Můžu RD prodloužit třeba jen o 4 měsíce?

gabiho
1. únor 2016

Potřebovala bych poradit ohledne rodicaku....mam ho nyni na 2 roky, koncit mi bude 27.5.2016-uvazuju, ze bych zustala doma dele-hlavne kvuli hlidani maleho,ptz se mi ho nechce jeste nekam davat na cely den...je mozne si ji prodlouzit treba jen o 4 mesice nebo musim prodlouzit vylozene na 3 roky?A v praci to mam nejak osetrit? Nerada bych, aby to moje prodlouzeni pak meli jako zbran proti me,a po nastupu me vyhodili treba,ptz uz ted me trochu udelali caru pres rozpocet,ze se nevratim na sve puvodni misto, ale jine, i kdyz podobneho zamereni...takze i proto se mi tam nechce tak spechat zpet...

mon_88017
1. únor 2016

@gabiho záleží na dohodě se zaměstnavatelem. Já prodlužuju asi o měsíc a půl a bez problémů, jen jsem mu nechala u sekretářky žádost o prodloužení RD do konkrétního data. Vyhodit tě oficiálně asi nemůžou, ale víme, jak to v některých firmách a společnostech chodí, já naštěstí pracuju u státní instituce, takže mi tam nikdo klacky pod nohy nehází.

gabiho
autor
1. únor 2016

@mon_88017 no z prace mi prave mzdova a personalni psala,ze je to 3 let defacto nezajima,ale presne jak rikas...vime,jak to chodi...tak bych to rada mela podchyceny....

coolik
1. únor 2016

ahoj, určitě si můžeš prodloužit rodičák na jak dlouho chceš, klidně jen o měsíc víc, o tři, o čtyři, prostě jak chceš, ale podle mě se budeš muset právě v práci hlavně domluvit, že zůstáváš na rodičáku o "tolik" déle. na pracovním úřadě to nebude žádný problém, těm je to jedno. ale v práci bys to měla dát určitě vědět a uvidíš co oni na to. já bych řekla, že prostě nemám hlídání, nemám možnost dát malého do školky atd. podle mě jim nezbyde nic jiného než ti vyhovět. a jestli to použijí proti tobě je věc druhá. myslím, že dnes je taková doba, že když se chce někdo v práci někoho zbavit, tak si stejně vymyslí cokoliv a půjdeš. bohužel znám hodně případů, kdy byly pracovní poměry ukončeny z hodiny na hodinu i pro vysoké funkce ... aniž by to dotyční čekali. tak držím palec, ať jsou v práci ochotní se domluvit a nemáš z toho obavy. 😉

gabiho
autor
1. únor 2016

@coolik dekuju moc...no prave,ze to vypada,ze se tou dobou bude dost veci menit, pritel meni praci a me tim padem odpada tydenni hlidani a musela bych ho vozit kazdy den k prababicce, coz se mi nechce jak kvuli nemu, sobe,tak hlavne i kvuli nim, prece jen uz maji svuj vek...a do skolky mi ho samozrejme nevezmou mesic pred koncem skolniho roku...tak uvazuju, ze bych to natahla jeste pres prazdniny a vratila se az v zari, az to bude vsecko vyresene 🙂
Je mi jasny,ze kdyby me chteli vyhodit,udelaji to klidne i potom, co se vratim 🙂 v tom jim bohuzel zabranit nemuzu...ale nechci jim to nijak usnadnovat treba tim, ze bych dala sama vypoved a sla na pracak...zatim se tam vratit chci...

mon_88017
1. únor 2016

@gabiho zeptej se svýho velitele a domluv se přímo a osobně, mělo by to jít. Samozřejmě, že pokud ti nebudou chtít vyjít vstříc, zaonačí si to tak, aby tě už "nepotřebovali, ale podle mě tohle slušnej zaměstnavatel nedělá.
Pak je eště další věc ohledně peněz z rodičáku, můžeš si dojít na pracák a nahlásit, že prodlužuješ RD já nevim z 20 měsíců na 26 měsíců a oni ti ten zbytek peněz přerozdělí, že ti bude chodit míň, ale vyčerpáš si celkovou částku tak jak máš, já třeba tohle řešit nebudu, kvůli tomu měsíci nehodlám trávit půl dne na úřadě.

gabiho
autor
1. únor 2016

@mon_88017 ono jde i o to, ze mi bylo sdeleno, ze se vlastne ani na svoje puvodni misto nevratim, takze defacto ted zadnyho velitele nemam 😀 majitel me ujistil,ze bat se nemusim,ze misto pro me mit bude, ale nerekne mi, kam presne me da-samozrejme me da na tu samou pozici,ale do jineho oddeleni...takze defacto ani oni sami nevedi,kam se mnou, cekaji,ze nekdo jinej otehotni a ja to vezmu za ni...takze mi i bylo naznaceno,ze to nemusim hrotit,ze se klidne muzu vratit dyl, kdyz budu potrebovat....jde o o to,ze kdyz to prodlouzim, zkratim si prijem,tak budu shanet neco bokem, abych to dorovnala,kvuli hypo na dum...ale to uz je druha vec 🙂
A i kdyz urady nesnasim, tam snad budu mit stesti a vyresim to rychleji nez za pul dne 😀

j.a.n.i
1. únor 2016

@gabiho No, pokud si měla v práci (opravdu v práci, nemá to nic společného s rodičákem) požádáno o RD pouze do 2 let, tk to můžeš písemně libovolně prodloužit až do 3 let, ale klidně třeba jen do toho podzimu a zaměstnavatel je povinen ti vyhovět. Ovšem pozor, pokud si písemně s uvedením konce nežádala, tak se ze zákona předpokládá, žes žádala na 3 roky a tedy se dříve bez souhlasu zaměstnavatele vrátit nemůžeš.

tripisek
1. únor 2016

Ahoj holky take se zeptam, pokud tedy budu po 2letech prodluzovat treba jen o pul roku a penize budu mit vycerpane takze mi nic chodit nebude, jak to bude se zdravotnim a socialnim? To mi plati zamestnavatel? Dekuji

gabiho
autor
1. únor 2016

@j.a.n.i v praci jsem nic nepodepisovala,ani o nic pisemne nezadala...bylo mi receno,ze staci dat vedet predem,kdy se budu chtit vratit a predbezne treba rict,jestli to budu mit na dva nebo tri...coz sem udelala...ale to brali spis jako informativne. Takze pokud budu chtit prodlouzit jen do toho podzima
, je idealni to ucinit pisemne,napsat tam tedy presny konec,kdy ji chci ukoncit a nastoupit? Chapu spravne?

xpila
1. únor 2016

@tripisek Zaměstnavatel ho opravdu neplatí. Sociální neplatí nikdo, zdravotní za tebe i nadále bude platit stát.

j.a.n.i
1. únor 2016

@gabiho Raději jo, ale i tak se ti (teoreticky) může stát, že ti zaměstnavatel odpoví, že máš RD do těch 3 let a dřív tě vidět nechce.

gabiho
autor
2. únor 2016

@j.a.n.i to jako fakt? To by mi ale prece mohl rict i kdybych se vracela presne po tech dvou letech,kdyz to nemam nikde pisemne uvedeno s nim?

j.a.n.i
2. únor 2016

@gabiho Jo, to by mohl, proto je vždycky lepší to mít písemně, pokud chceš jinou délku než ty 3 roky.

gabiho
autor
3. únor 2016

@j.a.n.i takze se klidne muze stat, ze mu treba za mesic, dva dojdu rict, ze se chci vratit na konci kvetna-kdy mi tedy konci rodicak na 2roky-a on mi klidne muze rict, ze pro me treba nema misto,nebo ze nepocital s tim,ze se vratim uz po 2letech a ze mam jeste rok zustat doma?Zadarmo, tim padem....to se mi nezda, ze by to nebylo nejak osetrene...hlasila sem to sice jen ustne, ale to na popud personalni,ktera rekla,ze to takhle staci...

j.a.n.i
4. únor 2016

@gabiho Nezdát se ti to může, ale je to tak, ty máš právo si požádat o libovolnou dobu, to, že to nejsi schopna prokázat, pokud ti personální zapře, je problém tvůj a ne zákona.

gabiho
autor
4. únor 2016

@j.a.n.i tak to je pecka teda...tak to abych se tam doslo zeptat co nejdriv,abych si stihla jeste upravit kdyztak rodicak a sehnat brigadu pro jistotu 😀 Boze, ten stat fakt funguje vyborne-podpora matek je super!

xpila
4. únor 2016

@gabiho Tak ale tohle přece není o fungování státu. Stát nemůže za to, že sis nezjistila svoje povinnosti.

j.a.n.i
4. únor 2016

@gabiho Jak stát funguje výborně, stát definuje, že si můžeš RD libovolně zvolit a prodlužovat až do 3 let... to, že si ty nejsi ochotná zjistit informace je tvůj problém, tak si nestěžuj na stát.

gabiho
autor
4. únor 2016

@j.a.n.i ochotna? ja si informace zjistovala dostatecne dopredu, v praci mi bylo receno,ze staci rict,na jak dlouho budu RD mit a pak prijit pred skoncenim se domluvit na nastupu...ptala jsem se i zda to mam dat pisemne a bylo mi receno,ze ne...takze je asi moje chyba, ze duveruju ucetni v nasi firme? Asi jo...asi sem naivni a vy vsichni tady vite vse....

gabiho
autor
4. únor 2016

@xpila povinnost? jakou povinnost? Je nekde napsano,ze mam povinnost pisemne oznamit delku RD zamestanavateli? Jako povinnost to nikde psano neni,pokud vim

xpila
4. únor 2016

@gabiho Máš povinnost požádat o poskytnutí rodičovské dovolené a do kdy. To, že jsi tak učinila pouze neurčitě a ústně, je tvoje blbost. Když by účetní odešla, tak uděláš co? Absolutně nic. Nechápu, že tyhle věci ještě někdo řeší per huba.

j.a.n.i
4. únor 2016

@gabiho Zákoník práce
§ 196
Rodičovská dovolená
K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Fakt by mě zajímalo, jak bys v případě sporu prokazovala, že si opravdu požádala, když k tomu nic nemáš... když to vezmu do důsledku, tak by ti od prvního dne, co nedorazila do práce mohl zaměstnavatel prát áčka.

gabiho
autor
4. únor 2016

@xpila ja tu ze zakona vidim jen povinnost zamestnavatele mi RD poskytnout na moji zadost-o coz ja sem pozadala a zamestnavatele informovala-o tom,ze ma byt pisemna,se nic nepise....kdyz to vezmu do dusledku-i kdybych ji tam napsala,tak stejne mi pak muzou rict,ze tam nic takoveho ode me nemaji,ptz pochybuju, ze by mi nejaky takovy papir podepsali, kdyz se to u nas ve firme takhle nedelalo ani u jedne z kolegyn, ktere odchazely stejne jako na materskou...

gabiho
autor
4. únor 2016

@j.a.n.i to uz mi hlava nebere vubec,ale to je jedno...co je psano,je dano,to chapu-ale stejne jako ja jim nemuzu dokazat,ze sem rekla,ze budu doma 2 roky,tak stejne tak mi oni na zaklade tohohle tezko muzou zacit sazet acka,kdybych hned druhy den nenastoupila,hm?

xpila
4. únor 2016

@gabiho Samozřejmě si ten papír nechat potvrdit i pro sebe, ne? Jako všechno ostatní. A máš povinnost o RD požádat, je to tam napsané. A ano, není tam výslovně uvedené, že to musí být písemně - ale pro případné spory (což tě třeba čeká), je ten papír dost podstatný, nemyslíš?

gabiho
autor
4. únor 2016

@xpila no nejsem tak blba,jak si asi myslite,ze bych si ho nechala potvrdit jen jednou...ale jak rikam-prijit tam s necim takovym,tak me vysmejou,co po nich chci podepsat za nesmysl....myslim,ze zadny spor me neceka, oni spis uvitaji,kdyz se vratim pozdeji,coz uz mi naznacili,ale me slo o to, jestli to vubec jde prodlouzit, kdyz jsem rekla,ze se vratim za dva roky...

xpila
4. únor 2016

@gabiho Prodloužit to samozřejmě jde, při prodloužení do 3 let s tím musí zaměstnavatel souhlasit.
Tak to není žádný nesmysl a je to i v zájmu zaměstnavatele to mít podložené. Stačí mít razítko z podatelny, sekretariátu z čehokoliv. Případně i zaslat poštou na doručenku, proti tomu nezmůžou nic.

gabiho
autor
4. únor 2016

@xpila no tak muj zamestnavatel nic takovyho nevyzadoval,nejsme zadny obri podnik,tak proto tohle asi jinak neresi, proste vezme zpet vsechny holky po matersky,tak,jak chteji, jen to chce vedet dopredu, aby se podle toho zaridilo vsechno...

xpila
4. únor 2016

@gabiho Tak ale je to přece i tvoje ochrana. Co kdyby ses chtěla vrátit po 2 letech a on ti řekl že ne, že rodičovská je do 3? Tak s tím nic neuděláš.

gabiho
autor
5. únor 2016

@xpila to neudelam no...nezbylo by mi nic jineho,nez si sehnat brigadu asi 🙂