Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

jolysek
23. dub 2017

Holky, je pravda, že když má člověk odpracováno za poslední 2 roky těch 270 dní, ale poslední zaměstnání trvalo jen 2 měsíce, je pak ochranná lhůta jen těch třeba 60 dnů, jako trval pracovní poměr?

kacenecka_24
23. dub 2017

Ahoj holky, dle me bych nárok na ppm snad mit mela, nicméně, jista si nejsem.

Odpracovaných mam dni dost, to jo. Smlouvu mam na dobu neurčitou, ale hned na zacatku těhotenství jsem nastoupila na neschopenku. A z te se pojisteni neodvádí, tedy bych se nevlezla do 180 denní ochranné lhůty. Premyslim spravne nebo se neschopenka když jsem stale zamestnana nepočítá?

A druha věc, pri nastupu na ppm 10/2017 bude posuzovane obdobi 10/16- 10/17 (nástup na neschopenku 3/2017) se období kdy jsem byla na PN vylouci a průměr se vypočítá pouze ze dnů, které jsem skutecne odpracovala?

tulikiss
23. dub 2017

@jolysek ano jen 60 dnu.

@kacenecka_24 neschopenka na materskou nebude mit zadny vliv. tech 180 dni je pokud prac. pomer skonci, vy ale mate smlouvu na dobu neurcitou, takze jste v klidu.

jolysek
23. dub 2017

@tulikiss děkuju 🙂 Nevíš ještě prosím jak postupovat, když pracovní poměr skončil ve zkušebce, na PPM tedy nárok není a přítel pracuje v Německu? Musí se o rodičák žádat v Německu?

kacenecka_24
23. dub 2017

@tulikiss dekuji za odpověď 🙂

dencadenda
23. dub 2017

Ahojky holky jsem tehule...ale kvuli docela dost vysokemu tlaku mam rizikove...zamestnana jsem na dobu neurcitou...na materskou tedy narok mam? A vypocita se z platu co jsem normalne chodila do prace? Kdyz ted mam neschopenku...diky moc 😉

barushka0404
3. kvě 2017

Zdravím, prosím o radu, smlouvu na dobu určitou mam do 12.6.2017 v nynější práci jsem od 1.8.2015. Bohužel se vrací kolegyně po mateřské a já musím skončit. Zjistila jsem že jsem těhotná, mohu nastoupit před odchodem na nemocenskou? Mám nárok na Ppm? Od 13.6.bych se měla hlásit na úřad práce jelikož jinou práci nemám a ani mě nikde nezaměstnaji... Děkuji

malanikova
1. čer 2017

Dobry den chtela bych se zeptat.
Chtela bych dalsi miminko. u prvniho sem mela narok na materskou ale v kvetnu mynulyho roku me skoncila pracovni smlouva a zamestnavatel my ji neprodlouzil.
Tet sem u toho sameho zamestnavatele dostala nabydku na polovycni uvazek a co kdyz se my zrovna stane ze otehotnim.Budu myt narok na materskou nebo ne.
Su stale na rodicovske dovolene.

pataja
1. čer 2017

@dencadenda
Ano přesně tak, nárok je. Vypočítá se ze mzdy.

pataja
1. čer 2017

@barushka0404
Na nemocenskou můžeš. Pracovní poměr ti ale i přesto skončí toho 12.6.2017. Bohužel se domnívám, že nárok na PPM nebude, mezi skončením zaměstnání a odchodem na mateřskou uplyne více než 180 dní.

katkaloch626
5. čer 2017

Holky zkuste si to zařídit tak, aby jste mateřskou brali z manželova platu a manžel dál chodil do práce a vy se staraly doma o mimi 🙂

blahova_andrea
5. čer 2017

@katkaloch626 máš na mysli mateřskou nebo rodičák? to je dost zásadní rozdíl 😉 a s tou mateřskou to vůbec není snadné si to jen tak zařídit. také je tu dost žen, které vydělávají více než muž, tak pro by to dělaly 😀

katkaloch626
5. čer 2017

@blahova_andrea Píšu mateřskou tak myslím mateřskou 🙂 Rodičák je daný ze zákona a s platem nemá nic společného, ano je to složitější, ale stojí to za to a já opravdu netuším, kolik maminek odtud má vyšší plat než manžel...píšu to, že by se to některé hodilo vědět. Taky bych to ráda ocenila, naštěstí jsme si na to přišli sami a včas 🙂

okinkaa
5. čer 2017

@katkaloch626 takže když bych u druhého nárok na mateřskou neměla, protože jsem při prvním měla jen smlouvu na určito a s druhým chceme navazovat můžu si vzít mateřskou, ale i rodičák abych nemusela mít na 4 roky přes chlapa ikdyž není manžel? to mě zajímá jak a kde se to prosím řeší?

tulikiss
5. čer 2017

az na to ze drtiva vetsina zamestnavatelu si nebude komplikovat zivot tim, ze na tohle pristoupi.

katkaloch626
5. čer 2017

@tulikiss Tak já se s nimi neznám, takže Vám neřeknu, kolik z nich je ochotných na to přistoupit a věsměs je to prácě účetní a jde jen o to vystavit novou pracovní smlouvu

blahova_andrea
5. čer 2017

@katkaloch626 no hodně lidí tu píše mateřskou a myslí rodičák, proto jsem se ptala. a rodičák se také odvíjí od platu. ne jeho celková výše, ale jeho měsíční maximální čerpání ano.
ono je sice hezké, že jim radíš, že to jde, ale už jim nepíšeš jak. už jim nepíšeš, že musí mít manžel fajn zaměstnavatele, který mu přistoupí na změnu smlouvy, což je pro spoustu akorát obtěžující papírování na víc.

blahova_andrea
5. čer 2017

@okinkaa manžel to být nemusí. musí to být otec dítěte v rodném listě 😉 pokud nemáš nárok na mateřskou a chceš ji čerpat přes manžela, tak by on musel v práci jít na mateřskou (až po šestinedělí ale). aby ty jsi se mohla starat a on dál pracovat, tak by mu musel zaměstnavatel vystavit novou pracovní smlouvu, na jinou pozici a nebo by si musel najít jinou práci jinde. co se týká rodičáku, tak není problém. doložíš na formuláři jeho příjmy a na základě toho si budeš moct výši rodičáku volit a nebudeš muset na 4 roky

j.a.n.i
5. čer 2017

@katkaloch626 Ne, nejde jen o to vystavit novou smlouvu, jde o to riskovat kontrolu a problémy s OSSZ, protože on nesmí pracovat na stejné pozici a je to celé průhledné...

katkaloch626
5. čer 2017

@j.a.n.i Ale právě proto dostane novou smlouvu, aby nepracoval na stejné pozici...

j.a.n.i
5. čer 2017

@katkaloch626 Ale ono nejde jen o smlouvu, ale i o realitu, takže to fakt není jen záležitost účetní, že vyrobí papír...

katkaloch626
5. čer 2017

@j.a.n.i Podívej se, já jsem tady maminkách chtěla poradit, jak místo své mateřské můžou dostávat i 3x tolik, protože to jde a není to nezákonné!! Stát na nás kašle, mateřská almužna, nárok na porodné má málokdo a o rodičovské se ani nebavím. Pracuji od svých 16 let, takže tohle jsem si oblítala už kvůli tomu, že v sobě na to nárok mám a jestli cikáni můžou čerpat bůhví co, tak já taky a to nesedím celý život na zadku. Nepočítala jsem bohužel s tím, že se tu ozvou samé rýpalky

Proto kdo bude chtít k tomu napsat více, at mi písne do zpráv. My tuhle problematiku řešili se samotnou ředitelkou OSSZ, takže opravdu sedět za to nepujdeme 🙂

Hezký den 🙂

lenoulinkaa
5. čer 2017

@katkaloch626 No @jani má pravdu, nejde jen o papír. Možná na to každá sociálka pohlíží jinak a může před tím zavírat oči a nemusí. Je to v podstatě obcházení, ale samozřejmě to není nezákonné. Ono je sice hezké, že se vyrobí papír, ale oni nejsou blbý a vědí, kde je zakopaný pes.

pataja
5. čer 2017

Sociálka toto nekontroluje, max. inspektorát práce. Bez udání (podání podnětu) toto také kontrolovat nebudou. Takže bych se s tím nikde nešířila.
Nezákonné to není max. účelové. Jen nechápu, jak se podaří mamince nechodit do práce, když půjde na mateřskou otec a matka se chce starat.

okinkaa
6. čer 2017

@blahova_andrea tak to u nás bohužel asi nepůjde..jiná pozice u něj v práci asi ani není když je kurýr ☹ ale moc děkuji za info.

blahova_andrea
6. čer 2017

@katkaloch626 nejde o to jít rovnou sedět. není to nezákonné. je to prostě klička, kterou lze v zákonech proplout. ale využije to fakt málo lidí. nemají na to prostě žaludek, odvahu a v naprosté většině prostě mají smůlu, protože i když by sebevíc chtěli, tak u zaměstnavatele to neprojde. jak jsem psala...sice jsi napsala, že to jde, ale vynechala jsi dost základní informace k tomu a když se nějaká žena po základním infu půjde hádat do práce, že četla, že to jde a že to chce, tak si tím asi moc nepomůže. komentovat stěžování si na mateřskou či rodičák snad ani nebudu. očividně netušíš, že se máš vlastně dobře 😀 souhlasím jen s porodným. porodily jsme všechny, takže buď porodné za porod a nebo jinou dávku s jiným názvem. toto mi taky vadí.

kweet88
7. čer 2017

Maminky chci se zeptat,jestli po nastupu na MD posila CSSZ nejaky dopis s vymerou nebo tak neco?

kamilanikola
7. čer 2017

@kweet88 Včera mi přišel dopis od OSSZ, že nárok na mateřskou mám, byly tam datumy od kdy do kdy. Čekala jsem, že tam bude i denní výměr, ale nebyl.

kweet88
7. čer 2017

@kamilanikola Děkuji,no to jsem zvědavá kdy mi něco přijde,když jsem na mateřské tři týdny a schránka prázdná.😠

kamilanikola
7. čer 2017

@kweet88 Já nastupovala na mateřskou 9.května. Doplatek nemocenské za těch pár dní přišel na konci května a mateřská - za 9.-31.5. dnes. A tedy překvapivě hodně. Ona se mateřská měla od června navyšovat o 10% tak se nebojte určitě to brzy dorazí. 🙂