Návrat do práce + školka. Jaké je nejlepší řešení?

9. led 2024

Ahoj maminky...31.8. mi končí rodičovská dovolená od 1.9.2024 bych měla nastoupit zpět do práce a syn poprvé do školky..Chtěla bych ještě to září nebo aspoň minimálně 14 dni zůstat doma a počkat jak se syn ve školce zadaptuje.Co je jako nejlepší řešení?prodloužení RD?to bych ale potom byla ten měsíc doma zadarmo že?kdy je pak nejlepší o prodloužení požádat?napadlo mě jeste z RD nastoupit třeba na nemocenskou.Z čeho se pak ta nemocenská počítá?z výše RP?děkuju za nápady jak to nejlépe vyřešit.

zuzkasim
9. led 2024

Prodloužit RD si přece můžeš až do 4 let věku dítěte, stejně tak si můžeš rozložit ty peníze, takže nemusíš být doma zadarmo. Spíš požádat zaměstnavatele, ten ti musí držet místo jen do 3 let, pak je to na jeho libovůli (obvykle s tím problém není, žádá se písemně).

gruyerre
9. led 2024

Jak můžeš vědět, že budeš skoro za 3/4 roku nemocná? Tak si požádej o neplacené volno a rozlož si rodičovský příspěvek na delší dobu.

veroniquecz
9. led 2024

Pleteš dvě věci rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek. Kdy bude mít dítě 3 roky?

marketa1218
9. led 2024

Rodičovská dovolená ti končí třetími narozeninami tvého dítěte, pak když nenastoupíš zpět do práce, zaměstnavatel ti místo držet nemusí, zkus se s ním domluvit na neplacenem volnu. Rodičovský příspěvek si klidně můžeš rozložit do 4 let věku.

drep
9. led 2024

A nemocenská by měla být přesně na jakou diagnózu? Stesk po dítěti? To by mi teda spadla brada , kdyby to mě někdo chtěl

eviicka
9. led 2024

@zuzkasim ne rd ale rp lze prodloužit.

Za mě prodloužit rp o měsíc a zároveň si dohodnout se zaměstnavatelem 14 dní neplaceného volna. Pokud tedy 31.8. bude mít dítě 3. narozeniny. Nebo je má jindy?

zuzkasim
9. led 2024

@eviicka Já to brala jako zkratku "rodičáku", každopádně máš pravdu🙂

martinka_33
9. led 2024

@drep třeba by to psychiatr napsal, co ty víš? 😂 Ale spíš než psychiatr známý obvoďák....

jane46
9. led 2024

@drep 😆 Diagnoza "nechce se mi jeste do prace"
Jinak autorko, rady uz tu mas... Jen chci dat nadeji, moji dceru nevzali do nasi skolky od zari, musela do jine az od unora a diky covidu MS otevreli presne s mym navratem do prace a musela tak rovnou ve skolce prvni den i spat a taky to zvladla.

autor
9. led 2024

Jojo přesně tak známý obvodak ..👍👍sem s klukem sama nemůžu si dovolit zadat o neplacené volno..když prodloužím rodičovský příspěvek do 4 let jo super díky za radu ale ta almužna co jde na 3 roky mi stačí kdyby chodilo min bylo by to v prdeli každá koruna je znát...každopádně děkuji všem za názory a rady...po dítěti se mi stýskat nebude jde mi to že půjdu do práce on první den do školy budou mi volat že to nezvládá že brečí nejde utišit a co bude?nechaj ho tam prostě řvát budou mu nadávat?už vidím jak mě pustej hned první den domu🤦díky všem...asi byla blbost se na takovou kravinu ptát tady a vlastně zveřejnit myšlenky ..děkuji

stazinka2018
9. led 2024

Nechápu, proč by měl být problém dát dite do skolky od prvního dne na celý den? Dělá to tak větší a lidí, protože musí do práce. Dost deti že začátku pláče, ale učitelky se je snaží utesit a zabavit. Jestli si myslíte že ve školce někdo po dětech řve, tak máte vy nějaký problém a zvláštní myšlení. Dítě bude v pohodě, když vy budete v pohodě a spolecne o školce mluvit pozitivně a těšit se.

veroniquecz
9. led 2024

A do práce se vracíš nebo mas novou?

emillyhk
9. led 2024

Naše spádová školka nabízí adaptaci už poslední týden v srpnu (možná poslední dva týdny, ale nechci kecat), takže bych se zkusila poptat, jak je to u vás. To by ti mohlo trochu pomoct. A dítěti nástup do školky podej jako hotovou věc, žádný náznak pochyb, jestli to zvládne nebo bude brečet. Zvládne to 😊
Syn nastupoval ve dvou a tři čtvrtě letech do dětské skupiny (do školky se nedostal, je lednový, brali jen děti narozené v prosinci a starší), první den adaptace se mnou na hodinu, další den pauza, potom dvě hodiny sám, to byl pátek. A od pondělí už naostro na celý den. Není zvyklý po obědě spát, tak z toho jsem měla trochu strach, že bude rušit, ale učitelky si s tím poradily. Největší problém byl při vyzvedávání, že se mu nechtělo domů. Tím chci říct, že jsou děti, které školku hůř zvládají, potřebují delší adaptaci, atd. Ale jsou i děti, které to zvládnou úplně v pohodě 😊 Vzhledem k tomu, že do práce stejně musíš kvůli penězům, tak bych se vykašlala na neplacené volno, neschopenku a další nesmysly a prostě do toho šla naplno. První týdny to bude náročné, ale to zvládnete 🍀

autor
9. led 2024

@emillyhk děkuji...

autor
9. led 2024

@veroniquecz do práce se vracím chodím tam i teď stále na brigádu 4 směny v měsíci kdyz syna hlídá moje mamka

autor
9. led 2024

@stazinka2018 máš pravdu já mám problém...o školce mluvíme pořád už teď...👍

exbordelar
9. led 2024

Takze budes delat na smeny? Dvanactky? Osmicky?
Ja bych uz pomalu ted zacala dite adaptovat na skolku. Domluvit se, ze treba od kvetna, zda by nemohl chodit treba 1-2x tydne.
Jit do prace na cely den, kdyz jde dite uplne prvni den do skolky je hodne nestastny.
Proste bych zkusila ho adaptovat aspon dva mesice predem, plus aby byla mamka v pohotovosti, kdyby neco.
A co delas za praci?

ilone
9. led 2024

Když už teď víš, že syn bude mít problém, který ovšem vůbec mít nemusí, začni na sobě pracovat, aby ten tvůj domnely problém nevznikl....a snažit se obejít systém, řešení rozhodně není.

andelka
9. led 2024

Já jsem taky musela do práce, když šel poprvé do školky. Naštěstí ne na celý den. Mohl jít prvních 10 dní po obědě. Potom už spát. Babička první dny pomoct nemůže?

eviicka
9. led 2024

Jinak ještě poznatek, je dost dětí, co první dny ve školce jsou nadšení a až pak, když jim dojde, že to je každý den, tak to začnou hůř nést.
Jinak na adaptaci se poptej, jsou školky co to nechají na rodičích, ty které mají postupný program i takové, které od prvního dne doporučují hned celý den.

janule0123
9. led 2024

Jde o to kdy má tři roky … buď si natáhnout RP na nějakou tu dobu na adaptaci - pokud ještě můžeš byt na RD … nebo neplaceny volno… případně jestli to jde, zkrátit pracovní dobu… nebo mas ještě čas.. zkusit ho zapsat do adaptacni skolicky - bývá parkrat tydne na dopoledne, je to přes dotace z EU… jinak v praci nebylo u nás nic neobvyklého ze hned první den vrazili děti do školky na cely den a ze jim to přišlo lepší, ze děti ani nenapadlo, ze by mohli jít domu dřív než po spani 🤣 hlavně bud v klidu ty… a bude i dite …nemocenska se me nezdá ze dvou důvodu - na jakou diagnózu plus budeš potřebovat vycházky … a z druhyho pohledu - nemocenskou by ti platil zaměstnavatel, ty první dva týdny, asi by byl nadšen, ze ještě si nenastoupila a už si na neschopence… tak aby se s tebou nerozloucil preventivně … jinak já byla v praci měsíc než me onemocnělo dite, takže netuším z čeho by se počítala … jinak dcera první dva týdny nadšeni ze školky, druhé dva týdny nechtěla chodit .. a pak už brecela ze nemůže do školky když byla nemocná 🤣

veroniquecz
10. led 2024

Pokud uz tam chodíš na brigádu a malému ještě nebyly tři, nejde to domluvit, ze by sed na pevno vrátila až třeba od října?

autor
10. led 2024

@veroniquecz to by asi šlo...ale když mi skončí RP a skončí záriven i rodičovská dovolená kdo mi zaplatí pojištění?🤷sociálka asi už ne když mi to skončí...

autor
10. led 2024

Syna sem od ledna chtěla dát do dětské skupinky na dvě dopoledne v týdnu aby se na tu školku lépe připravil bohužel je všude u nás plno a není místo...já věřím že to všechno skvělé a ve školce se mu bude líbit není na mě nijak závislák všechno hned pochopí...takže problém mám asi opravdu já a prostě toho bojím ..tě změny,toho co kdyby náhodou ...určitě chci ho nechat třeba týden chodit po obědě a po týdnu zkusit spinkání jenže kdo ho bude po obědě vyzvedávat a hlídat pak celé odpoledne když já budu zrovna v práci?dělám na směny 12 hodin v domově senioru

veroniquecz
10. led 2024

Rodicak mas nastaveny do konce srpna? Pokud ano, tak nejjednodušší je prodloužit. Druhá možnost je na brigádě odvádět sociální a zdravotní, to záleží na výdělku. Navíc pokud jsi tam i na rodičovské dovolené, tak musíš požádat na ten měsíc o neplacené volno, ptz ze zákona musíš nastoupit první den po 3. narozeninách. Jiná situace by byla pokud bys tam neměla smlouvu na dobu neurčitou. Tos tu ještě neupresnila, podle toho se pak odpichnout dal.

eviicka
10. led 2024

Sociální a zdravotní je to nejmenší. Můžeš si o měsíc natáhnout rodičák, nebo se přihlásit jako osoba pečující o dítě (pak ale dítě nesmí do školky na celý den, ale jen do oběda), nebo v rámci práce/brigády odvádět.

autor
10. led 2024

@veroniquecz no ono mi stejně asi nic jiného nezbude než to prodloužit tak nějak...malýmu budou 3 roky prvního srpna ale rodicak mám snad do 30.8. podle toho co mi píšou na jendovi v aplikaci...jestli to chápu dobře..no budu muset se na to dojít zeptat abych to věděla úplně přesně .. zaměstnavatel semnou počítá od 1.9. a smlouvu mám na dobu neurcitou

ilone
10. led 2024

To zvládneš a syn také. Ono pro řadu děti je naopak nejlepší nechat je tam hned ze startu do odpoledne. A určitě nebude sám. A věř tomu, že prostě když to jinak nejde, tak i ty děti to zvladnou v pohodě.

autor
10. led 2024

@ilone tak říká se že všechnu věci snaží matka hůř než dítě..díky taky věřím že to zvládneme jenom sem to chtěla mít nějak posychrovany kdyby to přece jenom nešlo a ve školce mi řekli že na to není dost zralý atd

veroniquecz
10. led 2024

Tak v tom případě natáhnout rodicak, v práci si na pozici kde mas rodičovskou dovolenou požádat o neplacené volno. Myslím ze s měsícem by ti mohl zaměstnavatel vyjít vstříc. Držím pěsti, ať vše dobre klapne 🫶