Těhotné diabetičky 1. typu. Jak to u Vás probíhalo, porod apod.?

22. led 2020

Zdravím 🙂 mám už od 12ti let Diabetes 1typu. Momentálně jsem 36tt a dostávám strach z porodu. Ráda bych rodila přirozeně, zatím to tak i vypadá ale co všude čtu tak se často stává že jdou ženy císařem protože jsou miminka moc velká. A tak bych se chtěla zeptat jestli jsou tu nějaké diabetičky 1t. A jak jste to měli vy ? Jak to u vás celé probíhalo ?

lipylip
22. led 2020

Kolik máš odhad?

cimroska
22. led 2020

Ahoj, mám to stejně. Bojim se jako mala holka. Kazdopadne mne doktor řekl, ze tam samozřejmě riziko je, ale pokud to bude bez komplikaci, není důvod na císaře. Kzdopadne bychom, jako diabeticky, měly jít na vyvolávání kvůli větším miminkum. Já jdu nějaký 37tt cca..tobe to vyvolávat nebudou?

autor
22. led 2020

@lipylip to se dozvím zejtra... naposledy to bylo ve 33tt 1700

autor
22. led 2020

@cimroska Nikdo právě nic neříkal proto jsem teď zmatená a ve strachu ☹️

merope
22. led 2020

Tak 1700 ve 33tt není nějak obří - já rodila ve 33tt s váhou 1560 a odhad ve 30tt byl 1500 a zdá se, že pak už skoro vůbec nerostl (preeklampsie, nefungující placenta). Cukrovku jsem neměla.

cimroska
23. led 2020

Aha, ale to je divny tedy🤔 Zkusila jsi to říct svému diabetologovi?

amaliekvidova
23. led 2020

Ahoj, záleží jak jsi kompenzovaná. Já mám taky jedničku, ale jen chvilku. Na vyvolání jsem měla jít až po termínu. Myslím, že to bylo den po něm, ale rozrodila jsem se sama. Malý měl 3200 g v 40tt, takže ukázkové miminko. Pokud jsi kompenzovaná, tak bych se váhy nebála. My chodíme pak častěji na kontroly a tu váhu si pohlídají😊 Kolik máš glykovaný?

amaliekvidova
23. led 2020

A taky bych se na tu váhu moc neupínala. Menší miminko se nemusí rodit lépe..vlastní zkušenost. Dcera 4200 a porod pozvolný a snesitelný. Syn 3200 bylo to rychlé, ale zato dost bolestivé. Velká dcera se mi rodila lépe 😁

cimroska
23. led 2020

@amaliekvidova to tedy podle me není podle kompenzace. Já ji mám skvělou, glykemie ukázkové a stejně jdu na driv🙂

autor
23. led 2020

Dneska jdu na gynekologii na kontrolu a zítra na Diabetologii (tam se dozvím i dlouhodobejg) ale ani jeden z nich se mi o ničem takovém nezmínil ... a proto jsem teď vykulená takže se jich prostě musím zeptat a uvidím co mi řeknou

cimroska
23. led 2020

Určitě se zeptej. Mne totiž hned na začátku těhotenství fakt řekli, ze diabetici chodí driv prave kvůli tomu, aby nemuseli na císaře. Možná ale budeš výjimka, to nevim. Protože pravda je, ze mas tedy miminko veliké akorat. Já měla ve 31tt už 2300..Ikdyz jsem fakt kompenzovana dobře, hned na začátku me na vyvolani připravili.

autor
23. led 2020

@cimroska snad to bude dobrý všechno 👼👼

werumka
23. led 2020

U diabetiček 1. typu se vyvolává proto, že placenta stárne rychleji. Při dobré kompenzaci větší dítko nehrozí (syn byl taky váhou úplně v pohodě). Ale je to kvůli placentě. Vyvolává se proto ve 38.-39. týdnu. Větší počet císařů je daný i tím, že když se vyvolává před termínem a porodní cesty nejsou dozrálé, tak se ten porod prostě nepohne. Ale to vůbec nemusí být Tvůj případ. Každopádně ten porod v tomto termínu se plánuje tak jako tak.

autor
28. led 2020

Abych dala vědět tak malej má momentálně 2600g a jsem 36+6 . Řekli mi že to vyvolávají 38tt a zítra se dozvím jak to teda provedou semnou... řekli mi že se bojej že malej strádá kvůli placentě takže ho musej více hlídat. Jsem z toho nervózní. Včera večer jsem byla v nemocnici protože jsem měla bolesti a hrozný tlak dole co mě nutil i tlačit. Naštěstí to nic nebylo jen planý poplach . Tak jsem dostala dva čípky do konečníku na úlevu a jela domů... Někdo říká že prej ty čípky rozjedou porod a nebo se ti jen ulevý ... tak nevím. Čekám ... prostě furt čekám co se vlastně bude dít 😂😂

denca1992
8. bře 2020

Ahooj všem 🌹prosím o názor nebo radu nebo zkušenost. Jsem diabetička DM 1. Typ, jsem tam v 5 týdnu těhotenství a občas mám hypoglykemie a nejde mi s tím nic dělat. Doktoru názor, že tohle musím sama vyřešit. Prosím je tu někdo kdo to měl také? Jsem z toho nešťastná a mám strach aby miminko nemělo kvůli tomu vady :( dnes se mi to stalo 2x vždy to bylo přes 3,7,3,6 :( mám se bát? Dietu dodržují adelam co můžu, děkuji moc 🌹🙏🍀

lennaj
9. bře 2020

@denca1992 Jsi na pumpě nebo na perech? Já jsem na inzulínové pumpě a teď jsem 12 tt. Má doktorka mi říkala, že v první půlce těhotenství máme často hypoglykémie a druhá půlka jde nahoru do hyper pro změnu. Já trpím na hypoglykémie spíš přes noc nyní, snížila jsem si noční bazál a když se změřím před spaním a jsem nízko, tak si buď vypnu pumpu s časovačem, aby se mi sama zapnula po určité době a nebo si až do rána snížím procenta bazálu třeba na 70-80%. Doktorka mi to takto chválila, že tím zohledním ty jednotlivé noci, protože ne každou noc to mám stejně. A dost mi pomohli i senzory, mám FreeStyle Libre s vysílačem, takže když překročím určitou spodní nebo horní hranici, kterou jsem si nastavila, tak mi dojde upozornění do mobilu a tím pádem i na hodinky, které mám propojené přes bluetooth s mobilem. Tím pádem často podchytím růst nebo klesání glykémie 🙂

denca1992
10. bře 2020

@lennaj ahojky, děkuji moc za odpověď 🌹já mám právě péra, já jsem jinak právě na prášcích, ale kvůli těhotenství se dlouhodobě dopredu začalo s inzulinem. Já mám. Právě z toho hrozný strach, taky na to trpím hlavně přes noc a je to hrozný, zkusila jsem navýšit na noc i sacharidy a je to lepší, ale přesně jak píšeš, každou noc je to jinak. Snažím se to korigovat, snížila jsem si taky noční inzulín téměř o dost a stejně to klesá. Můj doktor mi řekl, že tohle budu muset tak nějak sama vybojovat, jenže jsem tak přemýšlela, jestli třeba by nebyla dobrá změna inzulínu. Mě doktor právě straší že hypoglykemie vůbec nesmí být kort v prvním trimestru. Aby plod neměl vývojové vady. Jenže jak tomu předejít. 😔Chtěla jsem vědět, zda právě někdo tohle měl, ale plod byl v pořádku? Byla si už na screeningu? 🙂

lennaj
13. bře 2020

@denca1992 Co jsem četla ve skupině těhotných diabetiček na fb, tak v té první půlce jsou ty hypoglykémie vážně běžné. Samozřejmě je lepší vymyslet něco, aby nebyly tak časté, ale říkám si, že když to takto má skoro každá diabetička, tak snad bude u plodu vše v pořádku. Když jsem před spaním nízko, nebo se vzbudím v noci s nízkou glykémií, tak si většinou dám skleničku džusu, ten se mi osvědčil, že mi celkem rychle zabírá. U mě zatím při kontrole na ultrazvuku vše v pořádku, měla jsem i velké odběre krve a moči a výsledky všechny v pořádku ... no a na screening jdu příští čtvrtek, tak až bude po něm, tak si oddychnu asi dost 🙂 Ty už jsi na screening objednaná? 🙂

denca1992
15. bře 2020

@lennaj já právě když jsem zkusila, jestli nějaká diabetička s tím má zkušenost, tak mi většinou napsali, že tohle mám řešit s doktorem, tak jsem to zkusila ještě tady 🙂 taky mám dobrou zkušenost s dzusem a ještě piškoty, samozřejmě když je nejhůř, ji ak si jdu udělat třeba jeden zitny chlebik 🙂 už to beru jako běžnou rutinu, že v noci vstávám. 🙂A děkuji za typ 🌹já jsem ještě brzy, byla jsem na IVF a teprve mi to vychází, že bych měla být zítra 5 týdnu, za 10 dní mě teprve čeká první ultrazvuk, tak se teď modlím, aby vše bylo v pořádku 🌹🙏💓🤰budu Ti držet palce na screeningu pak dej určitě vědět jak jste s brouckem dopadly 🙏💓🤰

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru