Podruhé těhotná. Navýšit si mateřskou, ať to stihnu dobrat?

nonfood
1. čer 2020

Dobrý den maminky, chci se zeptat, mám momentálně 21 měsíční holčičku. A teď jsem v prvním měsíci těhotenství. Mám si zajet na sociálku, ať mi navýší měsíčně částku mateřské, ať to stihnu dobrat? Nebo budu dostávat rodicak a i mateřskou než uplyne ta doba kdy to na první dítě padá?..

balogis
1. čer 2020

@nonfood navýšit rodicak ať se stihne vybrat jinak propadne,nelze brát mateřskou a rodicak,vždy se pobírá PPM či RP na nejmladší dítě

alassel
1. čer 2020

V prvnim mesici? To snad jeste nemuzes vedet ze jsi tehotna! Mas to potvrzene od dr?

verysucha
Autor odpověď smazal
Zobraz
agneska7
1. čer 2020

Až to budeš mít potvrzené a já bych osobně počkala aspoň do 10 TT - 12 TT a pak bych si to šla navisit

kakba
1. čer 2020

Pockala bych na 12tt. Pak nasledne si to sla navysit, tak aby ti to vychazelo a presla hned na druhou materskou

areh
1. čer 2020

Já jsem si to navýšila hned jak jsme se začali snažit s tím, že jsem si dávala navýšenou částku stranou a když by to nevyšlo, tak bych zase rp prodloužila.
@nonfood záleží kolik vám zbývá na dobrání a na kolik si můžete navýšit.

lolam10
1. čer 2020

Zalezi kolik mate vybrano,pokud hrozi ze to nestihnete vycerpat sla bych to hned zmenit(skoda ze jste to nestihla v kvetnu,kdyz prijdete 31.5. lze to zmenit uz u kvetnove davky).v nejhorsim budete nejakou dobu bez prijmu ale aspon o nic neprijdete.a nezapomente ze penezita pomoc v materstvi zacina 6-8 tydnu pred terminem porodu,tedy vlastne u vas za 6 mesicu...

lolam10
1. čer 2020

Jinak nejezdete na socialku ale na urad prace....skoda ze se furt pletou pojmy penezita pomoc v materstvi x rodicovsky prispevek vs. "materska",jsou to zcela odlisne pojmy ktere vam dava jina instituce a maji jina pravidla atd...

nonfood
autor
1. čer 2020

@alassel ano mám, i u prvního jsem to věděla hned v prvním měsíci 🙂

tynka9
1. čer 2020

@nonfood no, první měsíc tehotenstvi je od poslední menstruace po první vynechanou, takže už jak zkusiš test jsi ve druhém a k dr většinou jdeš ve třetím.. ale k věci - zkus si propočítat, kolik ti ještě zbývá dovybrat, kolik času na to máš, jaký máš maximum dané podle vyměřovacího základu, jestli to stihneš. A podle toho si to změn hned, později.... já otěhotněla brzy, měla jsem slušný vyměřovací základ, takže jsem šla hned, jak jsem našla dvě čárky na testu, abych vybrala co nejvic, s tím, že kdyby bylo něco špatně, tak za 3 měsíce můžu zase se sumou hýbat... kdybych to měla na chvilku, klidně řeším na poslední chvíli

alassel
2. čer 2020

@nonfood a ve kterem tydnu teda jsi? Srdecni akci uz jsi videla?

silvie111
2. čer 2020

@nonfood ahoj, určitě bych ještě počkala, já si při zjištění těhotenství byla taky zvýšit rodicak a ještě k tomu na přítelův výměr abych mohla dostat více a stačila to vybrat. V 9tt mi zjistili že se tehu nevyvíjí dobře a musela jsem na kyretáž a pak znovu v době koronakrize řešit snížení rodičaku, aby nemusel malý ve 2 letech do školky. Teď pobírám méně než předtím ale zase mám našetřené peníze z té vyšší dávky ;)