Diabetes 2. typu po porodu. Měl někdo ?

95newmommy2020
11. čer 2020

Ahoooj,
Jsem 4 měsíce po porodu. V těhu jsem měla OGTT v pořádku, a najednou mi zjistili, ze mám 2. Typ diabetu.
Muže to nějak souviset s těhotenstvim ?

werumka
11. čer 2020

@95newmommy2020 Ahoj, většinou to bývá důsledek neodhalené cukrovky v těhotenství. Příčin neodhaleni muže byt víc - ogtt příliš dělaný brzy, špatne provedeny test, špatne vyhodnoceny test... když se to stane a probíhá skrytá cukrovka, tak ten nápor posledních tři měsíců těhotenství, nemusí už po porodu Tvůj metabolismus zvládnout.
Byly v těhotenství nějaké příznaky, které vy vedly k podezření, ze cukrovka tam byla? Mělo třeba miminko větší porodní váhu?

eloise02
11. čer 2020

Také mi byla po porodu zjištěna. Ale já měla i tu těhotenskou a osobně si myslím, že jsem cukrovku měla už před těhotenstvím, jen to tehdy nikdo nezjišťoval.

95newmommy2020
autor
11. čer 2020

@werumka Odhad váhy byl 4,5 kg, a proto jsem měla vyvolavany porod ve 39tt, ovšem realita byla 3,4 kg. A jedine co jsem měla téměř pokazdy byl cukr v moči, ale to nikdo neresil prave proto ze OGTT vyšel dobře.

werumka
11. čer 2020

@95newmommy2020 Pokud se cukr v moci objevil až za víc než 14 dni po testu, musí se udělat znovu... ten cukr v moci muže byt i bez cukrovky. Ale je dobre si to nechat potvrdit. V kolikatem týdnu ti dělali test? Pamatujes si výsledky? Seděla jsi v průběhu testu, nebo ses šla třeba projít?

95newmommy2020
autor
11. čer 2020

@werumka je to tohle ? Jinak jsem byla 28tt a po vypiti toho pití mi bylo hooodne zle, takže sem seděla po většinou.

werumka
11. čer 2020

@95newmommy2020 Tak to je všechno v pořádku 😉 a cukr v moči se Ti objevil v jakem týdnu?
Těhotenství je na metabolismus cukru nápor. Zvlášť ty poslední tři měsíce, kdy hormony působí proti inzulinu. Takže ho slinivka musí produkovat o mnoho víc, než běžně. Po porodu se ten stav upravuje zpět, ale někdy ten nápor proste organismus nezvládne úplně bez ztráty kytičky... a jak Ti přišli na cukrovku teď?

95newmommy2020
autor
11. čer 2020

@werumka Cukr v moci se objevoval tak nějak od začátku až dokonce, ale myslela jsem si, ze je to tím, ze jsem jedla i pila hodně sladkého a furt nějaký uzeniny. A teď na to přišli vlastně náhodou, protože se objednala na preventivku a zase cukr v moči i z krevního testu vysoký hodnoty, tak mě poslali ještě na diabetóogii a tam to potvrdili.

werumka
11. čer 2020

@95newmommy2020 V těhotenství se cukr v moči může objevovat úplně nezávisle na glykémii a jídle. Ale je potřeba vyloučit cukrovku pomocí ogtt.
Sladké jídlo tomu asi moc nepřidalo, ale cukrovka 2. typu není záležitostí několika měsíců. Většinou k ní směřujeme už delší dobu - třeba právě i tím jídelníčkem. A to těhotenství to pak odstartuje úplně ☹
Jestli jsi měla cukr v moči i teď, tak už jsi musela mít hodnoty vysoké. Je dobře, že jsi na tu preventivku šla 🙂

95newmommy2020
autor
11. čer 2020

@werumka před těhu jsem měla nadvahu a špatný stravovaci návyky pak sem otěhotněla a nějak sem si nelamala hlavu s jídlem a jedla jsem ve velkým všechno až do porodu. No teď mám mít redukční dietu a sacharidy pod 50g to je drsný.

werumka
12. čer 2020

@95newmommy2020 Drsně to vypadá, ale v reálu to tak vůbec vypadat nemusí. Pokud budeš mít dobrý přísun bílkovin a tuků, tak se budeš cítit sytá a s energií. Sacharidy je možné navyšovat, jen si musíš správně zvolit jejich druh. Vynechat ty rychlé a zařadit pomalejší. Postupně se to naučíš. Všechno naráz vstřebat nejde. Ale postupně to půjde 🙂