Přepsání rodičovské dovolené na otce dítěte

xlucka
6. čer 2008

Prosím o radu.
Nevím zda mám nárok na volbu varianty RP.
Nárok dle zákona na PPM mám, byla jsem studentkou(studovala jsem do 4měsíce těhu), ale nepobírala jsem jí a pobírala rovnou po porodu rodičák. Tím si myslím, jestli jsem něco nezvorala.
Jinak ten nárok na PPM mám, ale tím, že jsem ho nepobírala, tak nevím, jestli mám možnost volby varianty pobírání RP.

Ještě jsem slyšela, že jde RD přepsat na měsíc na otce dítěte, aby zvolil tříletou variantu a pak převést RD zpět na mě, ale není problém v tom, že nejsme sezdaní??

Děkuji za jakoukoliv pomoc

andy82
17. pro 2010

holky, takže nic dělat nemusím? To jste mě potěšily

j.a.n.i
17. pro 2010

@andy82 Nene, ty nemusíš dělat nic - tedy jen se dohodnout se zaměstnavatelem na návratu do práce a manžel/přítel jen zaměstnavatele požádá o rodičovskou dovolenou - jo a ať tam uvede i datum, kdy chce zpět do práce, jinak se bere že žádá až do 3 let věku dítka a nemuseli by ho dříve vzít zpátky.

andy82
17. pro 2010

u zaměstnavatelů je vše zařízené, žádost je podaná od do, na to jsem si dala pozor, jeho šéfová (on ji nesnáší) mu řekla, že neví jestli ho pustí, muž jí řekl :" Víte ono je to napsané jako žádost, ale já vám to v podstatě oznamuji." On si bude hledat jinou práci nebo bude doufat, že tam ta ženská nebude nebo ho pak dají na jiné pracoviště.
už jsem volala na zdravotní pojišťovnu, je to tak opravdu, takže si mám jen pohlídat, aby to zaměstnavatelé opravdu nahlásili, aby nebyl souběh, že já nastupuji a on odchází

vojtisek2007
17. pro 2010

@j.a.n.i prosím tě můžeš kouknou na Mateřská pro osvč - máme tam rozsáhlou debatu a už nevíme ani hlavu ani patu...díky

vrtule83
18. pro 2010

chci se jen zeptat, zda po novém roce mají být nějaké změny komlikující přepis rodičáku mezi rodiči a minimální doby ppm otce. A jak dlouho má rodič na volbu délky RP od její žádosti? Já na PPM nárok nemám, tak plánujeme tohoto také využít, abych byla doma 3roky.
Ještě se chci zeptat, když půjde po mém 6N na jeden den na PPM a pak já na RP. Nevadí, že bude mít mezi PPM a RP prodlevu a nebude navazovat? Nebo mám jít já na RP po 6N, potom otec na 1 den PPM a pak RP na měsíc a pak přepis? Malinko se v tom ztrácím. Hlavně kdo za mě po ten měsíc bude platit pojištění, to musím asi na pracák. Díky za odpověď

j.a.n.i
18. pro 2010

@vrtule83 Žádné změny tam nejsou, jen je na volbu méně času, ale i tak je ho dost. Jinak bych asi nechala ať jde otec na PPM po tvém šestinedělí, pak hned na RP, zvolí 3 roky a od nového měsíce to převede na tebe. Ty na UP nemusíš, stačí když se na zdravotní pojišťovně nahlásíš jako osoba pečující o dítě do 7 let.

vrtule83
19. pro 2010

@j.a.n.i díky už mám jasno

mag5olie
2. led 2011

Zdravím. Prosím mám dotaz. Syn bude mít 12. ledna rok a já jsem na 4 leté rodičovské dovolené. Neměla jsem na výběr. Chtěla jsem se zeptat, jestli když je přítel teď bez práce tak může převzít rodičák a pak mi ho vrátit abychom měli tříletou dovolenou. A jak dlouho se tyto věci vyřizují. Děkuji za opdověď

j.a.n.i
2. led 2011

@mag5olie Pokud je bez práce, tak nemá (stejně jako si neměla ty) nárok na PPM, tudíž ani on nemůže volit jinou variantu než 4 letou.

1luciferka1
3. led 2011

Ahojte holky,
dostalajsem na vás odkaz, že se tu v tom vyznáte, ale po přečtení těch dvou stránek jsem zmatená jak lesní včela, tak popíši svůj případ a poprosím o odpověď. předem díky.
Já jsem studentka, ale v lednu mi bude 26let, tak musím na pracák, rodím v červnu, Chtěla bych tří letou variantu, což sama za sebe jako nezaměstnaná nemůžu. manžel je OSVČ, ale neplatí si myslím to nemocnské pojištění, může on nastoupit místo mě a zvolit tříleté čerpání nebo ne?

j.a.n.i
3. led 2011

@1luciferka1 Pokud si neplatí nemocenské, tak stejně jako ty nemá na PPM nárok, musel by se přihlásit k nemocenskému a začít si ho platit, pro nárok na PPM musí platit nemocenské 270 dní.

agnessa
3. led 2011

Ahojte holky - rádkyně 🙂
mám podobný problém, jako některé z vás - jsem momentálně na RD s dcerou (2 roky), v dubnu se nám narodí druhé dítko, ale nemám nárok si vybrat délku RD (před první mateřskou jsem měla smlouvu na dobu určitou a s přechodem z MD na RD tato smlouva "vypršela", takže jsem teď vedená jakoby nezaměstnaná)... no a narazila jsem na vaši diskuzi a dalo nám mi to naději, že bychom možná mohli nějak zkusit získat 3 letou variantu rodičáku... uvažovala jsem nad 2 možnostmi - buď si nějak doplatit nemocenské pojištění, ale je to možné i zpětně? tím bych vlastně měla potom nárok i na PPM a délku druhého rodičáku bych si volila sama, jenže jsem o tom začla uvažovat docela pozdě (jsem 26tt), takže pokud by to nešlo zpětně, tak asi smůla...
No a druhá možnost je právě to, na co jsem narazila v tomto vláknu - manžel je zaměstnanec firmy, zaměstnavatel mu platí veškeré odvody a pojištění, takže předpokládám, že by nárok na PPM měl mít... ale jak to funguje vlastně v praxi? diskuzi jsem pročítala, ale pořád mi není jasné, jak se to přesně provádí (pokud by bylo možné, byla bych vděčná za popis pro "blbce" - krok po kroku 😀 ) - nemůžou mu kvůli tomu nějak dělat problémy v práci apod.? a nenastaly v tomto nějaké změny teď po prvním lednu?

j.a.n.i
3. led 2011

@agnessa Nemocenské zpětně doplatit nejde, PPM přes otce jde stále 🙂 Postup se mi, přiznám, psát nechce, nicméně řeší se to až po tvém šestinedělí a manžel si to může vzít jen přes víkend, takže v práci jen budou muset vyplnit papíry, ale jinak vlastně chybět nebude. Koukni na www.aperio.cz, tam se to v poradně řešilo několikrát a byl tam dost podrobný postup.

1luciferka1
4. led 2011

@j.a.n.i děkuju, a nejde si to doplatit zpětně?

1luciferka1
4. led 2011

@j.a.n.i a, už to vidím, že jsi odpovídala, že nejde, tak nic no...ještě jsem slyšela že když půjdu na 4 roky a po 3,5roce nastoupím do práce tak mi ten zbytek toho půl roku doplatí jednorázově? Mě to teda přijde divný - to by pak nikdo neřešil na kolik let půjde...ale jen jestli o tom něco nevíš 😉

j.a.n.i
4. led 2011

@1luciferka1 Není to pravda, je to fáma, která vznikla na základě toho návrhu, který neprošel, ale ani tam to takhle nebylo...

shalisha
17. led 2011

Ahojky, chtěla bych se zeptat. Já se o možnosti přepsání mateřské na otce dozvěděla teprve včera. A s přítelem toho chceme využít a změnit mateřskou z čtyřleté na tříletou. Pročítala jsem si příspěvky na fóru a chtěla bych se ujistit, jestli to chápu správně. Mému dítěti je 11 měsícu, máme na to tedy nejvyšší čas. Stáhla jsem si Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče, kterou vyplní přítel a pak oba sepíšeme dohodu o tom že dítě bude v jeho péči a podepíšeme ji před pracovnicí OSSZ. Tohle odnese do práce i s tiskopisem "Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku". Tyhle tři věci odnese zpět na OSSZ a pak nevím jak se to dělá, aby na PPM byl jen ten jeden den. To tam druhý den zajde a řekne co? A kde se píše odkdy do kdy bude na te mateřské. Píše se to toho tiskopisu o Potvrzení o nároku na dávky .... atd? Nebo jinde? Chceme to vyřídit co nejdříve, předem děkuju za odpověď...

shalisha
17. led 2011

A ještě se chci zeptat, jestli už na to vyřízení není pozdě. A kdy to pak může nejdříve převést na mě, když to vyřídíme tento týden. Děkuju

naty
17. led 2011

@shalisha je čas do konce února....na ossz mají 30dnů na potvrzení výše mateřský (nám to udělali do 14dnů), mezitím na sociálním odboru úřadu práce (nevím, jak se to přesně jmenuje) zrušíš nárok na rodičák s tím, že bude žádat manžel, až přijde potvrzení z ossz,půjde s tím zas na tu sociálku, tam si požádá manžel a zvolí si délku, rovnou to zruší a požádáš si zase ty...pak se to ještě nahlašuje na zdravotní pojišťovně...

fass
17. led 2011

Myslím,že už je pozdě.My to převáděli v prosinci,to šlo ještě do roku dítěte.Od 1.1.2011 to jde jen do 9 měsícu dítěte.Tak nám to tam aspon řekli.Ale pokud si to chce změnit matka co pobírala mateřskou a zvolila čtyřletou a ted to chce zmenit na tříletou má možnost do konce unora.

shalisha
17. led 2011

@naty Děkuju za odpověď. Takže nárok na rodičák stačí když zruším, až poté co přítel odnese papíry na OSSZ? Třeba za týden, nebo ten nárok musím zrušit hned či den předem. A v den kdy tento nárok zruším, tak musím zajít na pojišťovnu a nahlásím se jako osoba pečující o dítě do 7-mi let. Pak teda počkáme až nám příjde z OSSZ vyjádření a s tím půjdeme společně na sociálku, kde on si zvolí tří leté čerpání a zároveň převede mateřskou zpět na mě. Rozumím tomu správně? A po tu dobu než příjde to vyjádření je to jak? To jakože už pečuje o dítě on, nebo ještě já? A v tom tiskopise: "Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku" je kolonka od do, tam se vyplňuje od kdy do kdy chce být na mateřské, nerozumím moc tomu co tam má vyplnit. A myslíš, že nám na sociálce poradí?

shalisha
17. led 2011

@fass Takže by teoreticky jít na tu mateřskou už nemohl? Protože na stránkách MPSV je: "rodiče, kteří k 1. lednu 2011 neprovedli volbu, a mají dítě starší 10 měsíců a mladší 23 měsíců věku, mohou volbu tříleté varianty čerpání rodičovského příspěvku provést do konce února 2011". To znamená, že podle tohoto bychom to stihnout měli, když mateřskou převedeme na přítele.

vojtisek2007
17. led 2011

@shalisha tu výměnu můžete udělat do konce února ale je podmínka pro čerpání mateřské pro otce a to že ta, že dítě nesmí být starší jednoho roku, takže jestli je dítěti míň, máte ještě do konce února šanci, po 1.2. už to půjde jen do 9ti měsíců dítěte.

misu
17. led 2011

ahoj holky, málem jste mi tu způsobily infarkt 😝 .. .narazila jsem na vás až dneska a svitla mi trochu naděje, po tom šoku, že se od ledna mění vyplácení 4leté varianty a prakticky najíždíme na 3800 o rok dřív, než jsem čekala.
Mám 4letou variantu, o kterou jsem nestála a i když jsem se pídila, když jsem byla těhotná, jestli nejde nějak zařídit 3 letá, nebyl mi nikdo schopný pomoct. Ted to vypadá, že to snad půjde. trochu jste mě nahlodaly posledními příspěvky, že to nestihneme, protože Kiki už je 11 měsíců, ale podle všecho to teda snad nakonec může vyjít, uf.. pokud to vyjde, budu vás velebit za tuhle diskusi a rady 😀 .. jdu oblíkat holky a jedeme na sociálku zjišťovat co a jak!!! snad tam nenarazíme na nějakýho bručouna neochotnýho..

shalisha
17. led 2011

@vojtisek2007 Už jsem se lekla 🙂 syn měl teď 11 měsíců. A záleží na datu, kdy podáme žádost na OSSZ, nebo až na tom, kdy nám příjde z OSSZ vyjádření a on bude délku čerpání moci změnit? Když tu žádost podáme dnes bude mít 11 měsíců, ale rok bude mít 14. února....

cervik1111
17. led 2011

@shalisha neboj,to vše stihneš vyřidít.....my jsme to vyřízovali 14dní před rokem a krásně jsme to stihli všechno

shalisha
17. led 2011

Mohly byste mi prosím jen ještě poslat na e-mail, jak má zhruba vypadat ta Dohoda o svěření dítěte do jeho péče?

shalisha
17. led 2011

Můj email: Shalisha@seznam.cz

shalisha
17. led 2011

@cervik1111 Děkuji, snad to opravdu stihneme 🙂

vojtisek2007
17. led 2011

@shalisha
DOHODA O PŘEVZETÍ DÍTĚTE DO PÉČE
Já níže podepsaná Pavla Nová, bytem Zounových 45, Praha 5,
předávám své dítě Josefa Nového, narozeného dne 15. června 2009,
do péče jeho otce Jiřího Nového, na dobu určitou a to ode dne 11.12.2010 do 12.12.2010. Po tomto datu se vrací dítě zpět do péče matky.

V Praze dne 1. září 2009

podpis: Pavla Nová

a rozhodující je, aby manžel čerpal mateřskou do 1roku dítěte, to převádění atd potom je už jedno....