Snížení rodičovského příspěvku. Jaký na to máte názor?

positivemind
4. pro 2022

Teď jsem četla, že projednávají i snížení rodičáku? Pojďte diskutovat, jaký na to vše máte názor? 🤔🤔

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/477225-...

elinka90
4. pro 2022

@positivemind at to klidne snizi, ale at zajisti dostatecny pocet mist v jeslich a skolkach. Coz je naprosto nerealne. Jsou to sasci. Momentalne ted nepotrebuji podporovat porodnost, protoze je tu cca 400000 ukrajincu, kdy tu vetsina uz zustane tudiz bude mit kdo makat na duchody

levandulovy_caj
4. pro 2022

@positivemind vymýšlí blbosti.

marcicek84
Autor odpověď smazal
Zobraz
marcicek84
4. pro 2022

@positivemind nejsou skolky,jesle,takze nevim,museli by brat i 2 lete deti,nebo deti kdykoli behem roku,ktere dosahnou 3 let,to se nedeje,kapacity pres noc nevybuduji,sousedske hlidani je utopie,nikdo nevime co se bude u sousedky za zavrenymi dvermi dit a napr. deti s ADHD nikdo nepohlida.Proc snizeni o 100 tis.Kc,to je prehnane,uz tak je rodicak par chlupu,vzhledem k cenam a min.mzde jeho hodnota realne klesla o dost.
Ja uz nevim,UA maji tady bezplatne zdravotnictvi a penize dochazeji,tak chteji presvedcit lidi,at si dobrovolne plati nadstandart ale moc navic za to nedostanou,naopak nas system po tulelu zvanem covid je tunelovan jinym narodem.Ted si mysli,ze nas spasi ukrajinske deti,silne o tom pochybuju.
Vysledky jednani chteji predstavit na jare a koho se to snizeni bude tykat stavajicich prispevku mnohdy i skoro vycerpanych nebo tech novych?Ja myslim,ze max. dosahnou toho,ze si zensky ten rodicak driv stahnou na ucet a budou mit sekyru jak blazen,jelikoz nikdo nechce o penize prijit a nebude komu brat...ale nove maminky uprimne lituju,jich by se to dotklo stoprocentne,vlastne deti rocniku 1990-2000 na tim budou dost bidne...

uzivatelkapetra
4. pro 2022

Klidně, ale ať mám zaručené místo v zařízení od dvou let, případně i s plenkou, ale dle mě to jsou jen poplašné zprávy, vždyť to nedávno navýšili.
Druhá věc je, že polovina Čechů chodí do práce na 6 a nic moc s tím nejde dělat.

takyjedna
4. pro 2022

Když bude dost mist ve statnich jeslich a školkách už i pro dvouleté a během školního roku, a dost zkrácených a flexibilních pracovních úvazků, tak prosím 🤷

bertik20
4. pro 2022

Je to tady kocourkov... Napřed s úsměvem zastropují energie na vysokých částkách, lijí miliardy do Ukrajiny - naše válka to není!!! A pak aby mohly matky dříve pracovat, tak zkrátí rodičák. Jako klidně půjdu na pár hodin do práce ( částečné úvazky jsou taky podpultové zboží), jenom to dítě asi uvážu někde u stolu, aby počkalo??? nemáme hlídací babičky ani tetičky, ve školce místa nejsou a taky ty děti většinou točí jednu nemoc za druhou... Není to domyšlené, jen naštvou další skupinu lidí

alice180
4. pro 2022

@bertik20 no jako kdyby se Ukrajina nebránila tak by možná dneska byli na Slovensku a tam od nás dohodíš kamenem.

95newmommy2020
4. pro 2022

Mě osobně by to nevadilo. Byla bych pro větší podporu pracujících rodičů, ne je okolnostmi tlačit do toho být 3 roky doma. Ale je třeba zajistit kvalitní státem dotovanou péči o děti. Osobně by mi stačil rok doma.

zrzinda
4. pro 2022

@bertik20 Ona to ale bohužel naše válka je. Putin tvrdí, že rozpad Sovětského svazu byla největší “katastrofa” 20. století. A nijak se netají tím, že by chtěl, aby se zase obnovil. Což znamená, že kdyby se Ukrajina nebránila, dost možná by nám co nevidět ruský tanky jezdily pod oknem. 🤷‍♀️ A doporučuju se podívat, kolik peněz se na Ukrajinu Vašimi slovy “lije.” Je to asi 1% celého rozpočtu.
Zkuste si prosím sáhnout do svědomí, než tu pomoc takhle odsoudíte.
Kdyby se něco tady u nás dělo a my museli utíkat na západ, opravdu byste nechtěla, aby Vám někdo pomohl?
Tak jim těch pár korun, co dostali, nezavidte 😊

me_druhe_ja
4. pro 2022

To jsem zvědavá, jestli se tohle v nějaké dohledné době stane. Jako že by se rodičovská dovolená snížila o ten rok. Protože to znamená kompletní změnu systému. Extrémní navýšení školek a jeslí, případně běžné zavedení systému chův jako v jiných zemí. To vše musí být cenově dostupné tak, aby se vyplatilo jít pracovat na částečný úvazek. Což je další věc: částečné úvazky nemůžou být vzácností, ale běžnou praxí. 50-80% pro matky s malými dětmi.
Pokud by se tohle všechno dokázalo změnit, tak by to bylo super. Protože teď je to extrémně dlouhé ty 3-4 roky. Pro ekonomiku je to špatně. A i pro ty ženy, co vypadnou tak dlouho z pracovního trhu.
Ale osobně si nemyslím, že se to nestane. Česká společnost na to není připravena. Ženy většinově nechtějí dřív pracovat a naopak často čtu odsuzování žen, co jdou pracovat dřív jako že jsou horsi matky, děti odkládají, kariéristky atp. Pokud se nezmění myšlení společnosti, tak si nedovedu představit, že by nějaká vláda šla do tak extrémně nepopulárního kroku.

me_druhe_ja
4. pro 2022

@95newmommy2020 mě by to taky nevadil, ale to by byl v aktuální situaci až moc radikální změna. Ty dva roky by byly v pohodě. 🙂

kometkak
4. pro 2022

Musely my být pro všechny dostupné jesle a školky už pro malé děti.. A pro maminy uvazky 0,4- 0,7 Potom není důvod být nutně tři a více let doma.. Ale toho by se muselo hodně změnit..

anetka1701
4. pro 2022

Jo... někdo z politiku přemýšlel nahlas, novináři se toho chytli a teď bude TV nova šířit paniku...

Nevěřím že se to stane tak, že smahem seberou 100tisis - a starej se... Myslím že se rodičovská změní-a upřímně, potřeba to je... Ale zcela jistě bude prvním krokem zřízení předškolních zařízeních a až POTOM se bude sahat na rodicak.

journals
4. pro 2022

@me_druhe_ja nestane. V tomhle ohledu jsem klidná. Naší “generace” matek se to nedotkne. Vždyť to bez navýšení kapacity jeslí a školek není vůbec reálné

uzivatelkapetra
4. pro 2022

Hlavně to berou od konce, musí začít pracovními úvazky a jeslemi/školkami a až bude toto zajištěno, tak pak zkracovat.

marcicek84
4. pro 2022

@alice180 no jo ta povidacka,te by prisel do EU nebo statu NATO je straseni malych deti a kolik lidi jim to porad zere,ze jo 🤦🏻‍♀️

jelenice_zavodnice
4. pro 2022

A uz je to tu zase.
A jaky ze to oxymoron tentokrat 😳. Uzivatelka “positivemind” (v prekladu pozitivni mysl) zaklada diskuzi na tema snizeni rodicaku podle clanku, ktery se odvolava na “nejake a dalsi maminky”. Jak poeticke 😉
Nebude to uz clanek podle nametu na nekterou z nedavnych nove zalozenych diskuzi ohledne zkraceni rodicovske a snizeni rodicaku tady na MK?

marcicek84
4. pro 2022

@zrzinda ale my jsme nebyli nikdy soucasti sovetskeho svazu,proboha zenske,kde na ty povidacky chodite?My meli podepsanou Varsavskou smlouvu,ale byli jsme porad Ceskoslovensko...prosim te,neco si o tom precti a prestan psat blaboly a strasit.

queenp
4. pro 2022

Přesně to si taky myslím...Nebude to hned,jen o tom teď mluví. Nejdřív se musí navýšit kapacity,postavit nový školky, nechat dostudovat potřebný počet učitelek (o tom se nikde nemluví.Postavi nový školky,ok, ale je dostatek studentů na pedag. středních a vysokých školách,aby tam měl vůbec kdo učit?) a pak teprve můžou zkracovat délku rodič.dovolené a výši příspěvku.

ferda90
4. pro 2022

Ahoj, mě to taky osobně nevadí. Náš syn jde do dětské skupinky ve 2,5 letech. Doma bych byla kdyztak stejně maximálně ty 3 roky, víc ne. Co si budem, nemůžeme si zas úplně dovolit abych byla doma dyl jak ty tři roky. Peníze jsou třeba, gór teď jak se všechno zvedá. Neříkám, že to tak mají všechny maminky, ale u některých co znám, tak jsou doma 3 a více let jen proto, protože se jim vlastně nechce do práce, třeba z důvodu blbě práce, která je nebaví nebo není podle jejich představ. Uvidíme co bude. Chtějí šetřit na rodicaku, peníze by měly hledat jinde. Kolik je lidí na dávkách, někteří se mají lépe než pracující, kdyby tohle osekaly, je víc peněz v kase.

levandulovy_caj
4. pro 2022

@ferda90 já dala nejstarší dceru do dětské skupiny ve dvou letech, ze stejného důvodu jako uvádíš ty... Velké vystřízlivění přišlo ve chvíli, kdy dcera celý rok marodila a půlka mého příjmu bylo OCR a k tomu se platila soukromá dětská skupina 🥴

felixfelicis
4. pro 2022

Uplne nerealne. Nejsou skolky, taky v tech skolkach musi byt dostatecny pocet ucitelu - mame je? V nedavne diskusi se tady uzivatelky smaly zakladatelce, ktera by rada mela castecny uvazek, co ze si to jako predstavuje. Takze ja na to rikam - hahaha. Systemova zmena by byla fajn, ale zatim to na to nevypada.

positivemind
autor
4. pro 2022

@jelenice_zavodnice, omlouvám se, neviděla jsem další diskuze. Mně třeba zkráceni nevadí, snížení také přežiji. Dítě si dělám, když na něj mám. Já s každým dítětem po roce se vracím do práce, protože tu možnost mám. Také nikde nepíšu, že se to stane a jak je to jistý, jen mě zajímala diskuze, jak na to nahlíží ostatní. Celkově vítám odklon kamkoliv. Diskuze jsou zajímavé. Nikde ani nepíšu nějaký svůj postoj, protože jsem nechtěla hned ze startu vést vlnu ani na jednu stranu. 🙂

drep
4. pro 2022

Já podporuju změny, které vedou k podpoře pracujících rodičů. Zkrácebí délky RD a snížení výše RP mi to dává, smysl, tři a více let jsou naprostý úlet, který není nikde jinde na světě. A logicky to musí vést k tomu B, tj. Navýšení kapacity školek/jeslí/skupinek/sousedského hlídání/cojávímčeho. Já bych navíc ještě ocenila severský model, že část rodičovské musí vybrat muž, jinak propadne.

alice180
4. pro 2022

@marcicek84 no jo v historii je toho o tom málo, že ?

marcicek84
4. pro 2022

Tak jasne,ze se muze jit do prace driv i ve 2 letech ditete,ale musi byt ta kapacita ve skolce/jeslich,pocitat s plenkovymi detmi atd.Nic z toho tady bohuzel neni a napr.ja s podzimnim ditetem se vzdy modlim,aby ji vzali mesoc pred 3.narozejinami do skolky.U prvniho ditete mi hlidala babi a ja delala od roka z domu na dohodu a pak na zkraceny uvazek od 2 let ale skolku jsem mela az od necelych 3 let,protoze mista nebyly od roku 2016 urcite

ekou
4. pro 2022

@positivemind já bych se dala do klidu. Je to jen prvotní myšlenka, která není zpracovaná na papíře. Než tohle můžou udělat, tak musí připravit dostatečnou kapacitu jeslí/školek

marcicek84
4. pro 2022

@alice180 a ted myslis co?Je to o roku 1968,ale taky se tam doctes,ze nebyt Rusa,mozna jako narod jsme vymreli v koncentracich.Takze v kazde historii se da najit jak pozitivni veci,tak i negativni...a ted jsme s Nemci v EU a NATU ,ano v EU s temi co nas prodali jako protektorat Nemecku a ti Nemci co vedli 2.svetovou valku,takze z ceho bychom se meli poucit?Vysvetli mi to,ted zas muze byt vse jinak,historie neznamena,ze se vse opakuje jen negativne nebo pozitivne.Proc teda se neco nechame strasit jako male deti?Tos nevidela jaky meli Rusi lufta,ze zadnou raketu do Polska neposlali?Doslo ti to?Nebo radsi budeme strasit a strasit vzdyt na ty lidi to tak dobre plati viz covid.

marcicek84
4. pro 2022

@ekou no ty skolky se pripravuji a roku 2024 ma byt dostaveno kontejnerovou vystavbou,ale jestli bude dost ucitelu to nevim...

ekou
4. pro 2022

@marcicek84 uvidíme co bude. Jak říkáte, otázka zda budou učitelé. Jedna věc je myšlenka, že by děti hlídali sousedi v rámci dětské skupiny - jenže dítě potřebuje rozvíjet a né jen hlídat. Je to začarovaný kruh...
Sama jsem zvědavá co z toho ještě vylezou za myšlenky ze stran politiků