár...jen jedna slušná sestra....jako výsměch jim tam visely poučky o kojení apod....a jedna na mě byla zvlášť nakrklá,páč zjistila,že jsem dr.....ale už je to za náma..
no a KO na plicním v dětské před náma...3xtfuj,ať je to pořád čisté.

bublina09
24. lis 2011

@handulak tak držím, aby kontrola byla ok - kdy tam jdete?
a fakt máš dojem, že SC je co se týče hormonů jiný než přirozený porod?

jasekd
24. lis 2011

@handulak Hruza hruza, diky za nase problemy, fakt 😝

handulak
24. lis 2011

@bublina09 jedeme tam 9.12...poslední KO byla v květnu a bylo to dobré-teda pořád má popisované na RTG zastínění v pravém kostofrenickém úhlu...ale kontrolovali to ještě sonem a je to čisté..to zastínění dělá asi zbytek vzduchu po PNO,který se jí udělal při prvním prodychnutí ambuvakem...ta plíce byla utlačená dlouho ☹ a chválabohu,že není hypoplastická...
no a porodit SC a normálně je sakra rozdíl- u SC jsem neměla pocit,že jsem rodila...jen najednou pocit prázdného břicha..+ nástup kojení byl o hodně pozdější-teda samozřejmě to bylo způsobení tím,že měla sepsi a neměla sílu sát...takže jsem byla na odsávačce a zkoušelo se přikládat a 9tý den mléko konečně bylo a ona se už nepustila 😵
a co mi bylo hodně nepříjemné,že jsem fakt ten půlrok necítila kůži břicha..
no a jako správný doktor 😀 jsem samozřejmě měla komplikace i během operace...hodně jsem tekla a najednou jsem měla tláček 50/30 a stále jsem byla při vědomí 😅 😀..pamatuju si jak do mě valili přetlakovou infúzi..anesteziolog orosený...a chudák primář co mě operoval,se přiznal,že něco tak blbého už dlouho nedělal 😅
..no pak jak čekáš na první prd po SC...pak pochopíš přísloví,že lepší prd než 10 doktorů 😀 ..no a bolí to že...takže se ti hůře "manipuluje" s dítětem..
normální porod byl proti tomu u mě procházka růžovou zahradou 😵 bolesti jen 3 hodiny..po porodu jsem se mohla hned hýbat, ty endorfiny,že jsem porodila..prostě to se nedá popsat...jsem chtěla hned rodit znovu 😅 😀
ale 6nedělí byl masakr...byla jsem v těhotenství dlouho ve stresu...nevěděli jsme po porodu jestli to přežije..jak na tom bude...pak se po propuštění přidaly problémy s kojením a už to jelo...já věděla,že musím kojit,abych ji co nejvíc ochránila..nešlo to...no díky dobrým lidem jsem to nevzdala a nezcvokla 😅
starší holčičce nevím jak se odvědičit,poděkovat,že to všechno zvládla 😵

jasekd
24. lis 2011

@handulak On je ten prvni prispevek pro nas trochu zmateny, mne z toho spis vyplynulo, ze ta sekce byla lepsi, coz jsem se divila... a zpak jsem pochopila, ze porod peknej, 6tinedeli des. Ty endorfiny, to je stopro, clovek je na sebe tak hrdej, je to jizda 😵 Teda mate za sebou tezky boje.

bublina09
24. lis 2011

@jasekd
@handulak no já jsem se taky namlsala, že je SC dobrý a prdlajs 😅 A to mně teda čeká...no co nadělám, že...hlavně ať je vše ok. Vy toho teda za sebou máte, stopro splňujete definici doktorských pacošů 😕

jasekd
24. lis 2011

@bublina09 Ja to mam mezi znamymi tak napul, nekdo rika, ze sekce des, nekdo zas, ze to byla pohoda. Mne ted sekce hrozila kvuli KP (tady se KP normal nerodi) a taky jsem se bala, tak jsem se poptavala a holky zadny horory vetsinou nelicily. Ja nikdy na operaci nebyla, tak jsem mela vitr z jizvy, ze vstavani... No u prvniho porodu nejvic z nastrihu a bylo to to nejmensi 😅 Nemuzem se strasit predem, koukam, jak se ti to krati, to bude teda jizda s dvojcatkama 🙂 Uprimne kdyz jsemzjistila , ze jsem tehotna, a doma 3,5 mesicni mimino, dvojcatka byly moje nocni mura 😀 Jo a pekny jmena jste vybrali...

bublina09
24. lis 2011

@jasekd moje zpočátku taky, ale teď mně ta příroda nějak nachystala a ani si neumím představit, že by to mělo být jinak..

jasekd
24. lis 2011

@bublina09 Priroda je mocna carodejka, trapna veta, ale pravdiva 😀 To vis, ze bych se taky tesila, jenze ja bych potrebovala trojceci kocar (malej stale na 20 mesicich vubec nechodi!) a byt mame 1+1 😅 Pripadala bych si jak socialni pripad. Navic takhle mam pidi nadeji, ze treba manzel (a hlavne prace) povoli jeste treti miminko, za par let 🙂

handulak
24. lis 2011

@bublina09
@jasekd jsem pako,jsem to napsala zmateně 😅

já do SC neměla taky žádnou operaci a jako správný zdravotník fóbii z jehel,ale sama někomu jinému je píchám ráda 😀 ..no a zjistila jsem,že mít píchnout kanylu i do žíly na hřbetu ruky zase není takové hrozné...i cévkování..i píchnutí epidurálu...takže teď už mi můžou všechno dělat a je mi to jedno 😅 😀

mihsulka
24. lis 2011

holky ja to tu docitam po mensi pauze a teda...wow...jste moc statecne a zvladate to neuveritelne...snad jste si vse vybraly a ted uz jen zdravicko...preju at vse dopadne nejlip jak muze 😉

bublina09
24. lis 2011

@jasekd no tak to by byla trochu komplikovaná situace to chápu. Takhle máte ještě nějaké to štěstí před sebou. Já jsem o tom uvažovala taky podobně, ale 4. dítko už opravdu ne 😅
Naštěstí je peťa už celkem samostatná jednotka, ale i tak to bude záhul....však vám poreferuju. Teď jsme se byli fotit tak to je naše rodina před rozpadem:

jasekd
25. lis 2011

@bublina09 Ty brdo ty ses kocka, a tohle ze je bricho s dvojcatama?! Pravda cerna zmensuje a na zadech je to taky mensi, ale nevypada velky 🙂 Ale urcite tizi az az, co?

Tak Martin jde na operaci, Ke Karlovu na urologii, termin zatim nemame, budu to obvolavat pristi tyden. Udelaji cystoskopii a pokud budou priznive podminky, udelaji podstriknuti usti mocovodu (Urodex, Deflux), pokud to bude blbe (bohuzel obrazek z MCUG vypada hur, nez docent myslel), tak to neudelaji a objednaji ho pak na jindy na klasiku. Jak mi rekl, ze pujde na endoskopickou, tak jsem se zaradovala, ale neni to bohuzel jisty.
S Vendy jedeme vlednu do Motola na onkologii na to cevni na Dopplera a mam byt pripravena na hospitalizaci, pokud bude Doppler blbej, nechaji si nas tam na MR v narkoze. Takze tasku sebou, ale pobyt na onko teda neplanuju, urcite to bude dobry 🙂
U docenta zas bylo lidi, cekali jsme hodinu, hafo malych deti, a vsichni v pohode, akorat jedna krava s vetsim klukem (asi 14), cili nejvic v pohode by mela byt, zas kafrala, ona kafra vzdycky, ji tam potkavam casto. Misto aby byla rada, ze takova kapacita zajede do okresni nemocnice, abysme my nemuseli tam, pripadne bysme se tam ani nedostali, tak ma pindy, ze ma cekat, ze tam pijou kafe atd. Fakt cuza, holt docent to nebere jak na bezicim pasu, ale treba mne nakresil obrazek, vysvetluje atd atd. A docela mu to odsejpa, akorat objednanych lidi je moc. A vsechno dneska kluci, ani jedna holcicka, fakt to maji kluci vic, a taky tam chodej s pindikama, to je jasny. No je mi jasny, ze kecy maji v kazdy cekarne. Na me jednou vlitla pacientka alkoholicka, jestli koukam na Ordinaci (v te dobe jsem byla nbezdetna a netehotna, takze nekoukala, ted uz jo 😀 ), prej at si z nich vezmu priklad, jak se chovat k pacientum! Prisla o den pozdeji a nesla hned na radu 🙄

bublina09
25. lis 2011

@jasekd dík 😉 počkej ti hodím ještě nějakou s pořádným pupkem!
No tak to jste dopadli vlastně výborně - bude se to řešit operativně a je velká šance, že už bude mít pokoj. A s Vendy to určitě bude nějaká blbost a doppler všechno vyloučí! moc ti to přeju!

bublina09
25. lis 2011

dneska jsem měla asi posly - od 4 do 7 jsem byla 3x na wc s průjmem, do toho bolesti jak na menzes po 15 ti. No nebylo mi všechno jedno. Kdyby nebyly KP tak jo, ale takhle jsem měla hrůzu, že se to rozjede a vstoupí tam nějaká nožka 😕

bublina09
25. lis 2011