Můžu si změnit délku trvání rodičovské ze 4 na 3 roky?

jeudi
9. led 2012

chtela bych se zeptat zda kdyz mam 4 letou variantu u syna( vybirat jsem si nemohla) jestli ted od noveho roku si to muzu zmenit a zkratit na tri roky.jde mi o to ze v cervenci se nam narodi miminko a kdybych si to mohla zmenit ted na triletou variantu tak by mi v cervenci materska koncila a zaroven zacinala nova.poradi mi nekdo? dekuji

mamkamarketa
9. led 2012

@jeudi ahoj,
nemuzes si to zmenit.pokud sis nemohla vybrat kolika letou variantu a automaticky ses na 4lete znamena to,ze si nemohla vybrat protoze si nesplnovala podminky,takze zmenit si to nemuzes.
a myslim,ze menit to muzes pouze do 9ti mesicu veku ditete

jeudi
autor
9. led 2012

@mamkamarketa díky moc me maminky prave rikali ze pokud ma manzel odpracovano 270 dni ze muzu tak v tom mam gulas ,ale dneska tam skocim a optam se na to 🙂 a jeste se chci teda zeptat kdyz mi zustane 4leta a nam se v cervenci narodi miminko tak to mi stejnak skonci ve trech letech maleho a prejde to na to male a ja teda prijdu o penize? kazdy ted pry dostane 220 tis bez ohledu na tojak dlouho bude doma ,vite ja to myslim 🙂 ze vlastne ten rok prijdu o penize co bych brala na maleho

kjajule
9. led 2012

@jeudi rodičovský příspěvěk vždy bere rodič za nejmladší dítě a je jedno kolik jich ostatních máš a jak starých...

mamkamarketa
9. led 2012

@jeudi v tom pripade ano,ale nemuzes ty,ale manzel. jenze zase dela se to do 9ti mesicu zivota ditete. ted uz je pozde. o penize prijdes. tech 220 000 je myselno ve smyslu,ze kazda varianta rodicaku (2,3,4leta) dostane ve finale stejnou castku. rodicak se pobira vzdy na nejmladsi dite. i kdyz starsimu nejsou ani 3 roky...

jeudi
autor
9. led 2012

holky diky je to hrozny kam to speje se tady budu na socialce dohadovat kvuli par korunam ☹

barborka09
9. led 2012

@jeudi teď to řeším, sice mám trochu jinou situaci,ale v postatě je to podobné. Stačí když tvůj manžel v době kdys žádala o mateřskou měl na ni nárok - tzn. jestliže pracoval, tak není problém to změnit. Max. můžeš požádat o 11500,- měsíčně, ale na to je potřeba mít nějaký min. příjem (nevím jaký). Dostaneš na sociálce nové papíry které vyplníš. a taky formulář - Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku. S tím jsem byla na OSSZ. v tvém případě se bude uvádět nárok a příjem manžela.

barborka09
9. led 2012

@jeudi důležité je kolik peněz jsi zatím vyčerpala - jestli přejdeš na tu novou variantu nedostaneš víc jak 220 000,-. takže důležité je spočíst koli jsi už dostala a podle toho posoudit co je pro tebe výhodnější.

jeudi
autor
9. led 2012

@barborka09 dekuju za chvili jedu do mesta a zeptamsemyslis ze urcite je prome vyhodnejsi jit na kratsi dobu jelikoz beru jen 3800

janinka1987
9. led 2012

pokud v době porodu tvůj partner buď pracoval nebo jako OSVČ si platil dobrovolné nemocenské pojištění, tak si to změnit můžeš. Jinak ne. Teď jsem tam byla, tak to vím přesně 😀

mamkamarketa
9. led 2012

oni to zmenili? me rekli,ze zmena je mozna jen do 9ti mesicu zivota ditete 😕

janinka1987
9. led 2012

@mamkamarketa Jestli jsem to dobře pochopila, tak do těch 9 měsíců to bylo postaru...Byla jsem tam minulý týden, takže to bylo podle nového. Teď si délku můžeš měnit každé 3 měsíce podle své aktuální potřeby, proto se to dělalo.

mamkamarketa
9. led 2012

@janinka1987 aha,tak to mam stary info,dekuju 🙂 a omlouvam se zakladatelce za mylne informace 😉

dagina
9. led 2012

@jeudi máš zaměstnavatele?????

ivicek1
9. led 2012

@jeudi Zjišťovala jsem to a pokud si mažel platil nemocenskou 270dní před termínem porodu,tak máš nárok na 3l variantu,jak ne,tak bohužel,zjjišťuje se to nově k termínu porodu 🙂

jeudi
autor
9. led 2012

tak holky jsem zpet doma a je to tak,ze je jedno jak budu doma ,rekli mi ze to musim udelat pres manzela jelikoz ja zamestnana nebyla ,on musi na OSSZ tam da nake papiry a ja pak tu castku muzu vycerpat rychleji jinak co se tyce skraceni materske tak to nejde proste to mam na 4 roky a basta ale prispevek muzu vycerpat rychleji

jeudi
autor
9. led 2012

@dagina nemam zamestnavatele

j.a.n.i
9. led 2012

@jeudi Na mateřské rozhodně nejsi, když nemáš zaměstnavatele a nejsi ani na rodičovské dovolené, jsi pouze osoba pobírající rodičovský příspěvek, takže když ho přes manžela zvýšíš, tak ho prostě dočerpáš dřív na bude.

jeudi
autor
9. led 2012

@j.a.n.i ano ja tomu rikam materska 🙂 vim ze je to rodicovsky prispevek dnes uz jsem to na socialce vyresila a pujde to 🙂
tak holky diky moc za rady

holubica78
16. led 2012

@jeudi dá se to, já to mám taky. Pokud byl manžel v době porodu zaměstnán, tak si dáš potvrdit papíry ze sociálky v jeho práci, aby vypočetli denní vyměřovací základ. Pak si sečteš, kolik jsi vyčerpala penízků, ale myslím, že je to stejný jak u mně - do deváteho měsíce 7600 kč a pak 3800 kč. No a pak výslední sumu odpočítáš od 220000 kč a zůstane ti částka, kterou si rozdělíš na zbývajíci měsíce.

jeudi
autor
16. led 2012

@holubica78 no me to zmenili az kdyz malymu byl asi rok apul presne nevim kdy ten zakon zacal platit ze se to snizuje na 3800 nevis prosim od kdy to je?malemu v te dobe bylo vic jak 9 mesicu,tak aby se mi to vubec vyplatilo ja asi do cca roka apul az do dvou let jsem brala 7600 pak to zmeniliy

j.a.n.i
16. led 2012

@jeudi Tak to se ti pak nevyplatí.

jeudi
autor
16. led 2012

no ja si taky pak rikala kdyz sem pocitala cca ,takze kdyz zustanu na stare variante,tak mi to bude chodit do te doby nez se nam narodi male? bude to porad podle toho stareho?bh
@j.a.n.i

j.a.n.i
16. led 2012

@jeudi Jo, počkej, tak to se ti změna vyplatí, já nekoukám do podpisů, takže mi nedošlo, že čekáš druhé.

jeudi
autor
16. led 2012

@j.a.n.i ja asi neumim pocitat nebo ja to cele nechapu 😅 muze mi to prosim nekdo vysvetlit polopate 😀 malemu jsou 2 roky a 7mesicu nevim od kdy mam pocitat protoze nevim od kdy beru tech 3800.kdyz to tedy zmenim kolik budu brat mesicne po dobu toho pul roku co jeste budu na materske? moc dekuju tomu kdo mi to vysvetli a spocte ja sem asi blba nebo nevim 😀

leninnek
16. led 2012

ahoj my si to zjištovali kvlůli té docházky do školky, mám taky čtyřletou variantu, takže zkusím ti to napsat polopatě 🙂 : myslím že ty jsi těch 7600 kč pobírala jen do devíti měsíců jeho věku což já měla ještě do 21.m. takže pokud jsi 9.měs. pobírala 7600 kč a pak do ted je to 22 měsíců 3800 kč tak to znamená že ti doted vyplatili 152 000 kč takže ti zbývá do 220 000kč 68 000 kč což znamená že se ti to vyplatí 😉 pak si manžel na třetí mimi vyřídí znova variantu která se vám hodí 😉

katka_brno
17. led 2012

@jeudi změnit si to můžeš klidně, pokud tvůj manžel splňje podmínky - tedy má alespoň 16 a půl tisíc čistého příjem, jinak nelze

katka_brno
17. led 2012

@jeudi a ještě, že se ti to snížilo, to je právě proto, že sis nemohla vybrat - to je 4letá variana (předpokládám z pracáku), pokud ale partner má vyšší plat viz můj koment tak si to právě od letoška můžeš změnit a můžeš mít tu tříletou variantu hned a celou dobu brát těch cca 6 a půl tisíce

lillyb
3. pro 2013

Ahojte, můžete mě poradit, zda je možné změnit si dobu trvání RD ze 3 na 4 roky?
Dík 🙂

katfan
4. pro 2013

@lillyb ahoj,já jsem se ted informovala,možné to je.po skončení 3 leté rodičovské ti přijde domů rozhodnutí o ukončení.vezmeš rozhodnutí a potvrzení od zaměstnavatele,že jsi zaměestnaná a půjdeš s tím na pojišťovnu zdravotní a tam oznamiš,že si cheš prodloužit rod.dov..když zaměestnaná nejsi,tak nebudeš mít prodlouženou rod.,ale budeš matka pečující o nezaopatřené dítě do 7 let.v obou případech ti stát platí zdrav.poj....opravte mě někdo,jestli mám špatné info

jankaj
4. pro 2013

@lillyb
@katfan Holky, já jsem se na to ptala včera. Jestli je možné si změnit rodičovskou dovolenou ze tříleté na čtyřletou. Jedna pracovnice na jednom pracáku, kde jsem si byla pro žádosti, mi řekla, že ano, ale musím to udělat v době, kdy nemám vybrané všechny peníze z těch 220 tisíc, protože mi musí chodit měsíčně minimálně 50,- Kč. A další ženská na druhém pracáku, kde jsem si rodičák byla vyřídit, mě řekla, že to nejde. Tak si pak vyberte, když to neví ani ty lidi na úřadě.
Každopádně zaměstnavatel je povinen držet místo jen 3 roky.