Uznají nám vyšší mateřskou, ak zůstane s dětmi manžel?

Ahojky mamči,
mám menší dotaz,pokud máte nějaká zkušenost.
Vzhledem ke krizi a propouštění v práci,jsme s manžou přemýšleli,že by šel on na mateřskou a já do práce.Já mám mateřskou do 4let prcka,protože jsem mezi klukama nebyla v práci,tudíž mi nevznikl nárok na PPM,tak mi dali pouze variantu do 4let.Prcek má ted rok a 7měsíců,starší syn bude mít ted 4roky.Jak bude Lukáškovi ted 21měsíců,tak mi mateřskou zkrátí na 3800kč.
A tak se chci zeptat:Kdyby šel manža na MD a požádal o ni,nechali by mu těch 3800kč a MD do 4let nebo by si mohl zažádat o MD do 3let a 7600kč???On přeci v práci byl.

Moc děkuju za info 😉
martinka79
10. únor 2009
Tak to nevím, zda si může zažádat sám znovu. Ono se totiž žádá na dítě a to už jste udělali.
Já s MM o této variantě mluvila a na soc. nám řekli, že se měnit na MD můžeme jak chceme, ale platí ta varianta co jsme si vybrla hned na začátku. takže si myslím, že to nepůjde.
😞 zeptej se na soc.
danullinnkaautor
10. únor 2009
Marti,
dííky.Hmmm,jsem si to tak trochu i myslela,holt mají to dobře spočítané ]-( ]-(
jak jsem žádala,tak mi soc.pracovnice řekla,at si jdu do práce,že budu mít plat i mateřskou,ale kam dám mimino mi neřekla,krá.. :-|
daniellka
10. únor 2009
já taky myslím,že to zůstane ve stejné výši..
ale ty baby některý na těch sociálkách,to jsou fakt krávy.. Normálním lidem se nejsou ochotný věnovat a když jsem tam byla já,u druhýho okýnka romská rodinka, ty měli péči,to jsem nechápala. a určitě všechny možný přídavky,aby jim tam neztropili scénu ]-(
martinka79
10. únor 2009
no mně hned poradila, že můžeem s mužem střídat MD anesmíme dítě dát do MŠ a když tak budeme dokládat, že je jen na 4hod. Já chci jít do práce tak kolem druhého roku, ovšem já učím takže to mám snadné. vemu úvazek na dopoledne a je to. MM by byl doma a u toho pracoval. 🙂 to je nemilé, že to asi nevyjde jak by jsi chtěla jedině ať je můž doma a současně neco dělá jestli to jde a ty do práce. no jenže práce a děti to bude záhul. 🙂
dludli
10. únor 2009
Vyse , tedy doba rodicaku, bohuzel menit nejde :-|
danullinnkaautor
10. únor 2009
Ach joo 😢
Danielko,mi o romských rodinách povídej,ti mají peníze na všechno,obyč.bílý člověk at žere třeba omítku,děs v tomto státě. ]-( ]-(

Marti,a ta školka se vztahuje jen na to nejmladší dítě??já jsem totiž Kubu ted zapsala do školky,ale ještě čekáme na vyjádření,jestli ho vezmou nebo ne,když jsem doma.Kámoška má děti stejně staré jak já a staršího prcka má ve školce od ráno do odpoledne.tak nevím,jak to je :-S
martinka79
10. únor 2009
ano, jen na to nejlmadší starší už může na celý den. 🙂
dludli
10. únor 2009
danu ja myslim ze bude zalezet jaky je o skolku zajem, Oni jsou na to umistovani nejaky pravidla, jako ze nejdriv se berou deti s trvalym bydlistem u skolky atd a jedna z veci je ze maji prednost deti maminek v praci pred detmi maminek na MD. Takze tak.
martinka79
10. únor 2009
o romech se nevyjadřuji učím na spec. škole a máme černo ve škole a co mají a nemají a jaks e chovají a azcházejí s nimi na úřadech....škoda mluvit.
jedna perlička jeden můj žák rozbil úmyslně hudební nástroj HV a tak měl uhradit škodu (100kč) matka nereagovala na zápis. tak jsem si ji pozvala a ona mi říká no pani učitelko manžel bere jednou měsíčně a pořád platí platí a najendou ení nic tak co chcete. to není jako u vás. tak jsem jí řekla že i já beru jendou měsíčně.


Napadla mě myšlenka že než jim dávat a atd.... tak udělat školu kurz bezplatný pro rodiny soc. slabé co nemějí vyjít s penězi a naučit je hospodařit a žít jako my normání obyčejní lidé. 😃 😃 😃 a to by byla náprava né jim dávat a byty a práce a prachy.
danullinnkaautor
10. únor 2009
Dludli,pravidla školky znám,u nás ji ted přestavují na větší,takže bude i větší kapacita dětí.My trvalé bydliště u školky máme,u nás berou první předškoláky,pak děti od 3let co mamči pracují a pak jak zbyde volné místo,berou zbytek.
Ted udělali kapacitu na 65dětí,tak snad to vyjde,školku by už potřeboval jako sůl.
hakanka
10. únor 2009
ahoj, tak ono je to tak, do 21 měsíců můžeš požádat o 3-letou RD. u tebe přichází v úvahu 2 možnosti: a) na RD půjde manžel a zažádá on. 😎 na měsíc se "prohodíte", manžel zažádá o RD, protože pracoval, tak ji dostane. do práce může chodit dál, neb péči zajiťuje hlídáním jinou dospělou osobou (tebou). po měsíci se zase prohodíte. ty ovšem ten 1 měís nejsi na MD a nepracuješ, tak za sebe musíš zaplatit zdr. pojištění (teda to si ještě zjisti, protože teoreticky pokud jsi doma s 2 dětmi do 7 let platí zdr. pojišťovně za tebe stát)
danullinnkaautor
10. únor 2009
Hakanka,
u nás verze B asi nepůjde,protože kdybych nastoupila,tak bych tam musela chodit každý den.
A to jde do 21měs.zažádat znovu,když jsem už žádala,jak to zavedli??Asi tam budu muset zavolat nebo zajít. :-p
hakanka
10. únor 2009
verze B znamená, že do práce vůbec nejdeš, prohodíte se jen papírově, manžel dál chodí do práce a pobírá RD a ty pečuješ o dítě. nejsem úpně odborník, ale dle mého názoru si do 21 měsíce můžeš vybrat 3-letou variantu. 4- letou ti dají automaticky, po 21 měsíci. ale zrovna tohle nevím jestě. ale ten trik, že se tatínek přehodí papírově na měsíc s mainkou je dělaný právě kvůli tomu, aby málo dostávali hlavně ti, kde nepracuje nikdo a na tříletou RD měli šanci mamky, které pracovali na dobu určitou.
lukin
10. únor 2009
danullinnka: Pokud vím, tak doba rodičáku se nemůže měnit. Myslím, že i na tom papíru bylo napsané, že je to závazné.
hakanka
10. únor 2009
jinak výborná poradna na toto téma je www.aperio.cz, dotaz stojí cca 300 kč, placení je ale dobrovolné.
hakanka
10. únor 2009
no jo, ale na 4-letou MD se žádný papír nepodepisuje, ne? jen na 2-letou a tříletou. ale nechci vzbuzovat plané naděje. rozhodně u nás v chrudimi na možnost prohodit se s otcem a zvolit si 3- letou variantu upozorňují úřednice přímo, chvála jim.
mobina
10. únor 2009
Holky takže když mám teď rodičák na tři roky a mezi dalším dítkem bych nešla do práce, tak mě automaticky šoupnou tu čtyřletou variantu?
hakanka
10. únor 2009
no to záleží jakou máš v práci smlouvu: pokud na dobu neurčitou, tak dostaneš znovu MD a RD si můžeš vybrat. pokud jsi byla na dobu určitou a ta ti mezitím skončí, tak ti dají 4-letou automaticky, ale můžše se jak už jsem psala na měsíc papírově prohodit s otcem dítěte a zažádat o 2 či 3_letou MD. otec může dál pracovat, protože na MD můžeš chodit do práce, ale musíš mít zabezepečnou péči o dítě jinou dospělou osobou (což je matka se kterou se prohodil).
mobina
10. únor 2009
No já jsem dostala výpověď dohodou a otěhotněla v ochrané lhůtě, takže vůbec netuším :-| Mateřskou mi posílal podnik, ale nevím,jeslti se to pak vztahuje i na druhé dítě?
danullinnkaautor
10. únor 2009
Mobina,já mám kluky od sebe právě jen o 2roky a 4měsíce a když jsem chtěla MD na 3roky,tak mi řekli,neexistuje,dostanete na 4 roky a čao ]-( ]-(
danullinnkaautor
10. únor 2009
Mobina,taky jsem to tak měla u Kubíka-starší syn,výpověd,otěhotnění v ochr.lhůtě
martinka79
10. únor 2009
hele písni si přímo na min. práce a soc. věcí oni ti odpovědí a poradí. 🙂
danullinnkaautor
10. únor 2009
Tam jo??fakt??to radši zajdu na socku 😃 😃
mobina
10. únor 2009
Danu a pak hned další dítko? Kdo ti platil mateřskou?
hakanka
10. únor 2009
danullinnka, úřednice, která ti to řekla rozhodně mená ráda lidi a není na svém místě. pokud jsi nepodepsala přímo papír, kde žádáš o 4- letou MD, tak zkus ten trik s výměnou. doporučila bych ti poradit se ještě na aperiu,mě poradili opravdu dobře.
mobina, takže u druhého dítěte ti dají automatick od začátku 4- letou variantu (zase radím trik s výměnou).
mobina
10. únor 2009
Ještě mě napadlo, když otěhotním, jít na riziko, to by mi platil podnik ne?
danullinnkaautor
10. únor 2009
Ta úřednice se ani neusměje,ledová krá..děsná baba ]-( ]-( prostě mi,řekla,že nemám nárok na PPM a tudíž do 4let doma,s tím že od 21měs budu dostávat 3800kč,směšné,opravdu. ]-( noa že at si přivydělávám,jsem ji měla říct,že klidně,ale že ji malého donesu na hlídání :-N

Mobi,mě pak platil úřad práce,protože jsem se tam registrovala po výpovědi,ale v té ochr.lhůtě jsem otěhotněla,takže mě platil zaměstnavatel a pak myslím od nástupu na MD mě platil ÚP,musela bych kuknout do papírů,už si to nepamatuju.Holt,skléroza 😃 😃
martinka79
10. únor 2009
Danu vážně si tam napiš já pslaa i na Min. školství když jsem věděla, že mě říďa odrbává a jak to potom šlo vše naptravit a dalším kolegům též. vždyť od toho tu jsou a mají web. 🙂 soc. ti nelproadi dkyž nebude chtít.
danullinnkaautor
10. únor 2009
Mobi,
já jsem dr.řekla,co a jak,takže mi napsala riziko,i když já jsem ho i trochu měla a pak MD napsala až úplně nakonec,jak se píše,aby co nejdýl platil zaměstnavatel.
danullinnkaautor
10. únor 2009
Marti,
díky,zkusím.S těma sockama máš pravdu,ty dělají jen když musí a jde to na nich znát ]-(

Začni psát odpověď...

Odešli