Minimum peněz na měsíc. Na co mám nárok jako samoživitelka?

zuzanaraf146
26. zář 2019

Dobrý večer prosím vás o rady dodelala jsem školu a poté nastoupila jako asistent pedagoga kde jsem pracovala pouze 3 měsíce na hpp hned poté jsem otěhotnětněla v práci se to dozvěděli a ve zkušební době mě vyhodili. Chtěla bych zjistit jaký mám nárok na peníze budu samozivitelka otce v rodném listu neuvedu chtěla bych vědět kolik mužu od státu dostat na měsíc jako základ s kterým budu moct počítat a o co mužu zadat děkuji

julien9
26. zář 2019

Hele modrykonik je udelan na to aby si tady maminky predavali rady, pomahali si a ne na odsuzovani matek samozivitelek! Tim jsem skoncila

lucie_1986
26. zář 2019

@terry1512 to mela jit slecna podle tebe radsi na potrat? Asi si nepochopila otazku... nevi jak co chodi a na co ma narok, tak se zeptala tady. Narok na RP ma, tak proc ho nevyuzit? Ty ses ho snad vzdala??

lucisek1986
26. zář 2019

@pajamo taky bych takovy vyliskala. Jako sorry. Ale za A: uvazuju s kym lezu do postele. Za B: to za neci hloupost mame platit my vsichni? A nebo otce neuvadi prave z duvodu,ze chce vytriskat od statu co nejvic.

anrokop
26. zář 2019

@lucisek1986 K smíchu myslím že tu almužnu pobíráte taky. A vy určitě daně neplatíte tak nevím co kritizujete.

sudylichozrout
26. zář 2019

@anrokop nechci ti do toho kecat, ale dane urcite plati. Pokud ne z prijmu (je na RD), tak plati vsechny dalsi dane, zejmena DPH, silnicni dan, treba plati i dan z nemovitosti... Nelze rici, ze dane neplati. To jen na okraj 🙂

anrokop
26. zář 2019

@sudylichozrout ok teď to bylo myšleno jen co se týče děti protože určitě mají i úlevu na daních na děti.

biedronka10
26. zář 2019

Co takhle si pri diteti najit praci, kdyz mas hrdost nic nechtit po otci, ale po statu ano... Ono nic nepada do huby jentak zadarmo.

sudylichozrout
26. zář 2019

Uprimne receno, taky mi tenhle pristup leze na nervy. Chapu, ze otec ditete je asi fest blb, ale zkratka pokud ho nechces mit v RL, musis se primarne zkusit postarat jinou cestou. A pokud vse selze, jit si na urad pro davky. Od toho socialni system je, aby fungovala zachytna sit. Ale nejdriv se zkus postarat sama. Najdi si praci, kterou budes moci delat i s ditetem, pozadej rodinu. V dalsim sledu az stat. Tot muj pohled na vec.

biedronka10
26. zář 2019

@sudylichozrout proste me vzdycky, nadzvedne ze zidle to, ze nekdo zacne dotaz stylem, na co mam narok. Co mi stat v uvozovkach hodi do tlamy, aby to bylo bezboledtne..... Neni to stylem, hele snazila jsem se, aspon brigadama, nezvladam to, nema mi kdo dite pohlidat atd..... Neuplatim to, zkusila jsem vse mozne, myslite, ze bych se mohla obratit na pomoc statu? Ne.... Proste ja natahnu pracku a ty se state starej........se mnou se po skole nidko neparal, nemela jsem abi kacku na chleba a presto by me nenapadlo ihned utikat za statem, proste jsem delala o brigadach i tezke prace.

zuzanaraf146
autor
26. zář 2019

@pajamo do porodu pracuji brigádně veškerou výbavu jsem na malou pořídila sama , rozhodla jsem se ze si chci miminko nechat i když jsem mladá a i přesto ze mě ani miminko její otec nechce , jen potřebuji pomoct od státu když se budu malé naplno věnovat a nebudu moct vydělávat .

zuzanaraf146
autor
26. zář 2019

@terry1512 přeci tu je ta možnost ze se o vás postará stát když vy se budete věnovat miminku je to tak jak to je a nevíte nic o okolnostech já chci vychovat krásnou zdravou dceru a budu hold potřebovat pomoct když ne od otce tak od státu , šla jsem do toho s tím ze budu sama a to jsem i cele těhotenství nebylo to zrovna lehké a určitě nejsem jediná kdo pobírá peníze od státu takže pardon ze se chci optat na to jaké mužu mít prostředky .

julien9
26. zář 2019

@zuzanaraf146 vubec si nevsimej tech kecu tady, mas pravo na rodicak, prispevek na dite, na bydleni , hmotna nouze.... vse se da vyridit.

biedronka10
26. zář 2019

@zuzanaraf146 tak to je pak smz jina. Holt si to blbe napsala. Tak zkus se obratit na pomoc statu a k tomu mej nejakou unosnou brigadu, ktera ti pujde skloubit s ditetem, treba na par hodin. Necekej a nespolihej se jen na stat, stejne to je jen docasna vec a budes se muset zpatky zapojit do procesu jako hlavni zivitelka.

julien9
26. zář 2019

@zuzanaraf146 tady jsou vsichni strasne chytri, kdyby byly ve stejne situaci tak by byly za to radi.

anrokop
26. zář 2019

@julien9 ano souhlasím svámi

biedronka10
26. zář 2019

@julien9 jenze on je rozdil zadat o pomoc stat a pritom se snazit sama pricinit a treba proste obetovat to, ze dam to dite do jesli a jit k tu makat a nebo zadat o pomoc stat s tim, ze se budu naplno venovat diteti a absolutne se spolihat na stat vis?

sudylichozrout
26. zář 2019

@julien9 ano, byla bych za to rada. Ale ja jsem v situaci, kdy 12 let bez prestani pracuji a vim, ze jsem statu nastrkala peknou radku penez. Kdybych se ocitla v pruseru, hledala bych nejprve jine cesty, ale pokud by nebylo zbyti, sla bych na urad. Nicmene bych na nej sla se vztycenou hlavou, protoze jsem statu hodne dala. Holcina je mladoucka, prakticky zatim jen spotrebovavala nami vlozene penize a ted chce pomoc od statu. Ja ji to nezazlivam, nemyslim si, ze je socka lina a podobne, vlastne ji docela chapu. Spis si jen myslim, ze pokud to alespon trochu lze, mel by se starat nejprve otec. I kdyby mu to mel naridit soud. Proto bych ho uvedla do RL a snazila se ho primet k podilu na peci. Pri vsi ucte, soulozili oba. On ji neoplodnil duchem svatym.

biedronka10
26. zář 2019

@sudylichozrout a hlavni myslenka ze primarne ja jako rodic jsem zivitel, ne stat. Ja se musim starat. Stat je az pak ta berlicka, kdyz vsrchno selze.

sudylichozrout
26. zář 2019

@biedronka10 presne tak. Tudiz z meho pohledu zakladatelka zvolila spatny postup. Nejprve RL, soud a alimenty, pripadne pak dalsi soud a jeho kriminal, pokud platit nebude a pak teprve stat.

normalnimatka
26. zář 2019

@biedronka10 bys fakt radši dítěti tak ublížila, že ho strčíš do jeslí, abys nemusela dudat pár kaček z chudáka státa?:D

sudylichozrout
26. zář 2019

@normalnimatka "dudat par kacek z chudaka stata", jeeee, to je kouzelny! 🙂 Se mi libi, pujcim si to, muzu? Ze nemas copyright 😉

biedronka10
26. zář 2019

@normalnimatka ne dudat par kacek ze statu, ale nenatahovat ruce, aniz bych se sama nesnazila. Ano muze zadat, ale nemelo by to byt tak, ze bude jen zadat a nic dalsiho neudela. Ano dala bych, protoze jsem vychovana jinak. Protoze primarne si uvedomuju, ze jsem rodic ja a mam vyzivovaci povinnost. Neuplet mi ho stat. A kdyz nefunguje otec a nechce ho mit v rl, tak musi zastat funkci matky i otce

normalnimatka
26. zář 2019

@sudylichozrout jasnačka

@biedronka10 vidíš no, a já jsem vychovaná tak, že pro dítě všecko. a že ta hodnota neublížení dítěti skrze předčasný odkládání do jeslí je pro mě teda sakra o dost větší hodnota než neubližovat státu potažmo daňovejm poplatníkům tím, že na pár měsíců budu něco sosat.
no, ale všem nám je jasný, že to je vyhrocený a mohlo to bejt jinak a líp, ale prostě se stalo... sama bych dělala všecko pro to, aby se to nestalo. ale kdyby se to stalo, tak bych teda chudáka státa dudala o mnoho radši, než strčit dítě do jeslí... nu což. sou mnohem mnohem horší díry, kde mizej milijóny.

anrokop
26. zář 2019

@normalnimatka asi tak a nejvíce řvou ti co stát cucají nejvíce.

terry1512
26. zář 2019

@zuzanaraf146 poradila jsem ti na co máš nárok na první straně diskuze. Na RP máš nárok jako každá matka. Na vše ostatní by měl být otec.

Ale nechtěj po mě abych ti tleskala. Zvlášť když se přiznáš že jsi do tohoto šla vědomě.

xcassiopea
26. zář 2019

Ahoj, chápu všechny rozčílené názory, každopádně na rodičovský příspěvek od narození dítěte máš nárok ať je otec v rodném listě nebo není. Výše je zatím 220 000 dohromady, pokud projde, bude 300 000. Zatím je to tedy 7600 za měsíc od porodu co Ti dají, pokud to odsouhlasí bude to víc. Žádá se na úřadu práce sociální odbor. Po propustění už teď by ses měla hlásit na úřad práce, který Ti určí podporu v nezaměstnanosti a buď to určí průměrem z posledního zaměstnání nebo minimální dávkou pokud nesplníš akuální podmínky, každopádně životní minimum na sociálce je myslím 3410 kdyby Ti úřad práce nepřiznal podporu v nezaměstnanosti. Pokud bydlíš u rodičů, pravděpodobně příspěvek na bydlení nedostaneš, možná ani sociálku protože myslím posuzují všechny osoby ve společné domácnosti. Na přídavky na bydlení mají dost specifické podmínky a víc k tomu nepíšeš. Ale přemýšlej spíš o tom, že dítě nemůže za svého otce a pokud na to budeš sama, každá koruna se bude hodit, ať už dítě on chce nebo nechce, prostě se narodí, Tvoje rozhodnutí ho nedávat do rodného listu ovlivní dítě nejen finančně, kdy soud určí výši výživného pokud bys ho chtěla uvádět, ale také později až se začne ptát na druhého rodiče. Ono je rozdíl kdybys byla zajištěná otce neuvádět, ale v Tvém případě si myslím, že nemáš ani ponětí kolik dítě v průběhu života stojí a měl by se na tom podílet i otec. Nejde jen o situaci teď, kdy budeš pobírat rodičovskou, ale také o budoucnost kdy budeš samoživitelka v práci, táhnout sama nájem a veškeré výdaje, myslím, že otec by se měl podílet a každé s prominutím 2000 které bude posílat měsíčně se Ti sakra hodí, ale na to přijdeš časem, nebo se zeptej rodičů jestli Ti pomůžou, tady fakt není prostor na hrdinství, protože už nejde jen o Tebe, ale také o dítě. A pak je rozdíl co se týče například alimentů jestli dítě bude chodit na nějaký kroužek, výlety, budeš mu moct koupit třeba počítač, nebo lepší boty, přemýšlej o tom.

ilonne
27. zář 2019

@zuzanaraf146 Budu potřebovat pomoc - no ale od toho je tady primárně otec a ne stát. A pokud z hrdosti nehodlás zapojit otce, bylo by od tebe fajn pracovat a pak teprve zadat stát. Říct "chci se naplno věnovat dceři a potřebuju pomoc od státu"? Nediv se, že to většinu pracujících zvedne ze židle.

mimi1004
27. zář 2019

@zuzanaraf146 Ty jsi vtipná. Ty se chceš naplno věnovat miminku, a tak natahuješ ruku směrem ke státu. Jenže stát jsme my všichni lidé kolem, co taky máme rodiny a děti, ale musíme je živit a chodit do práce, točit se v hlídání s partnerem, případně prarodiči, kteří v dnešní době taky ještě pracují. Taky bych byla radši doma a věnovala se dceři, která školku nenese zrovna nejlépe. Takže se mi sakra nelíbí, že někdo chce parazitovat na penězích, které musím odvést státu na daních a pojištění. A jak píšou holky, vše by vypadalo jinak a bylo pochopitelnější, kdybys hrdost hodila za hlavu a hnala k zodpovědnosti i otce. V první řadě jste to vy dva, kdo máte povinnost vůči dítěti. Stát vás k souloži nenutil. On si užil a následky ať řeší jiní 😠

biedronka10
27. zář 2019

@mimi1004
@ilonne 👍

A taky myslet si hrdinsky, ze vystacim z davek statu a budu doma s ditetrm..... To je taky pohadkove uvazovani. Nastane chvile driv ci pozdeji kdy proste bude muset jit delat a dat malou na hlidani, aby vse poplatila a nebo si najit bohateho zajisteneho dedu. Protoze nevim jaky sumar takovova fin pomoc od statu da, ale podle me to na dnesni dobu neni na uplaceni najmu, zaplaceni energii, jidla, obleceni, skolky, dopravy.... Holt hrdost hrdost, ape skutecnost jentakova, ze by mela premyslet predevsim s pokorou..... Smrdi mi to tu tak trochu uminenosti a jistotou..Ja jsem nekdo, ja jsem hrda a otec nebude ofiko existovat, tak se state starej....

Jako ja vim ze jsem drsna, ale me proste holcina prijde mimo realitu.

vineta
27. zář 2019

@biedronka10 Hele, ale vždyť nevíš, jak se autorka dotazu snažila/nesnažila... Třeba ta úvaha/snaha proběhla a ten dotaz zde je jen její výsledek. Tady prostě pokud někdo k dotazu nepřipojí kompletní životní příběh a odůvodnění, tak si holt vždycky koleduje. To je vždycky tribunál.