Rodičovský příspěvek. Mohu si výši určit sama?

sarahsimona
19. bře 2021

Ahoj,
chtěla jsem se zeptat na stanovení výše příspěvku za měsíc. Nepobírala jsem mateřskou a zatím jsem vedena na úřadě práce. Dočetla jsem se, že výše je 300 tisíc. Pokud si to rozpočítám na 3 roky, tak to vychází na 8 333 Kč měsíčně. Mohu si tu výši určit takhle sama? Nemůžu doložit žádné vyměřovací základy atd.
Děkuji, jsem z toho celá zmatená.. A na úřad nechci pořád volat :D Oni tam píšou, že pokud bych žádala o částku vyšší jak 10 tisíc, tak musím něco dokládat, ale když si určím tuhle částku, tak právě nevím, jestli mám taky něco doložit nebo ne....

juliemichal
19. bře 2021

ahoj,při této částce nic dokládat nemusíš. a můžeš si RD dát na těch 10tis měsíčně na 30měsíců.

klokanka31
19. bře 2021

@sarahsimona Já taky hned pobírala rodičák, mohla jsem si zvolit max. částku 10 tisíc měsíčně.

lisnice
19. bře 2021

Klidně můžeš. Máš možnost až 10.000,- měsíčně
Výpočet maximální měsíční částky, kterou můžete čerpat:
Výši rodičovské si určí každý rodič sám dle svých potřeb. Odvíjí se ale od předchozích příjmů, tedy denního vyměřovacího základu. Pokud rodič z nějakého důvodu nedoloží předchozí příjmy (platí zejména u studentů, OSVČ, nezaměstnaných, apod.), bude od nového roku maximální hranice čerpání stanovená na 10 000 Kč, u vícerčat na 15 000 Kč.

lisnice
Autor odpověď smazal
Zobraz
petula.bir
19. bře 2021

@sarahsimona
Byla jsem žádat minulý rok a paní na Úřadu práce se mě zeptala kolik chci pobírat měsíčně - já řekla částku a paní řekla do kdy budu čerpat rodičák 🙂
Přišla jsem s vyplněním formulářem jen prázdné políčko s částkou 🙂

petrulina7
16. čer 2021

Pěkný den prosím pěkně chci se zeptat, když mi v prubehu mateřské skončí pracovní smlouva, mohu se i tak rozhodnout na jak dlouho budu mit rodičovský příspěvek? Zda na tři či čtyři roky? Dekuji