Mateřská a rodičák v r. 2014, jak to bude s vyplácením?

sestrickajanulka
27. lis 2013

Prosím pěkně, nevíte někdo jak to bude s vyplácením peněžité pomoci v mateřství a rodičovského příspěvku v roce 2014? Mám odpracováno 3 a půl roku v kuse, takže na MD bych měla mít nárok. Ale jak dlouho trvá MD? Potom musím někde požádat o rodičovský příspěvek? Musím si zvolit hned na jak dlouho nebo se to dá průběžně měnit? Jaké jsou cca částky? Jde to pouze na 2, 3 nebo 4 roky nebo např. i na 2,5 roku? Na začátku se pobírá vyšší částka a pak se to snižuje nebo je částka po celou dobu rodičovské stejná? Už jsem z toho talián, naa netu nacházím jenom staré paragrafy, tak vůbec netuším, jak to teď vlastně je. Díky moc.

blahova_andrea
19. únor 2014

@samanta001 pokud jsi na úřadu práce, tak nenastoupíš na mateřskou, ale rovnou na rodičovskou 😉 když jsi neměla mateřskou, tak si volit délku nemůžeš. pokud má teoretický nárok na mateřskou otec dítěte, tak bys mohla volit délku díky jeho platu.

samanta001
19. únor 2014

@blahova_andrea no já už u prvního dítěte neměla nárok na mateřskou a rovnou jsem měla RP. K dyž se totiž v práci dozvěděly, že jsem těhotná neprodloužily mi smlouvu, chyběl mi blbej měsíc, abych na ní měla nárok a taky jsem si volila z těch 220tis. jak jsem potřebovala, tak jsem si myslela, že to bude stejné, když na mateřskou nebudu mít nárok ani teď.

ratatooy
19. únor 2014

@blahova_andrea prosím te a jak se to vyřizuje?musím jit s tím do práce nebo stačí se domluvit třeba s ůčetní?

samanta001
19. únor 2014

@blahova_andrea no uvidím jak dopadnu příští týden u doktora a pokud bude vše vpořádku rovnou se zeptám na pracáku jak to semnou je... ale jinak díky...

ratatooy
19. únor 2014

@samanta001 ja si myslim že to budeš mit stejne jak u prvního rovnou RP 220 000,.na 4 roky a delku si zvolit mužeš přes manžela ale asi je to složitější

blahova_andrea
19. únor 2014

@samanta001 a minule jsi to měla přes partnera, že sis mohla volit? co já vím, tak kdo nemá mateřskou, tak volit sám za sebe prostě nemůže.

blahova_andrea
19. únor 2014

@ratatooy musíš si napsat písemnou žádost o čerpání dovolené a dát to účetní, ale jakou přesně formu to má mít, co vše tam musí být, to nevím. jak jsem psala, minule jsem to netušila, takže to letos budu taky zjišťovat a psát poprvé.

ivetapo
19. únor 2014

@blahova_andrea mám prosbu, jsem ve 180 ochranné lhůtě (zanikla organizace) a na neschopence. Kam mám odnést papír na vyplnění papíru k MD? bylo mi řečeno, že s bývalou účetní už nemám nic společného.

blahova_andrea
19. únor 2014

@ivetapo tak na to jsem málo kompetentní 😅 bohužel ti neporadím. ale předpokládám, že účetní a podobné záznamy se musí nějakou dobu uchovávat a tudíž by se mělo dát vše dohledat a vyplnit pro tyto účely. pokud na účetní máš nějaký kontakt, tak jí rozhodně zavolej. buď se domluvíte spolu, nebo tě třeba odkáže na někoho jiného.

j.a.n.i
19. únor 2014

@ivetapo To ti bylo řečeno špatně, potřebuješ od bývalého zaměstnavatele (tedy od účetní, nebo nějakého správce) přílohu k žádosti o mateřskou, kde budou uvedeny tvoje příjmy za posledních 12 měsíců, bez toho tu mateřskou nevyřídíš.

j.a.n.i
19. únor 2014

@samanta001 Tak pokud si byla od konce práce na neschopence, tak sis mohla volit z titulu té neschopenky, ale teď tedy již volit nemůžeš, maximálně přes partnera.

ivetapo
19. únor 2014

@j.a.n.i Díky za odpověď.
@blahova_andrea

lennus
19. únor 2014

Jak je to prosím s proplacením dovolené? Mateřská mi končí koncem května. A když pak navážu s druhým dítětem, mám nárok na mateřskou znovu? Myslím tím samozřejmě peněžitou pomoc v mateřství. Díky. 😉

j.a.n.i
19. únor 2014

@lennus Dovolená nelze proplatit, ale můžeš si ji v návaznosti na MD vyčerpat. A jinak dokud ti trvá pracovní poměr, tak máš nárok i na další mateřskou.

ratatooy
19. únor 2014

@ivetapo v ochrané lhůtě by ti to mel vyplnit ještě bývalý zamestnavatel potřebuješ od nej razítko že jsi tam odpracovala

ratatooy
19. únor 2014

@j.a.n.i to je blbost dovolená se normálně proplácí,kamaradka dostala zaplacenej celej měsíc

ivetapo
19. únor 2014

@ratatooy to asi nepotvrdí, organizaca zanikla (úmrtí)

j.a.n.i
19. únor 2014

@ratatooy To není blbost, kamarádka ji čerpala... proplatit lze pouze při konci pracovního poměru.

j.a.n.i
19. únor 2014

@ivetapo A to byla jen jednočlenná firma, nezaměstnávali (třeba externě) účetní?

blahova_andrea
19. únor 2014

@ratatooy však, když dovolenou čerpáš, tak máš ty dny zaplacené. je to slovíčkaření. žádost do práce si ale musíš napsat jako žádost o čerpání a tím ti bude proplacena. pokud si to napíšeš jako žádost o proplacení dovolené, tak ti ji prostě zamítnout.

gepe
19. únor 2014

@ratatooy neni to blbost. Ja ji zrovna cerpam ted zbytek ledna a unor. Zamestnavatel neproplaci, ale dnem nasledujicim po ukonceni materske muzes cerpat klasickou dovolenou. Bud napises dopis, nebo si das zadost o dovolenou v ramci internich dokumentu. Cerpas dovolenou tolik dni, na kolik mas narok, to Ti sdeli firemni ucetni. Zahajeni pobirani rodicaku nema vliv ani soubeznost s cerpanim dovolene.

gepe
19. únor 2014

Jinak jak prrobiha zadost o rodicak jsem psala tady. Moje osobni zkusenost a rada.
https://www.modrykonik.cz/forum/materska-dovolena/musi-byt-papir-na-vyrizeni-rodicaku-potvrzeny-z-prace-2/

lennus
19. únor 2014

@j.a.n.i Díky. Jenže mně říkala naše z HR, ať se ozvu před koncem mateřské, než přejdu na rodičák, kvůli proplacení dovolené. Takže se může druhá mateřská za druhé dítě překrývat se stávajícím končícím rodičákem za první dítě? Díky. Jo a prý je možné v práci nahlásit tříletou a pobírat dvouletý? Díky.

j.a.n.i
19. únor 2014

@lennus
Tak to si paní z HR plete pojmy, ona spousta lidí má pocit, že dovolenou dostali proplacenou, přitom ji ve skutečnosti čerpali. Ono to na první pohled vypadá jako slovíčkaření, ale pokud v žádosti napíšeš, že ji chceš proplatit, tak ti to zaměstnavatel může zcela oprávněně zamítnout, případně taky v době čerpání dovolené můžeš dostat výpověď.
Ne rodičák na první dítě se nemůže překrývat s mateřskou na druhé, resp. může pokud je ta mateřská menší než rodičák, tak dostaneš doplatek do výše rodičáku, ale jinak ne.
Ano, možný to je, ale pokud by ses chtěla do práce vrátit dřív, tak to jde jen se souhlasem zaměstnavatele.

krysulka
19. únor 2014

@madlamme jj dovolenou jsem si "schovala" ikdyž tak nějak nevědomky, jelikož si většinou schovávám dovču na druhé pololetí v práci tj. léto a dál...takže mi zbylo 13dní staré plus prý údajeně 25dní nové dovolené,ale tomu pořád nějak nevěřím 🙂 ale budu pak příjemně překvapena, když by mi "proplatili" celkem 38 dní...ale takže jsem to pochopila správně jedná se o tzv.souběh?tj, mi končí PPM tedy i MD ke dni 4.3. a od 5.3 čerpám v práci dovolenou ale zároveň i rodičovský příspěvek že je to tak? 🙂 🙂

ratatooy
20. únor 2014

@gepe dobře tak to už záleží ale na zaměstnavately,jenže potom teda čerpáš dovolenou a zaroven ti běží rodičák ten se ti neposune o tolik dní dál co jsi na dovolene,takže to potom je ta dovolená k prdu ne?

ratatooy
20. únor 2014

@blahova_andrea no tak to jo to už potom chápu ja myslela že když ji čerpáš jak psaly holky tak ji neproplácí jako vubec

gepe
20. únor 2014

@ratatooy od kdy budes cerpat rodicak zalezi na Tobe. Ty si urcujes na UP datum nastupu na rodicak. Co je pro Tebe vyhodnejsi dle vyse matersky. Dovolena neni k prdu neni, jsou to penize, ktere na ulici nenajdes. Nema vubec vliv na to, kdy nastoupis na rodicak. Povinnost vycerpat si dny dovoleny mezi materskou a rodicakem nemas.

gepe
20. únor 2014

@krysulka ano, muzes cerpat soubezne. 🙂

ratatooy
20. únor 2014

@gepe no to jo ale me na socce řekly že musíš přestoupit z md na rd ze dne na den v navaznosti,možna ta dovolená tam jde natlačit ale jinak asi nemužeš jen tak přece si dát pauzu mezi md a rd