Mámou po střední škole

stef_stef
17. kvě 2018

Dobry den,
Zatim to u me neni aktuální, ale zajima me, jestli tu je nekdo kdo má s timto zkusenost.
V květnu budu maturovat, kdyby se nezadarilo tak v zari.
Zajimalo by me, na co mam a nemam na rok.
Budu si moci vybrat, jak dlouho, budu pobírat rodičovský příspěvek.
A nepočítá se nahodou tech 270 dni, kdy za me platila zdravotni pojisteni skola ?
Moc Dekuju za kazdou radu a doporuceni.
Krasny den

ronja55
17. kvě 2018

Hezký den, já jsem otěhotnela v druhém ročníku vysoké školy. Měla jsem u školy brigády, ty ale nepočítají. Aby jste měla mateřskou musíte mít odpracované 2 roky na hlavní pracovní poměr nebo u OSVČ si musíte platit taky 2 roky zdravotní pojištění. Tak že já na mateřskou nárok neměla. Měla jsem hned od porodu rodičovský příspěvek. V době kdy jsme i něj žádali byla možnost pouze 4 lété varianty pro ty co nemají odpracováno. Tak že jsem si výši volila přes manžela. Teď už od ledna mají nárok na 3 letou variantu i nepracují, tak ze to je v pohodě. Jinak doporučuji s dítětem počkat. Já beru rodičák 6000 kč a kdyby manžel nevydělával hodně a neměli jsme celkem dost našetřeno, tak vůbec nevycházíme. Odpracujte si alespoň ty 2 roky, ať máte nějaké peníze našetřené, ať máte mateřskou a hlavně se pak po rodičáku budete mít kam vrátit.

stef_stef
autor
17. kvě 2018

@ronja55 Dekuji za rady 🙂
Kazdopadne jsem uz rozhodla, jen me zajima, co od státu cekat a co ne 🙂
A hlavne jestli si rodicak muzu dat pouze na dva roky.

stef_stef
autor
17. kvě 2018

A dle mych informaci musite mit odpracovano 270 dni v poslednich dvouch letech 🙂 ne dva roky

ronja55
17. kvě 2018

@stef_stef Myslím že na dva roky to nejde, jedině pokud partner vydělává nějak více, tak to můžete brát přes něj, ale jinak se může max 7500 kč. A ano je to 270 dní za poslední dva roky, blbě jsem to napsala.

niski
17. kvě 2018

Pokud úspěšně odmaturuješ a pak někam nastoupíš do práce (i kdyby to bylo jen na pár dní), tak budeš mít nárok na mateřskou. Poslední rok střední i vysoké po úspěšném ukončení se počítá do těch 270 dní, jen potom potřebuješ ještě práci pro stanovení vyměřovacího základu.

stef_stef
autor
17. kvě 2018

@niski To sem presne potrebovala vedet, Takze kdyz zacnu od června pracovat, ikdyby na par mesicu, mam na materskou narok? Moc dekuju za odpoved.

hanca1231
17. kvě 2018

Ahoj, zavolej si na sociálku. Tam Ti všechno řeknou a poradí 🙂

jolal
17. kvě 2018

@stef_stef Pokud muzu poradit, tak bych od 1.6. nastoupila do prace typu Lidl. V cervenci se zacit snazit o mimco. 1.9. Budes mit po zkusebce, uz te nikdo nemuze jen tak vyhodit. Kdyby ti bylo spatne nebo mela rizikove muzes na nemocenskou. Pri platu 28 000 hrubeho. Nemocenska dela cca 14000/mesic. A pak budes mit narok na 28tydnu materske ve vysi cca 16000/mesic

stef_stef
autor
17. kvě 2018

@jolal Ja mam praci v rodinné firme jistou. Jen jsem potrebovala poradit od vas zkušených, jak to jde udelat abych tu materskou dostala.
Jste vsichni moc hodni, Dekuju moc za rady

zuzana_ka
17. kvě 2018

Přesně jak píše niski. Je to od roku 2012 že i úspěšně zakončení SŠ nebo VŠ se počítá do opracované doby.

priefi
17. kvě 2018

@stef_stef nevim, zda to plati i u SS, ale u vyssich stupnu urcite, ze po uspesnem absolvovani studia, kdyz nastoupis do prace, tak studium se zapocitava do tech 270 dni. Ale je treba, abys zvladla to zamestanani, protoze pokud Te vyhodi ve zkusebnce, ochranna lhuta se krati na delku doby trvani prac.pomeru. Co se tyce RD, maji byt, nebo uz jsou nejake zmeny a myslim,.ze pujde zadat, jak chces s urcitym omezenim, ale pres partnera rd uplne dle libosti, pokud ma dostacujici prijmy.

priefi
17. kvě 2018

@stef_stef ja myslela, ze nastupujes do skolky?

stef_stef
autor
17. kvě 2018

@priefi no to bych tezko ale stihla v červnu a na prazdniny :( kdybych neotehotnim tak v zari. V kancelari dobrovolne sedet nebudu 😁😁😁

priefi
17. kvě 2018

@stef_stef ja myslim, ze smerodatny je status studenta, ne? Zavolej na cssz, oni Ti tam reknou, zda musis uz v cervnu, nebo staci v zari 😉 ale samozrejme, lepsi nastoupit drive a pokud v kanclu by byla lepsi mzda, tak neni co resit. V MS by byla AP, anebo uz ucitelka?

stef_stef
autor
17. kvě 2018

@priefi Uz ucitelka ale stejne ty výplaty nejsou nic moc.
Vzdycky jsem rikala ten k rodicum do firmy neeee. Ale kuli mimu sem schopna vseho😁😁 vis jak to mam, Takze do ty kanceláře klidne pujdu.
A pritel na materskou nepujde, a uz vubec by neměnil pozici. To ani nebudu zkouset rikat. Myslim te by jsme v poho vyšli i s rodicakem, ale byla bych hloupa, kdybych tohodle nevyužila.

niski
17. kvě 2018

@stef_stef ano, vyřizovala jsem to takto pro kamarádku, dělám jejím tátovi účetnictví a při ukončení VŠ už byla těhotná, pracovala pro něj cca 6 týdnů a měla normální mateřskou, při SŠ je to stejné

priefi
17. kvě 2018

@stef_stef jasne, to chapu, ja bych kvuli ppm taky manzelovi nekomplikovala situaci v praci 😉 ale rodicovsky prispevek, kdyz das pres nej, tak to nevadi, do jeho prace mu to nijak nezasahuje. Tak dulezite je, ze mas tu moznost rodinne firmy 😉 neuvazujes, ze by sis pak dodelala dalkove VS? V tabulkach by ses pak dostala do lepsich castek 😉

stef_stef
autor
17. kvě 2018

@priefi Jako v hlave to mam, ale uvidim podle situace. Ted mam prioritu nastavenou jinak 🙂