OSVČ - mateřská a rodičovská dovolená, jak to teď je?

naxii
21. kvě 2015

Ahojky holky, může mi někdo osvětlit, jak je to teď s RD pro OSVĆ ? Pracovat samo budu dokud to půjde, jsem v kanceláři. Děkuji za případnou radu.

naxii
autor
24. kvě 2015

Jsem v 5tt.. Ale jsem schopna usetrit mesicne az 12.000, muz ma narok na MD, tak si na to sestinedeli naserrime a bude klid. ;)

Nicmene dekuji, jsem moudrejsi.

78marcela
24. kvě 2015

@j.a.n.i zalohy mi nevratili pri vyuctovani. Ale pokud myslis, ze meli, muzu se na to zajit zeptat. A kde jsem si stěžovala ze zaplatim hodne a nic z toho nemam? Nikde. Psala jsem, ze nic nemam z komerčního pojisteni, ktere ac nemelo těhotenství ve vyjimkach, tak naraz s nimi vyrukovali, coz JE nefer. A dale jsem psala, ze odvadim statu dost, jako zamestanec ze svych dvou pracovnich pomeru a dale jako osvc 2500 mesicne na vedlejsak. A ze v tom mam stesti, ze aspon neco tim padem beru abych mohla zivnost udrzet. Nikde jsem nenapsala, ze z toho nic nemam. Naopak tu holkam radim, ze by si to meli uzavrit.

j.a.n.i
24. kvě 2015

@78marcela Tak s komerčním pojištěním nemám zkušenost, nebo resp. mám, ale moje má těhotenství rovnou psané ve vyjímkách, takže to jsem věděla předem.
A pokud ti nevrátili zálohy, tak jsi buď měla na vedlejšák hodně vysoký příjem nebo blbě vyplněný přehled na socku a zdravotní, jinak by vracet měli.

78marcela
24. kvě 2015

@j.a.n.i no to moje nemelo, pred uzavrenim jsme to hledali s tou pojistovackou a ted kdyz jsem chtela plneni, tak s tim vyrukovali.
Tak se na tu socialku zajdu zeptat, jak to je. Do zari jsem mela vyssi prijmy, kdyz to byla hlavni cinnost. Od zari pak nizsi, kdyz jsem nastoupila ucit do dvou skol, ale to je nezajimalo. Ale kdyz tak se tam radsi zajdu jeste zeptat. Ja tady tomu moc nerozumim, takze spoleham na to, co mi rekne ucetni.

j.a.n.i
24. kvě 2015

@78marcela Na zeptání nevím, zda ti poradí, podstatný je ten přehled, který se jim odevzdává... kolik si měla zisk za celý rok, klidně do IP.

78marcela
24. kvě 2015

@j.a.n.i ja to nevim, papiry ma u sebe jeste ucetni, ma je prinest v patek, tak pak napisu. Diky.

lani1
2. čer 2015

Jsem osvč, vím, že nemám nárok na mateřskou ani nemocenskou. O rodičák můžu tedy žádat až se dítě narodí? A můžu po šestinedělí ho změnit na mateřskou na přítele zaměstnance? Vím, že ten může být na mateřské až po šestinedělí, ale aby nebyl problém přechod rodičák- mateřská, když to bývá spíš obráceně.

j.a.n.i
2. čer 2015

@lani1 Ne, problém to nebude, akorát zbytečně víc papírování...

lani1
2. čer 2015

ok..nedá se nic dělat..lepší mít těch 7 na měsíc než nic..

barus_ka123
2. lis 2015

Ahoj holky, a nevíte jak je to s nárokem když jsem zaměstnaná a jako vedlejší činnost jsem OSVČ, kde ale nevykazuji téměř žádné zisky? Jestli to chápu dobře platí za mě "jakoby" tu nemocenskou zaměstnavatel? Nejsem si jistá, zda to popisuji správně 🙂 Děkuji za rady...Ale jsem zaměstnaná chvíli a popravdě jsem z toho ted trošku zmatená, ale protože plánujeme mimčo tak to chci vědět dopředu 🙂 Děkuji

j.a.n.i
2. lis 2015

@barus_ka123 Upřímně úplně nechápu na co přesně se ptáš... z hlediska nároků si na tom stejně jako kterýkoliv jiný zaměstnanec, vedlejší činnost na ŽL na to nemá vliv.

barus_ka123
2. lis 2015

@j.a.n.i aha tak to mi stačí 🙂 Děkuji za odpověď 🙂

zuzalinkak
12. lis 2015

Hledám hledám, nenacházím. :/ Třeba mi poradíte.

Já - zaměstnanec papírově 9200,- hrubého, teď mi končí mateřská, která je bídných 6300 Kč.
Manžel osvč, platí si nemocenské pojištění 6 měsíců ve výši 150 Kč.

Jestli jsem pochopila zákony správně, tak já jsem momentálně na vyšší částce, tudíž můžu jít na rodičák s max. příspěvkem 7600 Kč. Ale co mě zajímá.... výši příspěvku lze měnit po 3 měsících. Kdyby si tak manžel navýšil nemocenské pojištění, šlo by zažádat třeba po nějaké době o zvýšení rodičáku a tím i zkrácení doby? Případně po jak dlouhé době. Nikde jsem nevyčetla:

a) jak dlouho musí nemocenskou platit, aby se to dalo započítat,
b) za jak dlouho zpět se bere ten průměr.

bajana
13. lis 2015

@zuzalinkak možno ma niekto opravi, ale pri nároku na RP sa posudzuje denný vymeriavací základ, ktorý s nemocenským poistením nič nemá spoločné

j.a.n.i
13. lis 2015

@bajana Ano, opravím tě, denní vyměřovací základ má s nemocenským sakra společného, on totiž z výše placeného nemocenského vychází...

j.a.n.i
13. lis 2015

@zuzalinkak Je to jednoduché, podmínky musí být splněny k datu porodu, k čemukoliv později se nepřihlíží, takže tvoje maximum je těch 7600,-
A jinak aby vůbec šlo přihlédnout k partnerovi, tak by to nemocenské musel mít placené alespoň 270 dní, což nemá a průměr by se počítal z posledních 12 měsíců, nebo z celé doby placení nemocenského, pokud by ho platil kratší dobu. A poslední, jelikož by současně s nemocenským musel navýšit i sociální (které mu už pak nevrátí), tak se to jen pro volbu nevyplatí.

bajana
13. lis 2015

@j.a.n.i ok, dik, viem, ze ty sa vyznas 🙂

pukanka
6. pro 2015

mám otázečku: jsem OSVČ od 1. prosince jsem na nemocenské (na mateřskou nárok nemám). Můžu zůstat na nemocenské do konce šestinedělí a pak žádat RP na manžela, který je zaměstnanec? Nebo musím žádat už ode dne porodu? Děkuji za Vaše odpovědi 🙂

xpila
6. pro 2015

@pukanka Na nemocenské zůstaneš až do konce šestinedělí a pak až budeš mít RP.

j.a.n.i
7. pro 2015

@pukanka A pokud nechceš rodičák vyšší jak 7600,- tak ani nemusíš žádat přes manžela.

pukanka
7. pro 2015

@xpila @j.a.n.i děkuji za odpovědi 🙂

@j.a.n.i tak to je dobrá zpráva, přemýšlela jsem o cca 2,5 letech a to mi vychází na nějakých 7300,-Kč za měsíc, takže fajn, že do toho nebudu muset ani manžela zatahovat 🙂 díky moc

klar_a
29. bře 2016

Chtěla bych se zeptat k nástupu na mateřskou dovolenou pro OSVČ. Co musím udělat / nahlásit pro nástup na MD? Nepodařilo se mi to nikde dohledat. Mám od doktorky vypsanou žádanku na MD. Jak postupovat? Díky moc za radu!

j.a.n.i
29. bře 2016

@klar_a Odeslat na OSSZ kam patříš.

nevesta2009
24. dub 2016

Prosím jsem OSVČ a půjdu rovnou na rodičak , jak to pak bude se zálohami na SP a ZP, platí za me po dobu rodičovské stát nebo platím sama ?Dekuji

j.a.n.i
24. dub 2016

@nevesta2009 Neplatí pro tebe minimální zálohy, ale stále máš povinnost platit zálohy podle předchozího příjmu, takže pokud si měla příjem malý, tak se dají snížit, ale úplně zrušit je většinou nepovolí, pokud si tedy nebyla třeba ve ztrátě, to pak jo.

nevesta2009
24. dub 2016

Jo to se mi nezdá .....myslim že minimálně SP bych platit neměla ne ?

j.a.n.i
24. dub 2016

@nevesta2009 To opravdu záleží na výši výdělku... pokud přesáhneš nějakých 65 tis. za rok, tak ho platíš i při rodičáku...

nevesta2009
25. dub 2016

Aha....tak na to musím mrknout my to máme s mužem nějak dokupy 🙂

goldinka88
21. črc 2016

Ahoj, procetla jsem si celé vlákno a narazila jsem na jeden příspěvek kdy jako osvč mohu po dobu šestinedělí pobírat rodičovský příspěvek a na konci šestinedělí to zrušit a nechat jít manžela na MD... Pochopila jsem to správně? Zřizuje se to u ossz nebo na jiném úřadě (tedy pokud je to tak jak jsem to pochopila)... Děkuji.

j.a.n.i
21. črc 2016

@goldinka88 Na OSSZ, ovšem pozor na to, že on nemůže po po dobu pobírání PPM pracovat na svoji smlouvu.