Fobie z létajícího hmyzu. Co dělat?

1leny
31. říj 2022

Ahoj, nevím, jestli to patří sem, ale potřebuju prostě poradit. Mám fobii z létajícího hmyzu - včely, vosy, chrousti, ... prostě všechno, co létá. Lezoucí hmyz mi taky vadí, ale tam u mě nevypukne taková panika, jak když vím, že ten brouk umí létat. Teď tu třeba sedím a klepu se, protože v ložnici (ač máme všude sítě v oknech) jsem narazila na obří černou "ploštici". Zavřela jsem ji tam a nemůžu tam. Vím, že to asi zní úsměvně, ale mně je ze mě a z té situace úplně do breku. Postupem let mi přijdem, že se to spíš zhoršuje, než zlepšuje, a já bych potřebovala poradit. Napadlo mě vyzkoušet bachovky, tak budu ráda za zkušenost nebo jakýkoli jiný tip.... Děkuju :(

jjasmina
31. říj 2022

@1leny já bych zkusila spíš psychologa, vy potřebujete problém zvládnout a vyřešit

klokanka31
31. říj 2022

@1leny Taky jsem měla tuhle fóbii, a mě pomohla moje dcera. Jak vím že jí musím chránit, tak se pouštím do boje s hmyzem hlava nehlava 😄

emillyhk
31. říj 2022

@1leny Úplně tě chápu, já měla fobii z pavouků. Normálně jsem dostala i astmatický záchvat, nemohla jsem spát v ložnici, kde byl předtím pavouk (byl teda velký a přímo nad mojí hlavou 🙈). Taky mám pocit, že to bylo čím dál horší, nepomáhalo nic. Trvalo to přes 15 let. Mě teda fobie přešla z ničeho nic během těhotenství a už se nevrátila, takže asi nějaká hormonální změna 🤷‍♀️ Takže radu nemám, jen jsem ti chtěla říct, že v tom nejsi sama ❤️🍀

cilkat
31. říj 2022

Pokud by se vám podařilo v okolí najít kvalitního kineziologa, tak odblokování těhle panickejch stavů obvykle umí zázraky. Ale chce to mít v terapeuta důvěru a nepouštět se do toho s někým, s kým si "nesednete".

jako_mala_holka
31. říj 2022

Já jednou seděla na záchodě na zemi dvě hodiny (než přišel manžel z práce), protože byla v bytě vosa 😄 bydleli jsme teda v 1+1 a jediná místnost s dveřmi byl záchod... Vzala jsem si tam rychle aspoň knížku 😄
Ale nedávno jsem vyhazovala z okna nějakého létajícího brouka, protože byl v ložnici na zácloně a já chtěla jít uspat dceru, takže pokrok, řekla bych, přestože se mi klepaly ruce 😁 ale nesnáším to furt, vosy, včely, různé brouky, jak píšeš, fuj, z vos mám vyloženě strach a utíkám 😐 radu nemám, ale chápu tě, třeba ti to pomůže aspoň trošku, že v tom nejsi sama

camelinka
3. lis 2022

Neporadim, ale soucitim...hmyz je hnus, obzvlast pavouci...Docela me ted otrkala chata, kde mam techhle xyndlu pozehnane...ted uz se nebojim srsnu, vos a dokonce sem vzala do ruky kudlanku😱😱😅😅...takze u mne nejspis zabira lecba "zvykem"...
@jako_mala_holka Tohle ja takhle mela jednou s chroustem🤣😱🤢

pinkyy
3. lis 2022

Tak to by me take zajimalo, jak se tehle fobie zbavit. Ja mam uplne nejvetsi fobii z te plostice (smradlavej brouk), co jsi mela v loznici, to bych snad podpalila barak 😀 mame je vsude na zahrade a ja venku nemyslim na nic jineho, nez na plostice a aby na me nevlitla. Docela me to v zivote omezuje.

kometkak
3. lis 2022

Já mám totéž s pavouky, v hlavě vím, že mě nesežere a nic mi neudělá, ale jak to má těch moc noh a je to větší jak mravenec, tak to nedám a prchám, buší mi srdce a panika.. Asi jako ty ty křídla. Prý může pomoct hypnoza, nebo se podobně jako u alergíí mikrodávkuje, aby si na to člověk zvykl a překonával strach postupně. Takže se začíná třeba s plyšákem daného hmyzu.. až si zvykneš, tak reálné obrázky na papíře, pak třeba brouk zavřený ve skleničče, až dojdeš i tak, že ti nevadí třeba na ruce. Chce to malé kroky. Ale asi to je na dýl, ale prý je možné se toho opravdu zbavit.. Já mám ještě fobii z odběrů krve, a sestra říkala, že jediné, jak se toho zbavit, vzít si tu jehlu a stříkačku domů a dívat se na to.. než si člověk zvykne a pak si to přikládat třeba k ruce.. než mozek pochopí, že tě to nezabije. Že ho logikou nepřesvědčíš.

1leny
autor
7. lis 2022

Ahoj holky, u nás byl blázinec a virózy, tak jsem se odmlčela, ale chtěla bych vám všem poděkovat, že jste napsaly! Už jen to mě trochu uklidnilo a malinko "potěšilo", prostě, že nejsem sama takový blázen... Pár dní po tom, co jsem napsala tenhle příspěvek, se situace opakovala.. Ukládala jsem malého k odpolednímu spánku, zatáhla závěs a nad jeho hlavou v úrovni mých očí zas ta ploštice... čapla jsem malého a utekla pryč.. Celý den jsem tam už nešla, než přijel manžel a postaral se.. Bavili jsme se a dohodli se, že zkusím zajít k psychologovi, jestli by mi s tím nepomohl. Nemyslím si, že je to nějaká obří fobie (asi kdyby šlo do tuhého a byly ohroženy děti, tak si myslím, že by mě to vyburcovalo, ale i tak mi to komplikuje život, je to nepříjemné a hlavně se pak stydím , když udělám scénu někde venku). Tak zkusím a třeba vám pak poreferuju, jaké jsou výsledky 🙂) Každopádně ještě jednou děkuju!