Napsání rodičáku na otce, jak to funguje?

matla8
23. led 2016

Zdravím 🙂
Chci se zeptat. Ráda bych šla na dvouletou variantu rodičovského příspěvku. Ale je zde podmínka, že musím mít hrubý příjem 16 500 posledních 12 měsíců. Což bohužel nesplňuji. Slyšela jsem ale o tom, že lze napsat rodičák na otce. Chci se zeptat, jak tohle funguje.
Chceme aby otec normálně chodil do práce a já byla s mimčem doma. Ale když bude rodičák napsaný na otce- co budu tedy pobírat já? Podporu v nezaměstnanosti- v březnu mi končí smlouva na dobu určitou, tudíž budu nezaměstnaná, když budu v dubnu nastupovat na mateřskou-? A přítel tedy bude normálně dostávat plat + rodičovský příspěvek? Přijde mi to takový divný..- 😀 Ale možný je všechno, tak se ptám 😉
Nechci po ty dva roky pracovat- zaměstnání si chci najít až po těch dvou letech rodičáku.
Moc děkuji za odpovědi 🙂

jaja01k
23. led 2016

@matla8 Ahoj, nemusíš mít rodičák na přítele, může být na tebe, jen k žádosti doložíš přítelův příjem a můžeš si zvolit výši příspěvku.

blahova_andrea
23. led 2016

@matla8 rodičák nebude psaný na otce, ale budeš ho čerpat díky jeho platu. bude psaný na tebe, peníze budeš pobírat ty a on bude chodit do práce. prostě až to budeš vyřizovat, tak formulář, který bys dávala do své práce, aby ti potvrdili výši příjmů dá do práce otec dítěte a doloží své příjmy. díky nim ty si budeš volit tu kratší rodičovskou 😉 mateřskou ti ale počítat budou z tvého platu 😉

marketikk
23. led 2016

@matla8 Já jsem to teď taky studovala. Co budeš pobírat ty sama, to netuším 😀 , ale rodičák obecně ukládá jen povinnost zajistit stabilní péči o dítě, tudíž pokud budeš s mimi doma ty, tatínek může vesele dál chodit do práce. To je vše, co jsem z těch všemožných článků pochopila, více ti už neporadím. 😉 🙂
P.S.: Docela přehledný článek jsem našla zde: http://www.maminka.cz/clanek/rodicovska-dovolen...
Snad pomůže 😉

matla8
autor
23. led 2016

Děkuju moc všem 🙂 Nějaký články jsem už taky probírala, ale pořád mi to nešlo nějak do hlavy 😀 Takhle tomu už začínám rozumět. Opravdu moc děkuju 🙂

sedlakovasary
5. bře 2016

@blahova_andrea a jaja01k holky....a vy tuto možnost máte osobně vyzkoušenou ???Nemění se poté partnerovi nebo manželovi pracovní smlouva ??Vše zůstává jak je, jen s tím rozdílem potvrzení platu ???Moc děkuji za pomoc...

bajana
5. bře 2016

@sedlakovasary u manžela sa nič nemeni, fungujme tak už s druhým dieťaťom

sedlakovasary
5. bře 2016

@bajana Takže tedy pouze doložit výši příjmu u manžela v práci a poté si budu moct zvolit délku rodičovské ??,Chápu to správně ??,nebo je potřeba ještě něco jiného ???Moc děkuji za pomoc...

blahova_andrea
5. bře 2016

@sedlakovasary jak jsem psala vyse.manzel jwn necha potvrdit v praci vysi prijmu.pro nej se dal nic nemeni.dokladat toho budes vic, ale to uz je u vsech zen stejne, napr. Obcanka, rodny list ditete apod.

sedlakovasary
5. bře 2016

Moc děkuji 🙂