Navýšení rodičáku v roce 2019

matla8
7. říj 2018

Zdravím. Od července příštího roku se má navyšovat rodičák o 40 tisíc....Jsem na rodičáku s teď tříměsíční....tam je to jasné.
Ale v popisu toho navýšení se píše, že nárok na to mají rodiče s dětmi do 4 let. Rodiče, kteří částku již vyčerpali, si budou moci požádat o vyplacení zbylých 40 tisíc korun.
Mám doma ještě dvou a půl letou, na kterou mi skončil rodičák teď v červnu. Myslíte, že se na ní také vztahuje navýšení, když jí v roce 2019 ještě nebudou 4 roky? Nebo si mohu jít taky potom zažádat o navýšení/doplacení-
Děkuju

katkatomaskova
5. lis 2018

Oni by chtěli přidat naráz 80tis. od roku 2020, protože v rozpočtu pro příští rok nepočítali s těmi 40tis., ale avizovali právě těch 40, takže jsem fakt zvědavá...
P.S. O zvýšení na 80tis. od roku 2020 se dohodli až včera, zřejmě měli info naši o těch 40tis. z dřívějších dní. Já to teď fakt nějak nesleduju, protože v to stejně nevěřím a ani nedoufám.. :D Čili to nechám koňovi, má větší hlavu 🙂

katkatomaskova
5. lis 2018

@lovemusicsun Ano, toto jsem taky četla.
Asi takhle - dokud to nebude reálně na účtě, nevěřím ničemu 🙂

lcn162
5. lis 2018

@soleilll to bude ještě milion úprav ☹ Končím rodičák v září 2020, tak jsem zvědavá, jestli to stihnou

soleilll
5. lis 2018

@lcn162 Já teď na konci roku. Mě jen zajímá, jestli si budou moct požádat i rodiče dětí do 4 let, jinak pro mě passé...

alcar
5. lis 2018

Podle me to navysi, vsichni jsou pro. Ale beztak to bude platit az pro ty, kteri teprve budou zadat.

lcn162
5. lis 2018

@alcar ani bych se nedivila

smudlik11
6. lis 2018

@leniczka23 to je pravda,ale máme sociální stát pro politiky,kolikrát si přidali oni?

leniczka23
6. lis 2018

@smudlik11 pletes jablka s hruskama..ja tu netvrdim, ze je to spatne ze by pridali, ale myslim si, ze tech penez kolik to bude stat by se daly co se tyka matek pouzit i lepe a taky nesnasim ufnukany komentare o tom jak se neda s 6tis vyzit a ze je to smesna castka. Na to jsem hlavne reagovala. Protoze na dite ma byt rodic financne pripraven a v CR je delka vs castka opravdu nadstandard. O tom byl muj komentar.

katkatomaskova
6. lis 2018

@leniczka23 Ať je to jak chce - rodičovský příspěvek je náhrada ušlé mzdy matky ;) Kdo vydělává 7tis. měsíčně?? No nikdo asi, žejo. Tyhle útoky bych si fakt odpustila. Když se přechází na mateřskou, činí to 70% výše mzdy za nějaké časové období, tuším poslední půl rok. To je ještě OK, to se dá. A pak se spadne jen na tu sedmičku a to už bžunda není. Všichni platíme hypotéky, nebo nájem bytu, splátky třeba na auto, inkaso, elektřinu, vodu, někdo plyn, kupujeme si kredit nebo máme paušály, musíme jíst a strojit se ;) A opravdu ta, co nemá partnera s alespoň nějakým standardním platem, řekněme třeba 16tis., je to docela hrůza ;) Ještě si vezměme, pokud se dítě z nějakého důvodu nekojí, a je na UM. To je otázka 1200-1400 měsíčně. Do toho dalších cca 1200 za pleny a to pouze v případě, že se nekupují drahé Pampers, balík za 500, který vydrží stejně jen chvíli. Nebo je doma dítě, které začíná s příkrmy. Další částky navíc.

Je to stejné jako to, že česká domácnost má mít našetřeno alespoň tři platy. Úprava hypoték - člověk musí mít našetřeno alespoň 20% celkové částky půjčky. Kdo na to dosáhne???

Sociální politika rodičáku už X let stagnuje. Rostou ceny jídla, služeb, oblečení, PHM, atd. Teď je to vidět fakt hodně. Takže jo, chápu, že si stěžujeme na výši rodičáku, protože ta částka je směšně nízká vzhledem k životním nákladům, co máme ;)

katkatomaskova
6. lis 2018

A za větu - pořizuju si dítě, jen když na něj mám, bych věšela za koule do průvanu... Jasně, že si nenabouchám pět dětí, ale už se ví, že populace ČR stárne a nerodí se moc dětí. Pročpak asi? Protože rodiny nemají dostatečnou podporu od státu. Nejsou peníze, nejsou jesle, nejsou dostupné školky. Jestliže mám státu odvádět daně, a uživit ten nechutný státní dluh, mám brzy nastoupit do práce. OK. Ale neseženu školku, kam bych svoje dítě mohla umístit. Někde je chyba, bych si tak typla.

Že si mocipáni přidávají další procenta k platu, o tom se vůbec ani bavit nebudu, nebo mi praskne cévka a budu tahat nožku...

leniczka23
Autor odpověď smazal
Zobraz
leniczka23
6. lis 2018

@katkatomaskova ani sem to nedocetla..sorry. Kdyz na to nemam tak si to dite neporizuju tecka. Nerikam ze vsechno je spravne nastaveny v tomhle state, ale za svym nazorem ze se tady nema co fnukat si stojim a nechce se mi diskutovat s zenama co si mysli ze stat je zodpovedny za jejich dite. Tak hezky den.😊

katkatomaskova
6. lis 2018

@leniczka23 Netvrdím, že nás má živit stát - to bych měla právě těch pět dětí, a byla tmavšího odstínu pleti s nulovou pracovní historií 😉 Jen říkám, že máme asi deset let stále stejnou výši rodičovského příspěvku, i když dochází k neustále se zvyšujícím cenám prostě všeho 😉 A může být jedno, jestli mám našetřeno, nebo nemám. Je jedno, jestli můj chlap nosí domů měsíčně deset, nebo padesát tisíc. Jde o to, že se vůbec nehýbe s výší rodičáku, i když se znásobily ceny. Tečka.

leniczka23
6. lis 2018

@katkatomaskova Jo s tim ja souhlasim, ze se to na to uz 10 let nesahlo, za to vsechno ostatni se zveda vcetne platu tech zm*du. Prave nerikam ze je to spatne ze se to zvysuje. Je to fajn, ale vadi mi kdyz si nekdo stezuje jak to je strasne atd..prptoze si myslim ze v ČR jsme na.tom jeste hodne dobre. Co se tyka toho RP. Pak uz to je horsi co se tyka podpory matek atd... Takze v zaveru s tebou souhlasim a opakuji, je to dobre ze se navysi, ale vytaci me kdyz si zeny stezujou noo.. a o.tom.ostatnim taky nemluvim poe bych to s tou cevkou mela stejne😂

katkatomaskova
6. lis 2018

@leniczka23 My jsme jediní, kdo má rodičovskou dovolenou. Ve státech okolo jdou maminky po šestinedělí makat. Ale zase mají dostupné chůvy, jesle, školky, zaměstnavatel jim vyjde vstříc s kratší pracovní dobou atd., to zas moc nefunguje u nás, no.

suromana
6. lis 2018

@leniczka23
Odvádíme obrovské daně, berou nám z platu fakt hodně, když spočítán všechno, udělá to až 70% z platu, což je obří částka, takže si hrajeme na sociálni stát, což ale není pravda, že? Já nefňukám, manžel vydělává dost na to, abych mohla být ženou v domácnosti, když bych se pro to rozhodla, což samozřejmě neplánuju, ale ta podpora je opravdu mizivá. Nejsou jesle, školky, ted už ani dostupné byty, podpora zkrácených úvazků, vymýšlí se jednorázové dávky, místo aby se odečítalo z daní za děti, prostě všechno špatně. A tolik by mě to neštvalo, kdyby mi a manželovi stát nebral tolik z vydělaných peněz. Kde ty peníze končí? Infrastruktura tragická, zdravotnictví se brzo zhroutí, školství bez zájmu, stavební řízení na úrovni Eritrei a Somálska, v podpoře podnikání až za Kazachstánen a Ázerbájdžánem, pokud vůbec většina diskutujících tady ví, kde ty země leží. Prostě daníme jako ve Švédsku, ale služby na úrovni Afriky a Asie. Dítě mě prý bude stát v průběhu života asi 1,5 milionu, kdybych na něj měla šetřit dopředu, tak žádné nemám, a to se považuji za vyšší střední třídu.

katkatomaskova
6. lis 2018

@suromana Když jsem před mateřskou na výplatní pásce viděla svou superhrubou mzdu, nevěděla jsem, jestli mám brečet nebo se smát... 😅

katkatomaskova
6. lis 2018

@suromana Ale to jsem nevěděla ani při pohledu na tu čistou... :D A malá poznámečka - pracuji ve zdravotnictví... 😂 Lidi ve skutečnosti vůbec netuší, po jakým křísu se tohle odvětví teď právě pohybuje...

soleilll
6. lis 2018

@katkatomaskova Nojo, ale i kdyby tu byly dostupné jesle a au-pair, odešla bys v 6-ti měsících do práce? Navíc hlídání většinou nemáš přes noc a malé mimino se často budí i několik prvních let, takže představa, že celou noc vstáváš každou hodinu nebo dvě, ráno pak předáš dítě hlídačce a jdeš nevyspalá do práce, to je pro mě teda horor.
Souhlasím s @suromana a @leniczka23 - jde mi o spravedlnost - za těch posledních 10 let se několikrát zvýšila minimální mzda i důchody, taky se měnily daně, ale s rodičákem se nehýbalo. Jediný pozitivní posun byl, když trochu poskočila částka na vícerčata a zvýšily daňové odvody na děti. Takže je nejvyšší čas.
A taky mě točí, že zablokování růstu platů poslanců je ve sněmovně od jara a asi to "nestihnou" projednat a rozpočet na příští rok s tím navýšením počítá, kdežto s navýšením RP byť o 40 tis. od 1.7.2019 nepočítá - teprve se na to musí rozpočtově připravit.

katkatomaskova
6. lis 2018

@soleilll To teda je horor, a ty maminy v ostatních zemích to tak musí zažívat... Při mém povolání bych asi hodně brzy měnila práci, protože tam jedna chyba může znamenat i zmařený lidský život... A s nevyspáním by to asi byla rychle konečná. No naštěstí třeba moje malá se budí jen jednou v noci, spíše spí až do brzkého rána (6h 🙂 )

Asi jsi myslela 6 neděl, nevadí, rozumím 🙂 Ne, já jsem ráda, že máme možnost být tolik let s dětmi doma, jsem to hlavně já, kdo by je měl vychovat, a ne vychovatelka v jeslích, nebo chůva... Přišla bych tak o první pokroky ve vývoji, první krůčky atd... Já osobně souhlasím s tím, že je dobře, že rodičák poroste, a souhlasím i s tím, že je nízký, už vzhledem k tomu, že je to náhrada ušlé mzdy. Nevydělávala jsem 7tis. Ale mám chlapa se stabilní prací, který je schopný nás zabezpečit 🙂

katkatomaskova
6. lis 2018

Lidi, nebudem tu řešit politiky, nebo z nás všech budou invalidé... 😂

kinirka
6. lis 2018

Jen taková myšlenka...když by nám v mém případě těch 7 tisíc nestačilo (což naštěstí jen díky příjmu partnera stačí, ale tak na tom není každý), tak ano, souhlas, měla bych jít jako ty v cizině do práce dříve, např. v roce dítěte. Třeba jsem pro někoho divná, ale být pryč každý den od 6 rána do 16 30 než dojedu z práce, bych jako většina matek psychicky nedala a taky jsem si dítě nepořizovala, aby mi ho většinu dne vychovával v nejcitlivějším věku někdo cizí. Nabízel by se tedy poloviční úvazek, což si už třeba umím představit, ale tam (pokud mi ho někde nabídnou) vydělám čistého zhruba tolik, kolik vrazím do těch jeslí! 🙂 Takže asi se nedá takhle srovnávat, bohužel je pravda, že to, co my odvádíme na daních a pojištění je jako v cizině, akorát ty platy jaksi nejsou. Všechno má ale dvě strany....je taky dost lidí, kteří si stěžují, jak nemůžou vyjít a nemůžou mít třeba druhé dítě, ale mají luxusní domek na šílenou hypotéku, protože "přece nebudou v paneláku", každý rok tři dovči, protože "přece nebudou sedět doma", dítě drahé kroužky, aby z něho "něco bylo", každý rok nový mobil, protože ten starý "je přece out".....znám takových dost. Myslím, že u nás mají někteří lidé i trochu problém přizpůsobit se tomu, kolik reálně vydělají, a spíš žijí tak nějak nadstandardně, i když vydělávají podprůměr. Je to celé prostě složitější... :-/

lcn162
6. lis 2018

@katkatomaskova rodičovský příspěvek není náhrada mzdy matce, je to pouze příspěvek. To, že je systém špatně, je věc druhá.

A k zahraničí - ve fr mají mateřskou 3 měsíce, ale taky tam mají matky upravenou prac.dobu, speciální pauzy na kojení, jesle, firemní školky, chuvy... Bohužel i tam najít dobrou chuvu je docela oříšek. Mnohdy jsou to cizinky, které si chtějí hlavně vydělat.
V jiné diskuzi paní psala, že v Itálii vychovávají děti babičky v důchodu. Hmm tak to bych na takovou babičku u nás čekala do 37 let.

sunflowerr
7. lis 2018

https://www.novinky.cz/clanek/rodicovska-se-zvy...

Já jsem četla, ze se ma rodičovský příspěvek zvysovat o 80 tis od roku 2020....
Takže kdoví.... Dokud nebude nic jisté, zbytečně bych neplasila.... 😉

lcn162
7. lis 2018

@katkatomaskova https://www.euro.cz/byznys/rodicovky-prispevek-... první věta... Aneb novináři můžou napsat cokoliv a nepak vždy mají pravdu.

soleilll
7. lis 2018

@lcn162 Tenhle článek je ale starší (uvádí z 2.10.), kdežto na zvýšení o 80 tis. od 1.1.2020 se min. financí a MPSV dohodly až o měsíc později. Tak fakt nevím, kde ty informace berou... 🙂

lcn162
7. lis 2018

@soleilll podle mě to editovali.