• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mám nárok na mateřskou?

3. května 2017 
@vilibalda Aha, takže ta ochranná lhůta je 180 dní, a vztahuje se to na poslední zaměstnání, jestli to chápu dobře? Hm, tak to asi fakt nárok nemám. Díky za odpověď
1. dub 2015 v 10:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
@miva88 ikdyž to s tou délkou ochranné lhůty podle délky posledního zaměstnání jak píše @vilibalda tedy neznám
1. dub 2015 v 10:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
@clifulka Přímo ze stránek ministerstva: U žen, jejichž pojištěné zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů.
1. dub 2015 v 10:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
Zavolám na OSSZ, zeptám se a dám vám sem pak vědět, ať už nemusíme spekulovat, jak to je :slight_smile:
1. dub 2015 v 10:11  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vilibalda Jj, taky jsem to teď četla, nezajímala jsem se o tohle na OSSZ tak podrobně, protože se mě zrovna tenhle případ netýkal (mám stejné zaměstnání už několik let). Ale je to jak říkáš.
1. dub 2015 v 10:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
@miva88 Ono tady není o čem spekulovat, v zákoně je to dost jasně dané, ochranná lhůta je stejně dlouhá jako to zaměstnání, které si ukončila jako těhotná, maximálně 180 dní, tedy ty nárok na PPM mít nebudeš, protože si otěhotněla až v tom posledním zaměstnání, které trvalo jen 3 měsíce.
1. dub 2015 ve 12:27  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@j.a.n.i No, myslela jsem to tak, že i když je to v zákoně dost jasně dané, tak tady spousta maminek přesně neví, jak to je, jinak by asi tahle diskuze založená nebyla, a já jsem sem chtěla jen napsat, co jsem se tedy dozvěděla :slight_smile: Mějte se, holky.
2. dub 2015 ve 13:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i jenže, on v tom zákoně je ještě tenhle paragraf:

§ 15
(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

ale je tam trochu výkladový problém, protože minimálně jednou jsem se setkala s tím, že to OSSZ brala tak, že ochranná lhůta se aktivuje jen v případě, že žena otěhotní už v předchozím zaměstnání (a tedy platí jen v případě, že žena otěhotní, změní práci už těhotná, a z nové práce ji vyrazí).
Rozhodně to má cenu zkusit, jak v tom konkrétním případě to bude ta konkrétní OSSZ posuzovat.
5. dub 2015 ve 20:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
@maladama Když otěhotní v tom předchozím tak je celých 180 dní, když až v tom posledním, tak podle posledního, na tom není co vykládat rozdílně. Beru samozřejmě že to předchozí trvalo alespon pul roku.
5. dub 2015 ve 20:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dobrý den ,potřebovala bych poradit.Dozvěděla jsem se,že jsem v 5tt.A pevný pracovní poměr mi začal 9.9.2014.Chtěla jsem se zeptat mám nárok na mateřskou dovolenou když mám odpracovano jen 8 měsíců.
11. dub 2015 v 19:37  •  1 dítě - čeká miminko, termín má v prosinci 2015  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dobrý den, prosím o radu. V červnu 2014 jsem nastoupila na poloviční úvazek do práce, kde jsem měla zkušební dobu 3 měsíce a poté mi byla smlouva prodloužena na rok. Končí mi na konci června. Teď jsem v 20tt těhotenství a jsem 14 dní na nemocenské. Mám nárok na mateřskou, když jsem pracovala na poloviční úvazek a ještě jsem teď na nemocenské? Jsem do toho celá zamotaná. Prosím o radu. Děkujuu.. :slight_smile:
15. dub 2015 ve 12:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
@denisska007 Jo, nárok mít budeš.
15. dub 2015 ve 13:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojky prosím potřebuji poradit ... v listopadu 2014 jsme zjistila že jsem těhu...šla jsem na nemocenskou od 25.11 ( kvůli fyzické náročnosti a třísměnném provozu) :slight_smile: pracovní poměr na smlouvu jsme měla od 13.1 2014 do 30.11. 2014 tedy mám odpracováno 270dní s pojištěním, co mi platí zaměstnavatel ... nemocenský lístek stále nosím do zaměstnání ... mám nárok na mateřskou? a pokud ne tak mam narok na nějaky příspěvek ? diky za odpovědi
15. dub 2015 v 17:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i děkuju moc za odpověď :slight_smile:
15. dub 2015 ve 23:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj potřebovala bych poradit, zda budu mít nárok na mateřskou. Od 1.8.2006 do 31.3.2014 jsem byla zaměstnaná a před skončením smlouvy jsem byla na neschopence od 25.3.2014 do 31.1.2015 Poté jsem od 4.2.2015 nastoupila do zaměstnání se smlouvou na dobu neurčitou se zkušební dobou 3 měsíce. Bohužel jsem 18.2.2015 zjistila, že jsem těhotná. Lékař mě poslal na nemocenskou od 2.3.2015. Termín porodu mám 24.10.2015. Myslíte že budu mít nárok? Počítá se do mateřské těch 270 dní odpracovaných nebo i dny co jsem byla na nemocenské? . Předem díky za informaci.
16. dub 2015 v 09:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
@crazyduck85 Chybí tu podstatná informace, smlouva ti běží, nebo byla ukončena ve zkušební době?
16. dub 2015 v 09:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i Smlouva stále běží, ale stále jsem ve zkušební době .. a pokud se nemýlím tak se mi zkušební doba stále díky nemocenské prodlužuje...
16. dub 2015 v 10:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
@crazyduck85 Ano, takže záleží zda ti ji neukončí... pokud ne, tak mi vychází, že bys nárok na mateřskou mít měla, pokud ji někdy celkem brzo ukončí, tak nárok mít nebudeš.
16. dub 2015 v 11:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i moc děkuji za radu. Kéž by neukončili. Ještě jednou díky.
16. dub 2015 v 11:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dobrý den ,potřebovala bych poradit.Dozvěděla jsem se,že jsem v 5tt.A pevný pracovní poměr mi začal 9.9.2014.Chtěla jsem se zeptat mám nárok na mateřskou dovolenou když mám odpracovano jen 8 měsíců. :confused:
17. dub 2015 v 18:13  •  1 dítě - čeká miminko, termín má v prosinci 2015  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ilunka musíš mít odpracováno alespoň 270 dní za 2 kalendářní roky před porodem - resp. za tyto dny musí být zaplaceno nemocenské pojištění, takže nárok mít budeš (pokud ti teda pracovní poměr trvá)
18. dub 2015 ve 13:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuzamik .Tak ted jsem na neschopence a zaměstnavatel mi bude platit nemocenskou do konce srpna.Tak to by mi dalo 270 dní .Pokud jsme to dobře pochopila :slight_smile:
19. dub 2015 v 08:45  •  1 dítě - čeká miminko, termín má v prosinci 2015  • Odpověz  •  To se mi líbí
Chtěla bych poprosit o radu prosím od 2013 jsem pracovala dva roky na hlavní pracovní poměr pak jsem otěhotněla a šla jsem na neschopenku platil mě pořad zamestavatel ale bohužel jsem potratila a nějak po dvou měsicích jsem nastopila do nové práce kde jsem od března 2015 jsem ted ve skušební době ted do května mam to na zaskok do prosince 31.12.Chtěla jsem se zeptata kdyby se nam podařilo otěhotnět měla bych nárok na něco bud ještě ve skušebni době nebo po skušební době? Děkuji
27. dub 2015 v 11:58  •  snaží se  • Odpověz  •  To se mi líbí
Holky prosím,

jedna z kritérií pro čerpání matřské je, že musíte odpracovat 270 v posledních dvou letech.

Tím myšleno součtem za oba dva roky nebo každý rok zvlášť?

Děkuji za odpověď.

Klárka
2. kvě 2015 v 07:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj, prosim o radu. Od prosince 2013 jsem zamestnana. Bohuzel od ledna 2015 az do ted jsem v neschopnosti. Smlouvu jsem mela do brezna kterou mi uz neprodlouzi. Takze po dobu neschopnosti jsem jejich zamestnanec. Dnes jsem v 7tt tehotenstvi a vubec si nevim rady co mam delat abych mela narok na materskou dovolenou a nebo mela alespon narok na nejaky prispevek. Prosim o radu. Dekuji Vam
2. kvě 2015 v 19:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
@puszkarovae Pokud dobře počítám, tak nárok na mateřskou mít nejspíš nebudeš, to by od posledního dne kdy jsi ještě byla zaměstnaná do nástupu na mateřskou (nejdříve 8 týdnů před termínem porodu) nesmělo uplynout více než 180 dní. Teď se můžeš jedině přihlásit na úřad práce a začít pobírat podporu v nezaměstnanosti, jenže hledat si práci těhotná je samozřejmě komplikované, tak jedině nějaké brigády?
2. kvě 2015 ve 20:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
@puszkarovae to,že jsi na neschopence neznamená, že jsi zaměstnaná. Zaměstnaná jsi byla pouze do konce března, dokud ti platila smlouva. Teď už ničí zaměstnanec nejsi. Bohužel pro nárok na mateřskou bys musela být v době nástupu na mateřskou, tj těch 8 týdnů před termínem nejdříve, buď zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. A ochranná lhůta je maximálně těch 180 dní od konce pracovního poměru (pokud ten trval alespoň 180 dní), o kterých píše správně scruffy.
Pro nárok na mateřskou bys musela nastoupit znovu někam do zaměstnání a nějakou dobu v něm vydržet.
V současné situaci asi líp vychází zůstat na neschopence až do konce šestinedělí (samozřejmě v závislosti na zdravotním stavu a domluvě s tvým dr.) a pak začít čerpat rodičák, než ten pracák.
2. kvě 2015 ve 21:58  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Ahoj, nikde jsem se nedočetla, co mám dělat během té ochranné lhůty. Nevíte prosím někdo? 30.6. mi končí smlouva (ale už jsem měsíc na nemocenské a možná, že až do konce smlouvy budu) 23.8. bych měla nejpozději nastoupit na mateřskou. V létě ale nechci mít nemocenskou (pokud to nebude vyloženě nutné). Mám se tedy přihlásit na ÚP? Nebo to, že jsem v ochranné lhůtě znamená, že nemusím dělat nic, jen čekat na mateřskou?
4. kvě 2015 v 11:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
Pokud tedy nechcete být na nemocenské až do mateřské, přihlaste se na ÚP, budou za Vás platit zdravotní pojištění a pokud budete mít nárok, tak dostanete i podporu v nezaměstnanosti.
4. kvě 2015 v 11:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
@scruffy Děkuji za odpověď, ale nezruší se mi v tom případě nárok na mateřskou, že ne?
4. kvě 2015 ve 12:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek