Nárok na mateřskou v roce 2016

droxy13
26. led 2016

Nárok na mateřskou 2016?
Ráda bych se zeptala jak je to teď s mateřskou…někde jsem slyšela, že musí být odpracovaných 260 dní? Co je na tom pravdy? Jak to nyní funguje? Co je k tomu potřeba? Jsem zaměstnaná od 1 září 2015 na HPP, nástup na mateřskou bude v březnu a před tím do jsem pracovala pouze na dpč. Děkuji za rady.

hankaros
27. led 2016

PPM vyplácí Správa sociálního zabezpečení. Nárok na ni máte, pokud jste v okamžiku nástupu na mateřkou dovolenou nemocensky pojištěná – jste zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě (trvá po 180 dnů od zániku nemocenského pojištění). Zároveň musíte být účastnicí nemocenského pojištění alespoň 270 dnů v uplynulých dvou letech před nástupem na mateřskou.
Další info - strýček GOOGLE.

jjohankah
18. bře 2016

Dobrý den,

Níže zasílám data a dotazy.

Budete moc hodná, zda se na to zeptáte.

Nástup do zaměstnání :

1.10.2015

Nástup na nemocenskou:

4.4. 2016 ( 6 týdnů před plánovaným termínem porodu )

- 187 dní

Do předpokládaného data porodu 6 týdnů, tj. 16.5. ( + 42 dní )

- 229 dní



- Jde o to, zda od porodu dítěte je ještě nějaká doba nemocenského pojištění?

Pokud by po porodu byla ještě neschopenka 6 týdnů po porodu (šestinedělí, to říkala doktorka, že je možné) bylo by to opět + 42 dní a tím pádem, by vyšla doba 271 dní nemocenského pojištění. Tudíž splnění nároku na PPM.

Logicky zřejmě na 22 týdnů , protože 6 týdnů od porodu bych byla na neschopence. (28 týdnů po porodu – doba pobírání PPM)

Byl by poté tedy nárok na PPM?

Pokud ne poměr zaměstnance a zaměstnavatele bude ukončen? A jak?

Popřípadě, co přesně znamená ochranná lhůta zaměstnance a měla by tato lhůta význam pro nárok na PPM? Musela bych dát v ihned výpověď a měla bych 100% nárok na PPM od zaměstnavatele?
Smlouvu mám na dobu určitou do konce roku 2017.
Před 4.4. mi nevznikl nároz na PPM protože nemám 270 dní, jak píši nahoře.

Děkuji




Děkuji mnohokrát