RD bez nároku na mateřskou

andreakriskova
22. črc 2019

Ahojky, prosím o radu.. jsem nějak mimo.
Stále jsem zamestnaná
Rok mám péči o dite do 7 let
(Po 3 leté mateřské mi malou nevzali do školky)
Tak prý nemám nárok na mateřskou a budu tedy rovnou Zadat o rodičovskou dovolenou?
Co je k tomu prosím třeba a kam se obrátit, z úřadu práce mi přišla podivná odpověď, dovolat se nemůžu.
Ať pak po porodu nebeham po úřadech jako blbka. Díky moc

j.a.n.i
22. črc 2019

@andreakriskova Pokud mas stale trvajici pracovni pomer, tak narok na mateřskou mas. Normalne dej do prace tu žádost o ppm od doktora.

kreatura
22. črc 2019

Pokud jsi zaměstnaná, tak nárok namateřskou máš a papír pro ně vystaví gynekolog.
Pokud zaměstnaná nejsi, tak jsem na sociálku ústně oznamovala, že budu mít dítě, aby věděli, že se mi změní rodičovská - ještě jsem pobírala na první dítě...
Jinak po porodu jsem nesla ten papír od gynekologa, co se dává na sociálku, ale nechala jsem si ho od něj vytisknout až po porodu, bylo tam datum porodu.
Od datumu narození pobírám rodičovskou na dceru rovnou těch 220 000 nebo kolik se teď rozděluje na ty roky.
Jen pozor, pokud ještě pobíráš rodičovský a dítě se narodí na konci měsíce, musíš vracet peníze za rodičovskou co jsi brala před porodem. Jinak mě zastavili původní rodičovskou, ten další měsíc mi peníze nedošli a přišli mi pak 2X, takže jsem byla měsíc bez příjmů...

andreakriskova
autor
22. črc 2019

Ne ne, rodičovská mi končila před rokem, od té doby jsem doma. Měla jsem ji 3roky a už jsem doma 4.. pořad v tom mám chaos

kreatura
22. črc 2019

@andreakriskova A jak to teda máš se zaměstnáním - jsi zaměstnaná, nebo ne? Já jsem si třeba myslela, že zaměstnaná jsem, ale neměla jsem smlouvu na neurčito, tudiž mi zaměstnavatel nedržel místo, měla jsem za to, že i když mám na určito smlouvu, tak jsou povinni mi držet místo, když jsem na rodičovské, ale ne... Takže až když jsem tam dávala žádost o mateřskou druhou, tak mi volali, že nemám nárok, protože jsem nezaměstnaná... Pokud jsi rok doma, tak to máš něják v práci vyřešené, nebo jsi na ÚP, nebo nikde... 🙂

cuuza
22. črc 2019

Kolik bude mladší, až se narodí druhé? Pokud do 4 narozenin, tak bys nárok mít měla.

moxha
22. črc 2019

Zrovna jsem dnes řešila.Jsem vedena jako osoba pečující o dítě do 7let a nemám nárok na mateřskou.Byla jsem na úřadu práce a tam mi řekli,že pokud se mi nemá z čeho vypočítávat vyměřující základ,pak rodičovský příspěvek za měsíc může být v maximální částce 7500 do 4 let věku dìtěte. Pokud bys chtěla částku vyšší,tak by partner na příslušné správě soc.zabezpečení musel nechat potvrdit svůj vyměřovací základ. O rodičák budeš na úřadu práce žádat až s rodným listem dítěte a pokud budeš mít řádně vyplněnou žádost,může to za tebe udělat partner.

j.a.n.i
23. črc 2019

@moxha Ale zakladatelka je pravděpodobně zaměstnaná, tedy v jiné situaci než ty...

moxha
23. črc 2019

@j.a.n.i
@j.a.n.i pokud uvádí,že má rok o péči o dítě,tak mi z toho vychází,že je na zdravotní pojišťovně hlášena jako osoba pečující o dítě do 7let....

j.a.n.i
23. črc 2019

@moxha No, ale to neznamena, ze nemuze mit v praci neplacene volno, neb v prvni vete pise, ze je stale zamestnana.

andreakriskova
autor
24. črc 2019

@moxha přesně tak, jsem na pojišťovně hlasená jako pečující o dítě. V zaměstnání nemám rozvázání pracovní poměr, stále na mě čekají, ale 4 roky jsem tam nebyla. A moc dekuji za návod 🙂

andreakriskova
autor
24. črc 2019

@kreatura zamestnaná na dobu neurčitou jsem, zaměstnavatel mi drží stále místo, ale v práci jsem 4roky nebyla. 3 jsem měla rodičovskou a poslední rok, protože malou nevzali do školky, jsem se hlásila na zdravotní pojišťovně jako pečující o dite a nemám tedy žádný příjem ani z práce ani z pracaku

j.a.n.i
24. črc 2019

@andreakriskova Pak narok na ppm mas a plati postup, co jsem psala.

kreatura
24. črc 2019

@andreakriskova Tak nárok na mateřskou by mohl být... Tam je to, že oni po těch 4 letech nejsou nuceni držet místo - v tom případě by jsi byla nezaměstnaná... Ale dokud místo drží a jsi zaměstnaná, tak nárok na mateřskou by měl být, ale nejlépe se zeptat přímo v práci na personálním 🙂 Oni to budou vědět nejlépe, případně to zjistíš jako já, těch 6 týdnů před porodem, že nemáš nárok a s tím papírem pak zajdeš na sociálku a po porodu ti půjde rovnou rodičák 🙂