Vrátit se těhotná ze zahraničí do ČR. A co mateřská?

paja123
12. bře 2007

Holky nevíte, jak se počítá mateřská, když někdo pracuje v zahraničí, třeba až do porodu? Aale rodit přijede do ČR a už v ČR zůstane? Zvažuji, zda otěhotnět už teď v zahraničí nebo raději počkat do ČR.(Je mi 30, nechci na snažení čekat další rok, když plánujeme zůstat v Anglii ještě rok). Nepřemýšlím jako zlatokopka, kde to vyjde líp, spíš bych se ráda vrátila do ČR už těhotná, ale bojím se, jak se to řeší. Když budu v prvních měsících, určitě bych si ráda ještě našla nějakou práci, ale co když náhodou neseženu nebo nebudu moct?(Zdrav.problémy - snad ne, ale nikdy nevíte).
Je tu některá, která se vrátila z ciziny těhotná?

paja123
autor
12. bře 2007

a jeste kdy se vyplaci materska a kdy rodicovsky prispevek? mam z toho obavy jak to vymyslet, pokud bych nemela narok na materskou, co udelam jak se vratim do CR.z CEHO BUDU ZIT? Poradite nektera?PROSIM

1980mat
12. bře 2007

pajo123: V současné době v tomto není problém. Pokud žiješ a pracuješ v jiném státu EU, je možné si po návratu do ČR zažádat o mateřskou tady v ČR. Na Okresní správě sociálního zabezpečení Ti vystaví formulář - myslím E101 o příslušnosti k právním předpisům. Na základě tohoto formuláře a jiných dokladů pak za splnění určitých podmínek můžeš dostat mateřskou v ČR. Doba, po kterou si pracovala ve Velké Británii se Ti sečte s dobou kterou si dělala v ČR, takže myslím, že nebudeš mít problém. 😉

paja123
autor
12. bře 2007

Diky moc.to by bylo bezva. Trosku me to vystrasilo, ze pry nemam na materskou narok a ja si prave myslela z kdyz jsme v EU tak by nemel byt problem.
je mi jedno zda budu mit Materskou v CR nebo UK nejde mi tak moc o vysi jako spis o to, abych nezustala uplne bez penez az se vratim tehotna.

kitka123
12. bře 2007

Paja, kdyby ses tehotna vratila do CR a nepracovala, tak se musis ihned zaregistrovat na Urade prace, aby si mela kontinualne placene socialni pojisteni (kdyz si na UP, tak za tebe plati stat) a tim padem mas narok na materskou. Sice ten nejnizsi vymer,ale mas. Jinak materska se vyplaci 6 mesicu, nastupujes obvykle 6 tydnu pred terminem porodu. Potom ti vyplaci rodicovsky prispevek, ktery maji vsichni ve stejne vysi bez ohledu na predchozi prijmy.

1980mat
12. bře 2007

Také radím, pokud by sis pajo123 nestihla najít práci po návratu do ČR, je lepší se zaregistrovat na úřadu práce, aby za Tebe stát platil zdravotní pojištění.

paja123
autor
12. bře 2007

tak to jo, to urcite udelam.ja zacala sotva planovat a uz jsem vystrasena, ze budou problemy. ☹

januskaababoo
8. kvě 2007

Pajo...trochu pozde, ale prece...

Tohle byl presne muj pripad. Z Anglie jsem odjela ve 4 mesici tehu. Pracovala jsem tam jako servirka. Po navratu do CR, se sla zaregistrovat a UP, pobirala podporu v nezamestnanosti, ktera mi byla vypocitana z formulare E 103, ktery si uz muzes poslat i v Anglii, cekaci doba cca 3 mesice! {do mesice mi to poslali}
Pak nastup na materskou, ktera mi byla vypocitana z formulare E 104, cekaci doba cca 7mesicu {ja to mela do mesice}. Vypocitali mi to celorepublikoveho prumeru servirek...po skonceni MD, si pozadam o Rodicak a zijeme dal...

Jestli muzu poradit, mej nasetrene penize do zacatku, nebot urady nezajima jeslti mas nebo nemas...ja nemit nasetreno a podporu rodicu, tezko by se mi zilo, jde tu fakt o cas!

gedren
8. kvě 2007

Jenom jeste poznamka, co tu nezaznela, kdybys z jakehokoli duvodu nark na materskou nemela (nebo o ni ani nezadala), dostavas rodicovsky prispevek od narozeni ditete...takze o hladu nebudes 🙂

bunny1
29. kvě 2007

Ahoj Pajo, taky pozde, ale preci jen bych mohla nejake info pridat.. Sice nemam presne informace o Anglii, ale na Irskou materskou mas narok, pokud zde odpracujes min 39 tydnu za poslednich 12 mesicu. Nastoupit na materskou muzes i 16 tydnu pred porodem.. ale dost o Irsku. Dale by te mohlo zajimat, ze na porodne, mas v kazdem pripade narok, pokud mas trvale bydliste v CR (podminka: zena porodi dite a ma trvale bydliste v CR)a to same plati pro rodicovsky prispevek... tam jeste plati, ze se musis starat o dite do veku 4 let - a nesmi se ti kryt dve stejne davky materstvi.. jako materska plus rodicovska apod. Takze nemej strach, bez penizku nezustanes... Jediny problem muze vzniknout v tom,ze podle EU si nemuzes platit zdravotko ve dvou clenskych statech.. tak se musis odhlasit z Anglie a prihlasit se v CR. Doufam, ze ti informace k necemu budou. Drzim palecky

kocurek
5. črc 2007

paja123
Tak ja pracovala nekolik let ve Spanelsku a porodila jsme v CR. Na materskou mas narok, pokud jsi v cizi zemi odpracovala 270 dnu pred porodem, musis k tou prilozit veskere doklady, u me to bylo tak, ze jsem si zasla na pracovni urad, kde si vyzvedli veskerou dokumetaci a zazadali Span. urady oo potvrzeni, ktere jeste neprislo, ale stejne se to vyplaci zpetne. V CR jsme si po porodu zazadala o rodicovsky prispevek. az dojde potvrzeni ze Spaelska, automaticky mi vse proplati.Hlavne se nezapomen odhlasit v zemi, kde jsi a prihlasit se v CR hned, jak dojedes. Ja jsme prijela 4 mesice pred porodem, tak jsem proto zasla na urad prace, kde si te primo zaregistruji pod tehotne, jelikoz by te stejne niokdo v tehotenstvi nevzal pracovat a tak je o tebe postarano-socialni a zdravotni pojisteni. 😅

poola
11. lis 2008

Holky prosím vás,neřeší ted některá z vás podobnou situaci jako já??Třeba by jste mi některá mohla poradit...

Tak já žiju už 4 rokem v UK,kde pracuju oficiálně a tudíž si platím vše potřebné(zdravotní i sociální).Jsem ve 21 tt a odejít ze zaměstnání mužu 11 týdnu před porodem.Potom chci okmžitě odjíždet do CR,kde budu rodit i asi zustanu nějakou delší dobu.(pak se možná budeme vracet,,ale až tak za rok.)
Kdesi jsem si vyhledala,že budu mít nárok na anglickou mateřskou.V CR se hned po příjezdu nechám přihlásit na pracáku a na zdravotní pojištovně. To znamená,že tady se musím odhlásit ze zdravotního a tak nevím jestli to jde oddělit-to zdravotní od sociálního,aby mě vypláceli těch 9 měsícu tu jejich mateřskou.
Mám v tom docešla guláš,,ale snad to takhle pujde udělat.

nevíte prosím? děkuju

zuzik_p
15. lis 2008

Ahoj, ja jsem otehotnela v zahranici a domu jsem prijela rodit. Mela jsem za to, ze mam automaticky narok na rodicovsky prispevek, ale ouha. Na urade mi rekli, ze pokud je otec ditete ze statu mimo EU, tak ja mam na tyto penize narok pouze v pripade, ze otec se zzdrzoval na uzemi CR alepson 365 dni. Kdybych byla "chytrejsi" a vybrala si otce sveho ditete ze zeme EU ci pripadne bych napsala do rodneho listu otec neznamy, tak bych ty penize taky dostala.

vojtisek2007
15. lis 2008

zuzik a ty v ČR nemáš trvalý pobyt ??? jestli jo, tak je snad jedno, že manžel otec dítěte je ze státu mimo EU - o tu dávku žádáš ty a ne on....

zuzik_p
15. lis 2008

vojtisek, ja ano, ale oni tvrdi, ze v tomhle pripade se posuzuji oba manzele...nechapu, proc je rozdil mezi EU a mimo EU, Jsem z toho dost spatna, snad se to nejak vyresi.Vsichni tvrdi, ze me nemuze nechat stat bez penez, ale o tom pochybuji.

vojtisek2007
16. lis 2008

co prosím je to za blbost - vždyť ty si vyplníš žádost o rodičovský příspěvek - doložíš rodný list miminka a v té žádosti se vyplnuje pouze jméno otce - žádný odkud je nebo třeba příjmy, nic takový se nezkoumá - normálně si žádost vyplň a pošli si jí na úřad - oddělení dávek státní sociální podpory a je to - zažádej ode dne, kdy se malá narodila...

zuzik_p
18. lis 2008

vojtisek, take jsem myslela, ze je to tak jednoduche, ale bohuzel. Jak jsem psala, cesky otec nebo otec z EU je ok, ale mimo EU uz ne, tedy pokavad nema pobyt v CR delsi nez 365 dni. Pry si tento muj "pripad" vezmou na poradu a daji pristi tyden vedet, ale podminky jsou bohuzel takoveto.

kocurek
19. lis 2008

zizik

Nenech se odbyt, muj pritel je ze zeme EU a tky mi delali problemy, ale tim, ze mam trvale bydliste v CR i dite, je hned vse vyreseno. Zalezi na jakou osobu natrefis, je to vse jen o lidech.

vojtisek Zkouma se, zda nepobiras nebo jsi nepobrala v dane zemi nejake pridavky za porod a v soucasnosti, jelikoz muzes bydlet kdekoli v zemi EU, ale porodne a rodicovsky si vybirat v CR, takovy je nas cesky zakon.

Prijmy se nezkoumaji...nikdo z rodicu nesmi pobirat v jine zemi jiny pridavek, jak v CR, pokud o nej zadas...ja musela podepsat toto prohlaseni a otec nemusel nic podepsat, vse vyridila ja...

zuzik_p
20. lis 2008

Kocurek, ty tedy myslis, ze pokud ja i dite mame pobyt zde v cr, nemel by byt problem? Ja si jeste volala na kontaktni misto v meste meho narozeni a tam zase rekli, ze v pripade rodic.prispevku se otec neposuzuje. Na internetu je zase ale, ze otec se posuzuje vsude krome porodneho. A jestli mi to opravdu nepriznaji, tak si budu muset sama platit i zdravotni za me i dite. Ze jsem zcela bez prijmu je asi zajimat nebude. Zijeme s manzelem zemi mimo EU, kde vydelek je zalostny na nase pomery, takze podpora v tomhle smeru je bezvyznamna.

vojtisek2007
21. lis 2008

zuzik - na rodičkovský příspěvek se určitě 100% neposuzuje - ale na konci žádosti o rodičovský příspěvek je taková tabulka - a tam se zaškrtává zda žijete v zemi EU, nebo mimo EU, zda někdo nemá příjmy z jiného státu EU nebo mimo EU - má to platit pro všechny zúčastněné - tedy i pro otce, protože ten se tam vyplňuje (jenom jméno a příjmení - rozhodně ne příjmy) - a v tom je možná ten zádrhel, schválně na ten tiskopis koukni, je to na poslední stránce

zuzik_p
21. lis 2008

Vojtisek, kolonka pro otce je hned na prvni strane, chteji jmeno, prijmeni, rodne cislo a adresu trvaleho pobytu. Nicmene z online pravni poradny mi dnes psali, ze se zkouma je pobyt opravnene osoby a to jsem ja jako zadatel.

evvule
21. lis 2008

Poola,I ja jsem pracovala a zila v Anglii 4roky.U meho posleniho(anglickeho)zamestnavatele jsem pracovala 2roky tudiz mi vznikl narok na anglickou materskou.Takze jsem odesla 11tydnu pred porodem do Cech.Ted budu rodit za 2tydny a zustaneme tady na stalo.Zpatky do Anglie uz nechceme.Taky jsem resila slozitou situaci jak to bude dal.Takze ja to mam takhle.V Angii mi priznaly materskou 39tydnu od doby co jsem odesla.Prvnich 6tydnu jsem dostala 90procent z platu a 33tydnu standartni materskou v anglii coz je 113Liber tydne.To mi chodi na ucet pravidelne kazdy tyden.Ale z materske v Anglii mi stale plati pojisteni takze tady v Cechach nejsem nahlasena na pracaku,protoze si nemuzu platit dvoji pojisteni.Ale jelikoz jsme v EU takze je to OK.Kdyz jsem sla poprve tady v Cechach ke gynekologii,meli problem s moji kartickou pojistence.Tak jsem si musela vyzadat na moji pojistovne potvrzeni ze mam narok na lekarskou peci i kdyz mam karticku z Anglie.Ze mam narok na neodkladnou peci a do te se pocita tehotenstvi a sestinedeli.Od te doby nemam problem u doktoru s timto potvrzenim.No a pak jsem byla na socialce a zjistovala jak je to s rodicovskym prispevkem.A rekli mi,ze az mi skonci materska z Anglie,dostanu rodicovsky prispevek,akorat potrebuju uredne prelozeny doklad ze jsem opravdu pobirala z Anglie materskou.Na rodicovsky prispevek mam narok,protoze malej Tonik se narodi v Cechach a ja mam porad trvaly pobyt v Cehchach.To je vse co ti k tomu muzu rict.Snad ti to pomuze 😉 .Drzim palecky

kocurek
21. lis 2008

zuzik: ja zila prechodne ve Spanelsku, na gynekol. prohlidky chodila ve Spain i v CR, ale trvale bydliste mela v CR, porodila v CR, na vyrizeni materske stale cekam, jelikoz to trva mezi staty, nez si vyridi formality, i kdyz jsou to zeme EU. Rodicovsky prispevek jsem si zazadala hned po porodu a jak zde nekdo psal, chteji vedet adresu, rod. cislo a vse o otci, ale kdyz to tam vypises, nebude problem, aspon u me nebyl, otec Spanel, ja Ceska. Podepsala jsem, ze neberu ve Spanelsku, ani pritel zadne pridavky na dite a bylo to. Nikde nechteli zadny jiny doklad. Pokud bys porodila v zahranici, mela bys narok na porodne i rodicovsky prispevek, ale zde musis uz prinest potvrzeni z dane zeme, ze tam, nemas zadne pridavky.

rencky
22. lis 2008

Tak z toho co tady ctu, jsem uplne ztracena. Taky jsem dost zoufala a potrebovala bych prosim poradit.
Zila jsem pres 2 roky v UK, kde jsem cestovala a pracovala,ale bohuzel praci jsem menila po pul roku.Vratila jsem se letos v zari na mesic s anglickym pritelem a odjela na mesic do spanelska, tam jsme se rozesli a ja sevratila zpet domu. Ted jsem po nevolnostech byla na testech a cekam dvojcata. je mi 25,prvne tehotna, jsem na pracaku , a sama.
Pritel by chtel pomoc, ale nema jak, sam nepracuje.A je v Anglii. Mam poslednich 6 dnu na rozhodnuti na potrat, pak uz bude pozde, ale ja citim ze to neni spravne.
Netusim jak bych ty 2 maly mohla uzivit. ☹

kocurek
22. lis 2008

rencky: jsi mlada, ale ja bych zrejme nesla na potrat. Pokud mas dobre zazemi-rodice, vzdy budou pri tobe, pomohou, uvidis. Ale pokud pochybujes..je to vec nazoru, v tomto je tezko radit. To, z ejsi na pracaku nic nemeni na tom, zda mas narok na nejake pridavky ci ne, toti vse reknou na socialce, neboj se toho, jen se dobre informuj a nenech se odbyt, vetsinou tam nebyvaji prijemne tvare a ptej se a nechej ze sebe udelat blbce, aspon pak vis vice....clovek si pripada, ze nic nevi, nezna...i kdyz ma tituly, oni vse vedi, znaji, ale opak je pravdou. Pokud mas potvrzeni ze zemi, kde jsi pracovala, ze mas oddelano urcity pocet dnu, neni problem.

rencky
22. lis 2008

Deuji kocourek , jen me to desi, nikdy jsem si neprala mit deti aniz bych byla nezajistene a ted mam mit dve.
Ja bych jen nerada,aby to bylo nefer vuci nim. Pujdu se poptat a zjistit co se da, nejaky reseni byt musi. Bydlet kde mam, to je jedine a mamku...

kocurek
22. lis 2008

To jsme na tom stejne, ja si to taky nikdy neprala. Clovek mini, zivot meni.....ale mit dite je v dnesni dobe dar, kolik je na svete zen, ktere deti mit nemohou a ty, pokud se rozhodnes, budes mit 2.Venujes jim svou lasku....budes matka. Ted jeste nevis, co to je byt matkou, ale az ti momonka zacnou mluvit a reknou ti mama, mami, maminko, kde jsi, mami neni, mami neda...jsou to slovicka, ktera pohladi po dusi......pred 2 roky bych mluvila jinak...

rencky
25. lis 2008

Ja uz nestacim sledovat co se deje, dnes mi volal pritel s rodinou a chteji abych prijela a vychovavala deti v anglii.
Ja bych to i zvladla,ale nevim zda bych tam nejakou podporu dostala, pracovala jsem tam 2,5 roku ale jak jsem psala, po pul roce jsem to stridala, cestovala jsem.Ja ty jejich pravidla neznam. ☹

zuzik_p
25. lis 2008

AHoj, tak se vracim z novym infem. Volali mi, ze na ten prispevek narok mam, takze se mi ohormne ulevilo.
Rencky, a jak to citis, chtela by se vratit ke svemu priteli, protoze ho milujes nebo jen kvuli toho, aby jsi nezustala s miminkama sama? Neboj, zvladnes to, deti jsou zazrak. Mas maminku, ktera ti pomuze a nejakou korunu mit take budes (rodicovsky prispevek jako ja)

kocurek
25. lis 2008

rencky Domnivam se, ze byt s miminkem sama je daleko lepsi, jak byts osobou, kterou nemulijes nebo ona tebe...pokud je to tvuj pripad. Pritel a jeho rodina by si vychutnavali vse a ty???Zvaz situaci, jsem ve stejne...

poola
6. pro 2008

Evvule,moc děkuju.Já to mám vlastně uplně stejné jak ty.Naprosto.Taky pracuju u jednoho zaměstnavatele 2 roky,taky budu odcházet 11t před porodem.Už se mi to krátí.První týden v lednu bych měla dojet domu.To je vše jasné a logické.Také jsem věděla,že není možné si platit pojištění ve dvou členských státech..Mám jen velké obavy,jak to domluvím teda doma skrze tohle.Myslelas tu kartičku Ehic?A není to tak,že si vše platíš v hotovosti u lékaře a oni ti to pak nějak zpětně proplácí??? Je to blbý system si myslím,,mám z toho fakt obavy.

Tvuj Toník už je ted asi s na světe,,tak Ti moc gratuluju a přeju moc zdravíčka pro oba....