Přivýdělek na mateřské. Máte tip?

25. zář 2020

Ahoj holky, jen me zajima, jsem na materske. Termin porodu mam za dva mesice. Materskou budu mit hrozne malo cca 5 tis. Chtela jsem se zeptat, jestli si nejak neprivydelavate z domu. Kazda korunka dobra. 🙂 tAk jestli treba nemate nejaky tip. Klidne i mimo domov, ale to uz asi moc nepujde😃

lv
25. zář 2020

Zehleni, uklidy, prace pro predchoziho zamestnavatele na dohodu..

marti89
25. zář 2020

Nejsem si jistá, ale neplatilo, že po dobu mateřské se přivydělávat nesmí, až nástupem na rodičovskou? (Ráda se nechám poopravit, mně to kdysi tvrdila firemní účetní a dál jsem to nezkoumala).

letalnica
25. zář 2020

@marti89 Pokud vím, nesmí se pracovat na smlouvu, z které ti plyne mateřská.

petaov
25. zář 2020

@letalnica Ale paní ještě ani neporodila a to se pracovat nesmí a ani v šestinedělí po porodu.

vikinkav
25. zář 2020

Tak treba kdyby mela navic zivnostak, tak klidne muze pracovat. Na nejakou dohodu taky. Takze zase neplette si pojmy s dojmy damy 🙂

blondynka400
25. zář 2020

@petaov proč by se nesmělo? 😀
@marti89 když čerpáš MD, nesmíš pracovat na úvazek, z kterého MD čerpáš, u jiného zaměstnavatele ale klidně smíš, v podstatě můžeš i u stejného, ale musí to být jiný PP a je to hodně diskutabilní, většina firem do toho radši nejde

petaov
26. zář 2020

@blondynka400 Dříve to tak bylo. Že by se něco změnilo? Třeba tady píší, že to vychází ze zákona, že se nesmí 6 týdnů před porodem a po porodu pracovat. https://zena-in.cz/clanek/jak-si-privydelat-na-... Je to ale starší článek, pokud se to změnilo, ráda se nechám poučit.

blondynka400
26. zář 2020

@petaov ty ale vůbec na MD nastoupit nemusíš, do toho tě nikdo nutit nemůže .-) Je to čistě dobrovolné 🙂

blondynka400
26. zář 2020

@petaov jinak to tak nikdy nebylo, ten článek co jsi posílala ty byl hodně zjednodušený. Mrkni třeba sem, zde je to dobře vysvětleno: https://www.podnikatel.cz/clanky/zamestnani-na-...

petaov
26. zář 2020

@blondynka400 Paní už ale na MD je. Tak já nevím, v době, kdy se to týkalo mě, se prostě těsně před porodem pracovat nesmělo a píše se to i v tom článku. Možná je to teď jinak.

blondynka400
26. zář 2020

@petaov paní na MD není, když má termín porodu za 2 měsíce. Není to jinak, mohlo se vždycky, to že si to někdo blbě vykládal je jiná věc. Kdysi dávno se nemohlo pracovat při pobírání RP, ale to už je fakt hodně dávno. Co se týče pravidel při MD se nezměnilo nic.
Ten článek co jsi dávala ty není úplně přesný. A je tam i víc věcí, které jsou napsány hodně nepřesně. A hlavně já reagovala na tvoje tvrzení, že v šestinedělí se pracovat nesmí, což prostě není pravda

petaov
26. zář 2020

@blondynka400 Píše, že už je na mateřské. Na tu se dá nastoupit i 8 týdnů před porodem, což jsou dva měsíce. Vycházím z toho, co píše. Chce pracovat teď před porodem, ne v šestinedělí, na to snad nemá nikdo ani čas v té době...

blondynka400
26. zář 2020

@petaov jo máš pravdu. Nečetla jsem pořádně, viděla jsem, že má 2 měsíce do porodu, což je za mne víc než 8 týdnů,tedy jsem brala, že ještě na MD není.
Práce před porodem je to samé, za splnění okolností viz článek pracovat může. V jaké době nemá nikdo na co čas?😂

elencze
26. zář 2020

@petaov samozřejmě, že spousta žen na to má čas v šestinedělí, dokonce ho musí mít, nebo myslíš, že všechny podnikatelky na šest týdnů prostě totálně vypnou? Sama jsem pracovala i v šestinedělí, a takových žen jsou zcela jistě stovky, ne-li tisíce. A jak už vysvětlovala @blondynka400, ten článek je hodně nepřesný. Jediné, co nesmíš těsně před porodem, je pracovat na stejné pozici, nebo tedy smíš, ale máš o to pak kratší mateřskou, protože na ni musíš odejít nejpozději 6 týdnů před porodem. Já odešla až 3 týdny před porodem, tudíž se mi o ty 3 týdny mateřská zkrátila a šla jsme rychleji na rodičák.

elwe
26. zář 2020

Snad se nepletu, ale pokud vím, tak při nízké mateřské si můžeš po porodu zažádat o pobírání rodičovského příspěvku v takové výši, aby dohromady s mateřskou byl nejvýše 10 000

nita1984
26. zář 2020

@petaov byla jsem v práci ještě den pred porodem a tři týdny po porodu už opět. 🤷‍♀️

petaov
26. zář 2020

@blondynka400
@elencze
@nita1984 Tak jo, asi někdo na to čas má. Brala jsem to podle svého šestinedělí, kdy jsem kojila x krát za den, obě děti byly v podstatě neodložitelné, takže na práci nebyl čas ani myšlenky. Před porodem jsem chtěla jít ještě na brigádu, ale řekli mi, že právě 6 týdnů před porodem nesmím pracovat. A jak říkám, našla jsem to i v tom článku, tak jsem myslela, že to fakt tak je. Tak se omlouvám, nechtěla jsem paní mást, jen píšu z vlastní zkušenosti.

blondynka400
27. zář 2020

@petaov ono to není o tom, jestli máš nebo nemáš čas. Někdy to prostě jinak udělat nejde. Vše je takové, jaké si to uděláš. Dá se to i s miminky, které jsou náročnější...
Ad článek a to že tě někde nechtěli vzít, není potřeba se omlouvat, toto je oblast, kde je snad mezi lidmi a i firmami víc neprav než všude jinde.