Rodičovská na dva roky, ale doma roky tři

agne
3. říj 2013

Je možné zůstat doma tři roky s jedním dítětem a nastavit si čerpání rodičovského příspěvku (těch 220.000,-) pouze na dva roky s tím, že bych eventuálně byla poslední rok doma "zadarmo" respektive žila s již dříve vyčerpané částky 😕 ? Tuším správně, že zdravotní i sociální pojištění by za mě bylo placeno i ten poslední rok, kdy bych už nic nepobírala (žádné příspěvky a dávky) a manžel by si mohl stále mě (manželku) i dítě uplatnit při ročním zúčtování u svého zaměstnavatele...
Raději bych částku, na kterou mám nárok, po bezmála patnácti odpracovaných letech, měla co nejdříve doma taky s ohledem na to, kdybychom se rozhodli ještě pro jedno, abych toho stihla na první dítě vyčerpat co nejvíc, neboť porodné je pro střední vrstvy už pasé - a že by se hodilo alespoň na pořízení kočárku... Nebo je možné, že by se ten příspěvek mohl výhledově upravovat a zvedat 😅 ?
Jde to tak 😀 ?

jituliiii
8. bře 2014

@j.a.n.i takze kdyby mela MD na 2 roky a chtěla po zamestn. prodlouzit, tak on musí prodlouzit?? Nedostala by vypoved????

pamal
8. bře 2014

Ahoj, prosím, můžeš mi poradit? Syn bude mít tři roky v dubnu 2015. Pobírám dvouletý rodičovský příspěvek (do dubna 2014) s tím, že do práce nastoupím v dubnu 2015. Zaměstnavatel ale projevil zájem, abych od září 2014 začala na nějaký menší úvazek pracovat - trochu jiná pozice než před rodičákem, ale nevím, zda by mi pracovní pozice zůstala stejná (formálně se to neřešilo) anebo by se mi změnila pracovní náplň. Řešili jsme to jenom na bázi, zda bych měla zájem, bez personalistů, takže vůbec nevím, zda by to muselo být na nějakou dohodu nebo to může být zkrácený úvazek (ale nanejvýš jeden den v týdnu). Nevíte, jak to je? Další dotaz, když bych dítě dala do firemní školky na ten jeden den, tak musela bych rodičákem pobírat těch 50 Kč měsíčně? A to v obou případech, tzn., že bych pracovala buď na dohodu nebo na zkrácený úvazek? Jelikož mi ten rodičák končí teď na začátku dubna, tak nevím, zda by to vůbec vyšlo.

pamal
8. bře 2014

@j.a.n.i prosím, můj dotaz, viz výše, byl směřován na Tebe. Díky.

j.a.n.i
9. bře 2014

@jituliiii Nikoliv MD, ta je jen 28 týdnů, ale RD a ano, musel by ji na žádost prodloužit.

j.a.n.i
9. bře 2014

@pamal Pokud už máš nový rodičák, tak vyšlo. A možné jsou obě varianty, jak dohoda, tak zkrácený úvazek, ale při tak malém úvazku mi přijde lepší dohoda. Tím bys byla v hpp stále na RD a nemusela řešit to prodloužení rodičáku s ohledem na zdravotní.

jituliiii
9. bře 2014

@j.a.n.i jasne, tak jsem to myslela, spatne jsem napsala🙂

pamal
9. bře 2014

@j.a.n.i díky. A při práci na dohodu by v souvislosti s rodičákem nevadilo že syn bude jeden den ve firemní školce, že?

j.a.n.i
9. bře 2014

@pamal Nevadilo, pokud mu je nad 2 roky, tak se to neřeší vůbec, pokud méně, tak bys to musela nahlásit na UP a vejít se do 46 hodin měsíčně, ale to se s jedním dnem v týdnu vejdeš.

pamal
9. bře 2014

@j.a.n.i díky. Ještě mám dotaz: když budu od druhého do třetího roku dítěte s ním doma bez toho aniž bych pobírala rodičovský příspěvek, neplatí za mě stát sociální pojištění. Co to pro mě znamená - teď a do budoucnosti, např. v souvislosti s odpracovanými lety pro důchod či snížením základu pro vyměření důchodu apod. Moc děkuji.

j.a.n.i
9. bře 2014

@pamal Sociální pojištění za tebe stát neplatí, ani když rodičák pobíráš 🙂 ale péče o dítě do 4 let se na důchod počítá jako náhradní doba, tj. nijak ti to neovlivní.

pamal
9. bře 2014

@j.a.n.i ještě jednou díky za rady