Mám nárok na mateřskou jako studentka?

rutolu
7. črc 2017

Ahoj, je mi 23, jsem studentka denního studia a jsem těhotná. V době porodu mi bude zbývat ještě 1 semestr k dokončení školy. Snažila jsem se hledat, ale pořád v tom nemám jasno - budu mít nárok na mateřský příspěvek? Přes dva roky si přivydělávám na brigádě, ale nevím, zda brigáda ovlivňuje mateřskou? Manžel je pracující, ale ten na to asi vliv vůbec nemá. Někde jsem se ještě dočetla, že bych právo na mateřskou mohla mít,pokud školu přeruším... Jak to tedy je prosím? 😊

A ještě, počítá se do nároku na porodné i mnou vydelana částka na brigádě? Nebo se započítává jen HPP?

Děkuji moc!

mississka11
7. črc 2017

Započítává se jen doba, kdy si platíš nemocenské pojištění (sociální). Pokud mas jen brigádu, tak to neplatíš. Jako studentka máš nárok pouze na rodičovský příspěvek. Na ten má nárok každý. Muž muže jít na MD, ale až sest týdnů po porodu a MD je nižší, jak výdělek. To bys pak ty musela do práce

rutolu
autor
7. črc 2017

@mississka11 nene, na MD chci rozhodně já 😊 myslela jsem si to, že je to takhle. Díky! 🙂

nikki2304
7. črc 2017

Ahoj, já jsem na tom byla stejně. Mateřskoun ti nedají ale máš nárok na rodičovský příspěvek. Je to 220 000 Kč které si rozložíš do 1-4 let. Každý měsíc pak pobíráš určitou částku. Záleží jak dlouho budeš na mateřské.
Zajdi se ale raději zeptat na sociálku. Tam ti určitě řeknou víc a dají ti hned i papíry na vyplnění. 🙂

mississka11
7. črc 2017

@rutolu tak budeš od porodu na rodičovském příspěvku 😉 naštěstí nemusíš byt na 4 roky, ale klidně si ho můžeš vzít "na manžela" (doloží plat, jaký bere) a můžeš byt doma třeba jen tři roky. Do dvou let dítěte nesmíš dat dítě do školky/jeslí, ale můžeš aspoň neomezeně pracovat. Pokud budeš mít hlídání. Takže můžeš mít i k delšímu rodičovskému příspěvku privydelek 🙂

rutolu
autor
7. črc 2017

@mississka11 tak to zní skvěle, jestli by to šlo vzít na manžela i na kratší dobu. Někde jsem četla, že jako studentce mi dají automaticky 4 letou variantu - nejprve 9 měsíců cca 7000 a pak po zbytek asi 3500. Nejsem si jistá těmi čísly, ale pokud by šla vzít třeba ta tříletá varianta... aspoň vím, že rozhodně je na co se ptát, až to budu vyřizovat 😊

rutolu
autor
7. črc 2017

@nikki2304 děkuju za reakci! 😊

tulikiss
7. črc 2017

@rutolu v pripade ze manzel splnuje naroky na MD(je zamestnany, 270dni ucasten na pojisteni za posledni 2 roky) tak je mozne volit castku.

rutolu
autor
7. črc 2017

@tulikiss no paráda...děkuju 🙂

blahova_andrea
7. črc 2017

@mississka11 do práce by nemusela. pokud by šel muž na mateřskou z jedné práce a žena chce být doma s dítětem, může si muž najít jinou práci nebo pro původního zaměstnavatele pracovat na jinou smlouvu na jiné pozici. ale moc častá varianta to není.

blahova_andrea
7. črc 2017

@nikki2304 chodí se na 2-4 čtyři roky, na jeden to nelze. nejvyšší možná částka je 11500 a nejnižší měsíční 50,- odvíjí se to ale od příjmu. záleží kolik manžel vydělává, jaký má denní vyměřovací základ a dle toho se pak odvíjí to maximum 🙂

blahova_andrea
7. črc 2017

@rutolu u té 4-leté varianty je to 9 měsíců 7600,- a po zbytek doby pak 3800,- volit přes příjem otce dítěte lze. neřeší se už roky, ale měsíce a výše měsíčního příspěvku

rutolu
autor
7. črc 2017
lida9
8. črc 2017

ja narok na materskou nemela, tak o ni zazadal manzel... doma jsem ale byla ja a manzel chodil do prace jen na jinou smlouvu co si domluvil se zamestnavatelem, po 22 tydnech jsem pak zazadala normalne o rodicovskou... skoda jim nechavat materskou kdyz to jde obejit🙂

rutolu
autor
8. črc 2017

@lida9 v čem byla jeho nová smlouva jiná? Nemůže pobírat mateřskou a pracovat na smlouvu,ne?

blahova_andrea
8. črc 2017

@rutolu musí mít jinou smlouvu na jinou pozici. nemůže vykonávat práci, ze které pobírá mateřskou. ale většina zaměstnavatelů do tohoto nejde. je to v podstatě podvod a pro ně zbytečné papírování na víc.

sdu
8. črc 2017

@rutolu co jsem se docetla, musi byt smlouva na jinou pracovní pozici a zároven za dny kdy vykonavas praci nemuzes materskou pobírat... je to teda divné, ze by to na socialce nepoznali...

lida9
8. črc 2017

na puvodni pracovni smlouvu pobiral manzel tu materskou... aby mohl pracovat tak bud 1. muze delat stejnou praci u jineho zamestnavatele nebo 2. u stejneho zamestnavatele muze pracovat ale predmet smlouvy musi byt jiny ( napr. z elektromontera se ve smlouve stane provozni elektrikar apod... ) ... takze normalne pracoval a zaroven pobiral materskou... jde na 22 tydnu od ukonceneho sestinedeli... nezakonne to neni, socialka v nasem pripade o tom vedela, resili jsme s ni, ale pravda ze jsme tam sli vyzbrojeni informacemi a predpisy, tak si pani nedovolila oponovat a normalne nam poradila jak to udelat ( neresili jsme jen jednou ale vickrat a setkali jsme se i se , zastrasovanim, kor kdyz jsme na zacatku nevedeli a nemeli informace pisemne)... jediny problem pak u me nastal u zdravotniho, tak bych si ho spravne asi mela platit po dobu co manzel pobiral materskou a ja jsem byla doma jako OBZP ale pani na vzp mi rekla ze nemusim, ze me napise jako osobu pecujici o dite do 6 let... socialka je nepovinna tak jsem ji neplatila, stat ji za me bude platit az na rodicovske...

blahova_andrea
8. črc 2017

@lida9 sociální za tebe nebude platit stát ani na rodičovské 😉

rutolu
autor
9. črc 2017

Děkuji za objasnění 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru