Mám nárok na mateřskou a RD? Student a následně pracák

medinka13
15. čer 2016

Ahoj holky, prosím vás o rady.. Jsem studentka na denním studiu VŠ, ale studium budu v srpnu ukončovat (bude mi 26) a hned nastupuji na pracák.. Když jsem zběžně nakoukla do zákonů, nárok na mateřskou a rodičovskou bych teoreticky měla mít, ale nikde nebyla zmíněna tato situace.. Do toho mám od března brigádu - vztahuje se na příspěvky i výdělky z brigády? TP mám na konci září.
Děkuji za rady. 🙂

lajla
15. čer 2016

Řekla bych že máte nárok pouze na rodicak ode dne porodu dítěte na 4 roky, pokud neprohodite s manželem, pochybují té jste odváděla zdravotní a sociální po danou dobu potřebnou pro výpočet mateřské,takze pokud ne na mateřskou nárok nemate

astyna
15. čer 2016

Pokud vím, tak PPM náleží jen zaměstnaným matkám, takže musíte být prostě v zaměstnání, jinak od narození dítěte nastupujete na 4R variantu RP.

Ještě je možnost to vztáhnout na otce dítěte, ale to už nevím, jak je to s PPM, kamarádka má rodičák přes partnera a má to na 3 roky, jinak by dostala hned 4 roky. Porodila 2 měsíce poté, co dokončila střední.

Před tuším že 5 lety byla ještě možnost, že když jsi porodila do XXX dní po úspěšném ukončení střední/vysoké, tak se dávala PPM, poté to ale zrušili. Tenkrát to využilo dost mých spolužaček 🙂

konekokira
15. čer 2016

Ne 🙂 až RP, a tam nemusíš mít 4letou variantu, pokud otec splňuje 🙂 PPM na otce je pro nás blbost (řešíme stejnou situaci jako ty), musel by odejít z práce a peníze by dostal až po porodu, takže je lepší, aby prostě chodil do práce

lajla
15. čer 2016

@konekokira nemusel by odejít z práce...doma byste zůstala Vy...jen by se k výpočtu rodicaku použily finance manžela, na UP poradi😉

konekokira
15. čer 2016

@lajla na PPM se ale váže mateřská dovolená

somalicats
15. čer 2016

@lajla To je rodičovský příspěvek, holky tu ale řeší PPM. I na tu může jít muž, ale až po šestinedělí, může pověřit ženu péčí o dítě, nicméně protože je PPM vázána stejně jako nemocenská na pracovní smlouvu, ze které se odvádí nemocenské pojištění, tak by na tu smlouvu pracovat nemohl. Takže jediné řešení pro takového otce je jít dělat k jinému zaměstnavateli nebo pracovat u stávajícího zaměstnavatele na jinou smlouvu (a jinou činnost).

somalicats
15. čer 2016

@medinka13 Na PPM mít nárok nebudeš, na rodičovský příspěvek ano.

prostenika85
15. čer 2016

Pokud máš brigádu na DPČ, z kterého se odvádí sociálně zdravotní (tuším, že to je snad při výdělku nad 2500kč měsíčně), teoreticky bys mateřskou mohla dostat. Teda pokud úspěšně ukončíš studium. Zavolej si na sociálku, tam Ti ohledně mateřské poradí. Jinak až rodičák.

lenbenn
15. čer 2016

DPC se nazapocitava. Nedavno jsem to resila.

medinka13
autor
15. čer 2016

Mám DPP i DPČ.. Příští týden mám domluvenou schůzku na úřadě, ale víc info nikdy neuškodí 🙂
Díky holky 🙂

lenbenn
15. čer 2016

@medinka13 Nejlepsi je to resit na socialce. Kolikrat jsem se presvedcila, ze na UP o tom nic moc nevi.

j.a.n.i
15. čer 2016

@lenbenn DPČ se započítává, pokud byla nad 2500,- měsíčně, pouze jsou u ní problémy s ochrannou lhůtou, která může být a nemusí - v závislosti na přesném znění smlouvy.

lenbenn
15. čer 2016

@j.a.n.i Mne to nezapocetli 😕

xpila
15. čer 2016

@medinka13 DPČ nad 2500 Kč se počítá. Jen pokud by ti trvala dál, tak se nemůžeš hlásit na ÚP.

prostenika85
15. čer 2016

@lenbenn Spíše jsi nebyla dostatečně dlouho (270 dnů) účastníkem nemocenského pojištění (neměla dostatečně odpracováno)

xpila
15. čer 2016

@konekokira Z práce by odejít nemusel, kdyby mu dali jinou smlouvu.

babuna
15. čer 2016

@medinka13 ahoj - řeším aktuálně podobnou situaci - s tím, že já byla ještě dva roky déle na škole a do 28, jsem vdaná a samoplátce zdravotního. Školu jsem aktuálně ukončila (konečně). Nárok mám v mém případě jen na rodičovský příspěvek, který se ale bude vypočítávat z platu manžela (včera jsem mluvila s paní na UP).

Ideálním řešením, pokud máte, čas by bylo zajít si na UP v místě bydliště (ale jde to i tam kde studujete) a zeptat se - vše vysvětlí. Je tam totiž i nějaká možnost, že pokud se dotyčná připravovala na výkon povolání studiem (kdy tedy platí zdravotní a sociální stát) počítá se to jinak ovšem i to má své podmínky. Já třeba psala na UP email a paní mi pak zavolala.

Dobré je také vyřešit zavčasu trvalé bydliště - já třeba aktuálně řeším změnu neb trvalé mám v Olomouci a bydlím v Ostravě (což by se taky mohlo odrazit na výši rodičáku - neb ten se vypočítává dle osob ve společné domácnosti - což znamená na místě trvalého bydliště) tak abych nemusela jezdit sem a tam a malá měla trvalý pobyt tady.... hodně zdaru ! 🙂

astyna
15. čer 2016

@babuna

Výše rodičáku se počítá dle osob v místě bydliště? 😀 To slyším poprvé

prostenika85
15. čer 2016

@babuna Výše rodičáku určitě neovlivňuje trvalé bydliště ani počet osob v domácnosti. Ten je ve výši 220tis ve dvou, tří, čtyřleté variantě 🙂
@medinka13 S dotazy ohledně mateřské se obrať na sociálku, s rodičákem Ti pomůžou na úp 🙂

babuna
15. čer 2016

Přesně tohle jsem čekala - dámy já včera mluvila s paní na UP není to z mé palice - jde o to, že se tam nějak vypočítává výše měsíčně - není to dané (ano základ je 220tis na 4 roky, ale je možné to počítat ještě jinak). Každopádně je důležité aby se zadavatelka šla zeptat jako já na UP a sociálku neb i já jsem zjistila, že tu se dozvím akurát voloviny a často některé z vás reagují dost hloupě.
@prostenika85
@astyna

astyna
15. čer 2016

@babuna

No já už rodičák mám, takže si dovolím oponovat 😎

Co vím, tak výše rodičovského příspěvku se odvíjí od předešlých výdělků - z toho se dává nějaké procento a to nesmí být vyšší než plánovaný rodičák. Já měla výplaty krásné, takže můžu klidně brát nejvyšší rodičák (11500 Kč). Ale celkový souhrn za všech RP je vždy 220.000 Kč.

Myslím, že jsi to jen špatně vysvětlila.

j.a.n.i
15. čer 2016

@babuna No, člověk se tu dozví voloviny, protože je sem takové jako ty píšou!

astyna
15. čer 2016

@babuna

Nemyslela jsi spíš příspěvek na bydlení? Ten se odvíjí od počtu lidí na jednom trvalém bydlišti. Počet lidí v domácnosti se nerovná počtu lidí na trvalém bydlišti.

prostenika85
15. čer 2016

@babuna Ano, měsíční výši rodičáku si můžeš zvolit, dokonce ji i v průběhu pobírání rodičáku měnit. Pořád ale čerpáš 220tis bez ohledu na trvalé bydliště a počet osob v domácnosti.
A ano, často některé z nás reagují dost hloupě 🙂

babuna
15. čer 2016

@astyna no a to to nešlo napsat ihned ? je opravdu dámy nutné tu dělat z každého vola, některé jsou hold za klávesnicí velmi důležité co a je nutné každého hned urážet ... - ptala jsem se tu před nějakou dobou a nikdo mi nebyl schopen slušně odpovědět - jasně a srozumitelně, proto jsem volila variantu zeptat se přímo na úřadě, přepisuji co mi řekli a přesto jsou tu také které tomu stále nevěří - a ano to jsem myslela - přesně tento výpočet ... ovšem podotkli to že je nutné (konkrétně v mém případě) měnit i trvalé bydliště - mimochodem nemáme nárok na nic ani na příspěvek na byt ani na porodné (ani na jiné dávky) a to přesto, že jsem již více než dva roky nezaměstnaná (nedobrovolně) - hold má manžel moc vysoký plat ...

astyna
15. čer 2016

@babuna

No já jsem tě neurážela, vytočila ses sama 🙂

PS: my taky nic nemáme, jen můj rodičák, a to přítel studuje, bohužel vydělala jsem taky dost, porodné nám uteklo o 50 Kč a na přídavky jsem se rovnou vykašlala 🙂

babuna
15. čer 2016

@astyna to nebylo myšleno na Vás ale na obecně ostatní ,,velmi vtipné rádoby komentáře,, já jsem se nevytočila nevidím jediný důvod proč se vytočit - ovšem pokud se někdo ptá konkrétně jako zadavatelka je dobré mu odpovědět srozumitelně a jasně z vlastní zkušenosti vím jak je to nepříjemné, když člověk neví ... a zrovna tihle úředníci na to fantasticky hřeší a pokud nemusí nic navíc neřeknou ....

Nám to taky uteklo asi o 100 ... ani jsme to nezkoušeli ... teď jsem zvědavá co nám úřady řeknou a jak to bude vůbec probíhat ... čeká mě změna všech dokladů .... doufám, že mi nechají alespoň SPZ

prostejina
15. čer 2016

Kdo ukončil stredni / vysokou / vyšší odbornou, MA nárok na mateřskou. Už me to začíná stvat, jak kazdej tvrdí, ze ne :D

xpila
15. čer 2016

@prostejina Pokud nenastoupí po škole do práce, tak nemá nárok!!!

xpila
15. čer 2016

@babuna Rodičovský příspěvek nemá s tvralým bydlištěm a počtem osob v domácnosti opravdu nic společného.

@prostenika85 RP už se ani nevolí v dvouleté, tříleté a čtyřleté variantě, teď už se volí jen měsíční částka 😉