Přepsání rodičovské dovolené na otce dítěte
Prosím o radu.
Nevím zda mám nárok na volbu varianty RP.
Nárok dle zákona na PPM mám, byla jsem studentkou(studovala jsem do 4měsíce těhu), ale nepobírala jsem jí a pobírala rovnou po porodu rodičák. Tím si myslím, jestli jsem něco nezvorala.
Jinak ten nárok na PPM mám, ale tím, že jsem ho nepobírala, tak nevím, jestli mám možnost volby varianty pobírání RP.
Ještě jsem slyšela, že jde RD přepsat na měsíc na otce dítěte, aby zvolil tříletou variantu a pak převést RD zpět na mě, ale není problém v tom, že nejsme sezdaní??
Děkuji za jakoukoliv pomoc
Stručné shrnutí
- Převod peněžité pomoci v mateřství (PPM) na otce je v diskusi popisovaný jako běžný způsob, jak umožnit volbu kratší varianty rodičovského příspěvku (např. tříleté místo čtyřletého), pokud otec splní podmínky nároku na PPM a nastoupí na PPM minimálně na jeden den; po měsíci se rodičovský příspěvek obvykle převede zpět na matku.
- Otec obvykle musí mít 270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky jako zaměstnanec, nebo 180 dní jako OSVČ, aby mu vznikl nárok na PPM; manželství není podmínkou, stačí být uveden jako otec v rodném listu.
- Procedura zahrnuje formuláře u zaměstnavatele/OSSZ (Žádost o peněžitou pomoc při převzetí dítěte do péče, Dohoda o svěření dítěte do jeho péče, Potvrzení o nároku na dávky), a žádosti na úřadu práce (Žádost o rodičovský příspěvek, Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek); podpis matky v dohodě musí být ověřený nebo podepsaný před pracovníkem OSSZ.
Nejčastější otázky
Q: Jaké podmínky musí otec splnit, aby mohl nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství (PPM)?
A: Otec jako zaměstnanec podle diskuse běžně potřebuje 270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky; OSVČ musí mít podle příspěvků v diskuzi 180 dní placeného nemocenského před nástupem na PPM.
Q: Stačí, aby otec PPM čerpal jen jeden den, aby mohl zvolit tříletou variantu rodičovského příspěvku?
A: Ano; v diskuzi bylo opakovaně uvedeno, že otec může čerpat PPM i jen na víkend (1–2 dny) a to mu umožní provést volbu délky rodičovského příspěvku.
Q: Kde a jaké formuláře se vyřizují pro převod PPM a volbu rodičovského příspěvku?
A: Žádost o PPM a Dohodu o převzetí dítěte do péče se podávají u zaměstnavatele a OSSZ/ČSSZ (dle sídla zaměstnavatele); potvrzení o čerpání PPM vystaví OSSZ/ČSSZ; žádost o rodičovský příspěvek a žádost o rozhodnutí o volbě nároku se podávají na Úřadu práce, odbor státní sociální podpory.
Q: Musí být podpis matky na dohodě o svěření dítěte do péče ověřený?
A: Ano; v diskuzi byl konkrétní postup, že podpis matky na dohodě musí být ověřený (např. na matrice nebo u pošty) nebo je možné dohodu podepsat před pracovníkem OSSZ.
Q: Kdy je nejpozději možné provést přepis na otce, aby si zvolil tříletou variantu?
A: V diskusi se uvádějí různé termíny: některé příspěvky uvádějí, že lze vzít PPM po skončení šestinedělí a nejpozději do 1 roku věku dítěte; jiné příspěvky zmiňují limit do 9 měsíců dítěte nebo speciální přechodné lhůty (konkrétně zmíněná legislativní úprava platná k 1.1.2011 měla vliv na lhůty). Tato otázka byla v diskuzi sporná a závisí na konkrétních zákonných úpravách a jejich přechodných ustanoveních.
Q: Kdo platí zdravotní a sociální pojištění během doby, kdy otec čerpá rodičovskou dovolenou?
A: V diskuzi se objevily rozdílné informace: jedna tvrzení uváděla, že zdravotní pojištění za otce na rodičovské za něj hradí stát (podle příspěvku v diskuzi od účastnice s právní informací), jiné příspěvky uváděly, že při rodičovské dovolené může být pojistné zaměstnance nulové a že zaměstnanec není povinen platit pojistné jako OBZP; v diskusi tedy byly oba výklady a otázka byla považovaná za spornou.
Q: Může otec, který jde na PPM, zůstat v práci a pobírat rodičovský příspěvek současně?
A: Ano; v diskuzi bylo opakovaně uvedeno, že při pobírání rodičovského příspěvku je možný neomezený přivýdělek a otec může být zaměstnán, rodičovská dovolená je v zaměstnání evidována jako překážka, která zaměstnavateli za určitých podmínek umožní vyhovět žádosti o rodičovskou dovolenou.
Závěry z diskuze
Shoda
- Přepis PPM na otce je podle diskuse reálná cesta, jak umožnit volbu kratší varianty rodičovského příspěvku; otec musí splnit podmínky nároku na PPM a nastoupit na něj (i na krátkou dobu).
- Procedura vyžaduje formuláře u zaměstnavatele/OSSZ (Žádost o peněžitou pomoc při převzetí dítěte do péče, Dohoda o svěření dítěte), potvrzení od OSSZ a žádosti/volbu na Úřadu práce.
- Manželství není podmínkou převodu; stačí, že je otec uveden v rodném listu.
Sporné názory
- Lhůta, do kdy může otec nastoupit na PPM, aby mohl zvolit tříletou variantu, byla v diskuzi uváděna rozdílně (do 1 roku dítěte versus do 9 měsíců versus zvláštní přechodné lhůty do konce určitého měsíce); různé příspěvky uváděly odlišné termíny.
- Výklad toho, kdo a jak platí zdravotní a sociální pojištění během otcovské/rodičovské, se v diskusi lišil; některé příspěvky uváděly, že zdravotní pojištění za otce hradí stát z titulu rodičovské dovolené, jiné uváděly, že v tomto období je pojistné nulové a není placeno zaměstnavatelem ani státem.
Otevřené otázky
- Jak přesně aplikují místní OSSZ/Úřad práce termíny a doklady v konkrétních případech (rychlost vyřízení, požadavek na dodatečné potvrzení)?
- Jak se změny legislativy (uvedené v diskuzi k 1.1.2011) reálně promítnou do maximálních lhůt pro přepis PPM v konkrétních případech?
Zmíněné značky a firmy
OSSZ, ČSSZ, Úřad práce (odbor státní sociální podpory), MPSV, aperio.cz, mimibazar.cz, hrajanek.cz
Zmíněné produkty a metody
Žádost o peněžitou pomoc při převzetí dítěte do péče, Dohoda o svěření dítěte do jeho péče, Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku, Žádost o rodičovský příspěvek, Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek, Hlášení změn, peněžitá pomoc v mateřství (PPM), rodičovský příspěvek (volba 2/3/4 let), ochranná lhůta, 270 dní účasti na nemocenském pojištění, 180 dní pro OSVČ
Místa a osoby
Zlín, Praha 5, Středočeský kraj
@vojtisek2007 A to datum od kdy do kdy píšu už teď předem pro OSSZ? Nebo až pak příjde vyjádření z OSSZ, tak pak na sociálku?
@shalisha datum odky dokdy bude schodný s datumem který vyplníte v žádosti o manželovu mateřskou - třeba 22-23.únor 2011....tuhle dohodu + žádost o peněžitou pomoc při svěření dítěte do péče dá manžel do práce a pak už se jen čeká na schválení z OSSZ, ale podaný to budete mít do 1roku věku dítěte, takže dobrý.
ahojky 🙂 ,
jdu s prosíkem o radu...dostala jsem od dr. papír na mateřskou, ale jelikož jsem s prvním dítkem v těhotenství o práci přišla (smlouva na dobu určitou), měla bych teď být s druhým dítkem na rodičáku 4 letém, což bych pokud to bude jen trošku možné chtěla změnit 😅 .
a teď prosím jak dál? 🙂
předem mockrát děkuji 🙂
@ined77 po skončení 6ti nedělí může na mateřskou nastoupit otec dítěte a on pak zažádá o tříletý rodičák,který se pak převede zpátky na tebe....jen nevím co te´d s tím papírem, jestli se musí poslat na ossz a oni ti pošlou zamítnutí mateřské , nebo jestli to tam posílat nemusíš, když víš, že na mateřskou nárok nemáš....????
Tak jsem z toho jelen.My na konci prosince běhali po uřadech ,abychom to stihli do 9 měsícu.Tvrdili nám,že to už po novém roce nepujde přehodit,když bude malá starší než 9měsícu.Doslova nám ženská řekla,že jsme to stihli za pět minut dvanáct 😀 Si z nás asi dělají srandu nebo co. ☹
@vojtisek2007 Takže když to podám dnes a na dohodě i žádosti budu mít třeba od 10. 02. 2010 do 11. 2. 2010, tak by to mělo jít? Já vím, že se pořád tak hloupě ptám. Nemám nikoho kdo by mi to vysvětlil. A ještě bych se prosím chtěla zeptat, mateřskou bude tedy mít na jeden jediný den a i tak si bude moci vybrat např. tu tříletou dobu čerpání? Právě proto se tolik ptám, nemůžu tomu pořád uvěřit...
@vojtisek2007 🙂 ....aha, moc děkuji 🙂 .takže v podstatě je ještě čas 😅 ..s tím papírem teda zaskočím na sociálku a tam určitě budou vědět 😉 .
mám se tam rovnou ptát na to přepsání rodičáku? 😕 ...strašně se bojím, že narazím na nějakou babiznu, která mě nařkne z nějakého trestného činu 😀.já ty úřady táák nesnáším, ale budu to muset překousnout 😅 😉 .
a po tom šestinedělí...jaký je čas na to přepsání?řešit to nejlépe hned do pár dnů?
@shalisha ano, s těma datumama to tak jde...a stačí aby byl na mateřské jeden den a pak bude mít nárok na volbu tříletého rodičáku 🙂. Jen s těma datumama pozor - nesměl být po dobu mateřské v práci - 10-11 je pondělí úterý...spíš by to chtěla napsat na víkend.....
@ined77 na mateřskou může nastoupit chlap do 9měsíců dítěte - takže na to je fakt dost času po tom šestinedělí a teď se asi ani na nic neptej, stejně ti řeknou, ať přijdeš, až to bude aktuální 🙂
@vojtisek2007 Super děkuji za rady 🙂 Takže datum si určíme předem. Datum tedy dáme na víkend 5. - 6. února... Tak snad to výjde 🙂
@vojtisek2007 🙂 ...jo, takhle to je 😉 .tak super, moc děkuji za rady 🙂 !
snad se nám to pak podaří 😉 .
Ještě bych se chtěla zeptat. Jestli když to takhle uděláme příjdeme o jedny peníze?
Tady je odkaz pro ty, které ještě neprovedly změnu. V bodě č. 6 je tabulka, ve které najdete zda ještě změnu provést můžete: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska...
Ahoj, už jsem tu zakládala i celé téma, ale zkusím se zeptat i tady, snad mi některá z vás poradí. Mám 4,5 měsíčního chlapečka, jsem na 2 letém rodičáku. Teď jsem zjistila, že jsem znovu těhotná, ale těhotenství je rizikové, nebudu moct absolutně nic zvedat atd,, jinak hrozí protržení dělohy, takže péče o malého bude dost složitá. Doktr navrhuje interupci, nás s manželem napadlo, že kdyby mohl zůstat s námi doma a pomáhat mi, mohli bych si mrňouska nechat.
Takže se chci zeptat na zkušenosti některé z vás, jestli neměla ten stejný problém a jak jste to řešily. Mě napadlo převést rodičák na manžela a sama jít na nemocenskou, ale nevím, jestli to jde.
Ahojky, chtěla bych se zeptat. Už jsem se tady ptala na dost věcí. S přítelem už máme podané papíry na OSSZ a na mateřskou jde tuto sobotu 22. 1. 2011, paní z OSSZ nám toto datum doporučila, že čím dřív, tím líp, není mi ale pořád jasné, kdy může zažádat o tu rodičovskou dovolenou? Někde jsem se dočetla, že o ní musí zažádat hned po skončení mateřské dovolené (tedy např. 23. 1. 2011). A někde že až příjde papír z OSSZ, tedy např. týden po 22. 1. 2011... A má o tu RD žádat k 1. 1. 2011, nebo 1. 2. 2011?
@ivaanka jelikož jsi na rodičáku, tak ti neuniká žádný plat a tudíž nemáš nárok na nemocenskou, manžel samozřejmě rodičák čerpat může...ale proto aby jsi mohla být na PN by ses musela oficiálně vrátit do práce, odpracovat třeba jeden den a jít na PN...pak ano, ale jinak ne. Můžete být doma oba ale za jeden rodičák ☹
@shalisha když manžel žádal o mateřskou na 22.1.2011 tak do té doby jsi pobírala rodičák ty a k 21.1. ho rušíš ??? pokud ano, tak manžel potom žádá o rodičák od 23.1. a až dostane papír z OSSZ tak ho pouze dopošle na úřad práce (ten vyplácí rodičák)
@shalisha ne,ne.Na rodičáku musí být datum 1.Já jsem nedávno taky dělala přeměnu,manžel měl mateřskou 18.-19.12,a napsala jsem i na hlášení změn a na rodičo.pr.,že to chci od 20.12.,a oni mi řekli,že to musí být vždy od prvního.
@shalisha no právě většinou je to tak jak píše cervik1111, když má manžel zažádno o mateřskou 22.1., tak ty rodičák rušíš k 31.12., od 1.1. ho žádá manžel a v mezičase si tam hodí tu mateřskou a pak zase pokračuje do konce měsíce....
@vojtisek2007 ahojky, prosímtě, vypadáš tady taková nejzkušenější 😀 mě taky samozdřejmě dali mateřskou na 4 roky, protože jsem od 1.1:2011 nezaměstnaná, měla jsem smlouvu na dobu určitou, a chtěla bych to teda na ten jeden den převést na přítele at mám pak nárok na tu tříletou, ale on je zamestnaný teprve od května 2010, má tedy odpracované ty dny co se musí, jestli se to muze prevest do jednoho roku veku ditete tak na to mame jeste cas takze kdyby ty dny jeste nemel odpracovane, tak jeste počkame a on je mít bude, akorát teda nevím, kolik tech odpracovaných dnu musím mít aby měl nárok jít na mateřskou??? děkuju za odpověd 🙂
@sabkaaa musí mít 270dnů účasti na nemoc.pojištění za dva roky před čerpání mateřské...když je zaměstnaný od května 2010 tak už má splněno ke dnešku 267...takže klidně k 31.1.2011 zruš rodičák, od 1.2. zažádá o rodičák přítel, někdy běhěm února si na víkend zažádá o mateřskou, to až bude mít potvrzený z OSSZ tak si udělá volbu roků k rodičáku a dalšího 1. se rodičák zase převede na tebe......
@vojtisek2007 děkuju moc, jsi strasně ochotná 🙂 všichni se tu na tebe obrací a ty všem odepíšeš 🙂 to se jen tak nevidí 😵
Holky tady je strašně pěkně popsaný, KOMPLETNÍ NÁVOD na to, jak to udělat 😉 je to průběžně akutualizované, tak snad to pomůže všem 😉
Ahojky,prosím vojtíška 2007o radu,mame dvě děti,dcera 2roky a syn 6mesicu,mam nechtěnnou 4letou variantu a chtěli bychom to přepsat na manžela na ten jeden den...Chci se zeptat,manžel nastoupí na tu MD dejme tomu 1.3. A potom vzápětí nastoupí po zbytek měsíce na RD,rozumím tomu dobře?Ale jak bude po ten zbytek měsíce na RD musí být doma?nebo může chodit do práce,protože si nemůžeme dovolit byt cely měsíc bez jeho přijmu...☹diky moc muj mail-vratap@seznam.cz
prosím prosím o radu, příští týden 9.2. mi končí šestinedělí tudíž i neschopenka. Manžel na víkend 12-13.2. na mateřskou a poté ihned na rodičák. Já na rodičák od března. (tak jsme se domluvili na sociálce). Jde mi o toho 10.a 11.2., případně až 13.2., nevadí, že je tam ta pauza? Jde mi o pojištění apod. Vím, že se poté musím nahlasít na pojišťovnu, že pečuji o dítě, ale to se asi jedná o ty dny co bude manžel na rodičáku asi. Snad jste mne pochopili. Díky moc za odpověď

a ta dohoda musí mít tvůj ověřený podpis - buď tu dohodu podepíšete přímo před pracovníkem OSSZ a je to nebo si necháš na matrice nebo poště ověřit podpis.