Mám nárok na MD při překážkách na straně zaměstnavatele?

ryshla
6. pro 2015

Do 4.1.2016 jsem na RD, zaměstnavatel chce, abych podepsala dohodu pro nadbytečnost. Zjistila jsem, že jsem těhotná, tak dohodu nepodepíšu. Požádala jse si od 5.1.2016 o uznání překážek na straně zaměstnavatele, ale známá mi tvrdí, že nebudu mít nárok na MD, pokud mi uznají ty překážky, že musím na neschopenku... Mám smlouvu na dobu neurčitou, zaměstnavatel pro mě jednoznačně práci nemá, když mi předložil dohodu pro nadbytečnost, musí mi tedy uznat ty překážky a budu mít nárok na MD? Nrbo fakt musím na neschopenku?

xpila
6. pro 2015

@ryshla Dohodu rozhodně nepodepisuj, není důvod. Stejně tak ti nemůže dát výpověď, protože jsi těhotná. Takže bych prostě 5. 1. 2016 nastoupila do práce. O překážkách musí rozhodnout zaměstnavatel, ne ty. Může ti přidělit i jinou práci. Teprve když by žádnou neměl, tak bys byla doma na překážkách. Vliv na nárok na MD to samozřejmě mít nebude. A neschopenka tohle fakt neřeší, neschopenka je od slova neschopnost a rozhoduje o ní doktor dle zdravotního stavu, ne ty a už vůbec ne zaměstnavatel.

jamia
6. pro 2015

Prej podepsat dohodu pro nadbytečnost 🙄 Někteří zaměstnavatelé mají opravdu zvláštní smysl pro humor.

j.a.n.i
6. pro 2015

@jamia To není žádný smysl pro humor, tuhle variantu zná zákoník práce jako jednu z variant, tak nevím, proč ty připomínky. To, že je to pro zakladatelku v aktuální situaci nevýhodné a nepodepíše ji je věcí druhou, ale obecně je to zcela normální a legální možnost.

jamia
6. pro 2015

@j.a.n.i Brala jsem to vždy tak, že je-li zaměstnanec nadbytečný, dostane normální výpověď pro nadbytečnost a z toho plynoucí odstupné, které se zaměstnavatelům leckde vyplácet nechce, tak tlačí zaměstance do dohod. A ano, vím, že i v dohodě může být stanoveno odstupné, ale to u zakladatelky nevíme.

j.a.n.i
6. pro 2015

@jamia Pokud je v dohodě uvedeno, že je pro nadbytečnost, tak tam odstupné být uvedeno nemusí, je na něj nárok přímo ze zákona... a to, že ta dohoda má být pro nadbytečnost psala.

jamia
6. pro 2015

@j.a.n.i Aha, tak to díky za upřesnění!

j.a.n.i
6. pro 2015

@jamia Není za co 🙂 já ji taky jednou měla, ve velké nadnárodní společnosti, mohli jsme si vybrat, buď tahle dohoda ke konci listopadu a krom klasického odstupného + 1 plat navíc nebo klasická výpověď, s tím, že výpovědní doba skončí ke konci roku... no všichni si vybrali volné vánoce - byl to nepřetržitý provoz 😀

ryshla
autor
6. pro 2015

@jamia nabídli mi vysoké odstupné a odmítali výpověď a vyhrožovali

ryshla
autor
6. pro 2015

@xpila no já vím, že nemá, takže jsem rovnou napsala o ty překážky. Mám nárok na neschopenku, můj doktor není příznivec neschopenek, ale mám myom, tak by mi ji napsal, nicméně si myslím, že nejsem práce neschopná

xpila
6. pro 2015

@ryshla Jasně, ale ty překážky určuje on, ne ty. Za měsíc na tom může být jinak.

j.a.n.i
6. pro 2015

@ryshla No, když zjistí, že tě vyhodit nemůže, tak je dost dobře možný, že raději nějakou práci vymyslí...

ryshla
autor
6. pro 2015

@xpila když jsem trvala na vÿpovědi, tak mi sdělili, že ty dva měsíce výpovědní lhůty pro mě budou dost nepříjemné, že prostě nová paní ředitelka má svůj tým lidí a nikoho mezi sebe nechtějí, na oblastním inspektorátu práce mi řekli, že pokud mi vymyslí jinou pozici, tak ji nemusím přijmout a automaticky jsou to ty překážky. Teď mi jde hlavně o to, nepřijít o tu MD. Zas možná lepší, než se handrkovat a cpát se někam, kde mě nechtějí, bude ta nemocenská....

xpila
6. pro 2015

@ryshla To je ale prostě jejich problém, s dohodou musí souhlasit obě strany. Nevím, v kolikátém jsi tt, ale nemusela bys stihnout ochranou lhůtu a tím bys ani neměla nárok na mateřskou. Navíc by ses připravila o řádnou dovolenou čerpanou mezi MD a RD, je toho prostě víc.
Na inspektorátu ti to takhle říct nemohli, jinou práci ti dát můžou, i když s tím nesouhlasíš. Překážky to jsou až tehdy, když pro tebe jinou práci nemá.
Kdybys šla na neschopenku, tak se naprosto zbytečně připravíš o peníze a navíc se omezíš vycházkami.

ayperi
6. pro 2015

Ahoj a mohla bych se, prosím, také zeptat ne něco? 20.7. jsem nastoupila do práce na dobu určitou na rok. Nyní jsem možná těhotná. Jak to je s MD? Mám docela psycho ředitele a měla jsem nějaké zdravotní problémy, takže kdyby mi chtěl napsat doktor neschopenku - kdy bych měla a nebo naopak neměla nárok na MD? Díky 🙂

lv
7. pro 2015

@ayperi máš odpracováno 270dní? (Myslím třeba s předchozí prací dohromady) pak nárok máš.

mayyas
7. pro 2015

@ryshla Moc nerozumím, proč řešíš dohodu vs. výpověď . Jak psala xpila, když jsi těhotná, nemůžou Tě vyhodit, takže ani dát tu výpověď. Sama sebe bys tím ošidila....
Být Tebou, prostě jednoznačně zůstanu dál zaměstnaná - ať už budeš chodit v mezičase (před nástupem na další MD) do práce, budeš na neschopence nebo Tě dá zaměstnavatel na překážky (mimochodem, tam má opět xpila pravdu ohledně "náhradní pozice" - pokud Ti opravdu řekli na inspektorátu to co píšeš, řekli Ti to mylně) ...

ryshla
autor
7. pro 2015

@mayyas jj, fakt mi to řekli, ale paní mě tam vcelku odbyla. Já už výpověď neřeším, dohodu jsem nepodepsala a ani nepodepíšu, jsem teprve 7tt, takže by mi ta ochranná lhůta nevyšla. No kéž by ty překážky uznali, když jsem šla na první MD, tak celou pobočku vyházeli a nahradili novým týmem a oni mezi sebe staré zaměstnance nechcou, proto jsem měla podepsat dohodu... No a ještě mi řekli, že když ji nepodepíšu, tak moje působení na pobočce mi bude znepříjemněno...

ryshla
autor
7. pro 2015

@lv jj, jsem od roku 2008 u jedné firmy, jen teď jsem byla na RD

j.a.n.i
7. pro 2015

@ryshla Hele, ono zas vyhodit těhotnou skoro nejde, i vyhazov pro nějaké lehké porušení práce nejde, pouze pro zvlášť hrubé, takže ono to znepříjemnění může být oboustranné 😀

ryshla
autor
7. pro 2015

@j.a.n.i to mi za to zas nestojí 😊 akorát mě mrzí, že prostě člověk někde dobře pracuje, pak porodí dítě a stane se nadbytečným...

mayyas
7. pro 2015

@ryshla Tak držím palce, ať Tě zbytečně neprudí! A pohodové těhotenství 😉

ayperi
7. pro 2015

@iv děkuji za odpověď, no budu mít odpracováno až na konci dubna, ale tak to by vycházelo, že pak bych šla na mateřskou kdyžtak v cervnu ... Tak uvidime 🙂 ...

ayperi
2. led 2016

@iv Ještě bych se ráda zeptala, jestli se do těch 270 dní počítá i nemocenská? Kdyby třeba byly komplikace a doktor mě poslal na rizikové, abych věděla, co očekávat ...

xpila
2. led 2016

@ayperi Pokud během ní trvá pracovní poměr, tak ano.

ayperi
2. led 2016

@xpila Děkuji 🙂