Lékařky na mateřské, jak jste skloubily děti a atestaci?

helulela
29. dub 2010

Ahoj, zajímalo by mě, jak jste skloubily děti a atestaci, kdy se chystáte do práce a vůbec všechno okolo... 🙂

ammp
3. kvě 2017

@doctortobe ahoj, VPL může být dobrá volba - můžeš brzo odatestovat, můžeš mít pak celkem flexibilní pracovní dobu, můžeš být někoho zaměstnancem a mít dlouhodobě pouze částečný úvazek. Pediatrie je myslím náročnější na splnění koleček a odatestování.... může záležet na tom, co dělá partner - znám třeba pár anesteziologů, pro které bylo po dětech naprosto nemyslitelné, aby oba pokračovali jako anesteziologové, tak žena šla dělat VPL. Záleží také, kde bydlíš, jaké místo seženeš a co Tě baví. Obecně VPL si troufám říci, je obor family friendly, nicméně také jeden z oborů, kde je nejčastěji syndrom vyhoření. Přeji šťastnou volbu!

doctortobe
3. kvě 2017

@ammp
Dekuju moc za odpoved, toho vyhoreni se prave bojim, zase nechci studovat takovy hard core pul zivota a pak se zahrabat v ambulanci, pisu to trochu s nadsazkou, proto by me zajimali vase nazory, jestli treba mate zkusenosti s obory ktere vypadaji narocne ale daji se zvladat s rodinou...
Ikdyz ono jakmile mas ordinaci tak je asi vzdycky mozny syndrom vyhoreni.. zadny kolektiv, a kazdy vaznejsi pripad posilas do nemocnice, hodne rutinni prace :/
Je to opravdu tezke 😀 Jsem rada ze studuju co miluji ale ted se vazne nemohu rozhodout

doctortobe
3. kvě 2017

@ammp jinak partner neni lekar, takze tam sluzuby nehrozi

doctortobe
3. kvě 2017

@ammp
Jeste bych se chtela zeptat, zda si mohu udelat atestaci napriklad neuro, a pak po detech jit jako prakticky lekar ?

ammp
3. kvě 2017

@doctortobe muzes nastoupit na internu s myšlenkou, že bys po 8 měsících odešla dělat - třeba si dodělat praktika, nebo se to změní. Obor můžeš změnit kdykoliv... znám i třeba praktika, který začínal jako patolog - pracoval jako patolog 10 let.

ammp
3. kvě 2017

@doctortobe ano, pokud tě to bude lákat... nedávno jsem měla i primáře, který pracoval léta jako internista - vedoucí JIPu, pak primář... a pak se sebral a šel dělat praktika o 200km jinam.

majus6
4. kvě 2017

Kazdyho bavi neco jineho. Ja vidim idealni model interna/pediatrie treba 10 let nemocnice a pak az clovek nasbira zkusenosti, tak jit na obvod, ev. si k tomu udelat nejakou specializaci / treba alergologii. U nas to udelalo takhle spousta kolegu. S malyma detma ma vyhodu byt zamestnana, kdyz jsou nemocny, hodis si paragraf a neresis kdo za tebe zaskoci na stredisku v ambulanci. Me teprv ceka atestace az mi skonci rodicak a se 3 detma to teprv bude jizda 🙂 . Kdyz zahajis pripravu na atestaci interniho typu, tak pak nas praktika snadno prejdes.
@doctortobe

doctortobe
4. kvě 2017

@majus6
A muzu se zeptat z ceho atestujes ?🙂 pediatrie ?🙂
Je to asi takhle nejlepsi, jeste jsem vahala nad gyndou, ale to by pro me nebylo..
dekuju moc za odpovedi, moc mi to pomaha 👍

dreyda
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
hromka35
4. kvě 2017

@doctortobe zalezi jak planujes rodinu..osobne bych povazovala par prvnich let po skole stravenych v spitalu na interne za dost dulezity zaklad pro spoustu dalsich specializaci, ale je to zaroven prace narocna, spousta papiru, sluzby,nestihani, takze deti v tomto obdobi bez pomoci cele rodiny asi ne. Da se ale pak si v jednom stresu, nestihas praci ani dite. Myslim ze bez prace v nemocnici by si do ambulance nemel sedat zadny lekar. Ale to je jen muj nazor.

hromka35
4. kvě 2017

@izka1 no ja si nejsem jista jestli to v ostrave nedelaji poprve..tak asi proto. Kdyby treba aspon si chteli udelat dobre renome a byli na nas hodni🙂 kdovi, kdo tam bude sedet.

hromka35
4. kvě 2017

Mne by zajimalo jestli se nejak zasadne lisi narocnosti atestace z interny a VPL. Vedeli byste to nektera z holek tady porovnat??
Pokud neuspeji u interny tak bych asi uvazovala o teto ceste ale nevim jestli to neni prast jak uhod. Interna je krasna a fascinujici, ale obsirna a narocna zaroven, a musim rict ze se mi do toho porad nedari proniknout a ja jsem s dcerkou skoro porad sama a nechci ji zanedbat ale zaroven se musim necim zivit...

doctortobe
4. kvě 2017

@hromka35
Podle me je nejlepsi mit deti hnedka po skole, tim padem nastoupit do prace cca v 30 a pak si vkuse udelat vsechny kmeny i atestace.
Nechci mit deti ve 30 letech. Pokud budu mit touhu po praci hned tak bych si pak udelala kmen asi interna na ty dva roky a pak sla na materskou a potom si dodelat atestaci. Tohle je podle me nejlepsi cesta. Prace nikam neutece, ale biologicky hodiny tikaj 🙂

majus6
4. kvě 2017

@doctortobe jj, z pediatrie, ale je to jeste daleka budoucnost, nejmladsimu je ted mesic 🙂. Jo a nemoci myslim nachytaji spis ve skolce nez ze bych to dotahla. A jinak v praci jsem od deti nikdy nic nechytla, jen od kolegu, zato co jsem na matersky, tak od svych deti chytam vsechno.

majus6
4. kvě 2017

@doctortobe to kdy si poridit deti se tu resilo tak 2 stranky zpatky, tak se podivej, ja si myslim, ze min 2-3 roky po skole pracovat je dost uzitecny. Nechtela bych nastupovat po matersky bez jakykoliv praxe, mrkni co jsme tu psaly, ty plusy a minusy pro ruzny modely tu padly.

doctortobe
4. kvě 2017

@majus6 uz jsem to cetla 🙂 a samozrejme je to kazdyho vec, jestli se zena citi na to pracovat par let a nebo uz pocita dny do statnic aby otehotnela. Behem skoly casto slycham " chtela bych uz dite ale jeste to musim vydrzet", a potom si tohle budete rikat ino atestaci, a nakonec uz by se to nemuselo povist :( ja se ridim tim ze kdyz se na to zena citi mela by jit do toho, protoze na dite neni nikdy vhodna doba, ze 😀
Ale samozrejme z praktickeho hlediska souhlasim, ze je lepsi jit aspon na par let pracovat, protoze z ty skoly toho clovek vlastne ani moc neumi, oproti tomu co se nauci v praxi.

hromka35
4. kvě 2017

@doctortobe Da se vsechno a je dobre ze mas plan jak bys to chtela udelat🙂 realita je nekdy sice prekvapive jina.. deti jsou na prvnim miste, kdyz je chces, jdi do toho.. pokud mas partnera co se postara, ev.teticku, vabicku, nemas co resit.kazda jsme jina a jinak balancujeme potrebu seberealizace a potrebu mit rodinu. Ja mohu jen napsat svou zkusenost, ze jsem rada ze kmen a pripravu v oboru, praci,dojizdeni na staze,sluzby a to vsechno jsem absolvovala jeste bezdetna. Ale to i pro to ze jsem nemela pobliz nikoho kdo by mi s detmi pomohl. Moje kolegyne ktera mela deti uz v pataku na medicine neustale ted resi jak jsou doma deti nestastne a placou kdyz ona je ve sluzbach nebo se musi pred nimi zavirat aby se mohla ucit. Ja ted se snazim pripravovat k atestaci a jak je mala na me fixovana, tak jsem z toho uplne na prasky ze nemohu byt s ni. Ale rikam priority a okolnosti mame kazda jinak a to jak to sama citis tak je to treba udelat, sama se znas nejlip. Tak stastnou volbu 😉

doctortobe
4. kvě 2017

@hromka35
A muzu se zeptat na jakou atestaci se pripravujes ?🙂 prece jen puvod teto diskuze byla specializace 😀

majus6
4. kvě 2017

@doctortobe Ono toho ze skoly umis hodne, ale ne tak uplne co pak potrebujes. Je super, ze umis vsechny typy leukemii vcetne tech mutaci, co se v CR vyskytuji jen ve 2 rodinach (ale shodou okolnosti jednu s nich zachytil vas prednasejici a je na to patricne hrdy 😅 ), kdyz pak prijdes do prace a sedis sama v noci na pohotovosti a rodice na tebe s duverou hledi a cekaji, co jim poradis na ten kasel, kdyz uz vyzkouseli vsechno co maj v lekarne 😀 (a to dite opravdu, ale opravdu nema tuberu 😂).

isobara85
4. kvě 2017

Ahoj, já jsem atestovaná doktorka z Rehabilitační a fyzikální medicíny a dítě se mi narodilo přesně rok po atestaci a jsem tomu ráda. Těsně po škole jsem se na děti moc necítila, nějak jsem po nich netoužila jí ani partner. Začali jsme se snažit půl roku před atestací a podařilo se až 3 měsíce po. Narodila se mi šíleně náročná, uplakaná, nespavá, nedoložitelná dcera a navíc vůbec nemám možnost hlídání od příbuzných a manžel má časově náročnou práci. Navíc nedokážu si představit absolvování mnoha povinných stáží a kurzu v Praze s malým dítětem, když žijeme na Moravě.

hromka35
4. kvě 2017

@doctortobe internu

radka8888
4. kvě 2017

Ja si myslim, ze neni univerzalni reseni vhodne pro vsechny. Nekdo ma ochotne rodice, nekdo nema partnera, nekdo se neciti. Jako jasne s casem nemladneme, ale je taky dulezity trochu koukat dopredu. Po skole byt jeste par let doma, tak clovek ten zacatek bude mit sakra tezky. A s tema detma je to fakt zahul. Ja jsem dva roky pracovala, ted se po 4 letech vracim a desim se teda dost. Nemladneme, ale zase pustit se bezhlave do rozmnozovani, jen proto mi prijde dost unahleny.

hromka35
6. kvě 2017

Jak byste prosim porovnaly atestaci z interny a VPL co do narocnosti, pokud jste nektera delali nebo nekoho takoveho znate?dekuji prip. Za odpoved..

izka1
6. kvě 2017

@hromka35 já mám atestaci z vpl a teď vidím co se manžel učí na internu.vpl je určitě jednodušší. Je mnohem víc prakticky zamerena-zkousi te obvodaci, tak se nemůže stát že te vyhodí kvůli nějaké kravine profesor, který už o praktické medicíně nemá už ani páru. Neučila jsem se extra nějaké klasifikace, patofyziologie a tak.navic id atestacii skoro nevyhazujou.narozdil od interny.manzel má taky v plánu, že pokud ho vyhodí, znovu už se to učit nechce a půjde na praktika..

celaskon87
6. kvě 2017

Díky za názor. Hodně uvazuju o zom, ze bych se na internu po mateřské už nevracela a šla bych dělat praktika... mám dva roky praxe a teď jsem 3. Rok doma

izka1
6. kvě 2017

@celaskon87 já původně chtěla dělat internu, ale stvalo me tam tolik věcí od chodu oddeleni po primáře a další neochotné kolegy..celkem jsem tam byla 2 roky a dalsiw2 roky jsem dost aktivně slouzila a dodelavala si kolečka k praktikovi.jsem ráda, že jsem zvolila vpl.slouzit s dětmi nechci.a pri rodicaku si mužů privydelat zastupy nebo sluzbami na lspp, které jsou mnohem klidnější než na interne

cell
6. kvě 2017

@izka1 : souhlasím. Atestace z VPL byla jedna z nejpříjemnějších zkoušek v životě. Projeli jsme tedy leccos od Šumavy k Tatrám, ale ptali se jen a pouze na praktické věci, to co známe
z ordinace a nikdo se mě nesnažil dostat na nějaký receptor, mutaci v genu 😈
S atestací z interny porovnat nemůžu, tu nemám, byť jsem v interně stále ještě přihlášená a na interně sloužím. Už se k ní ale nedokopu. Proč taky? Spíš přemýšlím do budoucna o atestaci z diabetologie ...
jinak ale byly jsme 4 holky u atestace a jednu z nich vyhodili. Bylo to ale u ní extrémně zlé a komise se snažila tedy velmi z ní aspoň něco vymámit

dareen
6. kvě 2017

Já mám tři atestace a u žádné z nich komise nestála o to atestanta potopit. ...pokud někoho vyhodili -tak k tomu byl většinou důvod. ..

hromka35
6. kvě 2017

@izka1 pokud se to tvuj muz uci od ledna tak to se mu asi nestane aby ho vyhodili...ja mam na pripravu 2,5mesice a to s ditetem. Proto tak hodne uvazuji co nudu delat pokud se to nepovede.mezer mam hodne, nestiham to, ale zas to uz nechci opet odkladat😔 Sikulky ty co to dali bezdetne, toto je skutecne desne psycho, separacni uzkost nevim jestli vetsi u me nebo u male...

izka1
20. kvě 2017

@hromka35 už ti přišla pozvánka k atestaci?