Lékařky na mateřské, jak jste skloubily děti a atestaci?

helulela
29. dub 2010

Ahoj, zajímalo by mě, jak jste skloubily děti a atestaci, kdy se chystáte do práce a vůbec všechno okolo... 🙂

cell
4. únor 2012

@kkomtesa : fíha, to je zajímavé, je to jeden z mých nejoblíbenějších léků a léčím si tím skoro všechny bolístky. Kouknu na to!
@mihsulka : nechci Tě nějak plně utěšovat, ale věk je Tvoje hlavní deviza, určitě se brzy nějaké to rošťáče povede 😉
@bublina09 : holky jsou krásný, ale od sebe je poznat nedovadu 😔

kkomtesa
4. únor 2012

@cell Taky jsem ho všem doporučovala... Nejhorší je, že se to ví už pět let a nikdo s tím nic nedělá, natož aby to jen dal na vědomí! Já jsem se to dozvěděla přes bulvár..

cell
4. únor 2012

@kkomtesa : tak za dobu těhotenství jsem snědla odhadem tak 5-8 Pralenů, teď po narození tak 2-3 - když na mě brufen moc neúčinkuje ☹. Pro malého tedy pořídím nurofen, ořece jen nás čeká brzy očkování. Ale moc se mi nechce do studených zábalů - sama si to pamatuju z dětství jako dost traumatický zážitek 😠

helulela
autor
6. únor 2012

@kkomtesa koukala jsem na tu diskuzi o porodech. O Odentovi vím houby a navíc jste tam holky tak na úrovni, že vůbec nejsem schopná to teď obsáhnout, těžko bych přidala něco užitečného. S domácími porody jsem nikdy nesouhlasila, nesouhlasím stále, ale už jsem schopná některé pochopit, že je k tomu nevede jen blbost a nevědomost. Chtějí pokud možno porodit přirozeně, bez zbytečného zasahování a podle svých představ. S tím souhlasím, jen podle mě není cestou utíkat z porodnic domů, ale měnit porodnice.
No a Paralen - o tom jsem nic netušila, krom poškození z předávkování, což není chyba Paralenu. Ve statistice nejsem silná. Např. zvýšení rizika 1,16x při užívání jednou ročně mi připadá jako úplně virtuální záležitost. Onemocnění jsou to tak multifaktoriální, že určit konkrétně vinu několika tbl. Paralenu ročně mi nepřipadá reálné. Ale dám si na něj pozor a upřednostním jiné léky. Snad se na ně neobjeví něco podobného...

kkomtesa
6. únor 2012

@helulela Píšeš to moc hezky. Ale já na nijaké zvláštní úrovni nejsem🙂, jen poslední dobou se snažím víc sledovat, co se děje, a čtu si články, na které mě Zuzi upozorní, jsou hodně zajímavé. Právě ta zpráva o smrti australanky při domácím porodu mě donutila k tomu, že jsem se rozhodla, že bych mohla uspořádat /nejdřív/ nějakou besedu tady v Krumlově. Zkusila jsem oslovit Českou konfederaci porodních asistentek, zítra jdu za vrchní sestrou na místní porodnici a napsala jsem mail primářovi, že bych se s ním chtěla sejít, tak jsem zvědavá, co z toho bude. Takže pokud se to rozjede, tak bude dobré, když bude podpora i jinde, zatím mě napadá jenom třeba petice na ministerstvo, když bude dostatečný počet lidí, ale možná jsou i jiné cesty.
Ten Paralen - ještě jsem volala naší dětské alergoložce a omluvila se, že jsem částečně bez jejího svolení uveřejnila její citaci, a poprosila ji o přečtení mého komentáře a o její vlastní komentář, abych ho mohla rozeslat. Ona bere paracetamol za méně škodný nežli ibuprofen. Napíšu, až budu mít odpověd.
"Statistika nuda je, má však cenné údaje" - neodpustím si citovat znovu oblíbenou píseň, tak 1,16x by mělo znamenat podle mě o 16%, to není zas tolik. Ale třeba 1,6x větší riziko asthmatu u dětí, které měly P v prvním roce, mi už přijde dost. Největší číslo odds ratio OR (poměr onem v aktivní lomeno v kontrolní sk.) je v článku asi u 6-7letých dětí při užívání víc, jak 1xM - 3,23. Otázka je, jak moc vyloučili to, že asthmatik je obecně více náchylný k nemocem a tudíž i užívání třeba paracetamolu. Ale myslím, kdyby to se vyloučit dalo (nepochopila jsem úplně, zda to už nevyloučili), tak pořád zbyde dost velké číslo.
Pošlu odpověd paní doktorky alergoložky hned, jak mi napíše.

cell
6. únor 2012

@kkomtesa : tak na to jsem taky zvědavá 😔

helulela
autor
7. únor 2012

@kkomtesa já si to zvýšení 1,16x vyložila jako že např. kontrolní skupina má riziko 10%, pak skupina s paracetamolem bude mít 11,6%... uznávám, že jsem vypíchla to nejmenší číslo.
Obdivuju, jak se angažuješ na všech frontách.

kkomtesa
8. únor 2012

@helulela Díky🙂 @cell

PARACETAMOL, IBUPROFEN, KYSELINA ACETYLSALICYLOVÁ - RISIKA A INDIKACE LÉKŮ UŽÍVANÝCH V TĚHOTENSTVÍ, PŘI KOJENÍ A U DĚTÍ A FYZIKÁLNÍ METODY CHLAZENÍ PŘI HOREČCE
Opravuji komentář k článkům: omlouvám se - spletla jsem jména autorů - každý článek je od jiného autora se stejným příjmením. Poprosila jsem také o písemný komentář paní doktorku Křikavovou, naši dětskou alergoložku, který uvádím v plném znění. Jejího názoru si velice vážím, je velmi uznávaná nejen v Českém Krumlově. Budu moc ráda za váš názor na věc.

anitram18
8. únor 2012

Ahoj holky, jsem taky dr., občas sem juknu a mám dotaz, jak je to u uznáváním odpracované praxe před atestací? Resp. jak dlouho můžu být max. doma, aby se mi to počítalo? 5 let? díííky 😉

helulela
autor
8. únor 2012

@anitram18 ahoj 🙂 praxe se ti počítá pořád, započítává se i mateřská (ne rodičovská). Když nepracuješ v oboru déle než pět let, musíš pak nějakou dobu pracovat pod dohledem. Někde ze začátku se to tu řešilo, bylo to myslím pár měsíců, takže spíš formalita, kterou absolvuješ už jen tím, že se vrátíš do práce. Určitě tím nepřijdeš o předchozí praxi. Opravte mě prosím někdo, kdybych tu hlásila bludy.

anitram18
8. únor 2012

@helulela takže když má odpracovaný 3 roky a vrátím ze třeba až za 5-6 let, tak se mi prostě ty 3 počítaj a pak už jen zbývají klasický 2roky do atestace...mám kámošku a ta na atestaci z psychologie nesmí být doma dýl jak 2 roky 😕 tak proto se ptám, abych něco neprošvihla 😉

jasekd
8. únor 2012

@anitram18 ahoj, ja nevim, zda jsem ti davala vedet o Vendy (tlusta nozicka), bylo toho moc, nevim, zda jsi to tu docitala. Takze je to zatim dg hemihypertrofie PDK, dalsi vys. na genetice a antropologii, plus sledovacka na onkologii pro zvysene riziko Wilmsova tumoru (castejsi vyskyt u te vady), Doppler nozicky byl OK, ta cevni zalezitost je nakonec nevyznamna a jen povrchova. Dik za konzultace 😉

anitram18
9. únor 2012

@jasekd něco jsem četla...ono na ty lymfatické cesty by se musela udělat lymfoscintigrafie, doppler by nestačil...ale oni jsou odborníci, tak vědí 😉 držím pěsti, a´t se to daří držet nějak na uzdě...

anitram18
9. únor 2012

Holky, tak jsem tady našla příspěvek od pavova a ty kurzy se teda nepočítají???

pavova Tak já jsem pátrala v zákonech a našla jsem, že pokud budu mimo pracovní poměr více jak 5 let , tak po návratu se budu muset zapracovat min. 60 dní pod druhoatestovaným lékařem, který mi to potom potvrdí do indexu. Takže v tomhle problém není.Problém vidím v tom, že všechny předatestační stáže i kurzy platí pouze 5 let, a pak je musíš dělat znovu. Což u mě je toho docela spousta, co mi propadne a to nepočítám, že si budu muset všechno opět zaplatit. Ten zákon je č. 95/2004 sb.par.6 ( byla tam v roce 2008 novelizace, ale tohoto se netýkala) a tu druhoz info mám přímo ze stránek IPVZ. emoticon . Uvidíme, co z toho nakonec bude, už jsem slyšela z hodně míst, že IPVZ se má rušit( je hodně zadlužené a nezvládá to ) a celé to půjde pod ministerstvo. Holky, držím nám palce,ale mimina za to rozhodně stojí. emoticon

jasekd
9. únor 2012

@anitram18 diky, oni v podstate cevni a lymfatickou pricinu asi vyloucili, ani to jako lymfedem apod nevypada,vypada to jako "zdrava" nozicka, jen vetsi. On z toho zatim neni nikdo az tak moudrej, vice snad po genetice, kdy by treba presne rekli, pod jakej syndrom spada. Ja doufam, ze to bude "pouze" ta hemihypertrofie, bez dalsich pruvodnich znaku tech jinych syndromu. U te doufam ani ten Wilms neni takove riziko, u nekterych jinych je to i 40 % a to uz je sila 😔 Kdyby se to prece jen zvrhlo v nejkou tu lymfologii apod, tak ja se te zas zeptam 😉

helulela
autor
9. únor 2012

@anitram18 kurzy jen 5 let, pak musíš znova. Se stážema nevím, to jsem si myslela, že platí.

anitram18
9. únor 2012

@helulela takže jen kurzy přes IPVZ??? stejně v tom je bordel 😝

anitram18
9. únor 2012

Paova právě psala, že neplatí ani stáže...takže fakt nevím... 😝

helulela
autor
9. únor 2012

@anitram18 bordel děsnej 😠 já před mateřskou udělala test z interního základu, pak už jsem byla jen na odd., další kolečka a kurzy žádné. Zařekla jsem se, že požadavky k atestaci začnu řešit, až se budu vracet do práce, protože z těch stomilionů změn bych se musela zbláznit

helulela
autor
9. únor 2012

@anitram18 stáž by se aspoň dala zapsat s jiným datem 🤐

anitram18
9. únor 2012

@helulela no já te´d při rodičáku chodím na stáže a právě se teda bojím, aby mi to platilo...kdyby bylo ještě jedno dítě....

anitram18
9. únor 2012

a jestli to teda chápu dobře, tak prostě ta stáž latí 5 let od doby, co jsem na ní byla, ať už jsem jinak doma nebo ne...

helulela
autor
9. únor 2012

@anitram18 u kurzů to takhle je, ale se stážema opravdu netuším, to by bylo drsný

anitram18
9. únor 2012

@helulela jako i za ty stáže platím...musím do jiné nemocnice, kde mají akreditaci a tak 4,5tis. za měsíc to je... 😝 takže kdyby se mi to pak nepočítalo, tak se po.... takoejch prachů a vyhozenejch do vzduchu 😝 😠

helulela
autor
9. únor 2012

@anitram18 to se ti nedivím... leda se poptat na IPVZ a doufat, že narazíš na někoho informovanýho. Občas mi připadá, že tam taky hlásá každý něco jiného.

anitram18
9. únor 2012

@helulela asi nic jinýho nezbejvá, ale oni to ještě stejně změněj, takže je to prostě na palici 😠 díky 🙂

helulela
autor
9. únor 2012

@anitram18 a nestihneš to do 5 let i s případným druhým dítkem? Jinak nemáš zač 😉

anitram18
9. únor 2012

@helulela záleží, jak se povede rychle druhé 😉 kdyby to bylo hned, tak to samo stíhám, ale to fakt nevím, takže radši zjišťuju, abych pak nebyla nahraná 😉 a nasr.... 😀 😀 😀

vendyca
9. únor 2012

Ahoj, po dlouhé době se přidám. Těch 5 let je pro ty kurzy, nikoliv pro stáže, ty zatím platí "celoživotně". Zatím, nedvivila bych se totiž ničemu ze strany těch, co to vymýšlí...

kkomtesa
10. únor 2012

@anitram18 K tomu dotazování na IPVZ - dávej si na to pozor, radši si to zjištuj od víc lidí a opakovaně. Já před časem jsem (no to už bude víc let) chtěla jít na atestaci PL, ale telefonicky z IPVZ jsem se dozvěděla (ta sekretářka už tam naštěstí nedělá, vyhodili jí ještě dřív, než šéfku), že nikoho neberou, tak jsem žila v tom domnění a zkusila nastoupit na internu, že se pak uvidí, pak jsem náhodou poslala mail šéfce PL (Dr. Válková, taky už tam naštěstí nedělá, teď myslím Dr. Štolfa, jestli tam ještě je, ten je celkem fajn, i jeho sekretariář), ohledně rodinného lékařství, a ta odepsala, že je možné se u nich zapsat, tak pak už jsem byla zaměstnanec IPVZ (tabulkový plat, ale pořád daleko víc, než jsou teď ta residenční místa) a v pohodě. (Pak mi bohužel zrušili to rodinné lékařství, tak mám atestaci jen PL pro dospělé).
Jinak já co bude vůbec neřeším, užívám si hodně mrňouse a ono to nějak dopadne. Počítám, že buď se vrátím na částečný úvazek na internu - ale to spíš na LDN, protože na interně bych asi částečný mít nemohla, že bych dělala každý den jen do 13-14hod, a nebo že si otevřu ordinaci (předtím bych šla na chvíli k PL do Budějic, u kterého jsem stážovala, abych se zase dostala do toho).