Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

butt
7. lis 2010

@hankazamecnikova my jsme zavinovacku vubec ani nezacli pouzivat 🙂 mala mi chodi spat tak v set, o pul sedme 🙂 nechci ti do toho kecat, ale vyrvavat bych ho nenechala...ma za den urcite hromadu zazitku, musi se sklidnit a k tomu te potrebuje..ja vim, me se to rika, kdyz mi usina bez problemu 😅

hankazamecnikova
7. lis 2010

@butt Tak to máš štěstí na klidný dítě. Vašík ale patří k těm, co jen tak s rozhozenýma rukama vůbec nemohl spát, protože ho pořád bouchaly do obličeje. Fakt hrůza. Jednu noc jsem ho sledovala. Krásně spinkal ani ne minutku a už ta mrcha letěla, praštila ho a on se začal budit. Chytila jsem ruce - nádherně spinkal. Pustila jsem ruce a bác!!! Já můžu být ráda, že jsme na tu zavinovačku vůbec přišli a spal nám celou dobu normálně. Dneska jsme ho uspali za 15 minut, akorát jak už je těžkej, tak mě bolí záda. Teď už ho ruce nebouchají, ale má potíž se naučit spát sám. Ale jsem taky děsná matka a furt si na něj tady stěžuju. Ani jsem nenapsala, že už sám drží hlavičku, když ho zvedám z lehu na zádíčkách! Fyzioterapeutka říkala, že to zvládne až po operaci a jupí, on to zvládl už teď 🙂

sussanah
7. lis 2010

no uplne koukam, jen si clovek odskoci na vikend a uz se to tu rozjede 😀

@hankazamecnikova ja bych se vubec nebala, ze te nepotrebuje. Ono je kazde mimco fakt jine. Taky jsem si rikala, prece nebudu za malym skakat pokazde, co fnukne, ale ono je fnuknout a rvat, az je fialovy vzteky. No a taky casem uz se pozna, jestli to fnuknuti bude mit tendenci prejit do toho revu nebo ne. Taky jsem kolem 3m zacinala normalne fungovat, presne jak pises ty, proste jsem si chtela alespon na zachod zajit a najist se. Rikala jsem si, ze si prece nauci hrat sam ne. No a vis co, nas se to proste nenaucil 😅 😀 Jakoze ted uz sem tam jo, ale opravdu lepsi to zacalo byt az kolem 10m. Do te doby jsem se nesmela od neho ani hnout nebo proste sel se mnou. A marne bylo ze jsem mu ukazovala zajimave hracky, at me na chvili necha. Kdyz jsem sedela u neho, tak si v pohode sam hral, jakmile jsem se vzdalila o metr, tak byl jecak, slzy jak hrachy a uz sel za mnou 😔

@eveluska pres den a denni spanek je uplne bez plen, na noc plinku davam, ale vetsinou je sucha. Obcas nehoda je, ale to se stane, kdyz si fakt nejak intenzivne hraje a proste zapomene. V prumeru tak 1 nehoda za 3 dny (vcetne noci), nekdy je lip, nekdy hur. Taky se ho obcas musim zeptat, jestli nepotrebuje, to bud zaznakuje ze jo a fici do koupelny, nebo ne a proste si hraje dal. Takze nekdy si rekne sam, nekdy ho davam ja (po jidle, po spanku, pred a po vychazce atd). S temi spoji, ono je to slozitejsi. Miminka se se schopnosti signalizovat potrebu uz rodi. Kdyz se s tim zacne pracovat jeste v mimi veku, tak se mimco pomerne rychle nauci sverace ovladat a potrebu zadrzet. Samoze mi neudrzi buh vi jak dlouho, ale tech 10-15min jo. Kdyz se ale s mimcem v tomhle nepracuje, tak ta schopnost (ze zacatku v podstate reflex) se vytrati a pak se vrati az s vedomou cinnosti, tj prave kolem toho 1,5-2let, kdy uz si dite zacne znovu uvedomovat, ze neco vykonava 😉

sussanah
7. lis 2010

@hankazamecnikova super pokrok s hlavickou, gratulace 😵

sussanah
7. lis 2010

jinak vam teda musim rict, co se nam prihodilo 😔 Byli jsme u tchanovcu, maly si dopoledne hral, normalka a najednou nejak divne spadl a normalne si vnitrni horni ret skripl mezi horni rezaky (ma mezi nima mezeru)!!! No krev vsude, maly sileny rev. Tak mm ho drzel, ja se mu to snazila vyndat, no neslo to, takze jsme jeli na pohotovost. Dr byl uzasny, vyndal mu to a rikal, ze se to stalo proto,ze ma uzdicku mezi tim hornim rtem a celisti strasne nizko, takze ji asi pujdeme strihat, az mu tam splaskne otok. No maly je v poradku, jen tam ma modrinu a je to natekle, ale teda povim vam, byly to nervy, jsem se bala, ze si treba zarazil zuby do celisti nebo neco podobneho vtipneho 😔 Takze mame za sebou nasi pohotovostni premieru s malym 😅

eveluska
7. lis 2010

@hankazamecnikova co ceka malyho za operaci?
@sussanah hm, to je zajimavy..... a kde jsi to vycetla, ze miminka tu schopnost maji? ja prave slysela, ze ne, ale ja o tom nic moc nezjistovala, takze moje info jsou spis "jedna pani povidala" 😀

sussanah
7. lis 2010

@eveluska no nejprve vycetla (uprimne, neverila jsem tomu) no a pak jsem to zazila na vlastni kuzi s nasim malym 😀 Muzes se podivat na
http://www.mokosha.info/
http://www.bezplenek.cz/viewforum.php?f=3&sid=a...
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/bezplenk...

Ja jsem taky ve spouste "odborne" literatury cetla, ze proste male dite do 2 let nemuze vedome udrzet potrebu, neuvedomuje si to,nemuze si zavolat, ze je to jen reflex, pokud je v roce na nocniku a podobne. Ale za sebe a naseho maleho rikam, ze to neni pravda. Mozne to je a fakt si nemyslim, ze mam doma nejakeho maleho genia 😉 😀

eveluska
7. lis 2010

@sussanah dik za odkazy 🙂 ja teda malyho fakt peclive pozorovala, ale neda proste zadnej signal.... teda jako jo, nez si prdne nebo nakadi, tak se zakrouti a zacne se sklebit a mracit, ale strelba pride asi tak 3vteriny pote 😀 takze to je signal naprd, to nic vychytat nejde, ale tak aspon uz ho capnu, ze jdem prebalovat 🙂

sussanah
7. lis 2010

@eveluska jj nektere deti signalizuji vic,nektere mene. Nas to mel podobne jako tvuj, takze ze zacatku jsem ho davala jen pri prebalovani, pozdeji (kolem 3,5m) jsme uz zacali casovat a davat preventivne a on zacal spolupracovat a signalizovat trochu vic. Ale nejvic nam fungovala po case intuice, na tu bylo spolehnuti 🙂

blka
7. lis 2010

@hankazamecnikova Tý jo, to bys zvládla ho nechat vyřvat 😨 . Já jsem na to neměla a stále nemám, proto i tak často v noci kojím 🤐 . Já jsem až do 6 měsíců uspávala na rukách - každý spánek, kdy jsme nebyli venku a kromě noci, kdy usínal u kojení.
Hyperaktivita - přijde mi, že se tak dneska označuje každé živější dítě. Taky tak toho našeho raubíře označuju 😀
Gratulace k držení hlavičky 🙂
@sussanah To je příhoda 😔. Uzdičku mi taky řezali, ale to mi bylo víc, tak po 10. roku 😕

sussanah
7. lis 2010

@blka no dr rikal, ze se to prave dela vetsinou az u starsich deti, kde to muze delat potize se spravnou vyslovnosti, ale ze nam doporucuje to udelat driv, protoze je ji ma opravdu hodne nizko. No neco si o tom prectu a pak uvidime..
Jinak u nas je to taky tak, maly spi s nama v posteli. Uspim ho v posteli, prenesu do postylky, ale kdyz jdeme spat, tak se tak do 1-2h probudi a chce k nam a spi s nama az do rana. I kdyz ted uvazujeme, ze zkusim spat par noci jinde, cetla jsem nekde, ze kdyz se starsi ditko takhle budi, tak je to casto proto, ze proste citi mliko 😅 Kamaradka s rocni holkou to zkusila a zafungovalo to, tak to taky zkusime. Uklidnovat bude manzel, pak mi ho prinese na nakojeni a znovu uspime v postylce. Treba to klapne 😕 😀

blka
7. lis 2010

@sussanah Aha, tak možná jsem ji neměla tak nízko 😉
To s tím spaním v jiné místnosti jsem taky četla i bych do toho šla ALE. Mareček se nechá uspat pouze mnou, jak to zkouší manžel, tak je šílenej hysterák 😖 .

sussanah
7. lis 2010

@blka u nas zacal pres den a vecer uspavat i manzel, teda krome probuzeni v noci, to chce me. Ale treba kdyz tam nebudu, tak to klapne. Proste to zkusime, co uz, budu spat v pokoji pro hosty, to zas tak daleko neni, takze experiment muzeme kdykoliv prerusit 😀

blka
7. lis 2010

@sussanah Jasně, za zkoušku nic nedáš 😉 .
My to taky sem tam zkusíme, hlavně, když mi u uspávání začne dělat kraviny, tak jdu pro tatínka 😅 , ale prostě ječí a ječí.

sussanah
7. lis 2010

@blka my to vecerni uspavani teda zacali delat natvrdo 😔 Ja si uz fakt chtela odskocit za kamoskama, takze proste jsme zacali zvykat, dokojila jsem a sla, zustal tam s nim tatka no a zacal krik, ale asi po 15min presel 😅 Jakoze ja jednou prisla, ze koncime, ale maly spustil jeste vic a pak mi mm vynadal. Takze priste jsem vydrzela. Sice me to fakt bralo, ale zas on si jinak s tatou rozumi, tak jsem vydrzela a ted mu je v podstate jedno, kdo ho uspava 🙂

blka
8. lis 2010

@sussanah Jo jo, jak jsem se pak vždycky objevila, tak to byl ještě větší jekot.

hankazamecnikova
8. lis 2010

@eveluska Jdem na operaci s hlavičkou, má předčasně srostlý lebeční šev, takže mu ho budou rozpojovat a pak ještě rovnou remodelace lebky, protože už ji má narostlou docela špatně 😔

@blka Tak to bych teda nezvládla. Ti to teď už můžu napsat, protože jsem to včera zkusila. Vzbudil se asi o půl deváté v zavinovačce a začal řvát. A říkáme s Jardou, nene, ať pěkně znova usne sám. Jarda se v pohodě díval na televizi, ale já už po chvilce stála ve dveřích a chtěla za ním. Tak mě Jarda brzdil, že přece ho necháme... A za chvíli už jsem slzela a musela jsem ho prostě kojit tak dlouho, dokud neusnul. Nechtěla jsem ho dát, ani když už tvrdě spal. To bylo v devět a pak spal až do půl páté ráno. Ty jo, je možný, že mám taky takovýho mamánka? Ve dne mě ani moc nepotřebuje a je šťastnej u každýho... Klidně si i hraje sám na dece a pohoda... Fakt nevím, je to až teď těch posledních pár dní takovýhle změny. Se spaním, s hlavičkou...

hankazamecnikova
8. lis 2010

@sussanah Díky, z takových pokroků máme děsnou radost, ale třeba ty pokroky se spaním, to už je horší, co? 😅 S tou vaší nehodou, to bych měla asi nervy v kýblu, tak ale to mu spraví a už se mu to pak nestane, že? A já mám teď nervy v kýblu ze všeho 😒 😵

blka
8. lis 2010

@hankazamecnikova Ti chlapi se většinou snaží nás udržet, abysme tam nešli, co? Známá taky nechala svou dceru vyřvat a prý brečela taky a manžel jí držel, aby tam nešla. To mi přijde hrozné 😔
Já myslím, že on tě jenom hrozně potřebuje, přece jenom je ještě maličkej, tak tě chce mít pořád u sebe, hlavně v těch chvílích klidu, kdy usíná. Já si vůbec neuvědomuju, kdy jsme přišli na to, že je Mareček mamánek 😀 . Ale v tom vašem měsíci to byla asi pohoda, protože tak nějak jsem začala chodit do školy a šlo to. Možná tak po tom půl roce se to začalo projevovat ostřeji.
Pokroky se spaním vůbec neřeš 😉 . Já uspávám Marečka tak, že s ním ležím a jsou to ty nejkrásnější chvíle. On se chytne ručičkama kolem krku, pak se pustí a doslova si mačká svůj obličej na můj, pak si na mě třeba vyleze a tak usne 😵

hankazamecnikova
8. lis 2010

@blka Právě že přes den to mamánek vůbec není a chvílema mě i mrzí, že mě nepotřebuje. Ale jsem zase na druhou stranu ráda, že mě nechá se najíst atd. A pak když začne kňurat, tak letím a jsem hned celá jeho. Ale večer teda, to si s ním asi taky zalezu do postele a přenesu ho teprve pak. Ty první večery se to dalo, ale jak píšou, že to bude lepší a lepší, tak prd leda, u nás Vašíček sice fakt tu druhou noc spal skoro hned a bez pláče, ale od té chvíle to bylo večer co večer horší a horší. Možná taky jsem to napřed i zvládala ho tišit, ale na každej další večer jsem se těšila míň, že bude plakat a beztak ty nervy ze mě cítil, co?

blka
8. lis 2010

@hankazamecnikova Tak to když jsi k tomu přistupovala potom takhle, tak to určitě vycítil 😉 . Ale já myslím, že času na samostatné spaní je ještě dost 😉 . Pak, až nás v pubertě pošlou někam, tak si vzpomeneme, jak se k nám tulili 😀

hankazamecnikova
8. lis 2010

@blka To je fakt... Ale co mám pak dělat, když řve i u mě v posteli a nemůže usnout ani u prsa?

sussanah
8. lis 2010

@hankazamecnikova je to tezke obdobi, jedine co muzu poradit je vydrzet 😅 Ono se to u tech miminek fakt strasne moc strida, dva dny jsou uzasne, pak tyden hruza, pak tyden perfektni, proste zkouset co zabere a az prestane fungovat jeden zpusob, tak prejit na jiny. Jsou to nervy, moc dobre si to pamatuju. Maly si na nejaky denni spankovy rezim navykl poradne az po pul roce, do te doby to bylo jak na houpacce, nekdy zaspal, nekdy ne. Souhlas s @blka , na samostatne spani ma jeste casu dost 😉 A ber to navic i tak, ze jak ted budete v nemocnici, tak se vam rezim zase pravdepodobne naboura, tak je otazka, jestli ho to ucit ted, nebo radeji pockat, az bude mit maly vsechno za sebou a uz vam zadne narusovani rezimu nebude hrozit 😉
S tou uzdickou dr rikal, ze by se to potom uz stat nemelo. Jak jsem se mu dneska koukala do pusy, tak on to ma fakt chycene az mezi tema hornima zubama, jsem si toho nikdy tak moc nevsimla 😅
@blka tyjo, ty nase deti jsou nekdy fakt jak pres kopirak, taky ted u nas vede obejmout kolem krku a pritisknout se na oblicej tak, ze skoro dychat nemuzu 😀
Jinak muj plan, ze budu spat jinde sel velice bry do kytek. Maly se vzbudil o pul 1 a nejprve rev a pak uz jen zoufaly plac 😢 Takze jsem sla zpatky do loznice, maly cely stastny, ze me ma, ano nechtel mliko a spal. No a pak se probudil zas kolem 2 a pak to zacalo. Chtel mliko a ja nedala. A on chtel a rval a ja nedala 😅 No ale docela mi pomaha, ze trochu znakuje a pomohla mi i chytra knizka od Karpa (nejstastnejsi batole v okoli), takze si pobrecel, pak jsme se nejak domluvily a asi po 20min usnul a spal az do 6 a to uz jsme mu mliko dala. Tak uvidime, jak dneska 🙂

blka
8. lis 2010

@hankazamecnikova Myslíš po tom, co tak brečel? Tak to je podle mě rozhozenej z toho, že jsi ho nechala samotného a teď se bojí, že zase odejdeš a nemůže se uklidnit. Aspoň tak jsme to měli.

blka
8. lis 2010

@sussanah 😀 😉
Nedalas? To jsi dobrá, já bych dala 🤐 . Jak ti v tomto pomohlo znakování?

hankazamecnikova
8. lis 2010

@blka Teď už ani nevím, jestli jsem ho předtím dávala samotnýho do postýlky nebo ne... To zní strašně, že jsem ho nechala samotného a on kvůli tomu brečel. Prdím na to a budu na něj nalepená ve dne v noci 😀

@sussanah Máš pravdu, v tom špitále se to asi celé rozhodí... Nějak jsem si myslela, že kdyby se naučil spinkat sám, bylo by to tam pro něj lehčí, až bude na té jipce. Prý tam nesmím být v noci 😢 😢 Ale asi je budu muset uprosit, aby mě tam nechali....

hankazamecnikova
8. lis 2010

@sussanah Doktor Karp je nejlepčíííííí!!!! Ten nás právě zachránil, když malej ze začátku měl tak těžký noci, tou jeho metodou spal nádherně! 🙂 Nejšťastnější batole už mám taky koupené, zatím to má půjčený švagrová 😉

sussanah
8. lis 2010

@hankazamecnikova jakto ze tam nesmis byt v noci? No nevim, u tak maleho mimca bych se tedy za to, abych byla s nim.
@blka no on ze zacatku jen teda rval, az pozdeji jsem pochopila, ze me vlastne vubec nevnima, tak jsem trosku rozla, mluvila na neho "batoletstinou" 😅 (dle Karpa) a u toho mu znakovala a pak teda prestal rvat a zacal komunikovat. On totiz am pocit vic vnima, kdyz nejen mluvim, ale i ukazuju 🙂 No a jak predtim ani nechtel pit vodu, tak potom mi zacal ukazovat prosim mlicko a ja ze mlicko spi a on prosim piskot a ja ze piskot se v noci neji, ale ze mam vodu a dam mu napit a on najednou ze jo a pak uz to slo. Ale nejdele mi trvalo to, nez mi doslo, ze s nim musim "mluvit" a vysvetlit a nenechat rvat. No uvidime, co dneska v noci, to me treba zase rychle prejde to moje hrdinstvi 😅

blka
8. lis 2010

@hankazamecnikova A čím ho jako budou krmit v noci 😕 ?
Krásná nová fotka.

@sussanah Co to je batoletšina 😕 ?

Asi si toho Karpa taky budu muset přečíst, když ho tak chválíte.

sussanah
8. lis 2010

@blka to je jakoze zpusob mluveni s batolaty podle Karpa, je to sice trochu vtipne, ale asi to fakt funguje 😅