Pokrácení/snížení rodičovského příspěvku - proč?

janiczkad
21. srp 2015

Zdravím maminky,
4.9. mi končí mateřská, proto jsem v srpnu zažádala o rodičovský příspěvek od 5.9., vše jsem si vyběhala, žádost byla podána na 9166 Kč/měsíčně (na 24 měsíců). ještě jsme si s paní z ÚP 3x potvrzovaly výši příspěvku a to, že mi rodičovský příspěvek tudíž skončí k září 2017... Ale problém nastal dnes, kdy mi přišel dopis z ÚP, kde mi přiznávají příspěvek 7 298 Kč, cituji:
"Výše poskytovaného příspěvku se stanovuje jako rozdíl mezi přiznanou částkou dávky a částkou peněžité pomoci v mateřství, peněžité pomoci nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem nebo náhradu mzdy po dobu prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti tedy 9 166 - 1 868 = 7 298."
Takže teď jsem mírně rozladěná, jelikož mi nikdo nic neřekl...Samozřejmě si tam v pondělí zavolám, ale abych nebyla vytočená celý víkend. mám dotaz zda se to některé z Vás také stalo? Popř. částku 7 298 Kč budu dostávat oněch 24 měsíců a přijdu o část peněz z částky 220 000 Kč nebo prostě, ač nevím proč, mi automaticky prodloužili rodičovský příspěvek na 30 měsíců (220 000/7298= 30 měsíců)? A jak z toho ven, abych v září 2017 měla vyčerpanou rodičovskou 220 000 Kč? Děkuji všem, co dočetly až sem a také předem děkuji všem odpovědím 🙂

P.S.: ještě dodám v průběhu těhotenství jsem nastoupila na nemocenskou a 4 měsíce před porodem mi skončila pracovní smlouva, tzn. ze všech variant proč mi to pokrátili je možná pouze peněžitá pomoc v mateřství....

fifina86
21. srp 2015

To máš pokrácené jen pro září. 1.-4.9. dostaneš mateřskou a na zbytek dostaneš rodičák. další měsíc už dostaneš výši o kterou jsi si požádala ;ú

babka
21. srp 2015

Doufám, že nejsem úplně mimo, ale podle mě je to krácení jen pro ten první měsíc, protože ti rodičovský příspěvek nenáleží za celý kalendářní měsíc, ale až od toho 5.9. Do toho data ti ještě běží mateřská a nemůžeš čerpat obojí současně. Vzpomínám si, že ten první měsíc jsem taky měla krácený a takový dopis mi taky přišel.

hansed
21. srp 2015

Jak píšoou holky, máš to tam vysvětlené
Výše poskytovaného příspěvku se stanovuje jako rozdíl mezi přiznanou částkou dávky a částkou peněžité pomoci v mateřství, peněžité pomoci nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem nebo náhradu mzdy po dobu prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti tedy 9 166 - 1 868 = 7 298."
píšou tam, že od částky, kterou jsi žádala, odečetli částku mateřské za ty 4 dny v září, proto nižší částka. Od 1.10. už dostaneš to, co jsi chtěla 😉

ladyhacek
21. srp 2015

Mě tedy paní přímo na úřadě řekla, že za srpen dostanu nižší částku > půlí se to tou mateřskou a pak mi už bude chodit to o co jsem si zažádala.
Takže to bude asi i tento případ 🙂

hildegarda_terez
22. srp 2015

Jo, zkrácený určité jen ten první měsíc. Pak přijde i novej dopis a tam už bude ta částka o kterou jsi zadala 🙂

terundaberunda
9. čer 2017

@babka ahoj ted mi dopis o kraceni prisel taky. Jde mi o to, prijdu uplne o to, co mi zkratili? Nebo to doplati ke konci RP? Diky ;)

babka
9. čer 2017

@terundaberunda O nic nepřijdeš 🙂 Pořád platí ta celková částka, na kterou má každý nárok.

terundaberunda
9. čer 2017

@babka supr, takze predpokladam ze to opravdu doplati na konci obdobi. Moooc dekuji ;)