Mám nárok na mateřskou?

luciska21
6. srp 2018

Ahojte, jsem v 2.mesici těhotenství a chtěla jsem se zeptat zda-li mám nárok na mateřskou dovolenou + jestli mě vůbec finančně podpoří.
Teď jsem hlášena na ÚP. Z minulé práce ve které jsem byla pouze měsíc mě vyhodili z důvodu krachu prodejny. Předtím jsem studovala SŠ a tu v polovině třetího ročníku ukončila z důvodu náročnosti studia.
Jsem teprve v 2. měsíci těhotenství a už teď mám nevolnosti, jsem každý den unavená, nedokážu stát 30min u sporáku, natož něco uvařit..vždy si musím donést židli a sednout si k tomu. Protože mám často pocity na omdlení. Chtěla bych nastoupit aspoň na pár měsíců do práce ať na to není přítel sám a podle toho jak mi bude a jak se budu cítit bych chtěla aspoň 3-4 měsíce před porodem jít na mateřskou. Ale nevím jak to funguje. Jestli mám na mateřskou vůbec nárok. A pokud ne, tak jak to funguje? To budu muset ještě 3 dny před porodem pracovat? m pracovat? Děkuji předem za odpověď a pomoc.

katka900
6. srp 2018

@priefi stejně byla 1.1.18 novela. Paní se musí zeptat

linusha
6. srp 2018

@luciska21 pokud se nepletu budete mít nárok jen na rodičovský příspěvek, přeji hodně štěstí abyste si teďka našla práci. On málokterý zaměstnavatel je ochoten zaměstnávat těhulky.

@lolam10 jestli jsem správně počítala tak mi to vychází s dobou na 4 roky že by tazatelka brala RP 4500/měsíc

lenoulinkaa
6. srp 2018

@linusha podle změny by snad mohla pobírat 7.600/měsíc. @priefi to je dobrý, Ja si taky čtu občas, jen to co se mu hodí 😀

katka900
Autor odpověď smazal
Zobraz
katka900
6. srp 2018

@lenoulinkaa je to tam zvláštně napsané. Každopádně já si rodičák vyrizovala teď. Mám do 3 let dítěte, takže po odečtu mateřské mi trvá rodičák 2,5 roku a má částka je přesně 7050. Paní bude pobírat prostě dokud nevycerpa 220000,-

lenoulinkaa
6. srp 2018

@katka900 Pokud ani jednomu z rodičů nelze stanovit denní vyměřovací základ, nebo je-li 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu nižší než 7 600 Kč, rodič volí výši rodičovského příspěvku až do částky 7 600 Kč měsíčně, v případě dvou a více současně narozených dětí do částky 11 400 Kč měsíčně. ( Pokud není nárok na ppm. Může si zvolit až 7600 měsíčně.)

katka900
6. srp 2018

@lenoulinkaa může.. Ale do vyčerpání 220000

katka900
6. srp 2018

@lenoulinkaa myslím, že se chápeme. Bavíme se v podstatě o tom samém. Každá jinak.. Ale o tom samém

oveckaluky
6. srp 2018

@lenoulinkaa
@katka900
Můžu se taky zeptat? MD se od RD (myslím teď délku) odečítá a až pak se to rozpočítává? Čekám dvojčata a zpátky do práce chci jít na třech letech věku dětí, jak to tam tedy je? MD je 37 týdnů (cca 8 měsíců), tzn. kdybych porodila dřív, než nastoupím na MD (což mi hrozí), MD se počítá ode dne porodu, takže 36 měsíců, mínus těch 37 týdnů tedy znamená, že na RD budu 28 měsíců. Chápu to tedy dobře, že to měsíčně bude vycházet 330.000:28, tedy nějakých 11.800?

A ten denní vyměřovací základ lze tedy spočítat i na partnera? Protože teď jsem na PN a 7600 nemám bohužel ani náhodou (půl úvazku, i když na dobu neurčitou).

rebe
6. srp 2018

@oveckaluky Když žádáš o rodičovskou, tak si nezadáváš délku pobírání, ale nastavuješ, kolik chceš pobírat. A to ještě můžeš co tři měsíce změnit. Můžeš dát maximum, na které máš nárok (klidně podle příjmu partnera), a pak to snížit, aby ti to pokrylo celou dobu, nebo naopak brát míň a pak si to navýšit. A taky se nemusíš nijak omezovat dobou nástupu do práce, rodičovský příspěvek můžeš klidně pobírat i po ukončení rodičovské dovolené, ty dvě věci spolu nesouvisí.

oveckaluky
6. srp 2018

@rebe Jakože když to do těch tří let věku dětí nestihnu vyčerpat, můžu to pak dobrat, i když už budu v práci? Já se v tom úplně ztrácím...
A mateřská jde podle mého denního vyměřovacího základu, nebo to jde taky podle partnera? Ale nejsme sezdaní teda, takže asi nic...

rebe
6. srp 2018

@oveckaluky Mateřská jde podle tvého, rodičovská může být i podle partnera. A při rodičovské si můžeš libovolně vydělávat, takže jo, jde to dobrat i po nástupu do práce. Dobrat to nejde jenom když se ti narodí další dítě - a i v tom teď mluví o novele, že by se to převedlo na další dítě.

oveckaluky
6. srp 2018

@rebe Tak to je super, moc děkuju za info :-*

katka900
6. srp 2018

@oveckaluky přesně

majkulkaaa
6. srp 2018

No zašla bych si na úřad a tam ti vše dopodrobna vysvětlí ... máš v tom absolutně guláš , tak lepší zajit tam. Budeš mít nárok na rodičák odedene narození , na mateřskou nárok nemáš.

klosnice
8. srp 2018

Myslím si, že taky bohužel nemáš nárok ...